Jedinci - prednosti i mane

tarabica

Domaćin
Poruka
3.750
Nije neki veliki problem, ali htela sam da vas pitam šta mislite o jedincima? Da li su sebičniji od druge dece? Svakako su razmaženiji, sva pažnja roditelja je usmerena na njih, pa nisu navikli da se bore za nečiju naklonost, ne misle da oni treba da privuku nečiju pažnju, nego da im ta pažnja pripada i ljute se kad ih neko ne uočava. Postoje tu još neke sitnice koje sam primetila kod sebe - nikad za sebe nisam mislila da sam sebična, dok mi drugarica nije zatražila da pozajmi moju odeću - tri dana sam kukala "šta ima ona da uzima moje stvari, neka nosi svoje" :-) Šta vi mislite o tome: jedinci razmazotine ili ne? :lol:
 
tarabica:
Nije neki veliki problem, ali htela sam da vas pitam šta mislite o jedincima? Da li su sebičniji od druge dece? Svakako su razmaženiji, sva pažnja roditelja je usmerena na njih, pa nisu navikli da se bore za nečiju naklonost, ne misle da oni treba da privuku nečiju pažnju, nego da im ta pažnja pripada i ljute se kad ih neko ne uočava. Postoje tu još neke sitnice koje sam primetila kod sebe - nikad za sebe nisam mislila da sam sebična, dok mi drugarica nije zatražila da pozajmi moju odeću - tri dana sam kukala "šta ima ona da uzima moje stvari, neka nosi svoje" :-) Šta vi mislite o tome: jedinci razmazotine ili ne? :lol:


Jedan od najvecih decijih Ruskih psihologa_Pavlov,pisao je i proucavao decu ''jedince'' i nikako mu se ta ideja,da u porodici postoji jedno dete(naravno ako tako ne mora iz nekih objektivnih razloga),nije svidjala zbog kasnijeg,kod vecine,razvoja egozma,sebicluka,ekscentricnosti,pa i nekih mnogo gorih stvari.
Ja licno mislim da porodica i vaspitanje koje se iz nje ponese igra veliku ulogu!
A sto se tice pozajmljivanja odece,nemoj da brines,ni ja moju ne pozajmljujem iako nisam jedinica....stvar je higijene...prosto zbog toga!;)
 
Не знам. Не бих да уопштавам, али имала сам две цимерке од којих је једна била јединица и страшно тешко се уклапала у поделе обавеза у кући, имала је неке себичне фазоне, навикла је да све буде подређено њој и тешко је прихватала равноправан однос.
Радо је носила наше ствари, али увек је приговарала ако обучемо нешто њено.

Е сад, нису сви јединци исти...
 
U Tarabice gde me nadje. JA SAM JEDINICA!!! I to do koske....

Al imala sam u svemu tome i srece te mi je otac bio u policiji , pa samim tim jaaaaaaaaaako strog covek, te je ono osnovno sto imaju jedinci - tesku razmazenost, u startu ubio kod mene. Ja sam samo malo razmazena.
Kao jedinica uocavam samo prednosti, tj uglavnom prednosti, a retko mane.( to je jos jedna o osobina jedinaca ..ne misle da su hendikepitrani time sto su jedinci) . Znam samo jednu manu ili mozda dve. Evo i primera : tesko se nosim sa cinjenicom da neko dira moje ( pod tim podrazumevam bilo sta moje) , pa cak i na dete se ljutim sto dira moje stvari. Tu sam jako posesivna i sebicna. Ovo na zalost prouzrokuje niz drugih problema , tipa ako mi neko samo mrko pogleda dete ja ga mrzim i sl.
Druga mana koju vidim je upravo preterana individualnost. Ja sam gotovo egoisticna . Kad odlucim gde idem ne stajem dok ne stignem tamo gde sam krenula.Cak i ako to znaci da cu na tom putu nekog povrediti, uvrediti, ostaviti, izostaviti... Izuzetak su clanovi moje porodice ( roditelji , muz i dete) , mada mi i muz cesto dodje na crnu listu ako se njegove zamisli ne slazu sa mojima .Otud cesti okrsaji u kuci..

