Srbija ima najgori obrazovni sistem u Evropi

Lost In Space65393

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
265
Jedan od najvecih razloga slabog ekonomskog statusa nase zemlje jeste njen propali, lopovski, korumpirani, pljackaski obrazovni sistem.

Sve je kod nas naopako postavljeno. Pre svega skolarine koje kostaju na drzavnim fakultetima od 1000 evra do 2000 evra za samofinansirajuce studente . To je za srpski standard od 200 evra plate preskupo . Prakticno danas roditelj iz unutrasnjosti treba da izdvoji ceo svoj prosecni godisnji prihod od 2500 evra da bi finansirao jednog studenta (skolarina, stan, hrana, ostali troskovi) . A ko ima dva studenta to vec da ne pricamo.

U Nemackoj recimo Italiji skolarine na drzavnim univerzitetima iznose od 200 do 400 evra po semestru stim sto je u to uracunata i hrana u menzi i markica za autobus. Prenerazio sam se kad mi je jedan moj prijatelj rekao da njega mesecno studiranje na SORBONI kosta skolarina stan hrana sve 700 evra mesecno (sama skolarina mu je 400 evra semestar ili 800 evra godina!) .

Plus sta se kod nas uci na fakultetima? Prakticno nista. Uce se neke teoretske gluposti , studenti se jednostavno teraju da bubaju mesto da uce kako da resavaju probleme u svojoj struci sa kojima ce se sutra suocavati u praksi. Kao posledicu toga vi imate recimo diplomiranog inzinjera ili ekonomistu koji kad zavrsi ne zna prakticno NISTA da radi . Recimo diplomirani pravnik ne zna da popuni jednu obicnu molbu ili ugovor , a kamoli sta drugo.

Treca stvar je korupcija na fakultetima. Na vecini drzavnih fakulteta profesori namerno obaraju studente da bi im posle uzimali pare od ispita . Recimo na upravljackom racunovodstvu na Ekonomskom fakultetu je prolaznost na ispitima 3-4% vec unazad 10 godina i niko tu nista ne preduzima. Na zapadnim fakultetima ako profesoru je prolaznost studenata ispod 90% zove ga dekan odmah na razgovor i formira se komisija da oceni da li je on sposoban da prenese znanje studentima! U slucaju da mu se i nakon toga prolaznost ne poveca iznad 90% on dobija otkaz!!

Zato na zapadu studiranje traje 4-5 godina a u Srbiji u zavisnosti od fakulteta od minimum 6 do 10.


Jos nam kazu "hteli ste kapitalizam to znaci placanje studiranja". To nije tacno! U vecini zapadnih zemalja studiranje na drzavnim univerzitetima je ili potpuno besplatno ili se placa neka mala simbolicna cena od tipa 400-1000 evra za godinu sto bi u Srbiji znacilo u odnosu na nase plate da skolarina bude max 300 evra godisnje! U Svedskoj je studiranje svih drzavnih univerziteta besplatno dok u Danskoj cak kao student vi dobijate 500-600 evra mesecnog DZEPARCA od drzave!!!

Znaci obrazovanje u Srbiji je preskupo sa cenom na nivou najpoznatijih univerziteta na svetu(ne racunajuci eventualno elitne privatne univerzitetet kao Oksford, Kejmbridz, Jejl, Harvard , MIT ) , gde se za novac koji date ne dobija ama bas nista, ni uslovi studiranje ni znanje tako da je studiranje drzavnog univerziteta u Srbiji uludo potroseno vreme i novac.
 
ne znam za te stvari oko koshtanja, za korupciju se totalno slazhem, ali za sam sistem obrazovanja i nisam siguran da je tolko losh. ja mislim da je loshiji ovaj novi bolonjski sistem od klasichnog. takozvanog principa ruske gimnazije. meni lichno takav sistem ne smeta, chak naprotiv, al nisam siguran da cje se vecjina slozhiti s time.... zato je potrebno nacji sredinu a ne skakati iz krajnosti u krajnost. jer ovaj bolonjski sistem nije prihvacjen chak ni u samoj bolonji. sramota bi bilo. no mi u zadnje vreme imamo obichaj oberuchke prihvatiti svako djubre, samo ako je sa zapada.
 
al bundy:
U SAD ,Nemackoj i Holndiji za koje imam podatke iz prve ruke godina na prosecnom faksu ne Harvard ili Hajdelbeg kosta oko 10 000 evra a sad za Svedsku ne znam ali ove price kako je svuda na zapadu jeftinije skolovanje nisu tacne .


