Шта вам смета?

НиколаТ

Primećen član
Poruka
529
Пошто чујем да ће бити окупљање испред Народне скуштине мене занима шта онима који се окупљају смета у вези приједлога? Ово питам све оне који се противе овом нацрту, а којих се појављују на овом форуму.

Молим аргументоване одговоре.
 
Ja necu ici... a i nisam upoznat sa ustavom.. tako da...

Ipak, postoji jedna stvar koja mi smeta (bolje receno receno - iritira) a to je insistiranje na Cirilici... Mislim, Cirilca je OK, ali danas se sve radi na Latinici... a mi, kao jedan od retkih naroda na ovoj planeti imamo mogucnost da pisemo sa oba... zasto se toga odricati? Kad su Japanci mogli porgutati svoj ponos i poceti da pisu sa Latinicom... zasto ne bi i mi... meni to sve lici na ono "qrcenje" i inacenje... opet mi se cini da svoj nacionalni identitet pokusavamo potvrditi kroz nesto... bilo to vera... pismo... ili nesto drugo... pogledajte... u osnovi... Cirilica je Grcko pismo izmesano sa Latinskim... pa vi vidite... ako se uzme u obzir da je Grcko pismo nastalo na bazi Fenicanskog... dokazuje da stvarno mi nemamo "svoje" pismo nego gomilu stranih... u tom slucaju ja sam za Latinicu, jer je prakticnija...
 
Vodič kroz ustavne promene
Novi Ustav

1. Polazeći od državne tradicije srpskog naroda i ravnopravnosti svih građana i etničkih zajednica u Srbiji, polazeći i od toga da je Pokrajina Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije i da ima položaj suštinske autonomije u okviru suverene države Srbije i da iz takvog položaja Pokrajine Kosovo i Metohija slede ustavne obaveze svih državnih organa da zastupaju i štite državne interese Srbije na Kosovu i Metohiji u svim unutrašnjim i spoljnim političkim odnosima

2. Republika Srbije je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi

3. Republika Srbija ima svoj grb, himnu i zastavu. Grb Republike Srbije se koristi kao veliki grb i mali grb. Zastava Republike Srbije se koristi kao narodna zastava i državna zastava. Himna Republike Srbije jeste svečana pesma „Bože pravde“.

4. Spoljna politika Republike Srbije počiva na opštepriznatim principima i pravilima međunarodnog prava. Opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava i potvrđeni međunarodni ugovori sastavni su deo pravnog poretka Srbije i neposredno se primenjuju. Potvrđeni međunarodni ugovori moraju biti u skladu sa Ustavom.

5. Državljanin Republike Srbije može biti izručen samo ako to nalažu međunarodne obaveze Republike Srbije

6. U odnosu na krivični postupak za koji je uspostavljen imunitet poslanika ne teku rokovi u postupku.

7. Predsednik Narodne skupštine predstavlja Narodnu skupštinu, saziva njene sednice, predsedava njima i vrši druge poslove određene Ustavom, zakonom i poslovnikom.

8. Predsednik Republike bira se neposredno na pet godina. Može da raspusti Narodnu skupštinu na obrazloženi predlog Vlade. Predsednik Republike svojim ukazom raspušta Skupštinu u slučajevima određenim Ustavom. Predsednik Srbije postavlja i opoziva ambasadore i imenuje druge funkcionere određene Ustavom. Predsednika Republike smenjuju sa najmanje 167 glasova poslanika ako u pokrenutom postupku za razrešenje Ustavni sud odluči da je on prekršio Ustav.

9. Vojska Srbije - o upotrebi vojske odlučuje Narodna skupština. O Vojsci Srbije se donosi zakon.

10. Zaštitnik građana štiti prava građana i kontroliše rad organa državne uprave. O zaštitniku građana se donosi zakon.

11. Ustavni sud čini 15 sudija koje se imenuju na devet godina. Jedan kandidat mora da bude sa teritorije autonomnih pokrajina.

12. Autonomna Pokrajina Vojvodina ima izvorne prihode kojima finansira svoje nadležnosti - sopstvenu imovinu i prihode.
Ustav iz 1990.

1. Polazeći od vekovne borbe srpskog naroda za slobodu, njegove slobodarske, demokratske i državotvorne tradicije, istorijskog razvoja i zajedničkog života svih naroda i narodnosti u Srbiji, rešeni da ostvare demokratsku državu srpskog naroda u kojoj se pripadnicima drugih naroda i narodnosti obezbeđuje ostvarivanje nacionalnih prava, zasnovano na poštovanju sloboda i prava čoveka i građanina, na suverenosti koja pripada svim građanima, na vladavini prava, na socijalnoj pravdi i ravnopravnim uslovima za napredak pojedinca i društva

2. Republika Srbija je demokratska država svih građana koji u njoj žive, zasnovana na slobodama i pravima čoveka i građanina, na vladavini prava i na socijalnoj pravdi

3. Republika Srbija ima grb, zastavu i himnu. Grb zastava i himna se potvrđuju po postupku predviđenom za promenu Ustava

4. Nema odredbe

5. Građanin Srbije ne može biti lišen državljanstva niti prognan ili ekstradiran

6. Nema odredbe

7. Predsednik Narodne skupštine raspisuje izbore za narodne poslanike i za predsednika Republike. Predsednik Narodne skupštine predstavlja Narodnu skupštinu i saziva njene sednice.

