SATA HDD.........KAO ATA 133.........?

vertis

Zainteresovan član
Poruka
206
Kupio sam SATA HDD od 80gb...........na HDD-u pishe da utaknem pin kako bi
otvorio protok od 150MB/s...........kada sam to odradio HDD nije bio nishta brzi nego ranije.....

Zashto fabrichki nije otvoren protok od 150mb/s na ovom disku.zashto je 133mb/s....ja
bar mislim......

Da li u igrama postoji razlika izmedju SATA I ATA133 diskova ???
 
Po SATA standardu ne postoji disk kome je maksimalni protok 133MB/s. Ono što verovatno piše na disku (ukoliko je u pitanju SATA II disk) je da u slučaju problema sa SATA kontrolerom na koji si povezao disk spustiš maksimalnu brzinu sa 300MB/s na 150MB/s. Pojednostavljeno rečeno da se SATA II disk ponaša kao SATA.
 
Ne znam, ja nisam inao ovakve probleme.Ajde jedno glupo pitanje: Da li si instalirao SATA drivere ?

-Da - razlika postoji u igrama ako treba mnogo ucitavati ali ralika nije jako velika.Doduse primetna je ali ne onako kako mozda ocekujesh :)
Ali vec kod kopiranja (naravno moraju biti 2 SATA HDD-a) razlika je dosta primetna!
 
Ajd da razjasnimo neke stvari ,protok na diskovima moze biti teorijski 150...300MB/s ali i dalje oni ne mogu da prenesu toliko podataka:
Jednostavno objasnjenje disk se okrece brzinom od 7.200 ob/min
glava se pomjera do mjesta gdje uzima klustere velicine 4 KB i trpa u bafer 2,8,16 MB koji salje podatke procesoru sve to se obavlja sa maximalnim protokom oko 66MB/sek vise disk stvarno nemoze ni pokupiti a ni predati podataka.
I kao sto rece Vertis "kada sam to odradio HDD nije bio nishta brzi nego ranije"
Znaci mozete stavljati SATA,SATA II diskove ali oni nece ubrzati vas racunar,to je samo zvaka ,marketing da bi se kupovale nove tebnologije i otvaralo trziste Ejjj.protok od 300 MB/s (SATA II) to jos zadugo nece moci da prebaci ni jedan disk na svjetu...
Jedino moguce povecanje perfomansi oko diskova je ubacivanje 2 ili vise dikova RAID polje 0 tada procesor uzima podatke djelimicno sa jednog pa sa drugog diska ,dok jedan puni bafer drugi prazni tako da ima manje praznog hoda te se dobija na brzini citanja i pisanja oko 30%.
Da jos dodam diskovi koji se okrecu vecom brzinom tipa WD RAPTOR ili SCSI 10.000 imaju veci protok i brzinu...
Samo sto su preskupi za obicnog smrtnika tako da je bolja konbinacija 2 manja diska u RAID 0 ako postoje RAID kontroleri na ploci.
I na kraju igrice nece nista brze ici sem sto ce se brze ucitavati,pokretati sa bilo kojim tipom diska...
 

Back
Top