Шајкаче или беретке

Микула:
Занима ме мишљење форумаша око тога да ли треба вратити шајкаче као капе војника у Српску војску. на је враћена у униформу официра у виду модификованог качкета, какав су одувек носили српски официри.
Иначе вероватно знају сви да је шајкача постала популарна у српском народу тако што је била војничка капа, а није ушла у војску из народа.
ДАКЛЕ ШАЈКАЧА ИЛИ БЕРЕТКА ИЛИ НЕШТО ТРЕЋЕ...?

Definitivno sam za šešire jer su praktični,a i dobro su se odomaćili iu vojsci i policiji do sada,a za parade naravno šajkača.
 
ДАКЛЕ ШАЈКАЧА ИЛИ БЕРЕТКА ИЛИ НЕШТО ТРЕЋЕ...?

Капа.jpg
 
Ови качкети које сада носе су дно дна, исто као и идиотске пикселизоване униформе. Са тим качкетима изгледају као некакви радници, а не као војници или ратници. И полицијске униформе су такође без везе с везом, као нека радничка одела. И војсци и полицији треба вратити елеганцију и углед, да би се и они људи боље осећали, а и да одају веће поштовање када их човек сретне.

Лично ми се шајкача не свиђа, изгледа као да те је неко ударио сикиром по сред лобање, па је прсла на две половине. Лично бих вратио беретке за војнике и шапке за официре, а зна се како се носи беретка, ко то не може да научи, тај је за ВМЦ а не за војску. Може и да се врати шајкача за војнике и официре копнене војске, док би морнарица и ваздухопловство требало да задрже шапке, а беретке на пример да носе специјалне јединице. Такође, вратити нормалну шару на маскирну униформу уместо ове пикселизоване, онда вратити и нешто тамније боје, ове садашње су много жућкасте ко повраћка или пролив, тамније нијансе су елегантније. И наравно сукње за жене које служе, као у водећим светским армијама.

Е, да, и шубаре за специјални четнички род.
 
И наравно сукње за жене које служе, као у водећим светским армијама.
Е, да, и шубаре за специјални четнички род.

За жене не треба ништа јер им није ни мјесто у војсци. А четници као ратна јединица нису претјерано модерни и питање колико су употребљиви, ово је доба командоса, али можда један дио гардијске јединице са шубарама, кићанкама и осталим препознатљиво Четничким детаљима, као успомена и почаст на славне војнике.
 
Kacket i kevlarski slem i nema dalje rasprave! Kak'a ****** sajkaca i sapka u vidu sajkace. To je kapa s pocetka 20 veka. Tad je bila moderna. Beretka mi deluje kao da sam palacinku stavio na glavu. Kacket donekle stiti oci od sunca. Ah da....uz kevlarski slem moraju OBAVEZNO ici i zastitne naocare KOJE NE MAGLE pri manjem naporu. Ja imam neke gumene koje sam morao da isecem zbog promaje.
 
За жене не треба ништа јер им није ни мјесто у војсци. А четници као ратна јединица нису претјерано модерни и питање колико су употребљиви, ово је доба командоса, али можда један дио гардијске јединице са шубарама, кићанкама и осталим препознатљиво Четничким детаљима, као успомена и почаст на славне војнике.

komite , od kojih su nastali cetnici

i jesu bili komandosi svog vremena

posto su bili brojcano slabiji od vojske protivnika

napadali su , nanosili stetu i onda se povlacili https://sr.wikipedia.org/sr-el/Комити


beretke nisu funkcionalne , sta ima da ce stiti uvo

kacketi , malo modifikovani da stite oci od sunca a glavu od padavina

- - - - - - - - - -

ovako nesto https://militaryshop.rs/shop/odeca/kape/kacketi/crni-kacket-za-tenis-od-brusenog-pamuka/

u maskirnim bojama ,sa dodatkom pozadi,kao krpa , da ne ide voda za vrat
 
Анализирам своја осећања кад помислим на шајкачу :

Осећам се сигурно,
једина капа поред титовке које се не бих плашио да ми бане у 3 ујутро у кућу,
али ...

Некако је тупава,
то је уствари титовка навучена до ушију
онако како то раде малоумници
и војници у екстремним условима.

Дакле естетски разматрајући ствар - шајкача ми се не свиђа !


Генерала Младића када сам деведесетих видео са шајкачом
( уствари официрском варијантом исте )
нисам осетио ништа добро, напротив !
 

Back
Top