Izrada sajta..?

Pa ovako... sajt ne mozesh da zakupish na nachin na koj ti mislish.
Sajt napravish prvo na svom kompjuteru, u nekom programu tipa Macromedia Dreamweaver ili neke iz office paketa, mada njih ne preporuchujem... ima dosta sitnih programa preko kojih mozesh da napravish neshto shto ce da "lichi" na web sajt.
E sad taj sajt se sastoji od recimo, slika, programa za download ili video klipova... nije bitno, ali on ima odredjenu velichinu, e sad ako tvoj sajt ima recimo 200 MB onda ti treba 200 MB web prostora. Ali sumnjam da ce da predje par megabajta tvoi sajt.
E sad, ako te slike, ili tekst, ili video ili bilo shta od tih megabajta pogleda neki korisnik on ti potroshi bandwidth.. ako pogleda dve slike od po 1mb on ti je potroshio 2mb bandwidth...

A izrade sajta kod nas u Srbiji koshtaju realno oko dest puta manje nego u ostalim zemljama. Sve zavisi od toga kakav sajt zelish. Ako ti treba par strana teksta i neke slike o firmi to nemash ispod 100e
Ako ti treba i neke skripte PHP i tako te stvarchice, oko 250-300e
Pa sve na gore do beskonachnosti...

Pored web hostinga, to jest prostora i protoka ( Bandwidth ) treba ti i neki Domen da li je to .com .org .net .biz ... itd oni koshtaju oko 10e godishnje, i njih kad ukucash recimo krstarica.com ono te odvede na hosting gde se nalazi sajt i sve lepo funkcionishe.
Navedi ti nama shta zhelish da bude na tvom sajtu ako mislish da dobijesh konkretam odgovor.
Ako je neshto shto bih ja znao, mogao bih da ti uradim sve to kompletno... da ne bude da se reklamiram :)

EDIT: Nashe hosting provajdere mozesh da nadjesh pretrazhivanjem nekog direktorijuma, recimo ovog krstaricinog ili jednostavno pretrazhi google na srpskom za rech hosting.
Nashi hosting provajder su nestabilni i vrlo ne profesionalsni ( kao i sve u nashoj drzhavi )
ali ne bi trebalo da prave velike probleme za pochetnika.
A za strane provajdere cesh morati da imash kreditnu karticu koju primaju na netu ili na neki drugi nachin da im platish.

nadam se da ti je sad malo jasnie :)
 
Sve je to lepo što je naš kolega SqlByte ovde napisao , ali lično mislim da ta vremena , kada ti je za izradu nekog sajta potreban specijalan programer sa specijalnom školom, polako ali sigurno prolaze i nestaju u vrtlogu vremena. Sada je mnogo realnija jedna sasvim drugačija i isplativija solucija da kada kupuješ web hosting , obratiš pažnju šta oni nude uz taj web hosting , mnogi provajderi nude raznorazne web alate ili profesionalne programe za jednostavnu izradu , koje mogu da se koriste samo uz njihov hosting. Totalni amater može da napravi solidan sajt za sat vremena prateći uputstva , da sada nepričamo o tome ako taj dotični i ima viziju onoga što pravi i ima dosta mašte da to izvede , tako recimo neki hostinzi dozvoljavaju korišćenje više hiljada templatea (uzoraka) , ili čak direktan rad na otvorenom sajtu, daju gotove alate , za portale , kataloge, forume itd. za sve što jedan prosečan korisnik može da zamisli i da uradi. U osnovnoj ponudi vam nude i registraciju domena, pa čak i nude da vam obezbede protok ljudi na vašem sajtu, da se pojavite na svim svetskim pretraživačima , čak vam nude i da zaradite novce. ne morate se više mučiti sa Publišherom , Front page-om , pisanjem kodova , i ostalim programima . Programi za izradu web stranica definitivno ali sigurno postaju prošlost.. Velike masse ljudi koriste za privatne potrebe besplatne hostinge sa 1-om reklamom i subdomenom tako reći za džabe.

Ovo će možda moderator foruma da obriše
Evo jedan direktan primer samoreklame : u pitanju je jedan subdomen, i pošto je to jedan moj prijatelj bio u pitanju da se vidi šta se može uraditi za džabe http://pilot1.moonfruit.com
 
snejks:
... lično mislim da ta vremena , kada ti je za izradu nekog sajta potreban specijalan programer sa specijalnom školom, polako ali sigurno prolaze i nestaju u vrtlogu vremena. Sada je mnogo realnija jedna sasvim drugačija i isplativija solucija da kada kupuješ web hosting , obratiš pažnju šta oni nude uz taj web hosting , mnogi provajderi nude raznorazne web alate ili profesionalne programe za jednostavnu izradu , koje mogu da se koriste samo uz njihov hosting.

