Municija za sacmarice

Koji je kalibar sacmarice kojom lovite?

  • 12

    glasova: 13 76,5%
  • 16

    glasova: 2 11,8%
  • 20

    glasova: 2 11,8%

  • Ukupno glasova
    17
  • Anketa je zatvorena .
Moj pokojni deda bi se najviše obradovao ovakvom pitanju jer je čovek čitav svoj lovni vek kuburio sa municijom!!! Nikad nije imao pun redenik a najčešće je odlazio u lov sa 5-6 patrona u džepu a desilo mu se da je jednom prilikom poneo 3 patrona ulovio dva zeca i dva patrona dao na pozajmicu.! Zečevi naleteli pod snop... Posle 2sv rata dobio je na poklon pumparicu Tompson ili nešto slično, pa pošto je sam punio municiju prilikom jednog opaljenja pukla je kartonska čaura i provukla plamen na patrone u magacinu, isti je bio raznet, deda kontuzovan ali su glava i oči bile u redu. ,,Zvonilo,, mu je posle toga dugo u glavi i ušima. Od puške je ostala cevka i mehanizam pa mu je puškar to preradio na jednocevnu prelamaču. :) Tako da bi on rekao najbolja je ona koju sam napraviš ako te u medjuvremenu ne ubije!!! :)
 
Da i ja kažem neku pametnu a ne samo deda moj bog dušu da mu....Komponente sačmarske municije igraju presudnu ulogu u finalnom rezultatu odnosno u prizvedenom patronu!! Iz tog razloga možemo izdvojiti manju grupu onih koji imaju zaokruženu proizvodnju i veću grupu koja kupuje komponente i ,,sklapa,, proizvod. Zato blagu prednost po mom mišljenju imaju oni sa zaokruženom proizvodnjom u odnosu na ove druge mada ne mora da znači ali može da bude!!!! :) Što sam ovo pametno smislio deda da me čuje :)... Namerno ne pominjem imena jer su tu bije ljuti boj jer je tržišna utakmica medju proizvodjačima i distributerma izuzetno oštra! Interesantno je da se u zadnje vreme sve više na tržištu pojavljuju specijalizovane vrste municije po daleko višim cenama u odnosu na univerzalna punjenja. tako da imate municiju za patke,zečeve,lisice... i cene nisu ni malo naivne na primer na sajmu u Ns-u specijalizovana municija za zeca stranog proizvodjača je bila oko 90 din /komad što je 3 puta skuplje u odnosu na univerzalnu. Iz svega gore navedenog zaključuje se da moja malenkost lovi sa municijom dobrog kvaliteta a umerene cene !!! :-D :-D :-D Kad sam u dilemi izmedju dva proizvodjača slične cene i kvaliteta uvek izaberem ono pakovanje koje je ,,mladje,, tj skorije izašlo iz fabrike !!!! :-D :-D
 
Jeste zastarela tema no da se ipak i moj odgovor nadje.
Belot je stvarno dobar metak, i kada se "upucate" na njega mogu se postici stvarno dobri rezultati. No, ruku na srce S&B puni municiju tehnologijom koja se koristila pre 50 godina. Druga stvar, punjenja sacme su im velika (36g), sto je u vecini lovova nepotrebno. Kod drugih proizvodjaca (da kazem modernijih), mozete pronaci izvanredan balans izmedju tezine i brzine (npr 30-32g sa brzinama od preko 410m/s), sto stvara lep osecaj pri pucanju i omogucava siguran odstrel uz dosta manje razvaljivanje divljaci. Svi ti semi magnumi, magnumi, extra magnumi imaju svoju primenu u mozda 10-20% normalnog lova, mada...
Od dobrih proizvodjaca bih izdvojio B&P, RC i naravno Winchester, kome sam najvise i naklonjen, iako mu je ponuda na nasem trzistu veoma skromna.

P.S. Cinjenica je da su serije italijanske municije neujedncene, mada mislim da je greska do nasih distributera a ne do samih proizvodjaca.

Pozdrav za Tamnavca! :)
 
Mac-Deer Hunter:
Clever Mirage je super metak. Za S&B vazi ovo navedeno no pre svega za Red and Black seriju.
Ja bih poslušao ovog malog DRK hantera, jedino mi žao što neće da okači sliku njegove SLABOVIDE svinje koju je u oko morao da gadja jer ga ista nije videla kad joj se približavao i zato je morao da je gadja u oko da ga mi ne bismo zezali a to je mogao samo sa gore pomenutom municijom!!! :grin: :grin: Inače u zadnje vreme postaje sve višestraniji lovac!!!!!!! :grin: :grin: :grin: :grin: Pozdravio te ČIKA KURE!!
 
Nekad davno kad sam polagao lovacki ispit (mozda i nije tako davno cim se secam :) ) procitah u prirucniku da za sacmu precnika preko 4.5mm cok znatno slabije utice nego na sitniju od nje, tako da treba isprobati na papiru na daljini od 35 metara
 
Prvo jedna prica iz proslosti.
Pricao mi je stariji lovac da je za vreme starih `dobrih` vremena posle II sv. rata sam punio municiju, znam sigurno da tada olova nije bilo bas u izobilju, pa je sekao eksere na komadice i to koristio umesto sacme, a j ednom prilikom je cauru usio iglom i koncem, ako mu je za verovati.

B&P vazi za naj bolji metak i naj vise se, bar kod nas, koristi na strelistima, ali ja sam iskreno naj zadovoljniji Clever Mirage.
Prosle godine dobijem na poklon dve kutije krusukovog Super Duck metka koji me je blago receno odusevio svojom brzinom.
 

Back
Top