Ja-prolupala....

DjuraMornar

Iskusan
Poruka
5.284
Verovatno je ovome mesto na zdravlju.....ali verujem da sa punim pravom otvaram ovde....
Danas....

Vracam se kuci...( zivim u starom gradu Kotoru....nekada lepom ,sada devastiranom )....elem....prolazim tako ispod jednog malog tunelcica....i imam sta da vidim...

Ali ,ovoj prici treba uvod....
U Kotoru je ziveo slikar , fantasticni Jovo Abramovic , veliki boem i umetnik....Pre par godina se uputio za BG ,i nastradao glupim i tragicnim slucajem u automobilskoj nesreci.
Elem ,nas je Jovo imao jedan divan malecni kafe ,u starom gradu ,gde su se okupljali uglavnom njegovi prijatelji...naime prostor je bio toliko mali da se drugo nije ni moglo a svaki slucajni /mnamerni prolaznik bio bi naravno dobrodosao....O ambijentu atmosveri unutra ne moram posebno da govorim....Kako to moze biti kod jednog umetnika...Toplo,sarmantno....puno duha....dva drvena stola ,stolice...i jedna predivna mala lampica...secesija valjda.....sa dugackim perlicama usivenim za abazur...pa onako raznobojne vise i staklicasto presijavaju ....
Vrata tog malog toplog mesta takodje su bila sa Jovovim svojevrsnim "pecatom" jer su u delu koje je prekrivalo staklo , imala resetkice od kovanog gvozdja u obliku njegovih inicijala AB...divno uradjeno...
To se i ambijentalno i svakako uklapalo u jedan divan gradic kakav je Kotor.

nastavak price od gore...
....vracam se ,prolazim pored tog lokala koji je od njegove smrti zatvoren ,a vlasnici odavno postali neki drugi ljudi...i vidim frapantnu sliku...
Ta divna vrata ,sa njegovim inicijalima stoje oborena na zemlju na sred puta.....a na njihovo mesto , dosla nova ,glomazna braon vrata...kao tek sveze skinuta sa nekog krematorijuma.....
Prosla me jeza....sto zbog krematorijuma, sto zbog bacenih starih vrata....i odlucim da skinem kovano gvozdje sa tog dela vrata...odnesem kuci i sacuvam ...hm ..."od zaborava..,smeca...ili vec necega.....

Nakon pola sata ,kuca mi neko na vrata. Korpulentan tip i neki zenski pekinezer pored njega traze da im ja vratim "inicijale"....uz ove reci
" Vi ste to ukrali , to je sada nase i mi sa tim mozemo da radimo sta hocemo"
Pocinjem da se tresem ,i to vidno ...a glas mi se gubi...Naravno vracam im "njihovo" uz par opaski da je to strasno i bogohulno sto rade,da to nije "kradja " jer su oni bacili vrata napolje + stavili nova ,da je to "Dusa jednog umetnika i da nije fer"....Ona na to upre njene pekinezerske oci u mene i obrusi "To nije tvoja briga"....

Elem....
ja se tu ne smirim....oni odose a ja ostadoh da se tresem i mislim sta dalje.....
Odlucim da opet sidjem do obliznjeg 'lokala" koji ce biti "Agencija"...i sacekam da se zena pojavi ( u medjuvremenu sam alarmirala svoje prijatelje, prijatelje tog slikara....objasnivsi o cemu se radi....i Svi su bili zgrozeni ,pa smo se slozili u jednom .....
Ti inicijali svakako ne pripadaju njima, iako su oni kupili lokal...jer ni tome koji je lokal prodao oni nisu pripadali ....I da je ipak ok da ih ona kulturno vrati ili Slikarevoj cerki ili zeni ili Opstini....

Prica se oduzila....
da skratim...
ja trk za njom...tresem se ,glas mi drhti ...gubim se ...pokusavam da objasnim jednoj spodobi punoj para da to nije u redu i da to nije njeno.....pokusavam da joj objasnim da su neke "duhovne vrednosti " malo vaznije od materijalnih....na sta ona kaze "Neka taj Abramovic dodje kod mene ako zeli nesto"...ja joj zgrozena kazem " Pa on je nastradao"...!!!! ?????? a ona "Pa sto cu mu ja..." !!!