Ja sam rekao da je na DRZAVNIM UNIVERZITETIMA skolovanje jeftinije a Harvard nije drzavni vec privatni univerzitet. Skoro svi elitni univerziteti na zapadu su PRIVATNI a ne drzavni.
 
Lost In Space:
Plus sta se kod nas uci na fakultetima? Prakticno nista. Uce se neke teoretske gluposti , studenti se jednostavno teraju da bubaju mesto da uce kako da resavaju probleme u svojoj struci sa kojima ce se sutra suocavati u praksi. Kao posledicu toga vi imate recimo diplomiranog inzinjera ili ekonomistu koji kad zavrsi ne zna prakticno NISTA da radi . Recimo diplomirani pravnik ne zna da popuni jednu obicnu molbu ili ugovor , a kamoli sta drugo.

Ovo je problem u većini država.
Teorija bez prakse te naknadno obučavanje svršenog studenta za odredjen profil donosi gubitke u poslovanju.
 
taman htedoh reci ovo sto je rekao Iron Lord...
studenti nisu kofa, pa da ti sipas znanje u njih, to sto se neko provuce kroz fakultet ko pismo kroz postu ne moze da bude iskljucivo greska obrazovnog sistema, veci samih studenata.
Isto, kao sto imas gomilu onih koji veze nemaju, postoje i ljudi koji su ispali pravi strucnjaci u svom poslu.
Sem toga, ti predlazes nesto sto lici na zapadni sistem - uci i radi samo ono sto ti treba (mislim na onaj deo gde praksu stavljas ispred teorije).
 
Lost In Space:
Pa svugde na zapadu u Evropi su drzavni univerziteti ili besplatni ili je skolarina simbolicna u poredjenju sa njihovim primanjima. A ti ako imas neki primer koji dokazuje suprotno - izlozi ga!

Od dolaska DOS-ovaca na vlast od evropskog smo dobili samo evropske cene . Plate i standard su nam jos na africkom nivou!!

izlozio sam ga - studenti koji se finansiraju iz budzeta.
 
Studenti novu akademsku godinu započeli bojkotom
Protestuju zbog visokih školarina i ispita
Na Filozofskom fakultetu zahtevaju niže školarine i administrativne troškove, dok "fonovci" štrajkuju jer je profesorka poništila ispit zbog velike prolaznosti

BEOGRAD - Početak nove akademske godine obeležiće protesti studenata Filozofskog i Fakulteta organizacionih nauka. Nezadovoljni akademci Filozofskog fakulteta u Beogradu juče su organizovali protestnu žurku zahtevajući od Uprave fakulteta da smanji školarine sa 86.000 na 35.000 dinara, a da administrativni troškovi na fakultetu pojeftine za 50 odsto.

Na početku protesta okupilo se oko pedesetak studenata, a kako je vreme odmicalo, povećavao se i broj akademaca. Nikola Pavlović, jedan od organizatora protesta, kaže da studenti traže smanjenje školarine sa četiri prosečne na četiri minimalne plate u Srbiji.

- Imali smo u utorak pregovore sa Upravom fakulteta, koja je podržala naše zahteve, ali nije u stanju da ih ispuni. Moramo se organizovati na nivou univerziteta, uključiti studente ostalih fakulteta i onda zahtevati smanjenje školarine. Ukoliko se ne organizujemo, školarina će sledeće godine koštati i više od 100.000 dinara, a na budžet će biti upisan manji broj studenata - objasnio je Pavlović.

