Kampanja protiv partijskog ustava počinje.

Troy.Duffy

Početnik
Poruka
45
Zahtevi LDP Venecijanskoj komisiji i Republičkoj izbornoj komisiji

Liberalno demokratska partija pokreće dve inicijative kao odgovor na predlog Ustava usvojen u subotu uveče u Skupštini Srbije, saopštio je predsednik LDP Čedomir Jovanović na konferenciji za novinare.

Jovanović je rekao da će LDP u toku dana uspostaviti kontakt sa predstavnicima Venecijanske komisije, od kojih će zatražiti pravno tumačenje predloga Ustava i Zakona o referendumu kojim se utvrđuje procedura izjašnjavanja građana.

Od Republičke izborne komisije LDP će zahtevati omogućavanje ravnopravnosti i pariteta u čitavom referendumskom procesu, kako u kampanji, tako i tokom izjašnjavanja građana i utvrđivanja rezultata referenduma.

«Insistiramo da nam omoguće kontrolu referendumskog procesa 28. i 29. oktobra na svakom biračkom mestu u Srbiji», rekao je Jovanović.

«Ukoliko nam ne bude omogućeno ravnopravno učešće u referendumskom procesu, iskoristićemo Miloševićevo pravo i žaliti se Ustavnom sudu Srbije, a potom i svim međunarodnim organizacijama», upozorio je predsenik LDP.

Prema njegovoj oceni, u Srbiji postoje dve političke volje, pri čemu je jedna izražena u parlamentu, kroz glasanje stranaka koje su usvojile predlog Ustava.

«Druga je volja koju delom predstavljamo mi, ali važnije je da je to volja građana Srbije koju želimo da organizujemo sa svima koji se ne slažu sa aktuelnom politikom», rekao je Jovanović.
«Nećemo se pomiriti sa činjenicom da se u Srbiji duže glasa o predlogu Ustava nego što se o njemu raspravljalo», istakao je lider LDP, dodajući da računa na podršku građana, slobodnih medija, nevladinog sektora i stranaka.

On je najavio pokretanje kampanje sa porukom «Ne partijskom, da građanskom ustavu». «Moramo reći ne trijumfu 12. marta i zaokruživanju procesa koji je počeo toga dana», rekao je Jovanović i naglasio da je «Srbiji potreban kraj 5. oktobra».

Analizirajući u kratkim crtama sadržinu usvojenog predloga Ustava, Jovanović je ocenio da su u njemu sadržani principi koji Srbiji oduzimaju pravo na modernu, evropsku perspektivu.
«Pristupanje Srbije EU je, prema usvojenom dokumentu, neustavno, jer se ne predviđa mogućnost prenosa dela suverenih zakonodavnih ovlašćenja na naddržavne organizacije», rekao je Jovanović.

Lider LDP je upozorio i da je prema predlogu Ustava Srbija izgubila sekularnost I postala svetovna država, a «Crkva je dobila status Vatikana u Srbiji».

Prema njegovim rečima, ustavotvorci su predvideli i da nacionalno pravo bude iznad međunarodnog, tako da «svet treba da se prilagodi Srbiji, a ne Srbija svetu». Jovanović je upozorio i na «nedopustivo široke i apstraktne kriterijume ograničenja ljudskih prava predviđene novim Ustavom.

Lider LDP je istakao i da se tim dokumentom praktično zabranjuje abortus, jer pravo na rađanje ne pripada ženi, već svakome.

«Predsednik države postaje marioneta. Čak i kada drugi put ne potpiše zakon, to će umesto njega učiniti Predsednik Skupštine», rekao je Jovanović, dodajući da je nedopustivo da Skupština može da razreši predsednika države koga su birali građani.

On je upozorio i na nekoliko nedopustivih članova Ustava koji se odnose na sudsku vlast, posebno ističući činjenicu da je novim najvišim pravnim aktom u državi građanima oduzeto pravo da pokrenu inicijativu pred Ustavnim sudom Srbije i zatraže zaštitu od zakona za koji smatraju da ih ugrožava.

Jovanović je naglasio da je ustavnom definisanjem položaja Vojvodine izostavljena ustavna zaštita pokrajinske imovine i njenih izvora prihoda.

«Ni Vojvodina ni lokalna samouprava nemaju izvorne prihode i postaju ekspoziture centralne vlasti», upozorio je predsednik LDP, dodajući da Ustavni sud Srbije ima pravo da ospori svaku odluku pokrajinske skupštine i suspenduje je pre nego što oceni njenu ustavnost.

«Ovakav Ustav ne može dobiti podršku građana Srbije. Svi moraju biti angažovani u snažnoj kampanji i suprotstaviti se nasilju koje se trenutno sprovodi u Srbiji», naglasio je Čedomir Jovanović.
 
