WHITE SERBIA (БЕЛА СРБИЈА) - BOHEMIA

SerbiaUnited

Primećen član
Poruka
989
White Serbia, also known as Bojka (Serbian Cyrillic: Бојка), is the area of modern-day eastern Germany and western Poland inhabited by White Serbs in the early medieval ages. According to another theory, White Serbia was located between modern-day Poland, Slovakia, and Ukraine.


White Serbs were a Slavic tribe, which lived in the region around river Elbe (today in eastern Germany and western Poland) in the early medieval ages. The direct descendants of White Serbs are present-day Lusatian Serbs (Sorbs). The land where White Serbs lived is known as White Serbia.

Part of the White Serbs migrated to Balkans in 610-641 led by the Unknown Archont. The White Serbs were first given the province of Thessalonica by the Roman emperor Heraclius but later they settled in the province of Dalmatia (parts of the present-day Serbia and Montenegro and Bosnia and Herzegovina).

---------------

From the II to the VII century A.D. we have no authoritative historical sources at all on the Serbs. The Frankish chronicler Fredigar was the first to mention the Serbs in 631. The Serbs were already Slavicized and lived on the east bank of the middle Elbe. On the subject of the war waged by the Frankish king Dagobert in 631 against Samo, king of the Slavic Wends, Fredegar writes:

"The Wends invade Thuringia and other dominions of the Frankish kingdom and plunder Dervan as well, duke of the Serbs, of Slavic race and previously a vassal of the Frankish king has gone over with all his men to the king of the Wends." (50)

Fredegar’s account of the Wends living on the boundaries of Thuringia in 632 and 641 refers to the Serbs as well. (51) The northern Serbs remained independent of the Franks right up to the first years of Charlemagne’s reign (768 – 814). The Frankish chronicler Einhard writes about them in 782:

"The Slavic Serbs living in the areas between the Elbe and the Saale have overrun the Thuringian and Saxon dominions in order to plunder them." (52)

The Arab writers (53) and the Anglo-Saxon king Alfred (54) mention the northern Serbs in the IX century. Constantine Porphyrogenitus writes in his "De administrando imperio":

"These Serbs come from the non-Christianized Serbs, called the White, living beyond the Turks (Hungary) in the area which they call Bojki (Bohemia). The Franks and Great Croats i.e. non-Christianized Croats, also called White, are their neighbours. There, then, have these Serbs lived from olden times." (55)
 
History
[edit]

Ancient Bohemia

Roman authors provide the first clear reference to this area as Boiohaemum, Germanic for "the home of the Boii," a Celtic people. As part of the territory often crossed during the Migration Period by major Germanic and Slavic tribes, the area was settled from the 1st century BC by Germanic (probably Suebic) peoples including the Marcomanni. After their migration to the southwest, they were replaced around the 6th century by the Slavic precursors of today's Czechs.

;)

chitaj nekad neshto batice
mani se sereticevih citata sa neta

postojala je bohemija u vreme kad niko nije pomenuo rech sloven,
serb jeste, al u sarmatiji... 8)
 
nisam rekao da nije postojala.
fudbalski klub Bohemia postoji i u Ceskoj i u Irskoj.
Normalno je da su kelti bili svuda i ostavili nazive geografskih pojmova kao sto su rimljani bili pa sada se moja opshtina zove Mediana. Rumuniju zovu Dakija itd. itd. itd.

Ali to nema veze sa poreklom.

sam si sebi zakopao KELTSKu teoriju :)
po tebi naziv nista ne znaci,
cim ne znas da povezes Serbe (Lusatia) i Srbe i Romane i Rumune :) :) :)

SRBI jesu bili u sarmatiji NEEEKADA DAVNO. to je oblast koja nema veze sa danasnjim iranom niti sa irancima. on se tada tj. persija rasprostirao na velikom prostoru. severna granica je bila u danasnjoj rusiji tj izmedju rusije i kazahstana. tamo smo bili mi.
to je cak severnije nego gde mi sada zivimo.