To sto hosting provajderi nude lepo radi dok si kod njih! Zato je bolje koristiti CMS, a za postavljanje CMS-a ti opet treba specijalni programer. Razlika je u tome sto kada jednom platis postavljanje sajta dalje mozes sam dodavati i menjati iz backenda. Razlika? Pa, kad se rastanes sa specijalnih programerom, nadjes drugog koji poznaje doticni CMS. Zato je samo bitno da sajt podignes pod nekim popularnijim CMS-om (Mambo, Joomla itd.), jer ces lako naci novog specijalca.

snejks:
Totalni amater može da napravi solidan sajt za sat vremena prateći uputstva , da sada nepričamo o tome ako taj dotični i ima viziju onoga što pravi i ima dosta mašte da to izvede , tako recimo neki hostinzi dozvoljavaju korišćenje više hiljada templatea (uzoraka) , ili čak direktan rad na otvorenom sajtu, daju gotove alate , za portale , kataloge, forume itd. za sve što jedan prosečan korisnik može da zamisli i da uradi.

Da, ali "taj ti nece poleteti sinko!". Prosecan vlasnik sajta ne zeli da se zamara detaljima. On placa webmastera da bi imao vremena da smislja ponudu na sajtu. Ako sve radis sam, od podesavanja detalja na sajtu desice ti se da se previse srodis sa sajtom i neces moci da procenis koliko je ponuda privlacna i u kom smeru je treba siriti.


snejks:
U osnovnoj ponudi vam nude i registraciju domena, pa čak i nude da vam obezbede protok ljudi na vašem sajtu, da se pojavite na svim svetskim pretraživačima , čak vam nude i da zaradite novce. ne morate se više mučiti sa Publišherom , Front page-om , pisanjem kodova , i ostalim programima . Programi za izradu web stranica definitivno ali sigurno postaju prošlost.. Velike masse ljudi koriste za privatne potrebe besplatne hostinge sa 1-om reklamom i subdomenom tako reći za džabe.

Saobracaj koji ce moonfruit.com usmeriti na tvoj subdomen je beskoristan, zar ne? Ili mislis da ces kucu prodati nekom strancu? Koriscenje besplatnih hostinga ti nikad nece omoguciti da optimizujes sajt tako da se bar po nekoj kljucnoj reci pojavi na prvoj strani Google pretrage. Naravno, ti ne prodajes 1.000 vikendica na Zlatiboru, pa ti to i nije bitno.


Jos bitnije je da free hosting podrazumeva mali mesecni protok, pa ce ti sajt na moonfruit.com biti nedostupan ako posetioci povuku zbirno preko 1GB sto je vrlo verovatno ako ima slika

Najbitnije je da svaki free hosting pre ili kasnije biva ugusen tj. postane spor u trenutku kad na svojim plecima pocne da nosi samo 100-tinak posecenijih sajtova.

Imao bih jos hiljadu razloga, ali nemam vremena... Kad porastes shvatices!
 
Bill Bates kao prvo ovo sam naveo primer kako se radi u subdomenu , ali možeš ti zakupiti i pro hosting sa većim protokom i većim prostorom na hostu i za 10 evra registrovati svoj domen.
Kao drugo niko nije rekao da je Moonfruit sa svojih 10 Mb zakon za pravljenje sajtova , tu su Bravenet sa 100 Mb ili Funpic sa 2.5 Gb i to za free sajtove da ne nabrajam dalje recimo Gigahive sa svojih 10 Gb prostora, a za najobičnije i jednostavne stvari tu je Bloger ili recimo blogovi na Google ili na Yahoo , ima i na MSN ako se ne varam i na gomilu mesta još. Da ne pominjem na netu Freeshell ili BNC koga ima takođe . Ili jos bolja stvar onaj ko ima online net 24 sata dnevno može od sopstvenog kompjutera da napravi mali web server i da sada ne bi morao svima da daješ kao adresu svoga sajta svoj IP, da mu se non stop vidi ip servera u adresi , odeš lepo na http://freedns.afraid.org/ i registruješ se i uzmeš neku free dns adresu koju linkuješ za svoj ip.
Imao bih ja još mali milion razloga da ti objašnjavam zašto hosting ali znaš Bill Bates "kad porasteš shvatićeš". :)
A da da ne zaboravim možeš svaku adresu ubaciti u bilo koji pretraživač samo je dovoljno malo da progooglaš.
PS : Najviše mrzim kada se neko napravi prepametan :(
 
Nisam ni rekao da sam pametniji, ali me zivot na Webu naucio da mora mnogo da se radi ako hoces malo da ulazes. Tada ti od zivota ne ostaje nista, a pritom zbog globalne konkurencije sansa za uspeh je vrlo mala cak i ako je ideja originalna.