Kako je ovo dobro.
Ostaviš ozbiljnu temu. par talibana se ispuca odmah na početku i posle može normalno da se priča.:D

Mene jako interesuje kako će ova kampanja teći i čime će rezultirati.
Da li će vlast dozvoliti kontrolu opozicije ili ćemo morati da stojimo ispred svojih biračkih mesta i beležimo koliko ljudi je ušlo da novi Milošević ne bi krao kao stari.
 
dr hirurg:
Талибани су колега Еразерхед они који гађају упаљачима народне посланике и министре.
ne ne tavaris Hirurg talibanci su verska grupa a to za upaljce ste u pravu stvrno sramota ako smo nesto naucili tokom devedesetih to je da na jajare treba jajima udariti a ovi sada uzeli upaljace strasno :evil:
 
nema šanse da ustav bude izglasan, bez neke krađe...
ali, celo ova trgovina oko ustava je odlična za ldp, jer sada sigurno na sledećim izborima imaju oko 5-10%, pre svega razočaranih glasača ds-a. i što se glasnije suprotstavljaju ustavu = više glasova. to u ldp-u dobro znaju...i verovatno će dobiti moj glas...

svetolik tripkovic:
ako smo nesto naucili tokom devedesetih to je da na jajare treba jajima udariti a ovi sada uzeli upaljace strasno :evil:

ili trulim paradajzom. trebalo ja da gađaju tadića, pre svih...
 
Miljenko Dereta (1 Oktobar, 2006 - 10:25)




Nisam gledao finiš ustavne trke ali sam čuo da je jedini učesnik pobedio. Stigao je i prvi i poslednji na cilj koji je sam sebi odredio, po pravilima koja je sam sebi propisao. Bravo majstore!

Govorim u jednini jer mislim na DUH PARTIJSKE DRŽAVE. Oko toga da PARTIJA, ma kako se zvala, ima sva prava da odlučuje o svemu jeste suština ustavnog dogovora i skupštinske jednoglasnosti. Budući da su kod nas partije zapravo poslušni servisi njihovih lidera, dogodilo nam se da vazali partija izglasaju kako će biti uređena država u kojoj ćemo svi mi živeti, koja ćemo prava svi imati ili nemati i da nam tekst ustava daju da pročitamo tek kad više ne možemo da na njegov sadržaj utičemo. Da nas uteše, rekli su nam da se po njihovom dogovoru ustav sada lako menja. To me posebno brine jer znači da se, ma kako već sada loš, lako menja i na gore...

To su nam uradili dok mi idemo na posao, čitamo, učimo, slušamo muziku, vodimo ljubav, surfujemo internetom, blogujemo...

Sednica je naravno morala biti noćna, kad obični smrtnici odmaraju i kada mudre sove mogu dati poslednji savet. Sednica se poklopila sa prvim gostovanjem baleta Morisa Bežara, poslednjom predstavom Bitefa i prvom predstavom Bemusa. Karte sam kupio pre skoro dva meseca i u trenutku kada sam ih stavio u džep i spremao se da krenem stigao je poziv na protest ispred skupštine. Prvo sam pomislio kome mogu da ustupim karte a onda sam pomislio „E vala neću! Neću da mi partijski poslušnici pokvare veliko zadovoljstvo. Neću da mi oni određuju dnevni (i noćni) raspored. Dosta je bilo.“ Tućićemo se sutra, na dnevnoj svetlosti, ako se ne boje da će ih sunčeva svetlost spaliti. (Uzgred, „Balet za život“ je uzbudljiv do bola ali o tome sledećom prilikom.)

Ovo sa ustavom im delimično prolazi zato što nam je dosta terora muljave politike, zato što nam je svakodnevni život postao važniji od njihove mitomanije i megalomanije. Nažalost, ne možemo ih pobediti time što ćemo ih ignorisati. Ako ne budemo „budni“ probudićemo se neslobodni, u novoj diktaturi partijske dogovorne ekonomije. Zato, HOP, na noge lagane. Šetnje!
 
Колега Еразерхед. Као прво ви пишете под другим ником признали сте. Некултурно је бити дволичан. Као друго: Поред свих конотација везаних за мене овде сада сам и талибан. Покажите колега где се то најбоље огледа па да дискутујемо. Ваш партијски комби иначе има тај прерогатив делујућим манифестацијама. Што се тиче комунистичког предзнака, то бисте колега Ви требали боље да знате. То су вам идеолози.

Шта је Дерета рекао? Ништа? Грађански отпор? Коме? Легалној изабраној власти, не једној монолитној партији, већ конзесусу свих најважнијих политичких фактора у држави.А ви колега само шетајте. Дерета мора, јер то је једини начин да ослаби. Мој колега му је препоручио, проверена вест.
 
