da je bio Totalni rat protiv NATO-a 1999

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gost 8170

Veoma poznat
Poruka
10.963
nato je 99 pokazao rupe u sebi. naime evropa je i sama videla da nema ni blizu dovoljno navodjenog oruzja za ovavku intervenciju, te je zavisna od americke vojske. Fatalna greska u celoj logistici natoa je sto valjda niko od njih nije otvorio udzbenik iz istorije, a kamo li angazovao nekog psihijatra da prostudira jugoslovene. Shodno dosadasnjoj anglosaksonskoj tradiciji podcenjivanja neprijatelja, bombardovanje se oduzilo vise nego sto je iko od celnika natoa i sanjao. Jugoslovenska Vojska je spremno odgovarala na njihove pretnje, i ocigledno odolevala njihovim napadima. Prema natovim navodima, kako kaze i pilot f117-a u pesmi, nas PVO odavno ne radi te ce cela operacija milosrdni andjeo biti kao uzimanje slatkisa od deteta. e pa ovo dete je bilo dete sa brkovima iza cucle.
Na celom Kosovu i Metohiji prilikom povlacenja VJ, vojni posmatraci sa raznoraznih strana sveta, i press, nisu mogli da veruju kolicinu naoruzanja i ljudstva koje je napustilo KiM. jedan francuski posmatrac je izjavio da nije ni u snovima ocekivao toliku masineriju toliko dobro ocuvanu, ljude visokog morala, i uopste organizovanu vojsku, koja je do malopre bila "skoro kompletno neutralisana" . Ocigledno je da je VJ pronasla nacin da se odbrani od vazdusnih napada kamuflazom koju su izucili od rusa, i gerilskim taktikama koje su trenirane u JNA poslednjih 50 godina.
NATO-u je bilo jasno jos tokom rata da stvari ne idu bas kako su zamislili. tacnije ne idu uopste kako su zamislili. Piloti stelt aviona koji su trenirali u vedrim pustinjama teksasa i novog meksika, se ocigledno ne snalaze u balkanskim brdima i oblacima. i sa 5km visine nije moguce spreciti nekoga da "vrsi etnicko ciscenje", i nikada u istoriji nije zabelezeno da je avijacija sama pobedila rat.

Vec tokom maja celnicima NATO-a je bilo jasno da su uprskali, da bombardovanje ne donosi zeljene rezultate, snage VJ na KiM su jos i povecane za oko 7.000 ljudi. NATO je morao da pocne da razmatra kopnenu invaziju. Planiranje kopnene invazije i okupljanje dovoljno ljudstva i cela logistika i organizacija bi trajale bar 3 meseca, a vremena nije bilo jer ce nastupiti zima. NATO je vec bio podeljen unutar sebe po tom pitanju. Klinton je u startu operacije naglasio da NECE biti pesadije jer to nosi previse zrtava, medjutim svima postaje jasno da ukoliko NATO ne posalje trupe na zemlji, tesko da moze ovaj rat dobiti, a kamo li spreciti ono sta je i krenuo da sprecava, navodno etnicko ciscenje. Sledeci od problema koji se javio je Rusija. Da li bi i po koju cenu Rusija dozvolila pokusaj okupacije Jugoslavije? Do sada je Rusija pokusavala da pomiri zavadjene strane, Jeljcin nije bio spreman da upropasti svoje ekonomsko trzisne reforme konfliktom sa zapadom, ali ukoliko dodje do napada, Jeljcin bi bio zamenjen nekim ko JESTE spreman. U najmanju ruku, Rusija bi pruzala podrsku informacijama preko spijunaze, dobrovoljce, oruzje i zalihe Jugoslovenima.
Obicno se po pitanju potrebnih trupa za takav zadatak gleda odnos 3:1 . Tadasnji redovni sastav VJ je bio oko 110.000 ljudi (prema nekim izvorima i 130.000) stoga bi NATO morao da regrutuje bar 350.000 ljudi. Medjutim iako NATO poseduje znacajne ljudske resurse, pitanje je koje drzave clanice bi dozvolile slanje svojih trupa u nesto sto je unapred zacrtano kao krvoprolice neverovatnih razmera, a amerika se zalagala za to da za taj zadatak ginu evropljani. Grcka je vec odbila da se Solun koristi kao luka, dok je Italija bila veliki znak pitanja. Pitanje je koliko bi englezi nemci i francuzi bili spremni da daju zivota za neko tamo KiM. A pogotovu realna cinjenica da u slucaju kompletne mobilizacije VJ broji oko 2,7 miliona ljudi!!! Naravno ne bi svi oni bili naoruzani, ali ako i pola miliona sa sve dobrovoljcima i lokalnim lovackim drustvima broje 500.000 to je vec neresiv problem za NATO.
Ukoliko bi NATO napadao ipak Jugoslaviju, postojala su 2 nacina upada. Jedan je preko Albanije i Makedonije. Albanija nije imala sposobne luke da primi velike brodove, ni puteve da izdrze tenkove. U Makedoniji je postojao realni problem pobune stanovnistva i stvaranja gerilskog otrpora. Drugi nacin bi bio preko Madjarske koja je tada bila sveza clanica. Vojvodjanske ravnice su odlican teren za brz oklopni napad. Medjutim bojali su se da Milosevic ne iskali bes na 350.000 Vojvodjanskih Madjara. I pored toga, pitanje je sta bi od NATO snaga ostalo dok i ako stigne do KiM. Preko Bosne nije dolazilo u obzir jer bi to gotovo automatski naoruzalo stanovnistvo RS i verovatno dovelo do novog rata. NATO ima na raspolaganju enormne ljudske i ekonomske resurse, medjutim javno mnjenje bi vrlo brzo oduzelo podrsku ovom poduhvatu. Jer, Jugosloveni priterani uza zid, kada vise nemaju sta da izgube, bi se borili kako nikada dosad nisu, i sa sobom odneli veliki broj zrtava. A skoro nijedan NATO vojnik nije spreman da se bori granatom i bajonetom sa sada vec pobesnelim Srbima za neke tamo Siptare. Kada bi pocele da padaju zrtve, na obe strane svakako, brzo bi naraslo pitanje stanovnistva ZASTO kada prvi kovcezi pocnu da pristizu u Aviano i druge baze...