Postavljanje servera na sopstveni racunar i koriscenje free DNS-a je lepa stvar, ali podrazumeva sigurnosna podesavanja Web servera. Zato nemoj ovde da trujes decu! Ta kombinacija sluzi upravo za uvezbavanje administracije Web serverom na kome se nalaze ne bitni podaci, a ne za pravi hosting. Placanje hostinga 50-tak evra godisnje ustvari i jeste taksa za sigurnost sajta.

Sto se Google-anja tice - gresis! Prosecan korisnik Internet pretrazivaca jedva da zna za koriscenje navodnika u upitu, pa ti vidi kako ces nekome saopstiti svoju genijalnu ponudu
 
Pa ima i drugih besplatnih hosting provajdera, neki od njih ce vam dati besplatno vrlo povoljan hosting samo ako imate kvalitetnu web stranu... a za uzvrat ne morate chak ni da budete aktivni na forumu.
FreeWebHostingTalk ( http://freewht.com/ ) je pravo mesto za vas ako vam treba tako neshto, naravno da vam niko ne garantuje da taj provajder nece sutra da prekine da hostuje vashu prezentaciju... ali to je jedan od rizika kada hocete besplatan hosting.
A i ako ste kod besplatnog hosting provajdera necete moci da koristite Google Adsense...
 
brate ako imas google nalog mozes napraviti jednostavnu stranicu do 100mb velicine, bez ogranicenog protoka www.googlepages.com, naravno ako ti nije problem da ti se stranica nalazi na adresi:
blablabla.googlepages.com (blablabla - tvoj account na gmail-u)
Jednostavan online editor, sa dosta tema, tako da svako moze napaviti jedan lep sajt...
 
Billi Billi opet moram da se ti protivim , prosečan korisnik koji zna da otvori sebi mail na yahoo i da nauči da pošalje mail sa njega, taj će lake muke napraviti svoj accaunt na bravehost i još lakše tamo sastaviti sopstveni pretraživač tako da o tome ni ne brinem mnogo. Inače u pravu si zbog globalne svetske konkurencije zadnjih godina se ustostručio broj sajtova na internetu i tek sada je internet u punom zamahu na svim stranama sveta. Osećam i ja to na svojoj koži pošto ja radim posao direktno vezan na internetu po 12 - 14 sati dnevno i svega mi je pomalo dosta , ali ako nismo u stanju da pratimo korak sa svetom nestaćemo kao magarci u magli . Ceo ovaj problem ima uticaja i na brzinu nastanka sajtova na internetu pošto sada svi nude raznorazne alate za izgradnju veb sajtova , svi oni gledaju da se nekako navuku novaca na brzinu i nikome više od njih nepada na pamet da koristi usluge profesionalaca , jer profesionalac isto gleda da debelo naplati svoj rad. Šta će jednoj maloj firmi profesionalni web dizajner , to mogu sebi da priušte u današnje vreme samo velike firme, koji će da ih odere za izradu reklamnog sajta , maloj firmi treba nešto malo najviše za reklamiranje sebe a to može da im odradi u današnje vreme svaki ijedan malo verziraniji čovek na internetu.
 
Gresis, veruj mi! Otvoriti account na bravehost je jedno, a preskociti psiholosku prepreku je drugo! Tacno je da ce gazda IT firme sam kreirati sajt preko nekog online site buildera, ali ne i ostali privrednici koji kud i kamo imaju mnogo vise para. Pa, uzmi u obzir da vecina u Srbiji i ne zna da se domain name moze kupiti online, vec ode kod nekog domaceg Internet provajdera i kupi domain name za 15 evra umesto da ga online kupovinom plati 4 evra, a pritom provajder ostaje vlasnik domena i najcesce nece da preusmeri DNS na drugi hosting.

