2 Problema!!!

zokij

Zainteresovan član
Poruka
214
Mom cimeru se javljaju 2 problema:
1.
-S vremena na vreme ekran se potpuno zacrni na sekund pa se vrati u normalu
-Slika na monitoru menja boju, tamni i svetli naizmenicno (npr ako je bela pozadina boja ide od bele do prljavo bele-skoro zute).
Da li je to graficka pred crkavanjem ili je nesto drugo u pitanju???
2.
Pri kopiranju sa diska na D particiju ili sa C na D (c je sistemska particija a na D su podaci), cak i pri kopiranju fajla od 1 MB, racunar se restartuje i nakon toga nece da prepozna hard nego mora da ga izgasi na dugme pa ponovo upali. To se ne desava kada kopira sa diska na C.

Konfiguracija:
Intel 1.7
512 ram
GF4 64MB
Hard disk Maxtor 40GB
 
Sve ti je pred crkavanje... Sala.
Grafika ti je slaba ,ne moze da izdrzi osvezenje slike ...
A disk moguce da je pred crkavanje tj. da ima losih sektora. Inace Maxtor ima losu seriju narocito ti od 40 GB.
 
Maxtor od 40 GB. Još ako je onaj malo tanji (1/2 inča) pod hitno nabavi novi HD. Ti makstori su veliko đubre koje me je već koštalo dobrih živaca.
Što se tiče monitora, prvo provjeri da li su kablovi dobro pritegnuti i da li grafička dobro leži u slotu. Ako na grafičkoj imaš ventilator, provjeri kako se okreće - možda se kartica pregrijava. I malo izduvavanja i čišćenja prašine može pomoći.
 
1. Monitor je na izdisaju oslabio RGB na njemu i meni je tako radio jedno vreme pa je nestalo crvene boje pa mi posle sve bilo zeleno, možda može da se spasi neka nosi kod maistora, ali ne nekog bezveze već kod pravog maistora u pravi servis .Mislim da nije grafička u pitanju jer je ona predviđena da određeno osveženje pri određenoj rezoluciji a da najčešće grafika daje mnogo veće rezulucije nego što je prikačeni monitor na računaru spreman da izdrži , ali je moguće da su drajveri za grafiku oštećeni .
2. Tu može biti ili hard disk ili sistem ali ja tipujem na sistem s tim da i prethodna greška može biti do operacionog sistema. Savet : neka prvo proba da spase sve sa hard diska šta mu je potrebno, zatim neka ubaci neki botabilni cd ili botabilni flopy , obriše sve particije , preformatira MBR (ovo ako nezna onda neka ne radi), zatim napravi nanovo particije i sve opet formatira (FULL Format) na željeni format (FAT 32 ili NTFS). Zatim neka instalira Windows gore i sve drajvere za njega i ako nastavi isto da se ponaša, pogotovu hard disk onda može da sprema novce za nov hard disk. A možda mu i nestanu svi problemi koje ima i bude sve OK.
 
Ovakvi problemi, malo radi, malo ne radi i inače su najgori slučaj i zahtijevaju da se, kako kaže moj šura, sve u kompu pretitra. Slažem se s snejks oko pokušaja oporavka diska ali iz ličnog iskustva s nekoliko komada tih makstora predviđam skori utrošak evrića za novi HD.
I inače, HD-ovi više i nisu pretjerano skupi pa se uvijek kad se počnu sumnjivo ponašati (a pogotovo ako reinstal Wina načisto ne riješi probleme) preporučuje nabavka novog HD-a a stari pomjeriti u rezervu (ako je ATA dobro ga je prebaciti i na drugi kanal/kabl - novi diskovi po pravilu bolje rade ako su sami na kablu).
 
snejks:
Savet : neka prvo proba da spase sve sa hard diska šta mu je potrebno, zatim neka ubaci neki botabilni cd ili botabilni flopy , obriše sve particije , preformatira MBR (ovo ako nezna onda neka ne radi), zatim napravi nanovo particije i sve opet formatira (FULL Format) na željeni format (FAT 32 ili NTFS)
A kako se radi MBR formatiranje?
 
Ubaciš flopy disk za startovanje računara pod Windows 98 ili Me sačekaš da on butuje posle restarta kompjutera i ukucas : Fdisk/MBR odgovoriš pozitivno na pitanje Tada ti on obriše MBR i nanese ga nanovo. MBR - Master Boot Record , to je sektor na Hard disku tvog računara koji nosi ceo osnovni zapis o svim podacima tvog diska , gde se nalaze particije na tvom hard disku koliko ih ima, koje su veličine i šta se sve nalazi na njima i gde se to nalazi. Inače on nanosi nanovo tabelu postojećih particija pa je to moguće uraditi i sa postojećim particijama bez bojazni da ćeš izgubiti bilo koji podatak na particijama. Ako je MBR oštećen tada kada ti zadaš neku komandu vindowsu on traži tu komandu i nemože da ga nađe ili ode na sasvim pogrešnu komandu umesto zadate , može da ti nevidi podatke na particijama pa zbog toga da blokira ili recimo pokreneš internet eksplorer i čekaš 10 minuta da ga otvori itd. Samim reinstaliranjem operacionog sistema ne dobijaš tada ništa.
 
zokij, ne obraćaj pažnju na nics. Protutnjao je kroz forum i ubacio takve komentare gdje god je stigao. Komentari su mu sve pametniji od pametnijeg - potpuno beskorisni - kao da radi za Microsoft.
 

Back
Top