Danas kada gledam nas medjunarodni status, dodje mi da kazem da je bolje bilo da sloba nije potpisao ono, nego da smo otisli sa natom na sve ili nista. I nikako ne bismo mogli taj rat izgubiti. Izginulo bi nas koliko god treba, ali bismo na kraju izasli kao pobednici. ionako nam je ekonomija vec bila unistena, sve nam je skoro propalo, ostade nam jedino bes koji nikada nismo iskalili nad njima. Ionako nas terete za etnicko ciscenje, ionako smo prikazani kao najveci zlocinci na svetu, KiM ce nam biti oteto. Onako bismo makar isprasili NATO i pokazali im da nedamo svoje.
Kazem dobili bi, jer nije niko u svetu spreman da daje svoje zivote uzalud, nema te vlade koja bi opstala, kada bi pocele da pristizu hiljade leseva sa srpskih bojista.
jedna sreca u nesreci je ipak to sto smo nepristankom u rambujeu makar izboxovali da nam nato negazi celu zemlju nego samo KiM.
 
Radio sam u VJ na KiM-i sve do kraja rata, mnogi oficiri i vojnici su plakali kad je milosevic potpisao taj sporazum a potpisao ga je po mom misljenju zato sto je nato poceo da bombarduje EPS tako da bi beogradjani bili u mraku a to znaci da mu se blizi kraj cuvao je sebe, inace VJ je znala da ce biti bombardovanja jos u oktobru 98 pitanje je bilo kad ce da pocne, mi u vj vec u februaru smo iselili magacine sa municijom ibili spremni za rat. Trebali smo dalje, da smo izdrzali jos 2 meseca bilo bi sve ok po nas uostalom to su i NATO oficiri rekli po zavrsetku rata, nas najveci problem je bio milosevic u svim ratovima, samo da bi opstao na vlasti
 
vuk.k:
Radio sam u VJ na KiM-i sve do kraja rata, mnogi oficiri i vojnici su plakali kad je milosevic potpisao taj sporazum a potpisao ga je po mom misljenju zato sto je nato poceo da bombarduje EPS tako da bi beogradjani bili u mraku a to znaci da mu se blizi kraj cuvao je sebe

Па ово баш и нема логике.
Шта хоћеш да кажеш, да би дошло до побуне грађана који би га скинули са власти? Ако је то случај, нова власт коју би ти грађани довели била би она која је кооперативна са НАТО пактом (што смо и видели по доласку доса на власт) - тако да опет не би било борбе за Космет.
 
