Uticaj donosenja ustava na rejting politickih stranaka u Srbiji

_Milanche_

Poznat
Poruka
7.334
Sta mislite kako ce se igra oko donosenja ustava odrazti na rejting stranaka na sledecim izborima i ko ce profitirati a ko ce izgubiti rejting.
Moje misljenje je da ce DS i SRS izgubiti deo glasaca dok ce rejting porasti DSS-u i donekle LDP-u a evo zasto to mislim.
Kostunica ovim kao "sustinski tvorac" ustava i igrom oko preambule o Kosovu vrlo verovatno dobija deo podrske nacionalisticki opredeljanih biraca koji mogu doci samo od SRS-a.
Zbog toga mislim da ce DSS-u porasti rejting na ustrb SRS-a koja je u poslednje vreme prilicno izgubila ekskluzivitet oko brige za Kosovo.
Sto se tice DS-a sigurno je da je istina manji procenat glasaca ipak iziritiran ovakvim priblizavanjem DSS-u pa cak "jednonstvom" sa SRS i da to prihvata takvu politiku pa ce vrlo verovtno prelomiti i prici LDP-u kojima bi to moglo da znaci prelazak cenusa.
Uglavnom moja prognoza je da ce radikali biti na oko 30%,DSS i DS ce se dosta pribliziti po rejtingu a da ce LDP preci cenzus.
Sto se tice SPS-a mislim da na njihihov rejting izbori nece imati neki uticaj.
Sto se tice G17+ nemogu da procenim ali cini mi se da ce se oni verovatno opredeliti za neku predizbornu koaliciju.
SPO i NS samostalno ne mogu da predju ceznus i jedina im se sansa neka predizborna koalicija,NS ce ustvari skoro sigurno sa DSS-om.
 
Миланче шта би са другарицом спршљенбг?
Зашто нас је напустила?Чујем да је тражила да је ставе на некакве појачане мере?
Да ли ми можеш рећи нешто о томе,прем да сам из неких твојих ранијих коментара
стекао утисак да сте интимни.Ма ти си ок, ти си увек суздржан и чуваш своје ду..
 
SRPSKI ZAŠTITNI KORPUS:
Миланче шта би са другарицом спршљенбг?
Зашто нас је напустила?Чујем да је тражила да је ставе на некакве појачане мере?
Да ли ми можеш рећи нешто о томе,прем да сам из неких твојих ранијих коментара
стекао утисак да сте интимни.Ма ти си ок, ти си увек суздржан и чуваш своје ду..
Drugaricom strsljenbgd?
pa ja sam mslio da je to musko?
kakve pojacane mere?
kakva intimizacija o cemu pricas?
ja sam sudrzan i cuvek voje dupe,a kako to?
mozda sam samo malo pristojniji je si razmisljao o tome?
 
_Milanche_:
Sto se tice DS-a sigurno je da je istina manji procenat glasaca ipak iziritiran ovakvim priblizavanjem DSS-u pa cak "jednonstvom" sa SRS
veoma iziritiran.
samo ne mogu de definisem da li mi je gadnije toliko priblizavanje ds najljigavijoj stranci na nasoj politickoj sceni ili sto im je uopte palo na pamet da ulaze u bilo kakve dilove sa radikalima :roll:
moj glas vise nemaju,a veliko je pitanje i da li ce ga bilo ko dobiti.
svi su mi se smucili.
 
Углавном добро одиграна завршница партије Војислава Коштунице кога су многи политичари, на њихову жалост, олако отписали још 2002. године.

Усвајањем новог Устава, стварањем владе мимо СРС и ДС (као по предизборном обећању), делимичним решавањем Хашког питања (добровољне предаје плус Акциони план) и одлагањем косовског је свакако покупио пар поена. Додај томе народњачку коалицију (која се показала успешном по провинцији) и повампирење Чеде и ЛДП (таман им даде муницију то што се Тадић договорио са Коштуницом око Устава) и ето ти изједначене ДСС листе и ДС, можда их чак и ДСС претекне (ако Тадић не прогута Љајићев СДП и Г17+).

