Citati iz dela koje je uticalo na vas

ms

Aktivan član
Poruka
1.160
Ako zelite, ostavite neki citat iz dela koje trenutno citate ili ste ih vec procitali....
Lepo je imati na jednom mestu sve probrano... I lepo je takve stvari procitati na Net-u.


BORISLAV PEKIC - NOVI JERUSALIM
8)

I odvede me u duhu na goru veliku i visoku, i pokaza mi grad veliki, Novi Jerusalim, gde silazi s neba od Boga. I imase slavu boziju, i svetlost njegova bese kao dragi kamen, kao jaspis svetli – OTKROVENJE , 21, 10-11;

Ima ljudi ciji je zivot trag vrelog zeleza u tlu utisnut. Gde stupe, pod njima gori. Kad minu, dim spaljene zemlje dugo jos vredja oci. Oni su kao zvezde cije radjanje vidimo milionima godina posto su zgasle ali ga nikad necujemo. Smrt starog sunca izgleda kao radjanje novog. Umiranje ovakvih ljudi uvek je radjanje novog i neizvesnog. Oni su bica Vatre. Vatra je njihov element. Njihova priroda i sudbina.

Ima ljudi cije stope, u pesku trajanja utisnute, ne vode istim smerom u kome su vodili njihovi zivoti. Ako tim tragom podjemo, necemo o njima istinu saznati. Njihove stope tu su ali se ne vide. Osecaju se u tudjim tragovima, naziru u tudjim smerovima, otkrivaju u tudjim stopama. Oni su bica Zemlje. Zemlja je njihov element. Njihova priroda i sudbina.

Ima ljudi cije je zivot trag u vodi. Nevidljivi su, necujni, nestvarni, bez otisaka u pescanoj pustinji covecnosti. Ne znamo odakle su medju nas dosli, a kad odu, zasto su i kuda otisli. Dok su bogovi zemljom greli, tako smo ih prepoznavali. Kad nas napustise, od njihovih moci ljudi nasledise jedino sposobnost da zive, ali da ne budu. Njihovo je bice Voda. Voda je njihov element. U vodi njihova priroda i sudbina.

Ima ljudi ciji zivot u mocvari trajanja lici na tragove crvenokozaca kad nece da budu uoceni. Indijanski ratnik se tada vraca, polazuci pete u stope starog traga. Odskace na kamen koji otiske ne prima i zauvek nestaje. Oko primecuje varku ako ume da razlikuje dubinu tragova ostavljenih jednim hodom od onih otisnutih u dva navrata. Oni su bica Vazduha. Vazduh je njihov element. Njihova priroda i sudbina.

Ima ljudi cije tragove sledimo kao umetnicka dela. Njihove stope nisu u zivot utisnute, one su izvajane kao sto se vajaju kipovi. Ne mozemo misliti da su mogle biti drukcije, drugog oblika, niti u drugom pravcu voditi. I oblik i smer odredjen je njihovom idejom. Oni su bica Metala. Metal je njihov element. Metal priroda i sudbina.

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
1.Svemu ima vreme i svakom poslu pod nebom ima vreme

2.Ima vreme kad se radja i vreme kad se umire,vreme kad se sadi i vreme kad se cupa posadjeno

3.Vreme kad se ubija i vreme kad se isceljuje,vreme kad se razvaljuje i vreme kad se gradi

4.Vreme placu i vreme smehu;vreme ridanju i vreme igranju

5.Vreme kad se razmece kamenje i vreme kad se skuplja kamenje,vreme kad se grli i vreme kad se ostavlja grljenje

6.Vreme kad se tece i vreme kad se gubi,vreme kad se cuva i vreme kad se baca

7.Vreme kad se dere i vreme kad se sasiva,vreme kad se muci i vreme kad se govori

8.vreme kad se ljubi i vreme kad se mrzi,vreme ratu i vreme miru.

Knjiga propovednikova,gl.3
P.s. MS,jesi malo ugusila
 
begunac:
Ovakvu temu samo ti mozez da otvoris .Napisi nesto iz tvoje glave!!!?