vuk.k:
Radio sam u VJ na KiM-i sve do kraja rata, mnogi oficiri i vojnici su plakali kad je milosevic potpisao taj sporazum a potpisao ga je po mom misljenju zato sto je nato poceo da bombarduje EPS tako da bi beogradjani bili u mraku a to znaci da mu se blizi kraj cuvao je sebe, inace VJ je znala da ce biti bombardovanja jos u oktobru 98 pitanje je bilo kad ce da pocne, mi u vj vec u februaru smo iselili magacine sa municijom ibili spremni za rat. Trebali smo dalje, da smo izdrzali jos 2 meseca bilo bi sve ok po nas uostalom to su i NATO oficiri rekli po zavrsetku rata, nas najveci problem je bio milosevic u svim ratovima, samo da bi opstao na vlasti

ja sam 1999 bio premlad, ali da sam imao godina kao sada, mislim da bih otisao u dobrovoljce. ako bi me sprecila familija, spakovo bi slanine sira luka, leba i noz, i cekao bih mobilizaciju:-D.
posto kazes da si radio tamo, znaci manje vise je tacno sve ono sto sam ispisao gore?
 
untouchable:
Па ово баш и нема логике.
Шта хоћеш да кажеш, да би дошло до побуне грађана који би га скинули са власти? Ако је то случај, нова власт коју би ти грађани довели била би она која је кооперативна са НАТО пактом (што смо и видели по доласку доса на власт) - тако да опет не би било борбе за Космет.
Ima logike da nije potpisao EPS bi nestao, treba da znas da je na Pec i okolinu na polozaje gde je bila 125.mtbr baceno razornih projektila u toku jednog dana vise nego za citavo vreme rata u BG, svuda nas je izdao sve sto smo krvlju dobili on je sa osmehom predao, nigde nije umeo da ide do kraja samo da bi ostao na vlasti
 
Da su krenuli u kopnenu akciju sa juga imali bi teske gubitke ali bi ga uzeli(kosovo) i verovatno tu stali.Da su krenuli sa severa,bili bi za nedelju dana(najvise) u Beogradu.
Takodje daleko je verovatnije da bi istrosili prvo OVK uz artiljerijsku,oklopnu i vazdusnu podrsku,pa tek onda krenuli sa svojim trupama.Da su ozbiljno planirali okupaciju Srbije to bi na kraju i uradili bez obzira na zrtve.Ali mislim da realno nisu ozbiljno razmatrali tu opciju,niti je postojala politicka volja da to urade.A i da su odlucili trebalo bi im par meseci samo za pripreme.Rat je po njima trebalo da traje par dana kao demonstracije sile,i videlo se po selekciji ciljeva da nisu imali planove ni za duze bombardovanje a kamoli kopneni rat.
 
fortes:
Da su krenuli u kopnenu akciju sa juga imali bi teske gubitke ali bi ga uzeli(kosovo) i verovatno tu stali.Da su krenuli sa severa,bili bi za nedelju dana(najvise) u Beogradu.
Takodje daleko je verovatnije da bi istrosili prvo OVK uz artiljerijsku,oklopnu i vazdusnu podrsku,pa tek onda krenuli sa svojim trupama.Da su ozbiljno planirali okupaciju Srbije to bi na kraju i uradili bez obzira na zrtve.Ali mislim da realno nisu ozbiljno razmatrali tu opciju,niti je postojala politicka volja da to urade.A i da su odlucili trebalo bi im par meseci samo za pripreme.Rat je po njima trebalo da traje par dana kao demonstracije sile,i videlo se po selekciji ciljeva da nisu imali planove ni za duze bombardovanje a kamoli kopneni rat.

oni su i sami rekli da tamo gde odu, pomazu i obucavaju lokalnu gerilu. medjutim rekoh ti, nakon sto OVK posle izvesnog vremena nestane, NATO ce morati da udje! jer jedini nacin da NATO dobije rat je da udju peske. Ali nece im svet dozvoliti da povedu toliko ljudi za sobom! Kazem, kada stignu prvi kovcezi sve ce im izgledati besmisleno, "**** srbe **** kosovo i sve njih u materinu, zasto nasa deca ginu za te divljake tamo?" ce biti recenica ispisana na transparentima u briselu!!!
 
fortes:
Da su krenuli u kopnenu akciju sa juga imali bi teske gubitke ali bi ga uzeli(kosovo) i verovatno tu stali.Da su krenuli sa severa,bili bi za nedelju dana(najvise) u Beogradu.
Takodje daleko je verovatnije da bi istrosili prvo OVK uz artiljerijsku,oklopnu i vazdusnu podrsku,pa tek onda krenuli sa svojim trupama.Da su ozbiljno planirali okupaciju Srbije to bi na kraju i uradili bez obzira na zrtve.Ali mislim da realno nisu ozbiljno razmatrali tu opciju,niti je postojala politicka volja da to urade.A i da su odlucili trebalo bi im par meseci samo za pripreme.Rat je po njima trebalo da traje par dana kao demonstracije sile,i videlo se po selekciji ciljeva da nisu imali planove ni za duze bombardovanje a kamoli kopneni rat.
Siposu su nas napadali sa svih pravaca iz albanije u podrsku NATO artiljerije i aviona (kao da ste to zaboravili) pa nisu prosli svo to vreme budi uveren da smo izdrzali jos dva meseca sve bi bilo drugacije rekoh da su to i sami nato oficiri priznali, inace mi nase projektile dalekog dometa nismo upotrebljavali cekali smo ih, da su nasi hteli mogli su da ih sprze u makedoniji
 