I jos doda" Ti si kleptoman,i tebi devojko treba psihijatrijska pomoc".....

Potpuno je razumem da je stekla taj dojam ,jer je moje ponasanje bilo zaista neuroticno , a to je i razlog zbog kojeg sve ovo pisem ...jer se pitam...
"Da li meni zaista treba psihijatar kada ovakve stvari nisam u stanju da prihvatim na jedan mnogo hladniji nacin , vec se sva ustresem i upadnem u takvu emotivnu rupetinu iz koje nisam u stanju da izadjem dva dana "....?

Ne mogu da se nosim sa primitivizmom i neukusom.....Nastavak price ...
Oni zele da od tog "Gvozdja naprave FONTANU u sred "AGENCIJE" !!!!

Ljudi ja sam pukla!!
pozdrav



Vrata -staklo sa kojeg sam skinula inicijale....bacena pored puta



Nova vrata....
 
Sada kada se malo odmorih od pisanja htedoh reci

kakva smo mi to zemlja,i kakvi smo mi to ljudi ...kada sve dozvoljavamo svakome?
dakle cak i ovako nesto ......sto nije smelo da se dogodi.....sto je MORALO da se sacuva...onako autonticno....zar ima veceg blaga od toga......Mi to zaboravljamo....i predajemo se .Pare sve danas mogu kupiti....a izgleda i "ubiti."
 
Ja pročitala, i ne znam šta da kažem. Razumem tvoju mešavinu besa i bola,,,, i čega sve još. Znaš istoriju kuće i ukućanina i mrsko ti je šta se dešava, ali zar slikar nema nikog bližnjeg da brine o tome, ko je uopšte prodao kuću, mene bi recimo više brinuo njihov nemar, nego ponašanje parajlija.
 
DjuraMornar:
Sada kada se malo odmorih od pisanja htedoh reci

kakva smo mi to zemlja,i kakvi smo mi to ljudi ...kada sve dozvoljavamo svakome?
dakle cak i ovako nesto ......sto nije smelo da se dogodi.....sto je MORALO da se sacuva...onako autonticno....zar ima veceg blaga od toga......Mi to zaboravljamo....i predajemo se .Pare sve danas mogu kupiti....a izgleda i "ubiti."

Мене чуди твоје чуђење ђевојко. ПРОБУДИ СЕ БРЕ, ти живиш у ЦРНОЈ, да црња не може бити, ГОРИ. Чешће се присјећај тога, дако ти буде лакше, Најбоље жеље из Никшића од Хака!!! :(
 
Oni su za to tek saznali danas ( u Beogradu zive ) a to sa vratima se tek danas i dogodilo....
Prostor je on imao u najam......i on nakon njegove smrti nije koristen ,da bi ga sad, njegov vlasnik prodao ovim ljudima koji su ........Ma nemam komentara...
Ustvari najvise krivim Zavod za zastitu spomenika i sam grad koji je to dozvolio.
Ovi ljudi , osim sto su prilicno nevaspitani i bez elementarnog saosecanja ,nisu krivi za svoj neukus.....
 
haklberi:
Мене чуди твоје чуђење ђевојко. ПРОБУДИ СЕ БРЕ, ти живиш у ЦРНОЈ, да црња не може бити, ГОРИ. Чешће се присјећај тога, дако ти буде лакше, Најбоље жеље из Никшића од Хака!!! :(

Hako,hvala ti jer razumes......sve znam...ali ne mogu da se mirim sa nekim stvarima....
Svesna sam ja da mogu da dobijem i ciglu u glavu 8-) ,negde nocu kada niko ne vidi....ako se budem jos mesala.....ali to je jace od mene....
:shock:
 
DjuraMornar:
...na sta ona kaze "Neka taj Abramovic dodje kod mene ako zeli nesto"...ja joj zgrozena kazem " Pa on je nastradao"...!!!! ?????? a ona "Pa sto cu mu ja..." !!!