Hrvati su ziveli nekoliko stotina kilometara severnije od nas. Zajedno smo migrirali prema oblasti danasnje Ceske, Poljske, Zap. Ukrajine,... Hrvati su osnovali drzavu nazvanu Velika Horvatia negde u UKRAJINI a mi Belu Srbiju jer smo bili nesto severo-zapadnije (POLJSKA, IST.NEMACKA) pa kao i druge koji su se nalazili na tom prostoru dodali naziv "BELI". Imam negde kartu od nekog hrvatskog autora pusticu je sutra. Hrvati su migrirali takodje kasnije na zapad i dobili naziv "BELI"

Glavna fora je da smo se totalno Slovenizirali a po nekim teorijama i ostali slovenski narodi su dosli sa takodje istog prostora ali nesto ranije (tj. neki vek ranije). Pa cak i drugi narodi > Sarmati Alti (LATINI)....

Kasnije smo dosli tu gde jesmo. Ostaci severnih srba su osnovali drzavu tj oblast koja i danas postoji kao LUSATIA (Luzica) a nas su u negde oko 10.veka ti isti zvali Crveni Srbi kao i hrvate Crveni Hrvati. Hrvati nisu imali srece da im rodjaci ostanu gore mada postoje neka mesta u Slovackoj ciji stanovnici smatraju da su hrvatski daleki rodjaci tj. nekoliko sela. I taj tekst cu dostaviti sutra.

DAKLE
POSTOJE NEVEROVATNE PARALELE....

STO SE TICE SARMATA DA! OK, SLAZEM SE. ALI JEDNO (SARMATI) I DRUGO (SLOVENI) SE NE POTIRU NEGO SAMO PODUDARAJU.
 
SerbiaUnited:
nisam rekao da nije postojala.
fudbalski klub Bohemia postoji i u Ceskoj i u Irskoj.
Normalno je da su kelti bili svuda i ostavili nazive geografskih pojmova kao sto su rimljani bili pa sada se moja opshtina zove Mediana. Rumuniju zovu Dakija itd. itd. itd.

Ali to nema veze sa poreklom.

sam si sebi zakopao KELTSKu teoriju :)
po tebi naziv nista ne znaci,
cim ne znas da povezes Serbe (Lusatia) i Srbe i Romane i Rumune :) :) :)

SRBI jesu bili u sarmatiji NEEEKADA DAVNO. to je oblast koja nema veze sa danasnjim iranom niti sa irancima. on se tada tj. persija rasprostirao na velikom prostoru. severna granica je bila u danasnjoj rusiji tj izmedju rusije i kazahstana. tamo smo bili mi.
to je cak severnije nego gde mi sada zivimo.

Hrvati su ziveli nekoliko stotina kilometara severnije od nas. Zajedno smo migrirali prema oblasti danasnje Ceske, Poljske, Zap. Ukrajine,... Hrvati su osnovali drzavu nazvanu Velika Horvatia negde u UKRAJINI a mi Belu Srbiju jer smo bili nesto severo-zapadnije (POLJSKA, IST.NEMACKA) pa kao i druge koji su se nalazili na tom prostoru dodali naziv "BELI". Imam negde kartu od nekog hrvatskog autora pusticu je sutra. Hrvati su migrirali takodje kasnije na zapad i dobili naziv "BELI"

Glavna fora je da smo se totalno Slovenizirali a po nekim teorijama i ostali slovenski narodi su dosli sa takodje istog prostora ali nesto ranije (tj. neki vek ranije). Pa cak i drugi narodi > Sarmati Alti (LATINI)....

Kasnije smo dosli tu gde jesmo. Ostaci severnih srba su osnovali drzavu tj oblast koja i danas postoji kao LUSATIA (Luzica) a nas su u negde oko 10.veka ti isti zvali Crveni Srbi kao i hrvate Crveni Hrvati. Hrvati nisu imali srece da im rodjaci ostanu gore mada postoje neka mesta u Slovackoj ciji stanovnici smatraju da su hrvatski daleki rodjaci tj. nekoliko sela. I taj tekst cu dostaviti sutra.