8. Predsednik Republike nije raspisivao izbore za parlament po važećem ustavu, a bio je smenjiv samo po proceduri istoj kao i za donošenje ustava.

9. Položaj vojske bio je regulisan Ustavom SRJ i Ustavnom poveljom
Tačke sporenja

1. Sve stranke saglasne da u preambuli bude navedeno da je Kosovo deo Srbije

2.DSS predlagao da Srbija bude država srpskog naroda, DS da bude država svih građana i građanki.

5. SRS i SPS tražili da izručenje građana bude dopušteno samo ako je reč o obavezama koje su prihvaćene pre izvršavanja krivičnih dela za koje se građanin tereti.

8. SRS tražio da se predsednik Skupštine bira u parlamentu, kao i predsednici opština u skupštinama opština. Prihvaćeno da se predsednici opština biraju u lokalnim parlamentima.

9. Nije bilo konkretnih predloga

12. SRS bio protiv bilo kakvog povećanja nadležnosti Vojvodine. DS tražio da Vojvodina može da naplati poreze, kao i da ima svoje službe za kontrolu javnog reda i mira (policiju).
 
markovozd:
Zasto bi skupstina Srbije, postavljala gradonacelnika????

Kojom logikom???......... :confused:

Opstine???

Mesne zajednice??

Kucnog saveta??

Super..............ko u starom dobrom SSSRu.............. :roll:
Zato sto je sadanji sistem koji je Srbija imala bio jako nefunkcionalan jer se cesto desavalo da predsednik opstinu bude iz strnke koja ne ucestvuje u lokalnoj vecini.
Onda mos misliti kako to u Srbiji funkcionise.Inace ne znam koliko si upucen sto se tice resenja koja postoje u uporednom pravu u Evropi je vecinsko resenja da paramaent bira gradonacelnike.Jednostavno je funkcionalnije.
 
_Milanche_:
Zato sto je sadanji sistem koji je Srbija imala bio jako nefunkcionalan jer se cesto desavalo da predsednik opstinu bude iz strnke koja ne ucestvuje u lokalnoj vecini.
Onda mos misliti kako to u Srbiji funkcionise.Inace ne znam koliko si upucen sto se tice resenja koja postoje u uporednom pravu u Evropi je vecinsko resenja da paramaent bira gradonacelnike.Jednostavno je funkcionalnije.

Zajedničko za sve predsednike opština je - parče vlasti, hleba, masti...
Da li će na ovaj način za koji se zalažeš vršiti i procenjivanje moralnosti budućeg predsednika opštine?
Da li to znači da ko ima većinu u skupštini postavlja svog čoveka?
 
jedite_kod_Joa:
Кохен ти си још ту?Давно почео митинг...

Ti nikako da ukapiras???

Mene bole kita , i za DS i za DSS i za SRS i za LDP.........ja sam bre, svoj , a ne strankin, za razliku od vecine vas, stranackih potrckala........ :D :D :D

Ja samo mrzim glupe ljude, kao sto pise u avataru,,,,,,,,,,,,i gluposti koje forsiraju :D
 
Iron Lord:
Zajedničko za sve predsednike opština je - parče vlasti, hleba, masti...
Da li će na ovaj način za koji se zalažeš vršiti i procenjivanje moralnosti budućeg predsednika opštine?
Da li to znači da ko ima većinu u skupštini postavlja svog čoveka?
isto tako kao sto ces glasati za odredjenog kandidata ako ga smatras dovoljno kvalitetnim za funkciju gradonacelnika mozes i da glasas za listu na cijem ce celu biti po tebi najprikladnija licnost za buduceg gradonacelnika.
ZNaci da ko bude imao 50%+1 mandad moze da izabere gradonacelnika glasovima u lokalnoj skupstini.
 
drvasic:
Obazrivo sa tim parlamentom, jer vidim da je u pitanju lokalni nivo a to se ne bi ni moglo nazvati baš parlamentom.
Parlament je zajednicki naziv za sve moguce modele zastupnickih domova narodnih predstavnika i generalni naziv za sve njih.Parlament u raznim zemljama ima razliciti naziv
Negde ce se parlement nazivati skupstinom,negde kongresom,negde saborom negde senatom ali opsti naziv za sve njih je parlement.Taj naziv moze upotrebiti za predstavnicki dom na bilo kom nivou vlasti.Tako razlikuje parlamente po nivoima vlasti pa imamo republicki parlament,regionalni parlament,lokalni parlament ili ti prilagodjeno nasem nazivu predstavnickog doma-skupstine.
Pogresan je zakljucak da je parlament naziv koji moze jedino da se upotrebi za predstavnicki dom na drzavnom niovu.
Sam naziv nema nikakve veze sa elementom drzavnosti kao ni zastava ili himna i moze postojati na raznim nivoima drzavne organizacije.
 

Back
Top