Sta mislite o XGL-u
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Sta mislite o XGL-u

Primećen član analogdigit (avatar)
    Učlanjen
    15.09.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Podrazumevano Sta mislite o XGL-u

Vista jos nije izasla zvanicno, ali zato 3D desktop vec nekoliko meseci radi na Linux-u...

Kakva su vasa mislenja o XGL-u ....

Ja sam odusevljen , kao i svi kojima sam pokazao ......

Ima li neko ko je probao????
    Poslednji put ažurirao/la analogdigit : 03.10.2006. u 01:38
    There are only 10 types of people in the world :
    Those who understand binary, and those who don't... :confused:

Zainteresovan član
    Učlanjen
    27.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    51

Podrazumevano Re: Sta mislite o XGL-u

Skroz super. Ima malo problema na SuSE-tu, ali to ce biti reseno valjda sad sa verzijom 10.2
    S postovanjem,
    Emil Beli

Primećen član RiSK (avatar)
    Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

3D deskop postoji na Linuxu jos od 2003. god. Pravi ga Sun a zove se 3d Looking Glass.

XGL mi se nesvidja ni malo, bar u ovom stadijumu u kom je sada: Potrebno je pokrenuti obican X server i plus XGL server. Sto je losa ideja. Mislim da ovaj projekat nema buducnost jer....

...jer je u XOrg 7.1 ukljucen AIGLX - projekat koji je pokrenuo Red Hat, odnosno Fedora. Umesto pravljenja zasebnog servera, AIGLX prosirje composition ekstenziju X servera upotrebom OpenGLa. Ovo moze da se koristi samo na karticama ciji drajveri sadrze infrastrukturu za direktno renderovanje (DRI). Za sada radi na Intelu, nVidija je brze-bolje izbacila 1.0-9*** seriju drajvera koja konacno sadrzi DRI, ceka se ATI: Priterala ga konkurencija; verovatno ce skoro
    Inace AIGLX je posrzan od strane X.org-a, nVidie i Intela, za razliku od XGLa.

btw: Danas je izasla prva stabilna (ne neka testing i sl.) distribucija na kojoj mozes da pokrenes AIGLX i XGL sa sve compizom na klik-klik (sto je ustvari omogucio Gnom verzijom 2.16) : Mandriva 2007.

A compizovi efekti izgledaju mogo strava. Prvi put u zivotu razmisljam da kupim novu graficku :wink:

p0zz
    Poslednji put ažurirao/la RiSK : 03.10.2006. u 19:11
    Everything I wrote here is under the terms og GNU/GPL.
    FREE YOUR MIND

Iskusan Veseli_Ubica (avatar)
    Učlanjen
    01.05.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    5
    Reputaciona moć
    100

Ajde ti lepo daj neki screen gde mogu da vidim o čemu se tu zapravo radi. Video sam one box desktop-e, ali to mi se čini manje produktivnim ... šta se dobija tim 3d desktopima ??
    There are 10 kinds of people in the world: Those who understand binary and those who don't.

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Za sta ti reba screen?

Za looking glass evo: http://www.sun.com/software/looking_glass/details.xml

Za XGL/AIGLX proguglaj ima ih krs i lom. Samo sto su isti: iskoriscenost mogucnosti koje nude XGL i AIGLX zavisi od window managera koji koristis. Trenutno jedino compiz ume da koristi te mogucnosti, tako da je sve na oko isto. Izgleda da ce KDE4 moci isto. Bar ima traceva po netu :wink:
    FREE YOUR MIND

Učlanjen
    15.09.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Talking Re: Sta mislite o XGL-u

Citat Original postavio RiSK
    3D deskop postoji na Linuxu jos od 2003. god. Pravi ga Sun a zove se 3d Looking Glass.

XGL mi se nesvidja ni malo, bar u ovom stadijumu u kom je sada: Potrebno je pokrenuti obican X server i plus XGL server. Sto je losa ideja. Mislim da ovaj projekat nema buducnost jer....

...jer je u XOrg 7.1 ukljucen AIGLX - projekat koji je pokrenuo Red Hat, odnosno Fedora. Umesto pravljenja zasebnog servera, AIGLX prosirje composition ekstenziju X servera upotrebom OpenGLa. Ovo moze da se koristi samo na karticama ciji drajveri sadrze infrastrukturu za direktno renderovanje (DRI). Za sada radi na Intelu, nVidija je brze-bolje izbacila 1.0-9*** seriju drajvera koja konacno sadrzi DRI, ceka se ATI: Priterala ga konkurencija; verovatno ce skoro
    Inace AIGLX je posrzan od strane X.org-a, nVidie i Intela, za razliku od XGLa.

btw: Danas je izasla prva stabilna (ne neka testing i sl.) distribucija na kojoj mozes da pokrenes AIGLX i XGL sa sve compizom na klik-klik (sto je ustvari omogucio Gnom verzijom 2.16) : Mandriva 2007.

A compizovi efekti izgledaju mogo strava. Prvi put u zivotu razmisljam da kupim novu graficku :wink:

p0zz
    Hvala na iscrpnom odgovoru! Moram da priznam da nisa ni znao za Sun-ov projekat sve do sada. Odmah sam "otkliktao" da vidim demo video i jako mi se svidja!

Medjutim ono sto je mene odusevilo je zapravo cinjenica da XGL radi na mojoj staroj P3 i to jako jako lepo ..... Sto nikako nesmem ni da pomislim za "asta la Vistinu" verziju 3D Desktopa!!!!! Jer kao sto je jednom neko rekao .... "Koje su poslednje reci PC-a?"

Pa Starting Windows .....
    There are only 10 types of people in the world :
    Those who understand binary, and those who don't... :confused:

Učlanjen
    19.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

XGL ce da ti pojede nesto vise RAMa, a treba malo jaca graficka da izdrzi neku graficki zahtevniju operaciju, poput pustanja filma ili igranja 3d igrice. Tu obicno rade fazoni sa pustanjem filma na drugom X serveru i sl.
    Procesorski nije zahtevan. Sto da ne bi radio na P3 :wink:
    FREE YOUR MIND

Domaćin
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

@analgodigit

Ne vidim svrhu ponavljanja tvojih rijeci koje su poslednje rijeci tvog PC-a..

Mogu ti reci da me jako iritira, a pored toga i mnoge koji citaju ove tekstove..

Uzdrzi se malo od suvisnih komentara jer ih ostavljas na svakom mjestu..

Nadam se da smo se razumjeli..

Hvala..

Učlanjen
    15.09.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    53

Misli sam da je cool !!!!

Ali nece se ponoviti !