Радикали су све изолованији што се животни стандард Србије одмиче од Милошевићевог доба.

Дефинитивно поен ДСС пре свега, ЛДП на другом месту, Чанак је највећи губитник, спаљени су му сви мостови (прво према Љајићу а сада овим уставом и према Каси), гурнут је у ћоше и његова платформа је обесмишљена јер ће нови устав проћи. Ненад још једино може у коалицију са Чедом и Вуком (ако Тадић не буде наиван да уступи Вуковим условима на пет министара). Мислим да чак ни Суљо Угљанин не би с њима, покварило би му имиџ а моћиће сам захваљујући новом закону...
 
_Milanche_:
Ja mislim da je moguce da DS uzem G17+ i SPO na listu a sam DS vrlo lako moze da ima manje glasova od "Narodnjacke koalicije".

Устав би био последњи ексер у самостално ДС-овском ковчегу и први камен темељац народњака, сас Верољубом или без, највероватније без Раке и Биџе (одоше Свилајнац и Трстеник)

Нема шта да мислиш, већ је одавно потписан споразум са Г17+ (зато је Млађан почео реорганизацију партије) а могуће и са СДП Расима Љајића чије се одјебавање (ради Суље, два посланика и фантомске подршке на референдуму у ЦГ) бележи у највеће политичке гафове Воје Коштунице.

Не знам за СПО мада ми делује нереално с обзиром да ће највероватније од те странке једино остати Вук, Дана и Сања Чековић! Ваљда ће по тој основи захтевати два министарска места и ниједно посланичко, како би били доследни досадашњем СПО тренду

lim Min / p(oslanici) = бесконачност
p->0
 
Oputne-Rudine:
Устав би био последњи ексер у самостално ДС-овском ковчегу и први камен темељац народњака, сас Верољубом или без, највероватније без Раке и Биџе (одоше Свилајнац и Трстеник)

Нема шта да мислиш, већ је одавно потписан споразум са Г17+ (зато је Млађан почео реорганизацију партије) а могуће и са СДП Расима Љајића чије се одјебавање (ради Суље, два посланика и фантомске подршке на референдуму у ЦГ) бележи у највеће политичке гафове Воје Коштунице.

Не знам за СПО мада ми делује нереално с обзиром да ће највероватније од те странке једино остати Вук, Дана и Сања Чековић! Ваљда ће по тој основи захтевати два министарска места и ниједно посланичко, како би били доследни досадашњем СПО тренду

lim Min / p(oslanici) = бесконачност
p->0

Ne zaboravi da SPO sam skoro da nema niakve sanse da predje cenzus ali ipak ima izvestan procenaat glasova mozda 3-4% sigurno sto prvo nije zanemarljivo(u svakom slucaju jaci je od Rasima) a drugo Vuk ima prilicno dobar ugled na zapadu i Tadicu ne bi bilo lose da ga ima na listi iz tog razloga a mozda ce mu to biti i savetovano iz tih istih krugova...
 
Све странке наглашавају да је Устав донет консензусом,односно компромисом свих страна.Ако то имамо у виду,намеће се да је Устав дело свих,а не једне или две странке.Тако да из тога произилази да није само Коштуница одговоран за доношење Устава.
Пошто су све странке учествовале у томе и постигле сагласност,не мислим да је било која страна добила на увећању рејтинга.Рејтинг би се могао повећавати или смањивати у случају да су странке биле тотално разједињене у својим ставовима и да је једна страна или опција придобила већинску подршку других странака.Овако,мислим да се ама баш ништа не мења по том питању.
 