DAKLE
POSTOJE NEVEROVATNE PARALELE....

STO SE TICE SARMATA DA! OK, SLAZEM SE. ALI JEDNO (SARMATI) I DRUGO (SLOVENI) SE NE POTIRU NEGO SAMO PODUDARAJU.

a kad sam ja imo kelsku teoriju?
:D


drugo. latine sam objasnio, pismenima, onima koji chitaju...
tebi da ponavljam :D :D :D ochu, al neknja!

trece, romuni i romani i te kako imaju veze! al ni to ne vredi tebi objashnavati...

chetvrto, ovde skordisci, tamo boi, pa stvarno imamo isto poreklo! :D podjednaku meshavinu slovena i kelta ;) mada mi imamo i onaj sarmatski deo, a oni koj zna chiji...
 
crow:
trece, romuni i romani i te kako imaju veze! al ni to ne vredi tebi objashnavati...
QUOTE]

jel ovo bio sarkazam??

pa odakle im romanski jezik. pohadjali u 10.veku internet kurseve italijanskog i francuskog!???

ajde da kazes da su bugari preuzeli jezik jer su bili u kontaktu sa slovenima al ako smatras da rumuni nisu imali veze sa romanima onda.... objasni kako?
ok slazem se je bilo mixovanja sa ilirima, vlasima, slovenima ali brate liche na romane (italijane, spance), tamniji su od nas, pricaju veoma slicno, sta vishe........... :confused:
 
SerbiaUnited:
crow:
trece, romuni i romani i te kako imaju veze! al ni to ne vredi tebi objashnavati...
QUOTE]

jel ovo bio sarkazam??

pa odakle im romanski jezik. pohadjali u 10.veku internet kurseve italijanskog i francuskog!???

ajde da kazes da su bugari preuzeli jezik jer su bili u kontaktu sa slovenima al ako smatras da rumuni nisu imali veze sa romanima onda.... objasni kako?
ok slazem se je bilo mixovanja sa ilirima, vlasima, slovenima ali brate liche na romane (italijane, spance), tamniji su od nas, pricaju veoma slicno, sta vishe........... :confused:

:D :D :D
kad ti uvedu National Geogrphic na Rumunskom, sve ce da ti bude jasno... :D

a imash ti dosta sajtova gde kazu "Vizantija, Vlashka(pa tu kazu "gle kalo velshani, kad doshli saksonci nazvashe sebe rimljanima,iliti velshanima, jer vels,volok(inache keltsko pleme), vlah, sve je to isto (nije nego... ( :roll: ))" Rumunija(iliti Romanija...))" Sereticev duh seze na shiroko...

al...

da se ne lazemo

ebesh vishe kosu i ochi, i lechenje kompleksa ;)

(ionako kazu da zadnjem shvedjaninu sa plavom kosom odbrojavaju zadnjih 70 godina)

kad slusham gorepomenuti kanal i bilo koji RAI.... pa... ne odudara mnogo! 8)
 
ne lechi niko nikakve komplekse. imam taj kanal mnogo pre tebe + gazda u firmi mi je bio rumun (ne zna srpski) i zato nemoj da pricas. ovde kod nas mozes videti razliku izmedju cigana i srba zato i nema toliko mesanja. u rumuniji ne mozes. veruj mi! nisam nikakav rasista ni nacista. oni su cool narod ali ne mogu protiv onog sto vidim, cujem,znam i protiv zdravog razuma!!!

Vlasi su starosedeoci. Rumuni su mixed Romani, Vlasi, Sloveni, Avari, Turci,... ali preovladavaju romani u mnogim vidovima zivota.

u vezi jezika te nisam razumeo...ja i nisam video razliku veliku izmedju italijanskog i rumunskog. mislim iz prve ruke.

za svedjane je delimicno tacno ali zbog emigranata u poslednjih 20 godina. ni zbog cega drugog.

ono sa ircima....
idi na google i napisi irish . i ako od prvih 100 slika nadjes nekog a da nema ridju/crvenu kosu javi!!!
(ima mladih, starih, muskaraca, zena,...)
ITEKAKO IMA VEZE SINKO!