I jos doda" Ti si kleptoman,i tebi devojko treba psihijatrijska pomoc".....

Ne treba tebi psihijatar.
Potpuno te razumem, jer i ja bih reagovala isto kao i ti. Puknuto.
I nije to slucaj koji se desava samo u Crnoj Gori. Tako je i ovde.
O kojoj ti duhovnoj vrednosti pricas, i kome to pricas? Jel se to maze na hleb ? Nama toga vise ovde. Ne,ne, draga moja.
E, ono sto je na mene ostavilo utisak iz ove, namerno necu reci tvoje price, jer je to "nasa"
stvarnosti, je moral tih ljudi kupaca, novih zakupaca ili vec sta su. Zamisli ti taj debilizam kupiti neki lokal, stan, u kome je neko pre tebe ziveo, radio, a ne raspitati se o tom bivsem vlasniku ! Pa, majku mu, pitati barem kako se taj covek zvao ! Da je pitala ko je to bio, kako se zvao, saznala bi i sta se desilo sa tim covekom. Ali, ne. Zasto bi ona sebe opterecivala ? Eto, to je na mene ostavilo najveci utisak. Koliko ljudi vise nisu bitni.Samo pare, pare, pare.! Parama se jednostavno moze sve. I taj neukus, o kojem ti pricas, i taj primitivizam, sve se to pokrije i prekrije-parama! Na zalost, danas je tako kod vecine ljudi.
Sad si me sa ovim podsetila na 92, 93.g. Na Dedinju su u to vreme kupovane kuce, ali se pazilo na poreklo bivseg vlasnika ! Kontra slucaj. Mislili jadnici, ako kupe kucu neke vidjenije porodice, da valjda automatski kupovinom i oni nasledjuju njihovo poreklo!

E, da. Zna li ta spodoba sta znaci pojam kleptoman?
 
DjuraMornar:
Sada kada se malo odmorih od pisanja htedoh reci

kakva smo mi to zemlja,i kakvi smo mi to ljudi ...kada sve dozvoljavamo svakome?
dakle cak i ovako nesto ......sto nije smelo da se dogodi.....sto je MORALO da se sacuva...onako autonticno....zar ima veceg blaga od toga......Mi to zaboravljamo....i predajemo se .Pare sve danas mogu kupiti....a izgleda i "ubiti."

Nemoralna. Mislim da je ovo pre za Filozofiju i temu Moral, nego za Zdravlje.
Cuvaj se, draga.

P.S. Citala ja u autobusu Kurir, prosle godine , i zbog Kariceve izjave promasim stanicu ! Rekao covek da su Karici direktni potomci Nemanjica, i jos se nalupetao navodeci neke podatke kao vezu sa Nemanjicima i njihovim porodicnim stablom. Namerno sam jos par dana kupovala Kurir ne bih li nasla i neku izjavu SPC na ovo lupetanje. Naravno, nista slicno.
 
E, da. Zna li ta spodoba sta znaci pojam kleptoman?[/QUOTE]



To sam i ja pomislila.....ali toliko mi je bilo slabo da nisam mogla da joj objasnjavam ni sta je lopov ni sta je kleptoman ni sta je umetnost....
zaista mi je bilo lose....i dalje se osecam ko neka krpa....nemocno a to je najgore....
 
Шта да јој објасниш? Нема шеме. То би био узалудан посао.Не можеш ти њој објаснити оно што и она сама већ зна. Она зна да је глупа и хоће то путем пара, и успеха у бизнису да надомести. У томе је фора. Ти имаш памет, ок, зато она има лову. То је њено размишљање, и онда мисли да је теби равна. Или, чак вреднија од тебе. Ал, открију такви своју цену, кад тад.. ;)
 
Da izgubim kontrolu pred takvim osobama.....To sam sebi dozvolila....ono sto drugi dozvole samo pred nekim ko im je blizak pa ih zaboli ,ja sam dozvilila njoj....koja je jedna najobicnija skorojevicka...Umesto da sam joj hladne glave objasnila da to nije uredu....ja sam se ponela kao poslednja neuroticarka....Neoprostivo.
 
