Razlika izmedju demagogije i istraživanja u filozofiji

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
......pokušava da niizčega dobije nešto smisleno.....

Tema je šta je razlika izmedju demagogije iliti pokušavati dati smisao nečemu što nema smisao i istraživanja .
Istraživanje koje mora da se razračuna sa postojećim dogmama i stereotipima bilo u društvu , bilo u nauci....
Filozofija nije praktičarska , ali posledice njenih stavova jesu, tako da je zanimljivo kako ćete razdvojiti šta je demagogija , a šta istraživanje u filozofiji.
 
Metodologija daje opravdanost, a recepijenti (ako ih ima) - smisao. Istraživanje u filozofiji je UVEK ogledno-esejisitčke prirode - a da li je nešto zaista dobro ili loše (ili: demagoški) sudimo - po rezultatima.
Važno pitanje: kad se to filozofija obraćala DEMOSU, tj, narodu da bi mogao da je optužiš za manipulativno obraćanje predrasuduama ili emocijama širokijeh masa, što je demagogija per se? Nikada. Filozofija je plemenita veština.

btw. filozofi - praktičari, dobra ideja, trebalo bi osnovati e-MOVEMENT - appeal is JUST fine :)
 
Filozofija robuje društvu, političkom uredjenju i samoj hijararhiji unutar filozofije.

Ovo poslednje je uzrok konformizma, dogmi, stereotipima i esejističkim sumarumima.
Političkom uredjenju robuje kroz potiskivanje ili pomaganje establišmenta nekom vidu filozofskog sagledavanja (i metoda i sistema) , ali i kroz političku opredeljenost ili obojenost samog filozofa ili više njih.
Društvu robuje kroz oblikovanu percepciju , a i logiku filozofa kao pojedinca , a robuje i kroz način ostvarenja svoje egzistencije....

Filozof praktičar je izgleda (po mom trenutnom stepenu razvoja te ideje) samo posledica raskida načina mišljenja, percepcije, logike i pristupa filozofa svetu. Iako sam ranije već insistirao da bi trebalo da postoje, kao i filozofi pedagozi edukatori (ne u školskom sistemu , jer mislim da je filozofija suviše bitna za razvoj jednog društva da bi bila predmet u školi i jedino tu) ideja nije bila baš prihvatljiva ni meni (zbog uvek prisutnog deformisanja banalizovanjem, a onda bi edukatori bili provokatori , kao i problema šta je , a šta nije IN, +). Zato za sada još neću da pišem o tome.Osećam da će se sve kockice složiti....
 
a mislim jel ti hoćeš da rušiš Vladu - filozofijom? Oh...c'mon....globalize yourself ;)

Upoznala sam u Banatu ovog leta - prirodnjačkog filozofa. U selu podunavskih Nemaca, svetla ličnost, široka, autentična....jedan od onih ljudi što mislite da nisu od ovoga sveta.
Njegovi babe i dede su jele sladoled sa Dunava i Tise, od leda ..."znate, mala Beti, reke su nekad jaaako sporo tekle, i moglo se konjima doći i pokupiti nešto leda; trebalo je doduše, nekoliko dana tamo i natrag..."
Onda su taj led stari mešali sa voćem, mlekom i puterom i odglalagali u LEDARU - hobitsku rupu pored kuće obloženu ledom - za čuvanje mesa i sladoleda.
Nagradno pitanje: KAD su reke sporo tekle? Pre pojave Panonskog mora? Ko je ovaj čovek? Otkud mi na istom zadatku? :)
 
Meni se čini da si ti, Patak, pomešao filozofiju i vlast...
Filozofija jeste demagogija, ali i istraživanje, samo ono koje se odigrava unutar svih nas, i postoji mogućnost, da, da ga diktira stanje stvari, tome se ne možemo odupreti... Niti možemo tvrditi da smo se otrgli.

Ne znam šta izučavaju ovi na fakultetima i da li njihova filozofija više podseća na istoriju od ovoga što ja imam u glavi, ali mislim da je ponižavajuće za filozofiju da joj dodeljuješ bilo kakvu aktivnu ulogu... Ona je tu da postoji.
 
Lexa:
Meni se čini da si ti, Patak, pomešao filozofiju i vlast...
Filozofija jeste demagogija, ali i istraživanje, samo ono koje se odigrava unutar svih nas, i postoji mogućnost, da, da ga diktira stanje stvari, tome se ne možemo odupreti... Niti možemo tvrditi da smo se otrgli.

Ne znam šta izučavaju ovi na fakultetima i da li njihova filozofija više podseća na istoriju od ovoga što ja imam u glavi, ali mislim da je ponižavajuće za filozofiju da joj dodeljuješ bilo kakvu aktivnu ulogu... Ona je tu da postoji.

Samo ti se čini....
Kad bih izložio sve i celu misao možda bi ti bilo jasnije, ali kao što rekoh rano je za to....I nema nikakve veze sa vlašću, ali ovaj puta baš nikakve....

