ATA i SATA HDD zajedno?

goranicus

Početnik
Poruka
26
Dakle ovako, imam stari ATA HDD Maxtor od 40 GB i kupio sam novi SATA WD 80 GB. Kad prikacim novi HDD i pokrenem sistem na početku mi prikazuje neku grešku i traži da pritisnem g, posle toga se normalno podigne sistem ali nikako ne vidi novi HDD, niti 'Disk Menagment' niti 'Partition Magic' (doduše u pitanju je stara verzija 7.0 istog). Na novom hardu piše da nije potrebno nameštati jumper-e za master - slave, da li je možda tu greška? Pre svega jel moguće da ova dva harda rade na istom kompjuteru zajedno?
A to nije sve. Kad isključim stari HDD i ostavim samo SATA HDD, opet mi traži ono g, pokrenem Windows Setup sa CD-a i onda kada treba da pokrenem instalaciju XP-a posle ENTER-a kaže da nema nikakvog hard diska. Pokušao sam da instaliram SATA driver, ali ništa ne pomaže. Jel ima neko ideju gde grešim?
 
nikola_v86:
koji cipset na ploci i koji hard je sata?
Plocha je MSI KM4M-V a hard je Western Digital od 80 GB.
snejks:
Dali si ti uopšte particionisao taj Sata disk makar jednu particiju i formatirao je? Sve to si mogao da uradiš i sa bootabilnim xp instalacionim diskom .
Ne, disk je neformatiran. A naglasio sam da kad pokrenem instalacioni xp izbaci poruku da nema nikakvog hard diska.
 
kada nemas particije...
pri instalaciji treba da selektujes particiju(koje nemas), i treba da ti nudi kreiranje particija u neparticionom prostoru(na dnu ekrana ti pise koje slovo koristis za kreiranje particija, ja mislim da je to C)
 
OKLAGIJA:
kada nemas particije...
pri instalaciji treba da selektujes particiju(koje nemas), i treba da ti nudi kreiranje particija u neparticionom prostoru(na dnu ekrana ti pise koje slovo koristis za kreiranje particija, ja mislim da je to C)
Kad dođeš dotle sve je lako, ali pre toga Windows Setup kaže da HDD uopšte ne postoji odnosno ne vidi ga.
 
Nisi ostavio nikakvu oznaku harda,pa jedino sto mi pada na pamet je da probas da stavis onaj dzamper za sata 1,ako ti je hard sata 2.Mislim da su njega poceli da stavljaju bas zbog via cipseta.Jesi proverio da li ga ploca vidi u BIOS-u?
Otkad je to potreban sp2 za instalaciju sistema na sata hard???
Zaboravljate da je to ipak ata standard,a ta se cinjenica koristi i u Microsoftu
 
Jeste mi u biosu uključen SATA kontroler.
Nego, moj čipset je VT8237, a HDD je SE (da li to označava drugu generaciju tih diskova?), a na sajtu proizvođača stoji da druga generacija njihovih HDD se ne prepoznaje na tom čipsetu. Možda je to u pitanju.
Nije u pitanju SATA II HDD već druga generacija SATA I proizvođača Western Digital. I oni kažu da ovaj čipset ne prepoznaje te diskove zbog tamo nekog protokola koji ne podržava ta ploča. Mene interesuje može li taj problem nekako da se otkloni ili moram da nabavljam PCI sata konektor (druge generacije kako piše u Manual-u)?
 
Imam isti problem.Imam ATA disk 80 gb WD te sam kupio novi SATA disk od 250 gb Maxtor.Sve sam normalno spojio sli ga komp kao i Bios ne prepoznaje.On normalno radi pošto ga čujem.Matična ploča je MSI 865G NEO2-PS a chipset je intelov.U čemu bi bio problem??? Hvala
 
kristna:
Imam isti problem.Imam ATA disk 80 gb WD te sam kupio novi SATA disk od 250 gb Maxtor.Sve sam normalno spojio sli ga komp kao i Bios ne prepoznaje.On normalno radi pošto ga čujem.Matična ploča je MSI 865G NEO2-PS a chipset je intelov.U čemu bi bio problem??? Hvala
Pogledaj ovo:
http://maxtor.custhelp.com/cgi-bin/...hcmNoX3RleHQ9bkZ<br />vcmNl&p_li=&p_topview=1

Sve u svemu,treba da im posaljes mail sa objasnjenjem problema i onda ti oni posalju novi firware koji fleshujes na drugom kompu i to je to.
 
Ljudi bre polako.Po stoti put...SATA disk ne moze da se prepozna bez drivera za sata controler na ploci.Znaci ako hoces da ti SATA bude primaran disk u smislu da tu instaliras Windows onda startujes WIndows XP Boot-abilan disk i pritisnes F6 cim ti krene dizanje WIndows Setupa (plavi ekran) kasnije pritisnes S - (za specify other storage device) i ubacis flopy disk sa driver-ima za sata controler koji u stvari ubacuje podatke o tvom SATA controleru i samim tim prepoznaje hard disk na toj grani.Dalje vec znas kako ide instalacija-pravljenje particija na disku-formatiranje u NTFS sistemu i onda instalacija samog windowsa...P.s.Savet ostavi na masteru ipak dzamper na tom sata disku-a na ata disku mozes da ostavis na masteru a mozes i na slave,zavisi ti i od optickih uredjaja-cd rom dvd rom dvd rezac,....Nadam se da sam pomogao...Pozzz
 
@rema
Pokušao sam to ali posle instalacije drajvera (iako windows setup kaže da ima bolji drajver) instalacija xp-a se prekida jer lepo kaže da nema nikakvog HDD.
A što se tiče jumper-a, na disku nije objašnjena master pozicija i lepo kaže da za ovaj sata disk nije bitna master - slave jumper pozicija.
Proizvođač kaže:
''Second Generation Serial ATA hard drives are not detected when connected to a VIA or SIS Serial ATA controller. These First Generation Serial ATA controllers include the following chipsets:

* VT8237
* VT8237R
* VT6420
* VT6421L
* SIS760
* SIS964

Our Second Generation Serial ATA hard drives use autospeed negotiation. This enables our Second Generation Serial ATA hard drives to automatically detect the motherboard data transfer rate, making it backward compatible with First Generation Serial ATA data transfer rates. However, because this technology is so new, some older First Generation Serial ATA controllers are unable to support autospeed negotiation and cannot recognize the drive. This “drive not detected” condition occurs when a chipset is incapable of correctly negotiating the data transfer speed with a Second Generation Serial ATA hard drive.

You can purchase and install a third party PCI or PCI-Express Second Generation Serial ATA controller card for your Serial ATA hard drive(s).''
 
upravo sam instalirao novi SATA disk na 865 cipset i podigao XP bez problema. postupak je bio sledeci:
- iskljucio sam ATA diskove (2 komada)
- u bios-u ukljucio da vidi i SATA i ATA diskove
- instalirao XP
- ukljucio ATA diskove (oba)
- u bios-u podesio neke kontrolere (nije mi odmah video ATA diskove)

na kompu sada imam 1 SATA, 2 ATA i 2 DVD-a

Drugar mi je rekao da mogu nastati problemi prilikom kacenja diska veceg od 160 GB pa moze i to da je u pitanju
 

Back
Top