Pa ovo je tema o omiljenim knjigama...o omiljenim citatima iz tih knjiga...ako ti ne odgovara, a ti otvori sam nesto pa se dopisuj sa sobom........ :lol: :wink: :roll:

p.s. A pogledaj malo moje topice i videces da sam vec stavljala svoja dela na Net......... :wink: Ali, ako postoji velika potraznja.......stavicu i ovde nesto....... :arrow:
 
SoBlue:
1.Svemu ima vreme i svakom poslu pod nebom ima vreme

2.Ima vreme kad se radja i vreme kad se umire,vreme kad se sadi i vreme kad se cupa posadjeno

3.Vreme kad se ubija i vreme kad se isceljuje,vreme kad se razvaljuje i vreme kad se gradi

4.Vreme placu i vreme smehu;vreme ridanju i vreme igranju

5.Vreme kad se razmece kamenje i vreme kad se skuplja kamenje,vreme kad se grli i vreme kad se ostavlja grljenje

6.Vreme kad se tece i vreme kad se gubi,vreme kad se cuva i vreme kad se baca

7.Vreme kad se dere i vreme kad se sasiva,vreme kad se muci i vreme kad se govori

8.vreme kad se ljubi i vreme kad se mrzi,vreme ratu i vreme miru.

Knjiga propovednikova,gl.3
P.s. MS,jesi malo ugusila

Pa pokusavam da budem dosadna, kada ste vi tako zanimljivi i reciti.... :wink:
 
begunac:
Ovakvu temu samo ti mozez da otvoris .Napisi nesto iz tvoje glave!!!?

Evo vam nesto iz moje glave....

Tamno nebo nad Srbijom. Ja, srpski ne-pisac, mozda treba sunce u sebi konacno da zaustavim, veru u ruci da zaboravim, iz sveta knjizevnosti da odem i zajedno sa svojim perom da zacutim. Svi dani zivljenja odvise se u zaboravu. Svi napori za istinom u zabludu propadose. Vise rec ne prepoznaje pravu sebe, a svaki prevoj krivudavih zelja u jos crnju tamu odvodi. Mozda knjige ne treba pisati, mozda u knjigu nenapisa treba poverovati. Mozda sudbina nije korak do sna, vec crni prostor na visoravni od padanja. Mozda su moji galopi svetla tesko dokazivi drugima. Mozda se na zemaljskim prostorima u svetlost i ne veruje. Silno pozeleh posejati znakove covekoljublja po zemaljskome putu, zasejati seme predobroga na poljanama korenja izraslog od ratova. Knjigu rata pozeleh napisati, jer mi rat na vratima stajase. Ali, teske ratne oci me zakocise, kada unutar njih ugledah izgubljene sinove i kceri kako vape svojim dusama za mojom recju da ih zgreje. Ja, srpski ne-pisac, ne dadoh ni dusi otvora, ni pogledu puta, ni ruci usmerenja. U tamu vrlo brzo poverovah i nemanju pokreta se predadoh. Nejak mi bese svaki pokusaj za iskazom rata sto videh. Ja se u ratnim ocima izgubi saplicuci se o jecaje sto se iz nenapisane knjige pomolise. Rat me svojim grozotama opet pobedi. Tamno je nebo nad Srbijom. :cry: :cry: :cry:

Autor

Ms
 
ms:
begunac:
Ovakvu temu samo ti mozez da otvoris .Napisi nesto iz tvoje glave!!!?

Evo vam nesto iz moje glave....

Tamno nebo nad Srbijom. Ja, srpski ne-pisac, mozda treba sunce u sebi konacno da zaustavim, veru u ruci da zaboravim, iz sveta knjizevnosti da odem i zajedno sa svojim perom da zacutim. Svi dani zivljenja odvise se u zaboravu. Svi napori za istinom u zabludu propadose. Vise rec ne prepoznaje pravu sebe, a svaki prevoj krivudavih zelja u jos crnju tamu odvodi. Mozda knjige ne treba pisati, mozda u knjigu nenapisa treba poverovati. Mozda sudbina nije korak do sna, vec crni prostor na visoravni od padanja. Mozda su moji galopi svetla tesko dokazivi drugima. Mozda se na zemaljskim prostorima u svetlost i ne veruje. Silno pozeleh posejati znakove covekoljublja po zemaljskome putu, zasejati seme predobroga na poljanama korenja izraslog od ratova. Knjigu rata pozeleh napisati, jer mi rat na vratima stajase. Ali, teske ratne oci me zakocise, kada unutar njih ugledah izgubljene sinove i kceri kako vape svojim dusama za mojom recju da ih zgreje. Ja, srpski ne-pisac, ne dadoh ni dusi otvora, ni pogledu puta, ni ruci usmerenja. U tamu vrlo brzo poverovah i nemanju pokreta se predadoh. Nejak mi bese svaki pokusaj za iskazom rata sto videh. Ja se u ratnim ocima izgubi saplicuci se o jecaje sto se iz nenapisane knjige pomolise. Rat me svojim grozotama opet pobedi. Tamno je nebo nad Srbijom. :cry: :cry: :cry:

Autor

Ms


ti bas volis aorist a?
 

Back
Top