Pa mislim da je Milancetova analiza potpuno tacna najvisece profitirati DSS i narodnjacka koalicija koja ce se predstviti kao drzavotvorna stranka i pobrati najvise zasluga za donosenje ustava [ored njih najveci dobitnicik je LDP jer su oni jedini poveli jasnu kampanju protiv i to ce im sigurno povecati rejtink pogotovo u Vojvodini i Beogradu a najveci gubitnici su SRS I DS upravo zbog kompromisa koje su izmedju sebe napravili a koji se kosi sa njihovom zvanicnom ideologijom tako da ce velik deo radikalskih glasaca otici kod narodnjaka sto se vec desava na lokalnom nivou pogotovo u uzoj Srbiji gde je ova buduca koalicija najjaca a veliki deo glasaca DSa ce otici LDPu najvise u Beogradu i Vojvodini.Gotovo je izvesno da ce sledeca vlast biti DS+Kostunica&narodnjaci+Suljo i Kasa koji su u sve vecoj ljubavi sa narodnjacima a sigurno ce uci u parlment jer imaju najvecu podrsku u svojim narodima,dok ce SRS I LDP biti opozicija.
 
На тренутак сам помислио да ће овде бити неких озбиљних анализа међутим ништа од тога...
Чињеница да се ДСС приближава ставовима Радикала о Косову и о другим питањима неће одузети и не одузима гласове СРС-у већ управо супротно - показује да СРС није усамљена у својим настојањима код неопредељених појачава утисак о исправности тих ставова.
Поред тога, СРС је прогурала већи део фундаменталних ставова у нови устав и да није било СРС не би било Косова у преамбули, не би било Србије као државе српског народа, не би било ђирилице као екслклузивног писма, Војводина би добила далеко већу аутономију... Ово је по свим својим одликама најпре Радикалски устав.
 
_Milanche_:
Sta mislite kako ce se igra oko donosenja ustava odrazti na rejting stranaka na sledecim izborima i ko ce profitirati a ko ce izgubiti rejting.
Moje misljenje je da ce DS i SRS izgubiti deo glasaca dok ce rejting porasti DSS-u i donekle LDP-u a evo zasto to mislim.
Kostunica ovim kao "sustinski tvorac" ustava i igrom oko preambule o Kosovu vrlo verovatno dobija deo podrske nacionalisticki opredeljanih biraca koji mogu doci samo od SRS-a.
Zbog toga mislim da ce DSS-u porasti rejting na ustrb SRS-a koja je u poslednje vreme prilicno izgubila ekskluzivitet oko brige za Kosovo.
Sto se tice DS-a sigurno je da je istina manji procenat glasaca ipak iziritiran ovakvim priblizavanjem DSS-u pa cak "jednonstvom" sa SRS i da to prihvata takvu politiku pa ce vrlo verovtno prelomiti i prici LDP-u kojima bi to moglo da znaci prelazak cenusa.
Uglavnom moja prognoza je da ce radikali biti na oko 30%,DSS i DS ce se dosta pribliziti po rejtingu a da ce LDP preci cenzus.
Sto se tice SPS-a mislim da na njihihov rejting izbori nece imati neki uticaj.
Sto se tice G17+ nemogu da procenim ali cini mi se da ce se oni verovatno opredeliti za neku predizbornu koaliciju.
SPO i NS samostalno ne mogu da predju ceznus i jedina im se sansa neka predizborna koalicija,NS ce ustvari skoro sigurno sa DSS-om.

Evo odgovora iz prve ruke:
Neki gradjani će po prvi put glasati a neki više i neće. Što se ostalih tiče uvek će glasati za one za koje su i glasali i za koje će glasati dok bude glasanja.

Analizu uradio Aјрон стратеџик аналитикс гроуп
Hvala, molim lepo...
 
