Kako povezati dva kompa LAN ???

vertis

Zainteresovan član
Poruka
206
Poz.
Imam pitanje........
Kako da povezem dva kompjutera LAN???
Imam dva kompa sa LAN kartama i kabl.....LAN SWITCH nemam jer kazu da za povezivanje dva kompa nije potreban.........kako da ih povezem da funkcionishu???
Oba kompa su sa Professional XP-om...

Hvala unapred.
 
Treba ti namešten Krosfire (ukršten) UTP kabl da bi povezao dva računara. XP pro ima svoj čarobnjak za povezivanje dva računara , gde ćeš morati da daš ime mreži i posebno svakom računaru , bitno je da kada pokrećeš čarobnjak da kablovi budu utaknuti u oba kompa i oni pokrenuti , a ostalo će XP da odradi mesto tebe. :)
 
Samo da se nadovezem:

Nema potrebe da koristi charobnjak. Dobice od Apipe, ip adrese, mada je lepse da (zakuca na statichke). Nemora ni da daje ime mrezi, nek ostane workgroup po default-u, (ukoliko mu to nije bitno). Jedino sto je bitno jeste da uradi (fizichku) mrezu, upravo onako kako ti je snejks napisao. Ostala setovanja su samo finese.

Unapred:
Ukoliko budes imao problema da pristupis tvome drugaru na share-ovani folder, postaraj se da je guest account na njegovom rachunaru ukljuchen, takodje i kod tebe podesi da je account guest enabled.
 
vertis:
moze li neko da mi pojasni kakav je to Crosfire .....UTP kabl.......nije mi jasno
moze li nekoda mi objasni ,,korak po korak........

Hajde braco POMOZITE !!!
Ako neznaš šta je to onda odeš lepo u prodavnicu i tražiš namešten kabel , pošto ima da se kupi "Krosfire UTP kabel" mislim da čak i prave po narudžbi na određenu dužinu . :)
"Krosfire UTP kabel" - Unakrsno vezane parice na krajevima UTP kabla
 
maksvel:
Ma to je neki ATI-jev kabl :)
Evo pogledaj ovde
i ovde
E sada sam se lepo bio nasmejao :) kada kupiš UTP kabel određene dužine koji ti treba , zatim uzmeš lepo dva rj45 konektora i pogledaš lepo na plastici kako idu boje od žica, imaš tamo tačno koja boja koje žice kako ide za paralelni UTP kabel , i imaš tačno koje boje koja žica gde ide za ukršteni "Krosfire" UTP kabel .
 
bojan p:
Crossfire?!?! :shock: :shock: :shock: Budi oprezan da na zapuca sa oba kraja, može da bude opasno.
Ovakav kabl se na engleskom jeziku piše crossover što bi prevedno na srpski bilo ukršteni.
Potpuno si u pravu bojane ispravno se kaže "crossover" , ali s obzirom da ni mi nismo normalna zemlja ovo svako zove kako mu se ćefne meni su neki uvek govorili crosfire i zato sam tako i napisao :(
 
da taj UTP Kabl nije RJ-45?

Pri nameshtanju protokola Lan kartice treba mi IP Adresa........kako da saznam koja mi
je............

IP ???
Subnet 255,255,255,0.....jel dobro?
IP ???

Kada mi kazete kako da nadjem svoj IP..........isto to prenesem na drugi komp za povezivanje npa. kod mene ishe 192,90,222,01 a na drugi ukucam 192,90,222,02 ???

Zar ne?
 
Utp (unshield twisted pair), je kabal, a oznaka RJ45 su ti konektori koje ces krimpovati za taj kabal.
Za namestanje ip adresa, imas dve opcije da li ces koristiti statichke ip adrese ili ces prepustiti apipi da sama dodeli ip adresu za oba rachunara to jest (dinamichku). Subnet maska ti je ok. Nista nemoras da podesavas.

Ako zelis da saznas koja je trenutna ip adresa na rachunaru, kucaj (ipconfig) u command promt-u, ukoliko zelis da pogledas i mac adresu svoje mrezne kartice i dodatne opcije kucaj (ipconfig /all).

Sto se tiche dodatne opreme koja ti je potrebna za povezivanje to su:
Krimp kljesta, i tester za kabal.
 
snejks:
Potpuno si u pravu bojane ispravno se kaže "crossover" , ali s obzirom da ni mi nismo normalna zemlja ovo svako zove kako mu se ćefne meni su neki uvek govorili crosfire i zato sam tako i napisao :(
To da nismo normalna zemlja stoji, ali ne moramo valjda da i mi guramo u tom smeru? Možda neko taj kabl zove i zmija, ali mislim da i dalje u bilo kojoj normalnoj prodavnici kada kažeš da ti treba ukršteni UTP kabl ili crossover UTP znaće tačno šta ti treba.
 
odes u prodavnicu , udjes , kazem dobar dan , da li mogu da dobijem kabal da povezem 2 kompujtera preko LAN-a , kazes koliko ces metara , oni ti daju , dodjes kuci , povezes ta dva komp-a , (utaknces obe strane kablova u komp-ove ) , najlakse ti je da iskljucis ip-adresu , odnosno da das racunaru da ti sam dodeli IP adresu ;)

udjes na control panel , sistem , , nadjes mesto gde ti pise workgruop , tu ukucas kako god hoces da ti se zove mreza , das racunarima imena i gotova stvar ..... jedino ne znam da li moras da pokreces carobnjak za podesavanje mreze , ali ne bi trebalo ;)

ako hoces da podelis neku sliku / pesmu / folder , selektujes taj folder , desni klik , sharing and security , share this folder on the network . Odes na drugi komp , nadjes my network places , na levoj strani nadjes , show workgruop computers , nadjes , ,,udjes,, u drugi komp , nadjes to sto si share-ovao i kopiras na taj komp gde si sada ;) .... ako to zelis da uradis :P ...... moraju ti biti ukljucena oba racunara ;)

tako nekako , mozda ima rec - dve da nisu ispravne , ali pisao sam napamet ;)

nego ...... , da ne otvaram novu temu , rekoh da pitam ovde ....

moj tata trenutno radi novu kucu , pa su elektricari postavljali kroz kucu svakave kablove , ali nigde nisu UTP .....

hocu svaku sobu na spratu da povezem u hodnik , pa tu jedan switcher , pa odatle kabal do sledeceg sprata pa hore isto tako ..... tako sva 3 sprata .... sa 3 switchera

sad , mogu nekako da dobijem 6 zica , nekako od interfona ili telefona ( ne znam tacno ) , ali da vas pitam , da li je 6 zica dovoljno da radi mreza ? .....
 
Evo i od mene kako se pravi UTP kabl.
 

Prilozi

  • CROSSCABLE.jpg
    CROSSCABLE.jpg
    91,7 KB · Pregleda: 26

Back
Top