Prijava ispita na Filozofskom fakultetu košta 100 dinara, a ako student ispit polaže treći put, onda mora izdvojiti 500 dinara. Dobijanje uverenja o redovnom studiranju košta 400 dinara. Iste zahteve studenti Filozofskog fakulteta imali su i pred početak prošle akademske godine, ali ni tada visina školarine nije smanjena.

Aranđelo Bojović, student prodekan, kaže da ovaj protest govori o tome da studenti nisu zadovoljni pregovorima sa Upravom.
- Dekan misli da bi smanjenje školarina ugrozilo nastavu i reformu koja je započeta. Uprava smatra da bi visina školarine trebalo da bude i veća jer ne pokriva sve troškove studiranja - objasnio je Bojović.

Studenti Fakulteta organizacionih nauka najavili su danas u 12 sati protest ispred fakulteta jer će više od 150 akademaca koji su položili ispit iz predmeta Pravni osnovi informacionih sistema morati ponovo da polažu ispit.
- Profesorka Mirjana Drakulić nam je svima upisala ocene u indeks, a sada, očito nezadovoljna velikom prolaznošću, traži da se ispit poništi, da ponovo polažemo i da nas dodatno ispituje. Ovo je u suprotnosti sa svim aktima fakulteta i s pravnom sigurnošću studenata.

- Da li to znači da će ubuduće svi profesori, kada se sete da im ispit nije bio po volji, tražiti da se on ponovo polaže? Profesorka Drakulić je poznata po tome što svakog studenta ispituje više od sat vremena, a ispiti se nekad završe u ranim jutarnjim satima - kažu studenti.

S profesorkom Mirjanom Drakulić nismo uspeli juče da stupimo u kontakt, a na fakultetu su nam rekli da studenti moraju polagati dopunski deo ispita.
- Ovaj ispit se polaže usmeno. Studeni su ga polagali na računarima i došlo je do neregularnosti u toku izvođenja ispita, ali ne mogu da vam kažem kojih. Normalno je da nekim studentima bude upisana ocena u indeks, ali će oni ipak biti pitani dodatno - rečeno nam je u kabinetu profesorke Drakulić.

M. Jakovljević
http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/D06101201.shtml

Мислим,шта рећи...? :-?
Факултети нам постају профитабилне организације!
 
Наша драга држава НЕЋЕ дда универзитетско образовање учини доступним свима, јер дражејша нам страна предузећа која долазе у још нам држу Смрдију желе раднике које могу да искоришћавају, а не академски образоване грађане.
 
Marqueaux:
Наша драга држава НЕЋЕ дда универзитетско образовање учини доступним свима, јер дражејша нам страна предузећа која долазе у још нам држу Смрдију желе раднике које могу да искоришћавају, а не академски образоване грађане.

zar ne mislis da bi bilo lakse da se potpuno ukine visoko obrazovanje?
 
Marqueaux:
Наша драга држава НЕЋЕ дда универзитетско образовање учини доступним свима, јер дражејша нам страна предузећа која долазе у још нам држу Смрдију желе раднике које могу да искоришћавају, а не академски образоване грађане.

nasa drzava nece da univerzitetsko obrazovanje bude dostupno svima???
kakve ideje nekima padaju na pamet....
 
BEOGRAD - Početak nove akademske godine obeležiće protesti studenata Filozofskog i Fakulteta organizacionih nauka. Nezadovoljni akademci Filozofskog fakulteta u Beogradu juče su organizovali protestnu žurku zahtevajući od Uprave fakulteta da smanji školarine sa 86.000 na 35.000 dinara, a da administrativni troškovi na fakultetu pojeftine za 50 odsto.

godina u matematickoj gimnaziji kosta 150,000 (ako si u samofinansirajucem odeljenju)
ove godine su sa 105,000 podigli na 150,000...manijaci...
mislim da bi svi tamo skakali od srece kad bi bilo 85,000

inace, samo iznosim cinjenice, ne izlazem misljenje...

odnosno izlazem - ako sve ide nagore zasto plate idu nadole ili stoje u mestu? onda je stvarno k'o da se rugaju...
 

Back
Top