untouchable:
На
Поред тога, СРС је прогурала већи део фундаменталних ставова у нови устав и да није било СРС не би било Косова у преамбули, не би било Србије као државе српског народа, не би било ђирилице као екслклузивног писма, Војводина би добила далеко већу аутономију... Ово је по свим својим одликама најпре Радикалски устав.
Ja ne znam dal ti lazes po direktivama iz stranke ili satvarno verujes u ove neistine i baljezgarije sto pises.Ustav je kompilacija dva predloga od kojih ni jedan nije radikalski vec je prvi predlog vlade Srbije koji je jos u martu izasao i drugi je predlog predsednika koji je izasao nesto ranije .Dalje ta dva predloga su usaglasavali Dragor Hiber iz DSa i ministar Loncar iz DSS .Ti clanovi o nacionalnom odredjenju drzave,cirilici ,i nesto povecanim nadleznostima Vojvodine su vec postojali u vladinom predlogu prema tome radikali su ucestvovali samo pojedinim primedbama i predlozima od kojih su neki usvojeni a neki ne i oni koji su usvojeni su ublazeni kompromisom sa DS sto najvise odgovara Kostunici jer je usled kompromisa DSSa i SRSa najveci deo predloga vlade prosao.
 
_Milanche_:
Ne zaboravi da SPO sam skoro da nema niakve sanse da predje cenzus ali ipak ima izvestan procenaat glasova mozda 3-4% sigurno sto prvo nije zanemarljivo(u svakom slucaju jaci je od Rasima) a drugo Vuk ima prilicno dobar ugled na zapadu i Tadicu ne bi bilo lose da ga ima na listi iz tog razloga a mozda ce mu to biti i savetovano iz tih istih krugova...
3-4%! много куме

Расим је пуко 2003. у коалицији са Чанком (ко не би у таквом друштву) али се ипак повратио и тамо у Рашкој има 30-50% својих, углавном се коље с Угљанином и то чак врло успешно након изласка из Владе. Свакако га сматрам већим и бољим политичарем од Вука.

Не бих потцењивао реноме СПО код зомби бирача који још увек живе у марту 1991. али чисто сумњам да ће ишта бити од њих до наредних избора, и ПСС се повремено појави у анкетама, као што неки људи инстиктивно анкетару испале СПО. Такви павловски инстинкти се теже манифестују на изборима када имаш јасан избор пред очима па не заокружујеш прву ствар која ти пада на памет јер не знаш ко шта још нуди...

СПО неће изаћи сам, можда ће са Чедом и осталим принципијелним, Богзна како се оно приближавају један другоме, моја лична процена је да Тадић није толики мазохиста да успути Даниним шизофреним условима да би поклонио посланичка места као што је ГСС. Остаје да видимо колико се примио на идеју кохабитације. :lol:
 
untouchable:
На тренутак сам помислио да ће овде бити неких озбиљних анализа међутим ништа од тога...
Шта ћеш, неки од нас овде долазе да би дискутовали а не да би рекламирали једну странку по задатку, и свађали се са другим лузерима.

Чињеница да се ДСС приближава ставовима Радикала о Косову и о другим питањима неће одузети и не одузима гласове СРС-у већ управо супротно - показује да СРС није усамљена у својим настојањима код неопредељених појачава утисак о исправности тих ставова.
Хмм, значи да су се радикали све време залагали за Србију као матичну државу српског народа? Па зашто такав устав није усвојен раније док сте били власт? Зашто сте морали да постанете опозиција да би Србија добила устав и знамење који су по твојој причи, стопостотно радикалски? Зашто се све остварује тек онда када ви сјашете с власти? Претпостављам и да сте ви били за денационализацију државне имовине, за приватизацију, за веронауку, за изједначење партизана и четника..

Поред тога, СРС је прогурала већи део фундаменталних ставова у нови устав и да није било СРС не би било Косова у преамбули, не би било Србије као државе српског народа, не би било ђирилице као екслклузивног писма, Војводина би добила далеко већу аутономију...
Па све то је, као што је неко приметио, већ писало у владином или тачније ДСС-овом предлогу устава. А преговоре је водила влада или тачније Лончар из ДСС, прво са радикалима а после са ДС. Да су пустили ДС и СРС да се договарају правили бисмо устав од блата, не би се усагласиле ни две тачке.

Ово је по свим својим одликама најпре Радикалски устав.
Није него је Србијин паметњаковићу 8-), с обзиром да је компромис свих водећих странака и да је свачији без обзира на партијску опредељеност! Ако је политика вештина могућег онда су радикали хендикепирани богаљи...
 
