Kako se dobija beli fosfor?

Pazi ovako;
Beli fosfor se dobija zagrevanjem fosforita(Ca3(PO4)2) sa kvrcnim peskom i ugljenikom na t>1500 celzijusa po reakciji:
Ca3(PO4)2(s) + 3SiO2(s) + 5C(s)----- 2P(g) +3CaSiO3(s) + 5CO(g)
Dobijeni beli fosfor je kao sto vidis u gasovitom agregatnom stanju.U cvrsto agregatno stenje se prevodi u vodjenjem njegovih para u vodu pri cemu beli fosfor kondenzuje.Zbog sposobnosti samo paljenja na vazduhu on se i cuva pod vodom.Jako je otrovan(letalna doza za coveka iznosi 0,05 do 0,1g)...
Da li ti treba nesto o osobinama belog fosfora?
 
winkler:
Pazi ovako;
Beli fosfor se dobija zagrevanjem fosforita(Ca3(PO4)2) sa kvrcnim peskom i ugljenikom na t>1500 celzijusa po reakciji:
Ca3(PO4)2(s) + 3SiO2(s) + 5C(s)----- 2P(g) +3CaSiO3(s) + 5CO(g)
Dobijeni beli fosfor je kao sto vidis u gasovitom agregatnom stanju.U cvrsto agregatno stenje se prevodi u vodjenjem njegovih para u vodu pri cemu beli fosfor kondenzuje.Zbog sposobnosti samo paljenja na vazduhu on se i cuva pod vodom.Jako je otrovan(letalna doza za coveka iznosi 0,05 do 0,1g)...
Da li ti treba nesto o osobinama belog fosfora?
Mislim da postoji jednostavniji način od ovoga što si napisao. Odnosno postoji jednostaniji način. Ako nekoga interesuje neka postavi pitanje na ladji. :wink:
 
ha ha .. decko oce da prwvi Napalm !!!

E slusaj Nitra druze ... sto dalje odatle ... za beli Fosfor ti treba dozvola da imas firmu koja se bavi nekim hemijskim poslom, a za taj elemenat moras navesti i svrhy jer drugacije neces dobiti ...

Da ti ne treba mozda PLASTIFIKOVANI FOSFOR ?

P.S.

Barut imas u svakoj lovackoj prodavnici ... ako mislis na Dimni, a bezdimni sam napravi ...
 
cvele2:
Ma nisam ja piroman a jel pravio neko odavde Moltolov koktel?

Ha ha pa nisam ja ni rekao da si PIROMAN ... samo stalno pitas sve u vezi jakih vatri, plamena i explozija ...

Staklo ne leti uopste daleko sem koliko jako razbijes flasu i kad je puna i kad je prazna staklo leti isto .... ali nemoras da se opterecujes time ... reci slobodno sta te konkretno zanima.
 
Molotovljev koktel se ne stavlja i ne pali. Tebi ako treba petrolejka ti kupi lampu ... ta si ti mislio da ce flasa da explodira ??? :):):) ha ha .. dobra fora...

Flasa se zato i baca i zato se to i zove Molotovljev koktel jer ga je on i izmislio na demonstracijama .. neznam tacno kad .. znaci flasa se baca da bi se razbila i da bi se benzin razleteo na sve strane i upalio .. ali to nije lepo da se radi !!!!!!!!!! ;););)

Ako inace samo zapalis flasu onda zbog toplote moze da prsne i eventualno se slomi ali sve u krugu od pola mestra zavisi koliko benzina stavis ...

sta ce ti kokteli ima milion lepsih stvari u zivotu a ne bacanje zapaljivih naprava ...

P.S.

Jesi se to ti nekom gadno zamerio, kad si toliko uporan !
 
ima mnogo jednostavnijih resenja od paljenja .... i sta tripujete vise o unistenju ??? gde je ljubav u vama ... ajde bre deco kako kaze Anica Dobra u filmu tockovi : Ja sada idem, a vi se svi jeb*** .... vodite ljubav a ne rat ... !!!!

:):):):) ..... ;)
 
Na primer
molniya.jpg
 

Back
Top