SIGNATURE 350:
oni su i sami rekli da tamo gde odu, pomazu i obucavaju lokalnu gerilu. medjutim rekoh ti, nakon sto OVK posle izvesnog vremena nestane, NATO ce morati da udje! jer jedini nacin da NATO dobije rat je da udju peske. Ali nece im svet dozvoliti da povedu toliko ljudi za sobom! Kazem, kada stignu prvi kovcezi sve ce im izgledati besmisleno, "**** srbe **** kosovo i sve njih u materinu, zasto nasa deca ginu za te divljake tamo?" ce biti recenica ispisana na transparentima u briselu!!!
Istina treba dodati da njihovi vojnici nisu za rat koji se vodio na ovim prostorima, teren je takav da tehnka koji imaju nemoze da deloju u smislu kojem je namenjena, zivim na KiM njihovi vojnici glume manekene videli ste i sami kolko su se puta razbezali ostavljajuci i puska na mostu u K.Mitrovici
 
vuk.k:
Radio sam u VJ na KiM-i sve do kraja rata, mnogi oficiri i vojnici su plakali kad je milosevic potpisao taj sporazum a potpisao ga je po mom misljenju zato sto je nato poceo da bombarduje EPS tako da bi beogradjani bili u mraku a to znaci da mu se blizi kraj cuvao je sebe, inace VJ je znala da ce biti bombardovanja jos u oktobru 98 pitanje je bilo kad ce da pocne, mi u vj vec u februaru smo iselili magacine sa municijom ibili spremni za rat. Trebali smo dalje, da smo izdrzali jos 2 meseca bilo bi sve ok po nas uostalom to su i NATO oficiri rekli po zavrsetku rata, nas najveci problem je bio milosevic u svim ratovima, samo da bi opstao na vlasti
....decak...rat zapocnu...vode...i zavrse ljudi....oni shmokljani shta bi se kresali a da im ne udje....uglavnom im ostane zauvek zaglavljen...
 
vuk.k:
Istina treba dodati da njihovi vojnici nisu za rat koji se vodio na ovim prostorima, teren je takav da tehnka koji imaju nemoze da deloju u smislu kojem je namenjena, zivim na KiM njihovi vojnici glume manekene videli ste i sami kolko su se puta razbezali ostavljajuci i puska na mostu u K.Mitrovici

da, teren njihovu tehnolosku nadmoc cini skoro nepostojecom. Oni da su kretali peske, mogli bi samo i jedino da se oslanjaju na apac, a mi smo apace razbucali na aerodromu kod Tirane. Apac bi morao da leti vrlo nisko da nebi bio ono sto je u vazduhu, lak plen i poslastica za G4 i orao, a kada leti vrlo nisko, onda ga sa ramena moze i dete pogoditi.
 
SIGNATURE 350:
da, teren njihovu tehnolosku nadmoc cini skoro nepostojecom. Oni da su kretali peske, mogli bi samo i jedino da se oslanjaju na apac, a mi smo apace razbucali na aerodromu kod Tirane. Apac bi morao da leti vrlo nisko da nebi bio ono sto je u vazduhu, lak plen i poslastica za G4 i orao, a kada leti vrlo nisko, onda ga sa ramena moze i dete pogoditi.
Jbga siposi su imali srece imali su svog coveka milosevica, bilo sta je bilo boricemo se i dalje ono sto je nase moze i mora biti samo nase, nas narod je prolazio kroz veca iskusenja pa je ostao veran sebi i domovini
 
NOVA , STARA MANTRA, SLOBODANA MILOSEVICA I VJEKOSLAVA SESELJA

9443mj0.gif

9443mj0.gif

9443mj0.gif

9443mj0.gif
9443mj0.gif

9443mj0.gif

9443mj0.gif

9443mj0.gif


POBEDILI SMO NATO...POBEDILI SMO NATO...POBEDILI SMO NATO.....POBEDILI SMO


:roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top