СРБИЈА - од сарматске до словенске...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

SerbiaUnited

Primećen član
Poruka
989
juznyserbi.jpg
 
DOBRODOSLI SU SVI KOMENTARI VEZANI ZA KARTU I MOGUCE IZMENE I DOPUNE

KOMPLETAN TIMELINE

5 vek pre nove ere - pominje se jezero u Egiptu pod imenom Serbonis. Mnogi naucnici smatraju da srbi u originalu nisu indo-evropskog porekla.
verovatnoca: 10%

1 vek pre nove ere - u maloj Aziji nomadi formiraju grad Gordoserbon i narod koji je ziveo na prostorima danasnje turske i sirije. smatra se da deo danasnjih kurda vodi poreklo upravo od tog naroda.
verovatnoca: 15%

1 vek nove ere - u delovima tadasnjeg irana/persije postoji sirbica vezan za reku. (sirbica/sirbika). pojedini istoricari taj naziv povezuju sa postojbinom srba nomada koji su se kretali dalje ka istoku.
verovatnoca: 20%

1-2 vek nove ere - u granicnim severnim delovima tadasnjeg irana/persije u danasnjem uzbekistanu i kazahstanu nalazi se narod sarmati iranskog porekla koga su cinila mnoga plemena(tribes) a medju njima jedan od najvecih Srbi. Nesto severozapadnije ziveli su hrvati takodje deo sarmata. Jati, indijski narod, takodje nomadi krenuli su zapadno i pomesali se sa srbima i hrvatima. onda sredinom 2.veka primetna je migracija sarmata ka zapadu.
verovatnoca: 50%
- deo srba odlazi severoistocno u pravcu sibira a mnogi smatraju da i sam naziv sibir vodi poreko od srba. ti srbi su nazvani siberian serbs / sibirski srbi. kasnije mesani sa mongolima koji su postali totalno dominantni.
verovatnoca: 25%

1-3 vek nove ere - srbi zajedno sa ostalim sarmatima krece na zapad preko reke volge. deo naroda se zadrzava na prostoru danasnjih kavkazkih republika (gruzije, azerbejdzana) i juznog dela rusije a kao najveci dokaz postoje i dan danas brojni geografski pojmovi koje danas mi poznajemo (planina Rashki) ili pojmovi vezani za ime Serbia Serb Srb,...
verovatnoca: 60%

2-5 vek nove ere - srbi sa podrucja kavkaza dolaze do podrucja pored crnog mora. izmedju delte reka Dnjepar i Dunav i tu se zadrzavaju duze.

5 vek nove ere - deo Srba dolazi na balkan i mesa se sa starosedeocima.

Deo planinskog venca Karpati se naziva Serborium sto se takodje izvodi od korena SRB. Ta planina se nalazi u danasnjoj Rumuniji. Srbi su se totalno utopili u tadasnje starosedeoce Ilire, Dachani itd. jer su oni bili dominantni u tom periodu.
verovatnoca: 70%

5. vek nove ere - Drugi deo u pod naletom istocnih plemena mongolskog i turskog porekla beze dalje na zapad, tacnije severo-zapad. Tu nailazi u kontakt sa slovenima koji su naseljavali prostore od Volge do Elbe jos od 1.veka PNE. Srbi dolaze cak do danskog poluostrva. Najvise se nastanjuju u predelima danasnje istocne nemacke, zapadne poljske i severne Ceske, Bohemije. Hrvati se nastanjuju na prostorima danasnje severne Madjarske, Slovacke i Zapadne Ukrajine a taj deo nazivaju "Velika Hrvatska". Srbi i Hrvati se ne-nasilno potpuno stapaju sa slovenima prihvatajuci njihov jezik, ratnicke obicaje i dr. Sloveni postaju dominantni nad njima tako da se kod njih gubi u svakom smislu sarmatsko "poreklo".
Srbi iz raznih razloga kao sada slovenizirano pleme postaje jedno od vecih grupa medju Slovenima. Pregovara i ratuje sa raznim okolnim narodima. Zbog toga mnogi istoricari dolaze do zakljucka o srpskom poreklu slovena a ne slovenskom poreklu srba.


7.vek nove ere - jedan deo srba i hrvata krece na jug. preostali manji deo ostaje u tim predelima i dobijaju od prvih naziv Beli Srbi sto je uobicajen naziv za narode koji zive severno ili zapadno (Rusija - Belorusija).