Uh bre, pa ta priča o kombiju je kao vic o "tri debela Nemca" smešno je maloj deci i onima koji ga prvi put čuju. Moraćeš da smisliš bolji argument zašto neko nije u pravu od toga da ima malo pristalica. Ako bismo po pristalicama gledali onda je i Hitler bio u pravu. ;)

A to da ste "taliban" je jasno iz svakog vašeg posta. Sama činjenica da odobravate totalitarni način donošenja najvišeg državnog akta je dovolja. Skupština je usvojila ustav koji je ejdva pročitala a vi to opravdavate. Način razmišljanja koji dovodi do odobravanja takvog postupka jeste taj da se slepo podržđava jedna strana i pokušavaju istrebiti sve ostale. Talibanski.

Srbija je demokratska zemlja i u njoj politikom mogu da se bave svi koji ne ugrožavaju druge. Međutim ona treba da bude i uređena zemlja a u uređenim i demokratskim zemljama javnost nije "9a rupa na svirali".

Dereta je rekao mnogo toga, a vrhunac vašeg odgovora su aluzije na njegovu težinu. Tužno.
 
dr hirurg:
Колега било је тако до пре неки дан, мислим до Устава. Али неки вицкаст лик хакер ваљда, ми је додао још један икс па не умем сам да га скинем. :)

Ma nek je nama"ziv i zdrav"nas novi"demokratski"Ustav i srecan povratak Srbiji u feudalizam :wink:
 
Није тужно то колега Еразерхед. Ваш форумски компартијац је овде први повео питање дебелих и задриглих у Скупштини Србије. Они су за господина Дерету филмски глумци.

Што се тиче талибанштине колега, ако је Вама 100 процентна сагласност свих 250 посланика иманентна ствар и асоцира Вас на Хитлерову Немачку, онда колега или имате проблем са историјом или имате проблем са нечим другим. Србија је коначно постала демократска земља и ово је први чин у Скупштини који је једногласно подржан. Једите се колико желите, али такво је стање. Вама и минорним партијама остају само упаљачи, балони и шетња. Али боље сачекајте снег, деловаће патетичније.
 
Nema kampanje protiv partiskog ustava,jer ustav nije partiski donet je jednoglasno.
Kampanja protiv države Srbije je to,i nije sada počela traje ona bogami dugo ali...
Pa kada nije uspela Kampanja sa bombardovawem neći ni ova sa dezinformacijama.
Ako nešto nije dobro u ustavu uvek je moguće pomeniti isto,
ali ako nema ustava nemamo ni šta da menjamo!
Živela Srbija!
 
Pošto je kolega Dr. otišao, biću slobodan da se nadovežem na njegovu misao. Talibani su kolega Eraserhead kod Vas, u Vašoj glavi, Vašoj stranci i u Vašim postupcima. I kod talibana kolega nema razmišljanja. Vi to najbolje pokazujete svojim stavovima. Nego kolega, kako Vas puštaju moderatori da pišete sa dva naloga? Povlastice kolega? Pozdrav.
 
Troy.Duffy:
Izgleda da neki demokratiju vide kao jednoumlje u kome se kao kvalitet slavi to što svi glasaju isto.
Uz to idu diskvalifikacije ljudi na osnovu težine ili podrške koju imaju a ne na osnovu argumenata.
To je opet talibanski način razmišljanja.

Bas tako druze.
A ovi pojedini sto se hvale kako su predlog novog Ustava izglasali jednoglasno sa 250 poslanika samo pokazuje kakvo je jednoumlje zavladalo u nasoj politickoj garnituri i kakvi su se truli kompromisi napravili.Pa molim vas lepo,kakva je to demokratija u kome se bilo koja odluka,zakon donese tako jednoglasno bez ijednog suprotstavljenog stava i bez ikakve javne rasprave u toku njegove izrade i donosenja?Jel to nekima deluje normalno???
Sramota je za ovu drzavu sto se ni jedan od poslanika nije usudio da kaze svoje NE diktaturi i jednopartijskom sistemu i koji su morali da glasaju prema nalogu svojih partijskih centrala a ne prema svom licnom nahodjenju i to sve zarad cuvanja svoje poslanicke fotelje :evil:
A jedine nade Srbije koji zele dobro i napredak svojoj zemlji moraju ispred skupstine na ulici da se bore za odbranu osnovnih principa demokratije kao sto se to radilo u najcrnjim godinama Miloseviceve diktature.Novi Ustav DA ali NE da se donosi na ovakav nacin!!!
JADNO I ZALOSNO SRBIJO!!!
 

Back
Top