Ostani na forumu... mislim ovih dana...
pusticu ti home made mnogo dobru mapu srpskog porekla. pa vidi da li se slazes ili ne
 
SerbiaUnited:
ne lechi niko nikakve komplekse. imam taj kanal mnogo pre tebe + gazda u firmi mi je bio rumun (ne zna srpski) i zato nemoj da pricas. ovde kod nas mozes videti razliku izmedju cigana i srba zato i nema toliko mesanja. u rumuniji ne mozes. veruj mi! nisam nikakav rasista ni nacista. oni su cool narod ali ne mogu protiv onog sto vidim, cujem,znam i protiv zdravog razuma!!!

Vlasi su starosedeoci. Rumuni su mixed Romani, Vlasi, Sloveni, Avari, Turci,... ali preovladavaju romani u mnogim vidovima zivota.

u vezi jezika te nisam razumeo...ja i nisam video razliku veliku izmedju italijanskog i rumunskog. mislim iz prve ruke.

za svedjane je delimicno tacno ali zbog emigranata u poslednjih 20 godina. ni zbog cega drugog.

ono sa ircima....
idi na google i napisi irish . i ako od prvih 100 slika nadjes nekog a da nema ridju/crvenu kosu javi!!!
(ima mladih, starih, muskaraca, zena,...)
ITEKAKO IMA VEZE SINKO!

Ostani na forumu... mislim ovih dana...
pusticu ti home made mnogo dobru mapu srpskog porekla. pa vidi da li se slazes ili ne


rumuni su dachani koji su se romanizirali, kao gali u francuskoj
i isto toliko su romani, tachnije "jezichki romani"

ista ta "jezichka" pricha se javlja i kod velikog dela "slovena"
kao i kod "germana"

lepo je Bob pisao o tome, iako se sa njim u mnogome ne slazem, za tu prichu o "narodima" je chovek 100% u pravu.

svi smo mi (genetski) mix svega i svachega, a o narodima koji su postojali pre 1000-2000 godina seshno je prichati. danas nacije odredjuje jezik.

:D nije valjda da je SBB tolko propao da ima ovaj rumunski National? a ja mislio samo ovi nashi jadnici pushtaju...

a shto se vlaha tiche... to je mnogo komplikovana tema.

mnogo podjednako logichnih teorija ima.

mozda ona da su germani tako nazivali rimljane i nije nemoguca, vels nije bio vels pre saksonaca, kao shto i vlashka (ona srednjevekovna) nije imala to ime.

a kod nas su dobili to ime u isto vreme kad su isti ti saksonci, tachnije sasi, doshli da kopaju rude po homoljskim planinama...
 
pa romanizovanje ili poslovljavanje ne mora da znaci samo prihvatanje jezika vec vishe znaci mesanje dva naroda gde jedan (sloveni, romani) postane dominantan nad drugim (sarmati, vlasi,...) koji se stopi i sve vishe i vishe se smanjuje u procentima u narednim generacijama. da nije tako mi bi smo lichili na indijce ili egipcane ili irance. :)

shta shala za irce. mozda si i ti tako mislio pa te nisam razumeo.
PRVA STRANA GOOGLE-a

images

images

images

images
 
p.s. chola mi kupio u dundee-u celticov original dres. oces da ti prodam za 100 eura? he he he
posto znam da ih gotivis.

p.p.s. dal si chitao danasnji blic o nekom shkotskom nauchniku/istoricharu koji tvrdi da su i shkoti poreklom iz egipta i da su doplovili do shpaniye pa onda do irske pa do schotske.
a ja sam se chudio odakle njima tako besan juznjacki temperament ("Acid House", "Mean Machine",...) :) :) :) :) :) :)
 
bate
oni tvoji linkovi su bili za maskote

isto ko kad bi neko stavio shajkachu i obuo opanci i slikao se kao srbenda

ima ridjih, 5%. (i manje)

nisam znao da si presto da gladash fudbal... pa... dobro! 8)

jes, che dilujem s tebe i cholica, ja sam vandzirao...

shkoti su poreklom iz irske
a irci su doshli iz galije ili britanije, josh uvex se dvoume nauchnici...
 