7. vek nove ere. Deo Srba nastanjuje prostore Dalmacije i Hercegovine. Ostatak ide ka jugu i dolazi do Soluna, osvaja Solun. Cak se i staro ime Soluna vezuje za rec Serbi.
Verovatno je da je postojalo mesanje izmedju srpskog i vizantijskih naroda.
Kasnije su proterani sa tih prostora, pa se nastanjuju u danasnjoj zapadnoj srbiiji i severnoj Crnoj Gori gde formiraju prve srpske drzave.

8. vek nove ere - Srbi koji su se zadrzali na severu Evrope daju naziv srbima koji su naselili Balkan Juzny Serbi ili Crveni Serbi. Slicno je i kod hrvata.

8. vek nove ere. U danasnjoj vojvodini se nastanjuje manja grupa takodje potpuno sloveniziranih srba. Nazivaju se Serbi Panoniani.

od 8. veka do 9.veka
srbi sloveni se mesaju i sa ostalim narodima i starosedeocima a najvise Ilirima.
U istocnoj srbiji dolazi do mesanja slovena, tracana, blgara, vlaha, dacana (vlasi/romani),...
Zapadniji krajevi nastanjeni srbima (dalmacija, hercegovina) nastanjuju najvecim delom srbi slovenskog porekla. dok istocnije etnicki vise "razliciti" srbi.

u novijoj istoriji...
srbi formraju drzave. dolazi do internih migracija tako da pod velikim seobama dolazi do kretanja stanovnistva iz dalmacije, hercegovine i crne gore ka severu. sa severa se nastanjuju centralni i juzni krajevi i obratno.
Juzni Srbi su dugo bili pod uticajem vizantijske i turske kulture. Ali dolazi i do mesanja naroda.

najnovija istorijaU Nemackoj se formira "regija" sa svojim obelezjima, jezikom i zastavom (zapostavljenom u vecni drugih konkretnijih stvari), koju naseljavaju potomci Belih Srba. To se danas naziva najmanjom etnickom slovenskom grupom i ima ne vise od 200.000 stanovnika. (Bautzen, Cottbus) - Lusatia ili Luzica. Zbog geografskog polozaja, jakog uticaja germanskog naroda pa cak i politike Nemacke u 19. i 20. veku slovenski narod Luzicki Srbi je vecinom germanizovan

Juzni Srbi formiraju ponovo drzavu u 19.veku a u kraljevini Srba Hrvata Slovenaca u 20. veku Srpski Kralj glavni je inicijator ideje o formiranju jedinstvene zemlje juznih slovena koja se odrzala skoro do 21. veka.
Juzni Srbi formiraju u 21.veku samostalnu Republiku Srbiju.
 
Ja sam samo napravio mapu po raznim istrazivanjima koja su opste prihvacena.
googlaj malo
wikipedia

a wilkolak, kada sam i ja sam imao drugaciju teoriju o tome da su srbi slovensko pleme, on je rekao NE NISU. a sada kaze NI OVO NIJE TACNO.
pa hajde jajaro nemoj da si kontrash nego ti daj neki presek istorije srba.
ako nemash onda i te i ne trebamo na ovom topic-u.

NAPISAO SAM> SVAKI PRILOG JE DOBRODOSAO
OVA KARTA JE IPAK NESTO STO OBJEDINJUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA.
I SARMATSKU I SLOVENSKU I "NEBESKU"

MENI JE LICHNO DRAZE DA SMO MI SAMO S-L-O-V-E-N-I !!!
OVU KARTA JE NAPRAVLJENA KAO JEDINA MOGUCA VERZIJA KOJA UKLJUCUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA. KO SE NE SLAZE.... NEK NAPRAVI SVOJU....



ALI MI JE SMESHNO DA ONI KOJI SU PRICALI JEDNO SADA PRICAJU NESTO SASVIM DRUGO.
ALI TAKVI SMO TI MI...
neki hrvatski politicar je jednom rekao "srbi su malouman narod, uvek idu uz vetar a ne niz"
(wilkolak)
 
Serbia United:
Ja sam samo napravio mapu po raznim istrazivanjima koja su opste prihvacena.

Jedan profa mi je rekao jednu lepu stvar.
Kaze, kada prepises iz jedne knjige to je plagijat;
kada prepises iz dve knjige, to je miks
a kada prepises iz tri knjige, to je disertacija.

Ja mislim da si ti ovde definitivno okacio svoju disertaciju!

Serbia United:
a wilkolak, kada sam i ja sam imao drugaciju teoriju o tome da su srbi slovensko pleme, on je rekao NE NISU. a sada kaze NI OVO

Srbi jesu slovensko pleme, to ne sporim ali obrnuto ne vazi! Sloveni Srbi je implikacija a ne ekvivalencija (logicki gledano)! Znaci, nisi citao moje postove kako treba tj. samo si ih iscitavao!

