Sta mislite o XGL-u

analogdigit

Primećen član
Poruka
905
Vista jos nije izasla zvanicno, ali zato 3D desktop vec nekoliko meseci radi na Linux-u...

Kakva su vasa mislenja o XGL-u ....

Ja sam odusevljen , kao i svi kojima sam pokazao ......

Ima li neko ko je probao????
 
3D deskop postoji na Linuxu jos od 2003. god. Pravi ga Sun a zove se 3d Looking Glass.

XGL mi se nesvidja ni malo, bar u ovom stadijumu u kom je sada: Potrebno je pokrenuti obican X server i plus XGL server. Sto je losa ideja. Mislim da ovaj projekat nema buducnost jer....

...jer je u XOrg 7.1 ukljucen AIGLX - projekat koji je pokrenuo Red Hat, odnosno Fedora. Umesto pravljenja zasebnog servera, AIGLX prosirje composition ekstenziju X servera upotrebom OpenGLa. Ovo moze da se koristi samo na karticama ciji drajveri sadrze infrastrukturu za direktno renderovanje (DRI). Za sada radi na Intelu, nVidija je brze-bolje izbacila 1.0-9*** seriju drajvera koja konacno sadrzi DRI, ceka se ATI: Priterala ga konkurencija; verovatno ce skoro :)
Inace AIGLX je posrzan od strane X.org-a, nVidie i Intela, za razliku od XGLa.

btw: Danas je izasla prva stabilna (ne neka testing i sl.) distribucija na kojoj mozes da pokrenes AIGLX i XGL sa sve compizom na klik-klik (sto je ustvari omogucio Gnom verzijom 2.16) : Mandriva 2007.

A compizovi efekti izgledaju mogo strava. Prvi put u zivotu razmisljam da kupim novu graficku :wink:

p0zz
 
RiSK:
3D deskop postoji na Linuxu jos od 2003. god. Pravi ga Sun a zove se 3d Looking Glass.

XGL mi se nesvidja ni malo, bar u ovom stadijumu u kom je sada: Potrebno je pokrenuti obican X server i plus XGL server. Sto je losa ideja. Mislim da ovaj projekat nema buducnost jer....

...jer je u XOrg 7.1 ukljucen AIGLX - projekat koji je pokrenuo Red Hat, odnosno Fedora. Umesto pravljenja zasebnog servera, AIGLX prosirje composition ekstenziju X servera upotrebom OpenGLa. Ovo moze da se koristi samo na karticama ciji drajveri sadrze infrastrukturu za direktno renderovanje (DRI). Za sada radi na Intelu, nVidija je brze-bolje izbacila 1.0-9*** seriju drajvera koja konacno sadrzi DRI, ceka se ATI: Priterala ga konkurencija; verovatno ce skoro :)
Inace AIGLX je posrzan od strane X.org-a, nVidie i Intela, za razliku od XGLa.

btw: Danas je izasla prva stabilna (ne neka testing i sl.) distribucija na kojoj mozes da pokrenes AIGLX i XGL sa sve compizom na klik-klik (sto je ustvari omogucio Gnom verzijom 2.16) : Mandriva 2007.

A compizovi efekti izgledaju mogo strava. Prvi put u zivotu razmisljam da kupim novu graficku :wink:

p0zz

Hvala na iscrpnom odgovoru! Moram da priznam da nisa ni znao za Sun-ov projekat sve do sada. Odmah sam "otkliktao" da vidim demo video i jako mi se svidja!

Medjutim ono sto je mene odusevilo je zapravo cinjenica da XGL radi na mojoj staroj P3 i to jako jako lepo ..... Sto nikako nesmem ni da pomislim za "asta la Vistinu" verziju 3D Desktopa!!!!! Jer kao sto je jednom neko rekao .... "Koje su poslednje reci PC-a?"

Pa Starting Windows ..... :)
 
XGL ce da ti pojede nesto vise RAMa, a treba malo jaca graficka da izdrzi neku graficki zahtevniju operaciju, poput pustanja filma ili igranja 3d igrice. Tu obicno rade fazoni sa pustanjem filma na drugom X serveru i sl.
Procesorski nije zahtevan. Sto da ne bi radio na P3 :wink:
 
@analgodigit

Ne vidim svrhu ponavljanja tvojih rijeci koje su poslednje rijeci tvog PC-a..

Mogu ti reci da me jako iritira, a pored toga i mnoge koji citaju ove tekstove..

Uzdrzi se malo od suvisnih komentara jer ih ostavljas na svakom mjestu..

Nadam se da smo se razumjeli..

Hvala..
 

Back
Top