Znam da pokusavas da pricas na bugarsko-srpsko-starosedelackom jeziku.
Mozda i ima logike.
paz' sad:

Ti srbi sto su dosli i mixovali se sa starosedeocima onda sa blgarima i ostalima oni su dosta drugacije govorili od ostatka srbije. ali od pre 150ak godina postavljene su jake granice. ti srbi "starosedeoci" se nisu dalje mesali (tipa> aj se udaj/ozeni za njih pa cu te utepam) kao ni ostali mnogo sa drugim susednim narodima (osim bosnjaka? i hrvata) tako da su ovi srbi-sloveni (zapad, sever, centar) preovladali selechi se na jug i jugoistok, donoseci tu kulturu, jezik, pismo (vuche vuche) i postavljajuci potpunu dominaciju nad ovim prethodnim (a ja samo dodam HVALA BOGU!)

P.S. U sustini zbog toga proizilaze i mnoge razlike i zbog toga postoji ono CCCC. Juznjaci tj. ti tzv "prethodni" srbi su imaju dosta juznjacke krvi u sebi (pogledaj SerbHaplogroups), temperamentniji su, imaju neke manje vise razlicitije obicaje i kulturu i mentalitet.

P.P.S. Mislim da ni chetnici nisu izmislili kokarde i brade i da to vodi poreklo od davnina jer su slichan stil imali narodi koji su ziveli na kavkazu onda iza volge (danasnja rusija, kazahstan, uzbekistan) - visi kartu

P.P.P.S A onda je kralj SHS rekao dajte ljudi "pa ovih drugih ima vise", ajde da ispravimo tu nepravdu.
i napravise Jugoslaviju sa potpuno novim imidzom Srbije i Srba.

Danas je tu ushla i treca struja tzv. westernofili kojima nije to uopste bitno i koji zele da po svaku cenu da izbegnu bilo koja razmisljanja koja vode na slovensko ili sarmatsko poreklo srba. oni su vlast i bice uvek vlast jer tako odgovara i njima i nekim drugim ...... ali to je sasvim druga pricha....

Sreca sto je danas SRBIJA kompaktnija a srbi konacno imaju razloga da razmisljaju slichnije!
 
:D migracije iz crnogorskih u torlachke delove srbije? :D

i kakvi su te bugari spopali, nije mi jasno. pa bugara nema ni 80 km od granice, ako ne rachunamo studente iz jugoistochnih krajeva u Sofiji...

a dzaba nije bilo meshanja 150 godina kad osnove nisu chiste! 8)
pa... nek ti bude 8)

p.s. naravno da ima razlike al ti necesh da priznash shto...
p.p.s. prvi chetnici nisu imali brade, kao ni oficiri u ovim iz WWII, a kokarda je grb vojske srbije... u chemu je problem???

westernofile zabole za ovu prichu kojoj se tzv tradicionalisti :roll: loze, ne negiraju oni nishta, gledaju napred a ne u Nina Belog i Sv Savu. i u pravu su, i ja sam blesam shto se akam po forumu ovde.
 
pa sve sto si rekao je u skladu sa mojim pisanjem

bugari NI ne bi dali srbima da se rastegnu kao oni ovde tako i da ih je bilo sada ih nema.
ali NISAM TO REKAO, rekao sam sasvim suprotno da je sve to bilo mixovano kao shto si ti prichao.

u vezi chetnika se manje vishe NE slazem s tobom. morali su da imaju uzor recimo pra ili chukun deda

westernofile zabole... PA TO SAM I REKAO! ne znam u chemu je problem
 

Back
Top