Serbia United:
OVA KARTA JE IPAK NESTO STO OBJEDINJUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA.
I SARMATSKU I SLOVENSKU I "NEBESKU"

Ne decko, ova karta je "disertacija" jednog palanackog naucnika koji nas je do pre dva meseca uveravao da ima plavu kosu.... za sta me konkretno, ZABOLE!

Serbia United:
OVU KARTA JE NAPRAVLJENA KAO JEDINA MOGUCA VERZIJA KOJA UKLJUCUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA. KO SE NE SLAZE.... NEK NAPRAVI SVOJU....

Mnogo ti dajes znacanja sam sebi, znas. Cuj ovo, jedina moguca! Jel ti stvarno tripujes da si neki genije?

Serbia United:
ALI MI JE SMESHNO DA ONI KOJI SU PRICALI JEDNO SADA PRICAJU NESTO SASVIM DRUGO.
ALI TAKVI SMO TI MI...

Nikada, ali NIKADA nisam rekao da su Srbi Sarmatsko pleme! O tome je svoje teorije davao crow a ne JA! Sledeci put, obrati paznju na citanje i pravilno tumacnje komentara!

Jedini ko ovde sada prica nesto drugo si TI... Izlazis u vise izdanja (i tomova).

Da rezimiram ... mapa je FIKCIJA!
 
kada su o takvoj teoriji bili neki clanovi foruma
ti si je zdusno bodrio (ovo je samo precrtana teorija na karti)
a sada kazes da je FIKCIJA

OPET TI KAZEM wilkolak LICNO MENI JE DRAZE DA JE FIKCIJA... ;)
ALI POSTOJI INTERNET DA SE CHITA. DO SREDINE 90IH SMO IMALI 1 DO 2 TEKSTA O SRPSKOM I SLOVENSKOM POREKLU.
SADA IH HVALA BOGU IMA MNOOOOOGO VISHE.
ALI TI SI ZAOSTAO TAMO NEGDE DALEKO...

ALI VREDJAS SELJACHE ... A NIKO TI NIJE DAO POVODA ZA TO...

SILENTBOB CITA I UCI A TI SI TAJ KOJI SADA KONTRIRA.

ZA TVOJU INFORMACIJU...
CITAO SAM TVOJE POSTOVE I BILI SU OK!!!

ALI NE ZNAM KOJI K.... TE SPOPADE!?
 
Serbia United:
kada su o takvoj teoriji bili neki clanovi foruma
ti si je zdusno bodrio (ovo je samo precrtana teorija na karti)

Zato sto je tebi bilo potrebno spustanje na zemlju tj. prizemljenje.

Serbia United:
ALI POSTOJI INTERNET DA SE CHITA. DO SREDINE 90IH SMO IMALI 1 DO 2 TEKSTA O SRPSKOM I SLOVENSKOM POREKLU.

Ne, imali smo, ali su te tekstove pisali uceni ljudu (Pesic npr.) a danas imamo mali milion kvazi-teorija!

Serbia United:
ZA TVOJU INFORMACIJU...
CITAO SAM TVOJE POSTOVE I BILI SU OK!!!

I dalje mislim da su Sloveni starosedeoci Evrope, to se nije promenilo. Ne mislim da su Srbi dosli iz Egipta, mada nase narodno ime jeste upitno. Moje misljenje je da se radi ili o Sarmatskim Srbima (od kojih je uzeto ime) ili da je Srbin proto-slovenska rec koja je nekada davno oznacavala ratnicku klasu u proto-slovenskom drutsvom. Ovo su misljenja koja ne mogu da dokazem ... samo stavovi.

I ne kontriram vec mislim da je mapa fikcija. Ne osporavam da su Srbi Sloveni, ni veci ni manji od Ceha, Rusa ili Slovenaca!
 
SerbiaUnited:
Ja sam samo napravio mapu po raznim istrazivanjima koja su opste prihvacena.
googlaj malo
wikipedia

Wikipedia -
happy0198.gif


Опште прихваћена - шалиш се!

SerbiaUnited:
NAPISAO SAM> SVAKI PRILOG JE DOBRODOSAO
OVA KARTA JE IPAK NESTO STO OBJEDINJUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA.
I SARMATSKU I SLOVENSKU I "NEBESKU"

Ово није тачно. Она главна није обухваћена.