A Prednosti - njih znam dosta...Npr nikad mi nije trebao niko, naucila sam da se snadjem SAMA. Kad nije bilo mame i tate da uskoce , sama sam resavala svoje probleme. Sve sto sam zelela , morala sam da zasluzim , ali mi nikad nije uskraceno.
Rano sam se osamostalila , postala pouzdana za sebe i druge.
Cak i moj suprug kaze da sam ja samo delimicno razmazena, tj razmazena sam onoliko koliko mi se moze.... Kad osetim da mogu - ja koristim , a kad osetim da postoji granica ja je vrlo dobro postujem... Npr...
Ne smatram da mi pripada batak , ali ako mi date pile onako celo i nista ne kazete - sigurno cu ga uzeti.
Ne borim se ni za ciju naklonost (tu si u pravu) ,ali me ni ne zanima taj koji mi nije naklonjen. To sto me neko ne voli me ne vredja , ali me ni ne dotice... Ako sam za nekog nevidljiva , to je ok, jer i za mene ima neviddljivih ( e to je ta bozija ravnoteza). Preterano sam zahtevna , ali valjada je to usud jedinaca, da kopiraju roditelje i njihovu zahtevnost.
Imam velike ambicije i ne mirim se sa njihovim neostvarivanjem.To ej doslo od onog da ne umem da gubim ni u ne ljuti se covece a kamoli u nekim drugim stvarima . Sujetno ne dam da me ostave, nego moram ja da budem ta koja ostavlja...Kad volim - volim do kraja , kad ne volim - bezi ...

Ma mogla bi ja ovako jos sto strana...Al najvaznije je da to sto je neko jedinac nije opste mesto. I medju nama jedincima ima razlike, koje poticu iz karaktera, vaspitanja, uslova u kojima se zivelo i zivi, dogadjaja u zivotu... Kao sto nisu sve Vage iste tako ni svi jedinci ne mogu da se svrstaju u istu kategoriju. Slicnosti ima al pravilo nije.

Al da smo drugaciji od ovih sto imaju brace i sestre - e jesmo! :wink:
 
Vecina jedinaca koje znam stvarno jesu razmazeni - ali to se cesto moze reci i za decu koja imaju jako mladju bracu ili sestre, tj. za one koji su dugo ziveli kao jedinci :D
Ali mislim da se moze izbeci da jedinac postane sebican tako sto ce ga 'terati' da ide u vrtic i druzi se :) Naravno mnogo zavisi od roditelja, ako ga oni nauce granicama ne mora da ima problema u komunikaciji sa drugima.
Ja nisam jedinica i drago mi je zbog toga!
 
Ja poznajem dosta jedinaca,kojima je to bilo jako tesko i koji su siiiilno zeleli brata ili sestru.Zaista imam drugara koji vise nije ni najmanje mali,odrastao je covek,a i dan-danas,kad se pokrene ta tema potpuno izmeni izraz lica kad objasnjava kako i koliko je zeleo da ima jos nekog.
Danas je otac cetvoro dece,a planiraju i peto!:)
Pa vi sad vidite u sta moze ''nedostatak'' da se pretoci!:)Ovo je jedan izuzetno pozitivan primer,ali mogu frustracije i na mnogo gore nacine da se odraze.Nekih konflikata nismo ni svesni...zato,apelujem,radjajte sto vise dece!:) :) :)To je zasigurno ,jedan od nacina,da budu sto bolji ljudi!
I ja cu,planira troje!;)
 
Ej ja kao jedinica nikad nisam zelela brata i sestru. Uvek kad su me pitali dal zelim barata ili sestru - govorila sam ne. I dan danas mi to ostalo.
I sad kad imam dete imam egoisticnih napada. Ne zelim drugo dete! U stvari zelim ali tek kad ovo poraste taman toliko da bude svesno nove bebe.
I kad se mama pozeli bebe ponovo. :wink:
 
Mirka šizika:
Ej ja kao jedinica nikad nisam zelela brata i sestru. Uvek kad su me pitali dal zelim barata ili sestru - govorila sam ne.
:

I ja isto i tako sam ostala jedinica i drago mi je zbog toga. Ja mislim da nisam razmažena jer nisam uživala neki specijalan tretman. Više ima primera porodica koje imaju dvoje: ćerku i sina i gde jedno ima više privilegija i razmaženije je od drugog a to je još gore nego biti jedinac.
 
ubodoste me!

1.ako baš hoćete decu, imajte samo jedno (ali vredno)

2.ako baš hoćete da imate više dece, imajte samo onoliko
koliko imate posebnih soba za iste.

