Hoce li vas zivotinje na cesti ???

Rally_Vozac

Početnik
Poruka
43
Evo odavno se spremam da postavim ovu temu, hoce li vas zivotinje na cesti ???
Posto mene psi lutalice,macke, krave,lisice,zecevi to je cudo jedno hoce(macke i psi lutalice u najvise situacija), znaci predju cestu i kad ja nailazim oni se vrate i tacno ispred moga vozila (hvala bogu jos ni jednom nisam ni dotakao te zivotinje mada sam imao dosta "bliskih susreta") cak par puta pri brzini od 120 km/h jednostavno se dogodi ono da ne znas sta radis osim sto pumpas kocnicu i lupas kontru, a posle se zahvaljujes bogu sto niko nije dolazio iz suprotnog pravca. Odavno razmisljam dali sam ja maler neki ili sta je to reci, i ostali voze puno pa nemaju tih susreta, znaci kakvi su vasi utisci sto se toga tice ja moje situacije ne mogu ni na prste da prebrojim.

??? Imate li slicnih situacija ??? :sad:
 
Dobar si, meni predje cestu i vrati se pred mene tačno jednostavno ne mogu da objasnim ludo je, znači vidim predje i samo odjednom se vrati tačno pod točkove i to ne jednom nego svaki put, kad god vidim psa macku bilo koju životinju na cesti znaci ja automatski kočim svi se čude sto kočim :) kao šta je bilo što kočiš ? Evo juče mi pas izleti, pri 90 km ja na kočnicu zanese se vozilo, kontra levo desno volanom iz drugog pravca auto svira jedva sam ga izbegao. NEDA SE OPISATI NIJE NORMALNO JEDNOSTAVNO ČIM VIDIM ZIVOTINJU NA CESTI ZNAM DA ĆE MENI PRED AUTO
 
Meni zivotinje retko izlaze na put. Jednom sam motorom udario velikog kera ( da je bio manji zgazio bih ga i mozda pao ) tako da se okrenuo pet puta i potom pobegao. Doduse, prosle nedelje dok me je preticao drugi auto jer sam usporavao radi skretanja ispred mene je izasao pas vukuci se polagano. U isto vreme smo lik koji me pretice i ja poceli da sviramo vozeci uporedo oko 90 km/h smanjujuci sanse kucetu da predje put. Pas se ukopao na mojoj traci a cova pored mene je nastavio levom sto je i mene navelo da krenem za njim obzirom da nije bilo kola u suprotnom smeru. Obisao sam ga u poslednjem momentu. U retrovizoru sam video da se dzukac nije pomerio sa mesta.
 
Meni se jednom desilo isao sam oko 90km/h i u daljini vidim neku kucu sa desne strane i neko kuce koje trci oko kuce i ne obratim paznju medjutim kada sam dosao naspram kuce meni pravo pred auto istrci ono isto kuce i ja na kocnicu malo udesno zanesem i udarim ga levim coskom odbije se od mene u suprotnu traku i na njega onako u letu naleti bus... i posle ja razmisljam... da sam ga na vreme video verovatno bih zaneo auto ulevo onako mahinalno i onda JA naleteo na onaj bus uz suprotne trake :?:?:?
 
Od mog caleta kolega je kamionom udardio moose u Wyomingu.