Srbija brale!
 
e ljudi , ja moram da pitam nesto :D

nisam bash neki profesionalac na komp-u , ali znam ponesto ... :D

napravio sam prezentaciju u microsoft publisheru , za firmu koju ima moj brat .
E sad , ja hocu da je nekako postavim na internet , na bilo koji hosting , cisto da vidim kako to otprilike izgleda ;) , a ako bude bilo dobro , zakupicu neki domen ;)

Kako da je postavim na internet , da li preko Ftp -a ( ne znam kako se radi preko njega , isprobao sam vishe puta , ali bez uspeha :? ) ili nekako drugacije ....

p.s. , imam sacuvanu prezentaciju u jednom folderu , sve slike i stranice i index stranicu ....
 
1. Ovako za početak ne treba ti domen ni pro hosting ni ništa slično ako želiš da vidiš kako to izgleda otvoriš publišher i uradiš u njemu "save as" i dole nađeš HTLM fajl i sačuvaš u posebnom folderu.pod imenom recimo index:htlm, kada ti budeš tako sačuvao taj fajl iz publišhera on će pored tog fajla da postavi i folder sa svime što prati taj fajl.
2. Odeš na www.funpic.org i napraviš svoj free nalog dobijaš svoj ftp pristup imaš tamo prostora otprilike oko 2.5 GB i neki free subdomen odmah da ti kažem da funpic podržava ftp , MSQL , PHP i još neke stvarčice.
3. Moraš da se uloguješ na funpic sa svojim nalogom i da odeš u bazu i da aktiviraš ftp pristup svom sajtu podesiš tamo kakvi će ti biti username i pasword za FTP. Moraćeš da pokreneš makar 1 MQSL nalog da bi ti sve radilo.
4. Nađeš neki ftp eksplorer ili koristi mozillu, ili možeš i preko windowsa na "My Network Places" da napraviš svoj ftp nalog ,primer kako ce izgledati je ftp://tvoj-usernname.funpic.org trazice ti username i lozinku i posle kada se uloguješ iskopiraš taj index.htlm i taj prateći folder u root od svog ftp sajta.
5 da bi otišao na tvoj sajt ideš zatim u neki browser i kucaš primer http://tvoj-username.funpic.org/ i onda odeš na svoj sajt koji si napravi i tamo postavio .
Sa srećom neka ti je :) , nije baš neki kvalitetan opis ali putanja je sasvim ispravna , treba ti malo znanje engleskoga usput i to je sve :) A da vidiš kako je to izgledao MOJ sa internetomi početak pravljenja sajtova, i početak sa publišherom i sa funpic izvoli http://snejks.sn.funpic.org :) inače pola stvari nije bilo ukomponovano i nikada ga nisam nastavio razvijati :(
 
to vec znam , da sacuvam sve u jedan folder , index stranicu i sve to ... nego jedino ne znam kako taj ftp da koristim ...

jedino me koci to msql .... :?

ne znam sta je to ...

hvala na ovom objasnjenju , sad cu da probam , pa sta uradim ;)
 
Avet:
evo , nesto sam uradio ...

ali , izgleda da nisam bash najbolje , iskopirao sam index stranicu i folder sa slikama i stranicama na ftp server ...

ne znam kako da napravim da odmah otvara index stranicu , ne ovako :D

www.norma.funpic.org

nisam josh zavrsio , odradio sam samo do pola :P
Nisi dobro preimenovao stranicu MORA da bude u html formatu imaš tamo "save as Web Page" :) . Imaš tamo control panel za msql ali ne treba tamo ni da ulaziš već samo da aktiviraš jedan nalog.
i adresa ti je sada http://norma.funpic.org bez www
:)
 
evo uradio sam i to , znao sam da mi treba index stranica , ali sam mislio da ovo prvo , moze da se koristi ....

aktivirao sam tamo msql ;)

evo sad sam uradio ... nego jedino me koci , sto imam adsl , a otvara sporo .... jel zato sto je ovaj background mnogo veliki ... mislim , hoce li kociti i drugima , pa da ga maknem , stavim neki drugi dizajn ?

sve kritike su dobrodosle ;) :P
 
brate,sve je tako jednostavno i ne zna cemu ovolika smaranja..javi mi se na pvt pa cu ti lepo reci kako da otvoris svoj sajt i da te glava ne boli,a ako ti je i to tesko onda samo izaberi svoj www.??????.
i objasni mi o cemu se radi pa cu ti ga ja lepo napraviti.
 

Back
Top