kung fu

G

goca

Gost
Da li neko zna neki klub kung fu u Beogradu? Ja sam cula da postoji negde na Novom Beogradu ali ne znam gde. Ako je neko cuo nesto javljajte ljudi.
 
Zao mi je sto se na ovu temu o kung fu i razlicitim stilovima diskusije se ne nastavljaju...
Ako je neko za treniranje Ving Čun(ving tsun)kung fu stila neka se javi:
064/185-1463 pamilan@verat.net
Master/sifu/Milan Pavlovic
15g. u borilackim vestinama,pozdrav
 
Poslednja izmena:
-STA JE TO KUNG FU-
Da ste do pre samo nekih 40-ak godina obicnog Kineza pitali da vam objasni i odgovetne taj naziv,mnogo bi se namucio pa cak tesko da bi i uspeo.Sve do 1964g. kada su kineske borilacke vestina javno prikazane izvan Azije.Tada su se na internacionalnog karate sampionatu u Long Bichu(SAD),pojavila se trojica boraca u tradicionalnim crnim kineskim odorama i svojom vestinom zadiveli sve prisutne.Mladici su se zvali:Brus Li,Dzejms Jim Li i Takajuki Kimura.Iste godine i mnogi kineski ucitelji pocinju otvarati vrata svojih kung fu skola izvan Azijskog podrucija i prihvataju taj naziv koji se odomacio na zapadu KUNG FU.Kinezi su do tada za svoje borilacke vestine koristili druge nazive kao recimo nacin borbe pesnicom-chuan fa,ili kuen fut-zakon pesnice,chuan shu...itd.Sam naziv kung fu bi se mogao prevesti kao ČOVEK KOJI RADI,a to moze biti razno:rad na njivi,izrada slika,pravljenje nekih predmeta i drugo.Ono sto je bitno da se ovaj naziv moze prevesti i kao VATRA I VREME.Sto znaci da sada imamo nesto laksu predstavu o nazivu kung fu.Naime covek treba da sagori u nekom teskom radu da bi ga doveo do savrsenstva ili jednostavno postigao neki cilj ili bio zadovoljan samim sobom.
Kung fu postoji i izvan Kine,kod:Mongola,Filipinaca,Burmanaca,Malajaca, Vijetnamaca itd.
Pretrazujuci stare zapise kung fu je star hiljadama godina,Narodi Azije su uterivali strah u kosti nekim pustolovima koji su opsedali Aziju,i sam Buda(tvorac Budizma) jer bio vrhunski majstor u baratanju sa razlicitom vrstom oruzija kao i borbi golim rukama.Kung fu stilovi su najvise nastajali u samim Budistickim hramovima medju samim monasima,mada su neki korigovani ili se razvijali i u samim borilackim skolama.Interesantno je reci mada to vecina ljudi zna da su pod uticajem kung fu-a nastajale borilacke vestine mnogih naroda kao npr. Japanaca i Korejanaca,ili su pak ovi isli u Kinu na usavrsavanje vec postojecih borilackih sistema.
 
Poslednja izmena:
Ima vise podela kung fu stilova,medjutim mi cemo se osvrnuti samo na neke navaznije i najraspostranjenije.
Delimo ih na:
SEVERNE stilove i JUZNE stilove
-Severni stilovi kako i sam naziv kaze severni deo Kine.Kinezi su tamo vise i snaznije gradje sa izrazenim donjim ekstremitetima(nogama),tako da u kung fu dominiraju udarci nogom.Imamo dosta skakanja i akrobatskog kretanja.kao i kruznih pokreta rukama i nogama.
-Juzni stilovi obuhvataju juzni deo Kine granica je reka Jangce.Juznjaci su gradjom mali nabijeni i vecina zive na dzunkama tj. na rekama,zato je kod ovih stilova bila na ceni i ravnoteza.Udarci su kao i tehnike direktni i dominiraju ruke u borbi.Zbog oblacenja koje je bilo oskudnije zbog temperature postojale su i tehnike grebanja,bodenja vitalnih tacaka i slicno.

Jos jedna podela koja se prozima kroz stilove je:
YIN(meki stilovi) i Yang(tvrdi stilovi)
-Yin stilovi su takozvani unutrasnji meki stilovi.Ovde se pokreti crpe iz unutrasnje energije chi(ki).U nekim mekim stilovima naglasak je stavljan cak u preciznost udarca u vitalne tacke gde je iskljucena snagatorska upotreba misica.
-Yang stilovi su spoljni tvrdi stilovi.Dobar deo Shaolinskih stilova pripada ovoj porodici koji koriste kontrakciju tj. stezanje i opustanje misica.Mada danas ova podela nije nacelna vec je vise bitno poznavati princip yin-yang i koristiti ga u praksi.

Navescemo neke poznatije kung fu stilove koje su vise zastupljeni u svetu mada ih ima daleko vise:
Tai chi chuan,Ving Tsun(wing chun),Jeet kune do,Pa Kua,Tai Mantis,Hung gar,Choy lee fut,Chin na,Juzni shaolin,Mok,Lum,Chi Gung,Beli zdral,TigarChou stil,Hsing I,Loi gar,Fu jow pai...i mnogi drugi.
napisao:MILAN PAVLOVIC
 

Back
Top