Oputne-Rudine:
3-4%! много куме:lol:
Ima SPO glasace kazem ti nema mnogo ali sigurno ovoliko koliko sam napisao cak blizu cenusa.SPO ima neko svoje onako tradicionalno biracko telu i posebno je jak u manjim sredinama i u nekim sredinama koji tradicionalno glasaju za SPO.U mnogim gradovima SPO na lokalnim izbrima lako osvoji 10% posebno Sumadja i zapadna Srbija.
Jednostavno nekim ljudima je bitna prica o kraljevini i o Ravnoj Gori.
SPO je jedna od stranak koju ankete obavezno potcenjuju.Secam se izbora 2003 tadu su koaliciji SPO-NS kao davali do ce se boriti za cenzus a ovi imali skoro 10%.Znas zato je pocenjena u anketama?Zato sto ovi retko istrazuju javno mnjenje u bogaticu ili u varvarinu a odakle ovi vuku dosta glasova.Bas sam gledao neke izborne rezulteta i dosao do zakljucka gde je jak SPS jak je i SPO :-)
Nece sa Cedom jer Ceda izlazi samo pod imenom LDP-Srbiji se zuri a Vuk na to nece nikad pristati.
 
_Milanche_:
Sta mislite kako ce se igra oko donosenja ustava odrazti na rejting stranaka na sledecim izborima i ko ce profitirati a ko ce izgubiti rejting.
Moje misljenje je da ce DS i SRS izgubiti deo glasaca dok ce rejting porasti DSS-u i donekle LDP-u a evo zasto to mislim.
Kostunica ovim kao "sustinski tvorac" ustava i igrom oko preambule o Kosovu vrlo verovatno dobija deo podrske nacionalisticki opredeljanih biraca koji mogu doci samo od SRS-a.
Zbog toga mislim da ce DSS-u porasti rejting na ustrb SRS-a koja je u poslednje vreme prilicno izgubila ekskluzivitet oko brige za Kosovo.
Sto se tice DS-a sigurno je da je istina manji procenat glasaca ipak iziritiran ovakvim priblizavanjem DSS-u pa cak "jednonstvom" sa SRS i da to prihvata takvu politiku pa ce vrlo verovtno prelomiti i prici LDP-u kojima bi to moglo da znaci prelazak cenusa.
Uglavnom moja prognoza je da ce radikali biti na oko 30%,DSS i DS ce se dosta pribliziti po rejtingu a da ce LDP preci cenzus.
Sto se tice SPS-a mislim da na njihihov rejting izbori nece imati neki uticaj.
Sto se tice G17+ nemogu da procenim ali cini mi se da ce se oni verovatno opredeliti za neku predizbornu koaliciju.
SPO i NS samostalno ne mogu da predju ceznus i jedina im se sansa neka predizborna koalicija,NS ce ustvari skoro sigurno sa DSS-om.

ДСС-у расте рејтинг могуће на рачун СРС, могуће из резервоара неодлучних/разочараних. Даљи рејтинг СРС зависи од капитализовања утицаја на устав који су постигли и наравно од решења Косова. Да ли ће то решење бити пре избора? Неки кажу да им се зато жури.
ДС губи део рејтинга од оних који прилазе ЛДП јер су алергични на јединство (ако је са свима, онда је и са радикалима). Но биће занимљиво видети дуел ове две странке, ако Тадић и његови уопште мисле да одговарају на оптужбе за "издају". Резултат ЛДП зависи и од пумпања прогноза и пласирања вести да неке странке немају за цензус. Онда се онима који се двоуме упућује порука да њихов глас може "пропасти".
Последње донекле важи и за Г17. Не верујем у предизборну коалицију јер их не желе много други. Сам Г17 је "спасао образ" сјајно одиграним повлачењем мандата, а могу и да причају како су баш они убрзали доношење Устава. Инвестициони циклус такође доприноси уласку ове странке у парламент.
И да. Мислим да европске интеграције неће бити тако важна тема.
 

Back
Top