Zasto deca pamte bolje od odraslih

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa zato sto imaju mnogo manje informacija u glavi,nego MI odrasli.
Uostalom i ti ,sigurno,bolje pamtis kad ti se memorija malo rastereti...evo npr. ucio si anatomiju,polozio je,da li ces moci odmah posle da sednes da ucis neki drugi ispit...naravno da neces!Malo pustis ''mozak na otavu '' i onda moze da se krene u nove pobede.
 
Lexa:
Odakle ti uopšte takva ideja?
Sada pamtim mnogo bolje nego pre deset godina, jer mi je koncentracija malo jača, jedino što sam ranije bila radoznalija. Ne znam da li je to neka med. činjenica, ili šta? Ja se ne bih baš složila...

Stvarno, da li je zaista tacno da deca bolje pamte?

I nisam bas u potpunosti sigurna da sto manje informacija imas u glavi, bolje pamtis :|
Pa nije mozak dzak krompira.
 
Pa, eto, kao sto je Sevilja rekao-la izgleda da povremeno dodje do zasicenja(preopterecenja) u nasoj svesti. Kao da je nas "hard disk" prepun... Medjutim mislim da tu nije u pitanju kapacitet " hard diska" vec kolicina sranja koje je on sposoban da primi... Zbog toga verujem da deca bolje pamte jer imaju manje sranja u svojim jadnim glavama nego mi odrasli i "zreli" i "uspesni", i "veoma vazni"... ali bar se trudimo...vecina sa slabim uspehom.

Pozdrav!
 
Očigledno je da deca imaju više energije nego odrasli, što se ogleda u njihovoj živahnosti, dinamičnosti i poletu i zaista bolje pamte nego odrasli. To se naročito primećuje kod učenja jezika, u čemu su deca definitivno superiornija nego odrasli.Kasnije, tokom odrastanja, dolazi do postepenog opadanja te energije i mislim da se to odražava i na slabije pamćenje. Svakako, postoje razne tehnike pamćenja koje mogu da daju spektakularne rezultate, ali to ne objašnjava kako to da deca to postižu spontano, bez ikakvog poznavanja tih tehnika. Verujem da je, u stvari, pravo pitanje šta je to što dovodi do tog gubljenja elana, poleta i dinamike tj. - šta to ubija naš duh...?
 
To ti mislis,ali upravo se i moze uporediti sa nekom npr. fijokom.
Guras u fijoku stvari,guras,guras...i odjednom nema vise mesta ....tako i mozak....prima informacije stalno,ali mora potiskivati stare da bi prihvatio i kvalitetno obradio nove.
Prijatelju, ne znam da li si upoznat sa naučnim istraživanjima koja su ustanovila da je broj mogućih veza između neurona u mozgu veći nego broj atoma u celom svemiru! S toga su naučnici došli do zaključka da je kapacitet ljudskog mozga neizmeran. Posebno pitanje je zašto ga ne koristimo u punoj meri...
 
stalker1:
Prijatelju, ne znam da li si upoznat sa naučnim istraživanjima koja su ustanovila da je broj mogućih veza između neurona u mozgu veći nego broj atoma u celom svemiru! S toga su naučnici došli do zaključka da je kapacitet ljudskog mozga neizmeran. Posebno pitanje je zašto ga ne koristimo u punoj meri...


Pa da,teoretski to jeste tako,ali praksa pokazuje nesto drugo!
Kao sto si i sam rekao,ne koristimo mozak punim intenzitetom,pri cemu jos uvek ne znamo ni kako bismo to izveli,a nemamo ni bas pouzdane dokaze da broj ostvarenih sinapsi moze biti bas toliki,upravo iz razloga sto se nije rodio jos uvek niko ko bi koristio 100% mozak.
Koliko znam,za Teslu su procenili da ga je koristio da'l 5% ili 7%.
Tema je bila ''zasto deca pamte...'',pa sad,ako znas kako se formiraju putevi memorije,tacnije kako se pamti,onda bi ti trebao biti jasan i moj stav.

P.S-postoji mogucnost da je broj sinapsi genetski determinisan.
 
Pa da,teoretski to jeste tako,ali praksa pokazuje nesto drugo!
Kao sto si i sam rekao,ne koristimo mozak punim intenzitetom,pri cemu jos uvek ne znamo ni kako bismo to izveli,a nemamo ni bas pouzdane dokaze da broj ostvarenih sinapsi moze biti bas toliki,upravo iz razloga sto se nije rodio jos uvek niko ko bi koristio 100% mozak.

Dakle, ja sam samo napisao da mi, ljudska bića, imamo neverovatan potencijal u sebi koji na žalost ne koristimo ( svaka čast izuzecima kao što je Tesla, Ajnštajn i ostali geniji...). To su nesumnjivo potvrdila naučna istraživanja mozga. To ima i te kako veze sa činjenicom da deca bolje pamte od odraslih jer izgleda da ona ipak u nekom periodu odrastanja koriste mozak u većoj meri nego mi, odrasli.Međutim, problem je u tome što nemaju dovoljno životnog iskustva, tj. nezrela su. Radi toga ne želim da igram ulogu čoveka koji već unapred sve zna, jer smatram da se ovde radi o zaista misterioznom pitanju na koje za sada nemamo prave odgovore. Eto, svi ti genijalci koje sam naveo su zadržali nesto od tih moždanih kapaciteta te su stoga i bili sposobni za inzvanredna dostignuća. Zato mislim da je pravo pitanje zašto gubimo te sposobnosti kada odrastemo, koji je to faktor koji dovodi do toga da ne koristimo 100% mozga? Sve to izgleda besmisleno i apsurdno jer je to kao da imaš mlazni avion a ipak nisi u mogućnosti da ga upotrebiš pa ideš peške hiljadama kilometara. Ja, zaista nemam pojma zašto je to tako, ali verujem da je istraživanje ovog problema nešto što bi moglo biti veoma važno i korisno...
Pozdrav.
 
Znas,ja mislim (ne znaci da sam upravu) da covek,bas u svojoj osnovi i nije dobar.
Plasim se da bi to bilo iskorisceno u lose svrhe.Kao npr. atomska bomba ili kloniranje....Pa cak i da sam u prvoj recenici izrekla najgoru generalizaciju,mislim da ce se ipak naci neko los ko ce to iskoristiti.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top