SerbiaUnited:
MENI JE LICHNO DRAZE DA SMO MI SAMO S-L-O-V-E-N-I !!!
OVU KARTA JE NAPRAVLJENA KAO JEDINA MOGUCA VERZIJA KOJA UKLJUCUJE SVE TEORIJE O POREKLU SRBA. KO SE NE SLAZE.... NEK NAPRAVI SVOJU....

Фантомске сеобе из Египта, тамо-вамо су немогуће.


Бели Срби, Чешки Срби, све саме глупости. Никакви Бели Срби нису постојали.
jumping0001.gif
Само ми немој кренути са ДАИ...
 
SerbiaUnited:
Duke of Serbia
ne znam gde si bio / bila kada se govorilo o Luzickim tj. Belim Srbima.

PO TEBI
Nisu postojali sarmati, beli srbi, egipcani, kavkazski srbi,...

DAJ TVOJU TEORIJU.. PLEASE..

ako se secam...
njegova teorija beshe neka izrailjska

shkolski, na osnovu mnoogo malo podataka donosish zakluchke za period do saramata

a danas, ima 2 grupe u srba
istochna gde je skordiski i tribalski elemenat mnogo veci od 5%
i zapadni gde je ilirsko dardanski mnogo veci od 5%

evo ti josh jedan dokaz (sad zurim pa ne mogu da trazim mapu)
nadji mapu gradova u doba rima

od cuprije zapadno nema ni jedan do iza drine
od cuprije istochno imash odredjenu upotrebu latinskih izraza
gde je KVO neshto shto registrujesh za 5 minuta boravka...
to znachi da je meshanje sa starosedeocima bilo vece...

kad si uzmem knjigu od onog smrdljivog Lekija dacu ti da listash taj deo istorije
oko 614...
mada u Pedja Pop ima bolju, al u BG je vec dugo.
 
pa evo i jos jednog sto ide uz vetar.
pa... napisao si to isto shto sam i gore...



SORRY. POKUSAO SAM DA NAPRAVIM NESTO STO VREDI.


nego nije ni bitno...

shto se tiche gradova rimski i keltski gradovi su bili svuda. ne mogu na osnovu toga da zakljucujem!
Medianis tj. Mediana mi je na 200 metara od kuce. Da li se i jedan covek iz blizeg okruzenja od 10,000 ljudi smatra "Rimljaninom". odgovor je prost NE!

To sto postoje dve grupe srba - u pravu si ali bih malo izmenio i dodao neke grupe
GLEDAJ KARTU

crow:
shkolski, na osnovu mnoogo malo podataka donosish zakluchke za period do saramata

OPET COVEK KONTRIRA SEBE SAMOG. ZNA SE GDE SU BILI SARMATI. TO JE I U KARTI. ZA SRBE SE PRETPOSTAVLJA DA SU BILI NEKADA TAMO.
POSLE MESANJA SA SLOVENIMA OD SARMATA JE OSTALO SAMO S

POSLE IZUCAVANJA RAZNIH TEKSTOVA NE NEGIRAM DA SU NEKI SRBI PRE 2000 GODINA MOZDA BILI TAMO. ALI DANAS SU NESTO SASVIM DRUGO. VEROVATNO SLICNA ISTORIJA KAO I VECINA DRUGIH NARODA.

PITANJE> imate li neke dobre linkove vezane za slovensku mitologiju?
 
SerbiaUnited:
pa evo i jos jednog sto ide uz vetar.
pa... napisao si to isto shto sam i gore...

nego nije ni bitno...

shto se tiche gradova rimski i keltski gradovi su bili svuda. ne mogu na osnovu toga da zakljucujem!
Medianis tj. Mediana mi je na 200 metara od kuce. Da li se i jedan covek iz blizeg okruzenja od 10,000 ljudi smatra "Rimljaninom". odgovor je prost NE!

To sto postoje dve grupe srba - u pravu si ali bih malo izmenio i dodao neke grupe
GLEDAJ KARTU



OPET COVEK KONTRIRA SEBE SAMOG. ZNA SE GDE SU BILI SARMATI. TO JE I U KARTI. ZA SRBE SE PRETPOSTAVLJA DA SU BILI NEKADA TAMO.
POSLE MESANJA SA SLOVENIMA OD SARMATA JE OSTALO SAMO S

POSLE IZUCAVANJA RAZNIH TEKSTOVA NE NEGIRAM DA SU NEKI SRBI PRE 2000 GODINA MOZDA BILI TAMO. ALI DANAS SU NESTO SASVIM DRUGO. VEROVATNO SLICNA ISTORIJA KAO I VECINA DRUGIH NARODA.