Moose je poprilicno velika zivotinja

moose-med.jpg
 
E svakog hoce ponesto, mene pijandure kao da ganjaju.
Od zivuljki, uglavnom sam naletao na dzukele, ponekad na macke, ali sam ih uvek na vreme izbegavao, a samo jednom sam udario lisicu pri brzini od oko 80km/h. Kad sam se posle par minuta vratio, ni traga od nje nije bilo.
Da li je prezivela ili ne, ne znam ali je pobegla sa mesta nesrece tako da je ona kriva.
Sto se tice zeceva, vrlo je zanimljivo. Nikad mi se nije desilo da neki zec pobegne ili se pomeri ako je okrenut licem ka autu (svetlima). Jednostavno se ukopa i ne mrda (dva puta sam izasao iz auta i kidnapovao ih u nameri da ih pripitomim, ali su posle par dana uvek bezali).
Prethodne sedmice sam isao za Valjevo sa nekim sugavim Yugom koji je kao i svaki Yugo :lol: .
Sa moje leve strane je bilo neko skretanje (ogroman uspon), verovatno za neko selo ili par kucica, i u jednom trenutku je na par metara ispre mene (70-80km/h) izleteo neki ludak sa neosvetljenim biciklom. Kako sam ga izbegao nemam pojma, sreca je samo sto nije naisao niko u susret pa se sve zavrsilo dobro (a taj na biciklu se valjao od smeha kasnije).
Pre par sedmica, opet na putu za Valjevo (opet noc), na jednom mestu se saobracaj odvija jednom trakom u duzini od oko 50ak metara, a ova druga traka (desna, tj. ona kojom se krecem ka Va) se nasla na nesrecnom klizistu, pa je propala nekih par metara.
I posto je sve to obelezeno na srecu usporio sam na 30-40 i presao u levu traku. Sredinom te trake onako lagano gega se neki starklja mrtav pijan. Svirao sam mu kao idiot da se pomeri, a on nista svih 50ak metara. Ne konstatuje covek ni pored svetala ni pored sirene da ima zivih ljudi iza njega.
 
MIslim da ponekad ova smrdljiva ogranicenja brzine imaju smisao kada se pomenu ovakve stvari. Jos malo ce ljudi poceti da seju baste po putevima i nece se obazirati na saobracaj previse. Sto se tice zivotinja, ma koliko ih voleo nekad je nuzno udariti ili pregaziti zivince ako situacija ne dozvoljava neki manevar. Naglo kocenje ili skretanje moze napraviti gadan udes.
 
Ta "smrdljiva" ogranicenja kako si ih nazvao UVEK imaju smisao... e sad... cesto su mozda preniska za nase sposobnosti ili sposobnosti naseg vozila, ali ipak nisu bzvz... bas letos sam isao na more kolima i tek tada sam shvatio vaznost SVIH znakova, a ne samo znakova ogranicenja. Naime... ako se kreces putem na kome je opste ogranicenje npr 80km/h i naidjes na znak nizeg ogranicenja, obavezno je tu neko skretanje ili ukljucenje sa sporednog puta i sl ili ako nailazis na krivinu a ispred nje je znak za nize ogranicenje definitivno je to znak da je krivina ostra i da zaista treba usporiti... itd itd... u svakom slucaju VEOMA je vazno pratiti znakove sve ostalo manje vise, ali znakovi su zakon na putu i to je ono sto glavu cuva ;)

Inace da napomenem jos jedan slucaj...
Kad sam pretprosle godine isao sa ujakom na more tamo negde kod Uzica sa leve strane je bila livada a sa desne isto livada samo sto je bila visa od nivoa puta mozda za visinu auta... i odjednom sa desne strane iskoce cetiri srndaca... dvojica nas preskoce jedan se odbaci od krova, a jedan pravo na haubu... Isli smo Clio-om I. Steta na krovu od ovog srndaca, haube nema, farova takodje, prsla je cak u tabla u kolima... srecom on cesto ide na more tokom godine pa mu se svasta desava pa je uplatio kasko i nadoknadio stetu, ali ko nema to moze da se slika sa osiguranjem... :?:?:?
 
Kad sam rekao smrdljiva mislio sam na ogranicenja od 60 km\h na deonicama koje su prave kilometrima, recimo. UIopste, 60 km/h za moderan auto je pravi zamor. Voziti trecom brzinom i ponekad ubaciti u cetvrtu i tako ceo dan ako si krenuo negde. Ogranicenja u vecini slucajeva imaju smisao ali nasi putevi - ne.
 