Чини ти се. Јок, то је нормална реакција ( нормалног) човека. Како ти можеш са својим емоцијама да калкулишеш? У том случају, ти би била једнако злица као и она.Сети се чувене Скарлет и њеног "плакаћу сутра". То не може рећи искрено срце, јел да? Није тачно да си се понела као неуротичарка ! Па, то је шок и наравно да си одреаговала - шокантно. Замисли дрскости, простаклука, некултуре, и чега све не, рећи за покојног човека то што је она рекла? "Па, шта ћу му ја?" Страшно. То је био једноставно твој одговор на сељачизам.
 
Bi2:
Не можеш ти бити другачија. Ти живиш од својих емоција, јел тако? Позз

P.S. Е, а мени је Месец у Бику.. ;)


Nekako ti ne mogu vjerovati! Ja bih se mogao zakleti da sam ga sinoc na nebu vidio!? Uostalom, kakav je taj Mjesec da ga jedan bik moze izjesti!?


Djuro!
Lijepo ti nash Hako reche. Josh cesh se ti toga nagledati. Ovo je chak i sitnica. Ochelichi srce i dushu za buduca vremena.
Inache, zavidim ti (iako po prirodi nijesam zavidan) na mjestu zivljenja. Zavidim ti na Kotoru koji je najljepshe mjesto pod kapom nebeskom a narochito u kombinaciji sa gorepomenutim mjesecom (zato me i strecnu onaj bik) :D
 
Isidore...hvala ali nema na cemu.
Kotor je postao jedan jako ruzan grad.....sa svim svojim lepotama....
Jer grad cine ljudi , a sve je vise onih gore pomenutih koji ruse sve pred sobom ....
Kotor je takodje grad bez sadrzaja....sve se svodi na ono "Ko je sta pojeo ,i da li se negde dobro napio".....Nikakvih kulturnih sadrzaja, nikakvih udruzenja.....nikakve solidarnosti....i na posletku nikakvog morala...Jako ,jako tuzno za jedan grad kao sto je to Kotor.....jako ruzno za neke njegove mestane koji to zaista ne zasluzuju, a u godinama nemocni da na bilo sta uticu...
Ovo je Topic "Likovnih umetnosti" ....i sa punim pravom mislim da je ovakvu temu trebalo bas ovde otvoriti....
Kotor nema mnogo slikara....a i ono malo sto ih ima nastoji da proguta,a uspomenu na one koji su nekada postojali i svojim delima odusevljavali zauvek izbrise....upravo ovakvim cinjenjem kakvo sam u prvom postu "pomenula"....To ne cine Kotorani ....vec ljudi dosli odnekle, ali Kotorani im to dozvoljavaju.....Dakle krivica je podjednaka...

Neko vec rece da se to ne desava samo ovde,i potpuno je u pravu.....Znam ja to.....no ja sam gde jesam ,i reagujem na ono sto mi oku najblize.....a mislim da bi smo svi kolektivno trebali da se pitamo koliko je to normalno i zasto dopustamo....?
Da li je normalno da "kuca Ive Andrica " u Herceg Novom bude pretvorena u najobicniju krcmu sa kariranim stoljnjacima gde se sluze svinjske nogice ,papci i sta ti ja znam....zajedno sa Stojom koja polugola "peva" polupijanim gostima....? da li je ljudi to normalno...??? Ovakvih i slicnih primera koliko hoces...

Pozdrav od rezignirane...
 
Djuro!