PITANJE> imate li neke dobre linkove vezane za slovensku mitologiju?


probash lepo... ono ne moze :roll:

izvini shto sam ti se obratio.
 
kad bi ti chitao shta drugi pishu
mozda bi imali drugachiji odnos prema tebi

ja neznam, dali pricham shpanski
pa da ti mora jedan post u 16 objashnjavam...
ebem liga...

moji postovi, ako i ostalih imaju 100% istu sushtinu
i danas i pre mesec dana
al ti bacish samo pogled pa pogreshno zakljuchujesh

ovo ti je zadnje objashnjenje mog mishljenja o onome shto su srbi danas!

nekad sarmatsko pleme
smeshalo se sa nekim slovenima
(kao protobugari par vekova kasnije)

i nastala je neka meshavina koja je verovatno vecinski slovenska, pre svega zbog jezika

onda oni krenu na balkan
shetaju se levo-desno
i nastane se na dinari
u danashnjoj hercegovini i hrvatskoj, na istoku do Rasa.

dugo zadrzavaju paganizam, pa zato i nemamo mnogo pisanih dokumenata,
osim poneki zapisi pre svega mletaka i vizantinaca

vremenom postaju uglavnom katolici
sem Neretvljana koji su josh dugo bili pagani
i dela srba oko rasa koji su pravoslavni

po stvaranju SPC,
i jachanju drzave
kako se shiri SPC tako se shiri i srpski etnos

pre svega medju slovenima na kosovu, makedoniji, oko toplice...
sloveni, koji nisu bili srbi, vec imali svoje plemenske nazive
na kosovu i makedoniji su se meshali sa heleniziranim ilirskim stanovnishtvom, kao i sa grcima.
toplica je relativno ne naseljena bila

malo istochno,
postojale su oblasti, nikad nisi za sigurno mogo da kazesh chije su
koje naseljavaju sloveni kojima po reci Timok vizantijci daju naziv Timocani

i njih NIKO i NIKAD nije izjednachio sa srbima ili hrvatima (2 organizovanija slovenska etnosa)
na teritoriji gde su dosli sloveni koje pominju kao timochani
bilo je mnogo romaniziranih starosedeoca, i to vecim delom Skordiska, neshto manje Tribala i Besa

reche niko u okolini medijane ne smatra sebe rimljaninom, to je tachno, al svi umesto shta pitaju KVO! nisu rimljani, to je tachno (daleko je grad Rim), kolko su pismeni, i neznaju shta je medijana. al ostalo je tragova koji umesto njih govore o delu njihovih predaka .


kasnije dolaze turci, srpski despoti se pomeraju na sever i istok,
kao i SPC
koja kasnije i stvara srpsku svest naroda ovog prostora
koje su pre toga drugi nazivali shopovima ili torlacima

tako da danas,
srbin je ime
ne postoji kompaktna genetska grupa.

i, najtachnija je definicija, da su srbi oni "belci" koji su chlanovi SPC.

srbin je vishe geografsko-verski pojam.
narod sarmatskog imena
slovenskog jezika,
a krvi...
koj zna sve chije.

ovo ti je, batice, poslednje objashnjenje mog vidjenja pojma Srbin.
ako ocesh, chitaj, prihvati, ne prihvati, slozi se ili ne, al nemoj da me citirash il da mi se obracash na tu temu, mnogo me nervira tvoj CAPS LOCK i ton kojim pishesh postove.

nego... ce li tuzimo one svinje???
 
SerbiaUnited:
NEMA POTREBE DA SE DOKAZUJES KONTRIRAJUCI MENI.
POGLEDAJ OVAJ POST I SVE CE TI BITI JASNO.
DA TI NE IZGLEDA POTPUNO DRUGACIJI OD ONOG POSTA PRE 2 NEDELJE !?
A MALTENE ISTI LJUDI UCESTVUJU U NJEMU...


SADA SU SVI VECI SLOVENI NEGO PRE...

INAT = SRPSKA RECH!

p.s.
a... da...

kad smo ja i bob pomenuli sarmate
smejo si se u 5 reda i reko

da nemash vreme da chitash bajke, po nashim teorijama odosmo u kuala lumpur.

a danas vidim menjash mishljenje... pa dobro je to
samo nemoj da ponavljash nashe rechi kad josh malo chitash pa dodjesh do josh kojeg nasheg zakljuchka... pochni sa mapama rimskih gradova, da ne tvrdish da je rimskih i keltskih gradova bilo svuda...

a pod 2 grupe sam rachunao onu vishe srpsku, iz moje prethodne priche zapadnu
i kao drugu, ovu ovde nashu. nisam mislio ni na sibirske, ni na bilo kakve druge srbe
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top