@dovla
ne znam kad si polozio i koliko si vozio (nisam ni ja neki vozac sa dugim stazom), ali mi nije jasno da te stvari koje nabrajas vec nisi zapazio jos od prvih casova voznje.
btw. ogranicenja kod nas na nekim mestima su totalna smejurija, pogotovu kad su poceli da postavljaju ove evropske (bele) znakove (ne fali znacima nista, ali fali kada na jednom mestu postoje 2 razlicita znaka)
Skoro sam bio na putu Sabac-Valjevo gde sam na jednom mestu trebao da skrenem za neko selo.
Ogranicenje je 80km/h put sirok, prav nekoliko km, milina voziti, tako da sam isao nekih 100-110 (Yugo vise od toga nije mogao :lol: ), nailazim na raskrsnicu i pise ogranicenje 50km/h (zuti znak), samo 2 metra odatle, znak sa ogranicenjem 60km/h, a 5 metara od njega znak sa ogranicenjem 80km/h (i taj nije kad se prodje raskrsnica, vec otprilike na mestu gde treba skrenuti sa glavnog puta).
Dalje, ovo sto je Dovla pomenuo za znakove ogranicenja brzine pred krivinama.
Danas sam isao, opet za neko selo (ovaj put sa mojim Renoom, Yugo se odmarao), put je prilicno krivudav sa mnogo velikim krivinama na nekim mestima.
Na jednom mestu znak za krivinu ulevo i ogranicenje 50km/h, ja pri brzini od oko 100km/h kao idiot legao na kocnicu, a ono jedva da se osetila krivina. Kada sam se vracao posle nekog vremena, kroz istu tu krivinu sam prosao brzinom oko 90km/h. Tako da i pojedini znakovi znaju da budu preterano strogi.
U svakom slucaju ono sto bi trebalo da bude regulisano novim Zakonom o saobracaju je i to da opste ogranicenje bude 70km/h, a na otvorenom putu 90km/h (kao u Evropi).
Po meni je zaista apsurd voziti 70-80 na nekom otvorenom putu, narocito nocu kada nema puno saobracaja. Nije to problem ako treba da predjem 10-15km, vec ako se nalazim na nekom duzem putu.
 
Znas kako... ja otkako sam polozio uvek sam se kretao poznatim putevima tj putevima koje znam napamet i gde je koja krivina i kakva je i koliko brzo moze da se savlada i gde stoje panduri... ma sve... tako da na tim putevima znakove skoro da i ne primecujem. Sad kada sam isao na more to mi je bio potpuno nepoznat put jer sam isao preko Bosne i tada sam ustvari shvatio STVARNI znacaj znakova na putu ;)

A za ostalo... cinjenica jeste da postoje apsurdi kod ogranicenja brzine na mnogim putevima u Srbiji kao i visak znakova na mnogim mestima (seti se koliko godina je Mirko iz SAT-a apelovao na pogresan putokaz na putu ka Jadranu), ali opet treba imati u vidu pre svega da su ti znakovi postavljani u vreme kada je jugo bio auto i kada je 80km/h bila BRZINA, i da su u to vreme znakove projektovali ljudi koji su to radili da bi uradili kako treba, a ne kao danas samo "daj da stavim bilo sta".... Takodje stoji cinjenica da nam je prosek starosti voznog parka oko 15-ak godina tako da i saobracajne propise (hteli mi to ili ne) treba prilagodjavati tome. Isto tako cinjenica da se do vozacke dozvole moze doci izuzetno jednostavno tako sto naucis napamet onih 5-6 tipskih testova i polazes 100%. Mozda neko nije rodjen da bude talenat za volanom, ali smatram da neko ko ne poznaje dobro saobracajne propise ne bi smeo da dobije vozacku... Po meni mnogo je sigurniji vozac koji dobro poznaje propise a vozi brzo nego vozac koji ne zna propise a vozi polako.

