HDD: IDE ili SATA..?

Black_cat

Zainteresovan član
Poruka
326
Na putu sam da nabavim HDD od 200, 250 GB, ali uopste ne znam razliku izmedju IDE i SATA diskova, pa ne znam ni koji od njih (mogu) da uzmem.. Kakva je ralzika, da li ce mi ploca (ASUS A7V8X-X) podrzati SATA HDD...?
 
Ali zaista steta ......da imas SATA prikljucak na maticnoj,hard disk bi ti radio mnogo brze.[/QUOTE]

Ne bi se bas slozio sa da SATA brze radi od ATA to zavisi od mnogo faktora , ploce pocesora,memorije...
Teoretski SATA ima vecu propusnost od ATA:
SATA I 150 MB/s i SATA II 300 MB/s
ATA 100 ili 133 MB/s
ali naravno samo teoretski maksimalni protok podataka je oko 66MB/s sto znaci da oba interfejsa zadovoljavaju brzinu.
Jedina razlika je u broju okretaja 7.200 ili 10.000 gdje dolazido izrazaja brzina nalazenja
potrebnih sektora RAPTER,SCSI...
 
Ovako: prednost i veća brzina Sata diskova nad Ata diskovima se osetno prikazuje samo ako imate matičnu ploču na kojoj možete koristi "komponente novijeg datuma proizvodnje" , sata konektori su mnogo manji nego ata konektori , i još nešto nije istina da na toj ploči se nemože koristiti sata disk jer postoje kartice koje se utaknu u klasičan PCI slot a na sebi nose sata konektore i sata kontroler .
 
snejks:
Ovako: prednost i veća brzina Sata diskova nad Ata diskovima se osetno prikazuje samo ako imate matičnu ploču na kojoj možete koristi "komponente novijeg datuma proizvodnje" , sata konektori su mnogo manji nego ata konektori , i još nešto nije istina da na toj ploči se nemože koristiti sata disk jer postoje kartice koje se utaknu u klasičan PCI slot a na sebi nose sata konektore i sata kontroler .

Protok na PCI utoru je max.66 MB/s ,pitanje a sta ce ti onda SATA disk i kontroler...?
 
BAZUKA:
Protok na PCI utoru je max.66 MB/s ,pitanje a sta ce ti onda SATA disk i kontroler...?
A zar protok na PCI magistrali nije veci? Nisam merio, ali teoretski je mnogo veci. Evo shta kaze Everest
Chipset Bus Properties:
Bus Type VIA V-Link
Bus Width 8-bit
Real Clock 67 MHz (ODR)
Effective Clock 533 MHz
Bandwidth 533 MB/s
 
Sto se brzine tice, iskren da budem, nisam primetio nikakvu razliku. Zamenio sam dva diska sa ATA sa dva SATA diska. Nakon zamene i kopiranja svega sto imam na nove diskove, radim kao i do sada, ne vidim razliku. Pogotovo "mnogo vecu brzinu" nisam primetio, sto neko pomenu ovde..

Dakle, vrlo je moguce da detaljni testovi prikazuju neke razlike, ali u svakodnevnom radu, obican korisnik to nece primetiti, barem po iskustvu koje imam ja sa mojim diskovima.
 
"Protok na PCI utoru je max.66 MB/s ,pitanje a sta ce ti onda SATA disk i kontroler...?"

Ispravka navoda ,rad PCI magistrale je 33MHz,66MHz na stariim plocama a novija tehnologija je PCI-X sabirnica koja radi na 133MHz i ostvaruje komunikaciju sa sjevernim cipom ok 1MB/s.
Sto je vrlo jadno za kacenje bilo kakvog diska osim kartica tipa :modem,TV karte,...


Pokusao sam vec jednom objasnit razliaku ATA,SATA i brzine diskova pa cu prepisati:
"Ajd da razjasnimo neke stvari ,protok na diskovima moze biti teorijski 150...300MB/s ali i dalje oni ne mogu da prenesu toliko podataka:
Jednostavno objasnjenje disk se okrece brzinom od 7.200 ob/min
glava se pomjera do mjesta gdje uzima klustere velicine 4 KB i trpa u bafer 2,8,16 MB koji salje podatke procesoru sve to se obavlja sa maximalnim protokom oko 66MB/sek vise disk stvarno nemoze ni pokupiti a ni predati podataka.
I kao sto rece Vertis "kada sam to odradio HDD nije bio nishta brzi nego ranije"
Znaci mozete stavljati SATA,SATA II diskove ali oni nece ubrzati vas racunar,to je samo zvaka ,marketing da bi se kupovale nove tebnologije i otvaralo trziste Ejjj.protok od 300 MB/s (SATA II) to jos zadugo nece moci da prebaci ni jedan disk na svjetu...
Jedino moguce povecanje perfomansi oko diskova je ubacivanje 2 ili vise dikova RAID polje 0 tada procesor uzima podatke djelimicno sa jednog pa sa drugog diska ,dok jedan puni bafer drugi prazni tako da ima manje praznog hoda te se dobija na brzini citanja i pisanja oko 30%.
Da jos dodam diskovi koji se okrecu vecom brzinom tipa WD RAPTOR ili SCSI 10.000 imaju veci protok i brzinu...
Samo sto su preskupi za obicnog smrtnika tako da je bolja konbinacija 2 manja diska u RAID 0 ako postoje RAID kontroleri na ploci.
I na kraju igrice nece nista brze ici sem sto ce se brze ucitavati,pokretati sa bilo kojim tipom diska..."
 
Nema se mnogo šta dodati na ono što je bazuka već rekao. Sve je jasno.
U kategoriji STRAŠNO preskupih diskova nalaze se i najnoviji HD-ovi bez pokretnih dijelova (u kućište diska natrpana je velika količina memorijskih čipova). Samo, ovi diskovi su SPORI pa im je svejedno na kakvoj magistrali rade. Kako memorija može biti spora? Pa radi se o fleš memoriji a sjetite se kako brzo rade USB stikovi.
Prema svemu iznesenom, jedina prednost SATA je što su kablovi mnogo uži pa ne prave problema, ni mehaničkih, a ni u strujanju vazduha što je važno za overklokere. Dok se ne pojave neki diskovi koji će se okretati mnogo brže i imati mnogo lakše glave (veća brzina), stanje će biti takvo kakvo je.

(DXXXIX)
 

Back
Top