Tek onako usput. Ako se filozofija okrene vlasti i težnji ka vlasti , istog trenutka će i u njoj samoj (iako ne u svim pojedincima, već u njoj kao pokretu , kao globalnom shvatanju) da se jave sve one animalne karakteristike od kojih su nastala dotadašnja "rešenja".

Filozofija teži za sada , a mislim kao duhovna pretežno , da će i u buduće da deluje na drugi način u promeni sistema i okruženja....
Tu opet dolazi ono pitanje da li filozof može biti i političar koje je već pokrenuto u jednoj temi na krstarici....
 
Ja na esej gledam drugačije....

To je hipotetičko tumačenje sistema i okruženja ukoliko se od npr šest činilaca promeni jedan.
Često se na takav način uvode ideje i razmišljanja koja su iz ko zna kog razloga (često je i strah od suprostavljanja učvršćenim filozofskim idejama i pravcima) sprečena da se ispolje kao potpuno nov vid razmišljanja na temu....A stvarno to često vidjam....

Čak i književni esej je takodje neki podsistem od pet , šest činilaca koji se tu pred nama isprepliću i hvataju u borbu za trenutak naše pažnje....neko uživa prateći put ka rezultatu , a neko samo borbu...
 
esej je OGLED (samo ne u hemijskom kabinetu, nego sa idejama U slovima) a svako istraživanje IMA metodologiju koja se sastoji od prikupljanja građe, analize, upoređivanja, sinteze, i zaključka koji je u filozofiji redak jer ona prosto VOLI (obožava!) da ostvalja pitanja OTVORENIM za one koji dolaze...

Tumačenje
je tumačenje ( ...i nije istraživanje! Može da istraživanje PRETHODI tumačenju, ali to NnIJE jedno te isto!) - i tu imaš metoda koliko hoćeš, od Diltaja nadalje...generalno je prihvaćeno da je tumačenje ok ako je autohtono, koherentno, smisleno, relevantno, i ako je u celosti referentno u odnosu na system koji tumači, da nema iskoraka.


btw. Filozofija NIJE autoritarna disciplina ljudskog duha, naprotiv, ona živi od DIJALOGA, sihnronog. Ko se plaši da se suprostavi (da misli svojom glavom), nek se ma'ne ;)


Nije džaba filozofija bila privilegija vladara.


To što ti gledaš na esej drugačije, to je tvoje nepoznavanje žanrova. Hipoteza - znaš li šta je hipoteza? A? A šta je teza? A teorema? A sistem? U čemu je razlika?


Treba, za početak, baratati pojmovnim aparatom...ovo su babe i žabe, aj Ć.
 
Па причамо о људима који се баве филозофским истраживањем. Такође не видим да је филозофско истраживање помогло човечанству да се осећа боље и да буде срећније и радосније... ;)

Где сам ја и кад рекао да наш живот зависи] само од] нивоа развијености филозофије? :)
 
Ја не видим да су људи ишта срећнији, радоснији, нити им је живот ишта лакши, бољи или подношљивији... ;)

Напротив, видим само да проблем рађа проблем и тако у круг...


pa ti pricas o cilju a filozofija nema CILJ, nije utilitarna - cak se i posledica (direktnih ili indirektnih) filozofija odrice. Ona ZIVI od problema, pitanja, i prevazilazenja jednih pitanja zarad drugih..PITANJA. Ne resenja. Nije ti to menadzment :lol:

ps. ljudi su ljudi, i tu nazalost nema mnogo iskoraka. Kazem nema mnogo, znaci ima - malo ;)
 
ah da
ako si odlucio da ne vidis, neces videti. To je tvoj izbor. Ili se druzis s "pogresnim" ljudima tj. onima koji se ne koriste novijim metodama poteklih od jednog, ipak, filozofskog pitanja - kako i na koji nacin covek moze biti bolji.

U svakom slucaju, odredjuje te izbor stvari koje VIDIS odnosno NE VIDIS.
Isto tako, uspeh radja uspeh, zar ne?
kadriraj TO malo :D
 
pa ti pricas o cilju a filozofija nema CILJ, nije utilitarna - cak se i posledica (direktnih ili indirektnih) filozofija odrice. Ona ZIVI od problema, pitanja, i prevazilazenja jednih pitanja zarad drugih..PITANJA. Ne resenja. Nije ti to menadzment :lol:

ps. ljudi su ljudi, i tu nazalost nema mnogo iskoraka. Kazem nema mnogo, znaci ima - malo ;)

ako si odlucio da ne vidis, neces videti. To je tvoj izbor. Ili se druzis s "pogresnim" ljudima tj. onima koji se ne koriste novijim metodama poteklih od jednog, ipak, filozofskog pitanja - kako i na koji nacin covek moze biti bolji.

U svakom slucaju, odredjuje te izbor stvari koje VIDIS odnosno NE VIDIS.
Isto tako, uspeh radja uspeh, zar ne?
kadriraj TO malo :D

Ја сам само одговорио на Вакину констатацију, а да филозофија сама по себи нема циљ ми је одавно јасно... ;)
 

Back
Top