Ima tu jos gomila cinjenica, pitanja i odgovora koji su u kontradikciji jedni s drugim.... Zakljucak je definitivno samo jedan a to je da je potrebno mnoooooogooo raditi na poboljsanju celog stanja pocev od PRAVILNOG obelezavanja puteva (kako horizontalnom tako i vretikalnom signalizacijom), povecanjem kvaliteta puteva, podmladjivanjem voznog parka gradjana, rigoroznijom kontrolom policije koja se ne svodi samo na perenje brzine u vezivanje pojasa itd itd... mnogo posla, ali mislim da to u neko normalno i dogledno vreme moze da se izvede... potrebna je samo volja ;)
 
Potpuno si u pravu da treba izvrsiti kompletnuu reviziju zatecenog stanja, i postaviti nove znakove i ogranicenja koja ce odgovarati danasljim vozilima. Desi mi se 1000 puta da je krivina obiljezena desetarima ogranicenje 40 i ostalo, a ovamo 1000 puta opasnija nije obiljezena nikako i ogranicenje kao na otvorenoj dionici.
 
Ja sam upotrebio ruzan izraz " smrdljiva ogranicenja " sto nije bas na mestu. Kakva god da su ipak sluze svrsi i valja obracati paznju na njih uvek. Ipak, revizija kako rece vozac je potrebna kako puteva ( malo teze ) tako i znakova. Mislim da valja dici prag ogranicenja brzine ali i kazne. Auto star par godina tesko moze voziti kilometrima po trenutnim ogranicenjima koja vladaju kako rekoh, ali zato njegove manevarske i kocne osobine garantuju mnogo vecu sigurnost nego vozila iz 70 tih i 50 tih kojima ova ogranicenja vise pripadaju.
 
Kako su te stvari resene u Nemackoj: U gradu je brzina strogo ogranicena na 40 Km/h i pesak je car, da ne pricam o parking prostorima. Kada se krene iz grada vrlo brzo se ulazi u put sa 4 trake pa ko zeli na auto - put sa 6 traka lako dodje do njega upucen velikim i jasnim putokazima. Vratimo se na temu: Imao sam priliku da se vozim planinskim putem na kojem je ogranicenje bilo 60 Km/h. Put je svojom duzinom bio jako krivudav sa jasnim upozorenjem da divlje zivotinje cesto stupaju na kolovoz. Ovde se ogranicenje brzine pokazalo sasvim ispravno: Put je kako rekoh, krivudav i nije dozvoljavao neku vecu brzinu ( ko vozi reli mogao je brze ) a jeleni su bar 3 puta pretrcavali taj put dok je jedan cak stajao iza krivine pobegavsi kada smo naisli. Znaci, ogranicenje je primereno u ovom slucaju kako treba.
 
Kod njih i moze da bude 40 po gradu kad kad verovatno imaju zeleni talas. Ja na koju god stranu krenem u bg, naletim na crveni talas. I kako da budem disciplinovan i postujem ogranicenje kad vise od pola puta provedem na semaforu? Ja putujem na posao od konjarnika do silikonske doline izmedju pola sata i sat vremena! Do Smedereva sam stizao standardno za pola sata!
 
Tu nema zelenog talasa jer su semafori podredjeni auto saobracaju pa tako skoro uvek gori zeleno kada si u autu. Zeleno za pesake se retko pali i kratko traje jer skoro svi imaju automobile a peske se ide samo po uzem centru grada gde nema semafora i gde je obavezno stati i propustiti pesaka. Rec je o gradu od oko 30.000 stanovnika. Sto se tice velikih gradova, tamo se na posao uglavnom ide podzemnom zeleznicom tako da je saobracaj rasterecen u gradu pored toga sto ima jako dobre obilaznice. Inace, Svabe rado koriste bicikl.
 
dva puta, prvi put zeka, na magistralnom putu Sabac - Loznica, negde oko 02:00 ujutru, zeka je jednostavno ustao sa puta i potrcao pod tocak...drugi put kokica, lokalni put Valjevo - Bajina Basta, kokica preletela nisku ogradu u momentu dok sam prolazio i imala bliski susret sa farom na mom tadasnjem autu...bad luck...jbg, u oba slucaja sam bio nemocan da uradim bilo sta...
 

Back
Top