3.nemojte da pravite malu razliku u godinama;
-ako je razlika do 5 godina (minimum) to je situacija stalnog sukoba
gde nijedno dete nema ništa osim konstantne frustracije od onog drugog.
-najbolje je kada je razlika od 6 pa naviše godina, tu su stadijumi odrastanja
jednog i drugog jasno razdvojeni, pa su i sukobi gotovo potpuno
izbegnuti.
 
U more bre - moracu da se slozim. I da dodam na 2.
Imajte onoliko dece koliko ste spremni da odvojite vremena , energije i zivaca. Deci treba paznja, ako je nemate za dvoje dovoljno ili je nemate uopste , onda nemojte ni da imate dvoje dece...
Tako ja razmisljam. Zato i cekam da ovo malo bude veliko pa da onom novom malom dam neophodnu paznju i vreme .Tako sam isplanirala - videcemo. :lol
 
"ako baš hoćete decu, imajte samo jedno "

Ja tu prvu recenicu nisam protumacila kao SKVO , al kad se procita ponovo moze i tako da se shvati. Samo ja mislim da je ipak hteo nesto drugo da kaze.

U koliko je SKVO u pravu onda je More bre jedan EGOISTICNI JEDINAC ....

I verovatno nema dece pa ne zna kakva je to radost , cak i za nas jedince! :wink:
 
-ja nisam jedinac

evo dijaloga iz jednog filma što sam skoro gledao (Diner), razgovaraju dva brata:
"jednom sam od mame tražio da mi rodi brata, a ona mi je rekla pa ti već imaš brata!,
tada sam shvatio: znači to je smrad u drugom krevetu..."


verujte mi, nije nimalo slatko ni simpatično ni romantično
od rođenja imati stalne sukobe.

ja sam oduvek želeo da sam jedinac, i da kad mi je do društva izađem
na ulicu, a kad mi je do mira...e to nikad nisam imao.
 
@mirka
pa bas se vidi da nije jedinac, da nije zadovoljan sto nije, da nije imao svoju sobu i da je imao sukobe!
i da verovatno nije imao ni zadovoljavajuci odnos sa roditeljima, cim je tako koncipirao recenice (ako bas morate da imate decu).
i zato sam i rekla da projektuje...to sto je on u takvoj situaciji ne znaci da je to generalno tako-ja imam brata i bas se super slazemo iako smo nekoliko godina ziveli maltene odvojeno (sad zivim sa njim). a nismo imali odvojene sobe (sad imamo).
 
Ja slusajuci More bre osecam neku srecu sto nisam imala nikog. Vec sam rekla nikad nisam ni zelela. Uopste ne znam sta je to bratska sestrinska ljubav i moze li se to dovesti u pitanje kad delis istu sobu... Moj suprug ima brata koji je 6 godina stariji i njih dvojica se puno vole. Stalno me smaraju kako sam hendikepirana sto sam jedinica. Ne shvataju da ja to ne osecam i samim tim nemam za cime da patim. Drugo je to kad si imao nekog pa si ne daj boze bez njega ostao- Pa patis...A kad nisi ni imao , nemas razloga da patis ...
Joj al sam se nalupala valjda ste me razumeli...
 
Pa dobro,sukoba izmedju brace i sestara ,medju sestrama i medju bracom uvek ima!Nije to nista novo.
Ali odnos je u najvecem broju slucajeva dobar,pa cak i odlican...vecina ljudi te pozicije u zivotu ,cak,brata ili sestru smatra najvecim prijateljem!
Npr. moje iskustvo je upravo takvo-pozitivno!
 
Eto to Vam pricam . Ja ne znam kako je to imati brata ili sestru.

Ej jedinci i oni koji to niste Laku Noc. Spava mi se...
2.gif
 
ako baš hoćete decu, imajte samo jedno (ali vredno)

2.ako baš hoćete da imate više dece, imajte samo onoliko
koliko imate posebnih soba za iste.

3.nemojte da pravite malu razliku u godinama;
-ako je razlika do 5 godina (minimum) to je situacija stalnog sukoba
gde nijedno dete nema ništa osim konstantne frustracije od onog drugog.
-najbolje je kada je razlika od 6 pa naviše godina, tu su stadijumi odrastanja
jednog i drugog jasno razdvojeni, pa su i sukobi gotovo potpuno
izbegnuti.

Жао ми је због твог лошег искуства, али то је само твоје искуство, није правило!
Мало је неодговорно давати такве савете проистекле из личног огорчења, који су и иначе у супротности са оним што кажу психолози о томе...
 

Back
Top