"Taki" se ne naseljavaju! Oni shljegnu!
Oni ne grade! Taki sprtljaju!
A kad sprtljaju onda izdizu dje nikad niko nije izdizo. Prtljaju katune dje ih u pantivijeku nije bilo.
Danas cesh ih poznati i u "velika gradovna mjesta" po kravati vezanoj ka uzda (druk`she ne umiju). Istovremeno ih odlikuje "paznja" (chudo)! Pazljivo preskachu tramvajske shine da ih ne "ubije struja". Taki su reinkarnacija mesozdera kamenog srca iz vremena dinosaurusa ali se prilagodjavaju brzo "novonastaloj situaciji". Planiraju, chujem, da i Svetog Iliju potope, tako da ga gavran nece vishe hraniti nako da postane riba! Oni Boga pominju na "druk`she," te se nije chuditi. U Taru mishljahu zabe useliti ali ...("sluchaj josh nije zavrshen"). Ako se desi da dje koji "nauchi slova" i pochne ih u rijechi sricati, onda osjeti da su mu usta pregolema za tako malo slova te podjekoje josh dopishu (kako se kome cefne).
"Zadnji vakat ce doc kad mali choék dobije veliku moc!" Ova rechenica mog pok. djeda na jednom sjedniku, mi se urezala u pamcenje. Ja ochekivao okupaciju od strane Pigmejaca, kad ono... neki josh manji.
Toliko o "takima" koji vele za Ivu Andrica da je basista u grupi "Juzni vjetar" (Valjda oni koji prate gologuzu Stoju).

No shto cesh! Nekome rat, nekome brat! Nekom sankcije a nekom zaébancije! Sve se to tu ispililo!

Tako nam ga shorak donio!
 
Isidore, sve si ti to lepo rekao. Ostaje mi samo pitanje kad ce taj zadnji vakat doci? Ne verujem ja u to... Citaj sta je covek napisao daleko 1910.g. Vidis li ikakvu razliku? Ja, ne. Kao da je pisao juce.

NAŠI DANI



Razvilo se crno vreme opadanja,

Nabujao šljam i razvrat i poroci,

Podig'o se truli zadah propadanja,

Umrli su svi heroji i proroci.

Razvilo se crno vreme opadanja.



Progledale sve jazbine i kanali,

Na visoko podigli se sutereni,

Svi podmukli, svi prokleti i svi mali

Postali su danas naši suvereni.

Progledale sve jazbine i kanali.



Pokradeni svi hramovi i ćivoti,

Ismejane sve vrline i poštenje,

Poniženi svi grobovi i životi,

Uprljano i opelo i krštenje.

Pokradeni svi hramovi i ćivoti.



Zakovana petvekovna zvona bune,

Pobegao duh jedinstva i bog rata;

Obesismo sve praznike i tribune,

Gojimo se od grehova i od blata.

Zakovana petvekovna zvona bune.



Od pandura stvorili smo velikaše,

Dostojanstva podeliše idioti,

Lopovi nam izrađuju bogataše,

Mračne duše nazvaše se patrioti.

Od pandura stvorili smo velikaše.



Svoju mudrost rastočismo na izbore,

Svoju hrabrost na podvale i obede,

Budućnosti zatrovasmo sve izvore,

A poraze proglasismo za pobede.

Svoju mudrost rastočismo na izbore.



Mesto svetle istorije i grobova,

Vaskrsli smo sve pigmeje i repove;

Od nesrećne braće naše, od robova,

Zatvorismo svoje oči i džepove.

Mesto svetle istorije i grobova



Ostala nam još prašina na hartiji,

K'o jedina uspomena na džinove;

Sad svu slavu pronađosmo u partiji,

Pir poruge dohvatio sve sinove

Ostala nam još prašina na hartiji.



Pod sramotom živi naše pokolenje,

Ne čuju se ni protesti ni jauci;

Pod sramotom živi naše javno mnenje,

Naraštaji, koji sišu k'o pauci.

Pod sramotom živi naše pokolenje.



Pomršina pritisnula naše dane,

Ne vidi se jadna naša zemlja huda;

Al' kad požar poduhvati na sve strane,

Kuda ćemo od svetlosti i od suda!

Pomrčina pritisnula naše dane.

Kad god je citam, uvek se najezim ! Dis je bio cudo od coveka.
Objasnio covek zasto se u Andricevoj kuci jedu papci u saftu sa sve Stojom na stolu.
 

Back
Top