Ђинђић - Србин пред смрт

limojed

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
238
Тако је један текст о њему насловио Александар Тијанић, што и данас изазива згрожавање у неким круговима. А факат је да су лик (и дело) Зорана Ђинђића остали контраверзни што се по форумима да видети. Неки истичу његову изјаву како је националиста, други како је хтео да му Чеда Јовановић буде наследник. И испада да су обе тачне.
Изгледа да је пре него су га убили успео да најзад поведе своју политику, па је то некоме засметало. Некоме довољно моћном, јер премијера не може убити свако. Али кренимо из почетка.

Током 90-их опозиција је била итекако заслужна за "дугогодишњу владавину Милошевића". Неки се хвале својим "опозиционим стажом", "борбом са кордонима", али ја се тиме не бих хвалио. Јер да су били успешни, макли би га раније. Није тешко рећи да је први заслужни (или кривац) за те дуге године владавине био Вук Драшковић, а други Зоран Ђиниђић. Тада је Ђинђић варирао у својим изјавама још и више него кад је био на власти. И у својим контактима од Радована Караџића до Весне Пешић. Сасвим је јасно да он није могао бити "фронтмен", једноставно није смео сам изаћи на изборе.
Када је најзад укапирао не само то, него и чињеницу да "нестраначке личности, интелектуалци и балерине" не долазе у обзир - понудио је народу човека који ништа није радио, самим тим је остао неукаљан - Коштуницу. Опште је место како су Коштуницу једва убедили да се кандидује. Али Коштуница је показао да уопште није мутав када је уграбио нешто власти и много више популарности. Није му падало напамет да примат препусти Ђинђићу. Коштуница је у овој причи "Ја Клаудије цар и бог" (да ли је Ђинђић онда Цезар, а ко је онда Брут?)

Ђинђић није могао "поделити плен" како су касније урадили "експерти". Њему да припадне економија, Коштуници сила. Прво - волео је све да контролише. Био је нарцис. Друго - он је филозоф, дакле по вокацији се бави свиме. Треће - ДС до доласка на власт није ни имао економске стручњаке (као ни остале д*сманлије). Г17 је тако и настао што је ове болео Живан за економију. Тек касније ДС ће укључити неке људе који се баве економијом.

Тако је Ђинђић био "приморан" (а као МОРАО ЈЕ бити на власти... ) да склапа пактове са свим и сваким како би сузбио Коштуницу. Прво у парламенту. Па су се размахали разни Михајловићи, Кораћи, Батићи... Чанак и Веља су се такође са њим талили, мада уз мање успеха. Отуд данашњи припадници "Друге Србије" виде у Ђинђићу некаквог идола. Зато што је пустио једног страног агента да ископава хладњаче. Зато што је његов потпредседник владе организовао геј параду. Зато што је други потпредседник ухапшен при покушају продаје војних тајни страном шпијуну.

Да и не говоримо о Чедици који је за њега обављао прљаве послове. Тај енфант терибл који је феномен прљавих руку и чисте савести. Хари Потер српске политике, како га је назвао Тијанић. Био неки Луковићев текст - Зашто кажеш Чеда, а мислиш Ђинђић... Касније је то еволуирало у "Зашто кажеш Латинка, а мислиш на Чеду".

Најзад долази 2003, маса "прљавих послова" је обављена, Коштуница је најзад сузбијен, време је да се води "своја политика". Чак и обавеза пошто изгледа нема више извлачења. Ђинђић тада повлачи три потеза који су остали контраверзни
1. Ренационализује Телеком
2. Путује у Бањалуку
3. Покреће питање Косова.
Да ли је некоме тиме засметао? Или можда што је стварно имао намеру да рашчисти са својим пријатељима мафијашима?

Данас неки радикали по форумима истичу ове Ђинђићеве потезе, изјаву како је националиста, раније залагање да Србија буде уставно држава српског народа. Они, или неки други, га оптужују да је био издајник. Да ли једно искључује друго? Као често у историји не мора бити, јер је све компликовано. Био је Србин пред смрт.
_________________
Балонџијски закон селективне емпатије:
Количина жаљења према др Зорану Ђинђићу обрнуто је пропорционална количини жаљења према осталим српским жртвама, осим ако су то директне жртве Милошевићевог режима.
 
Па нек види посетилац ове теме да ли је било напушавања. Има линк.
Уосталом, ако мислиш да ме радикали напушавају по теби би требало да будем ОК лик и подобан за неку НВО :lol:
 
Samo lazi,razne lazi...Seselj nije izdajnik,Milosevic nije izdajnik,a Djindjic jeste ?! Tako je to kod nas,sve propade,nacionalsita,komunisti kazu,jajare od kojih nema vecih,gadovi koji su nas unistili,oni su dobri,te komunjare,potonji radikali,lazovi i kriminalci...Da,nisu oni,krivi nas je definitivno unistio Djindjic...Njega je mrzeo narod,samo ne znam otkuda onoliko ljudi na sahrani...Verovatno su i to placenici,dosli tu samo da se pokaze kako su ga ljudi voleli...Pre neki dan zena na poslu moje kume rece:,,Kreten izdajnicki,sto mu nisu i decu pobili...'' Eto,sve je receno,nema nama boljeg sutra dok ovako misle neki,makar oni bili i u manjini.
 
dr Zoran Đinđić je jedini političar u novijoj Srpskoj istoriji koji je imao volje i snage da se obračuna sa svim zaostalim strukturama Miloševićeveog režima. Čovek koji je imao izjavu: ''Nama prvo treba da smrkne, da bi nam svanulo.'' u čemi je bio 100% u pravu, išao je ubrzanim korakom ispred svih zemalja u regionu u restruktuiranju jedne komunističke države. I na posletku izašao u otvoreni sukob sa JSO i Legijom što ga je i koštalo života, često ćete čuti da se sukobio sa mafijašima koji su ga i ubili jer je i sam isti kao oni, ko zna koji su to bili dilovi i kolike pare i tone droge su igri, često ćete to čuti. JSO je bila jedinica Državne Bezbednosti Srbije, ti mafijaši nisu bili mafijaši već regularne policijske i državne snage sve zajedno sa značkama policije i registarskim brojevima, i još, sa neograničenom dozvolom delovanja. 2001 i 2002 Srpska policija nije imala dovoljno jaku logističku podršku da se suprotstavi jednoj JSO, to je bila najnaouružanija jedinica u Srbiji, koju je stvorila Srpska policija, a koja nije bila pod komandom i pod odgovornosti države Srbije, Ministarstva Policije ili Vlade. Jedinica koja je radila šta je htela, 300 ljudi koji su bili iznad zakona. 300-400 ljudi koji su u 5. oktobarskoj Srbiji držali u šaci ostalih 7 miliona Srba, ucenjujući i blokirajući autoputeve u bojkotu protiv tadašnje Vlade i cele Srbije. 2003. kada su država Srbija i Vlada, zakonskim putem odlučile da zaustave tih 300-400 specijalnih policajaca i postave ih u okvire ovlašćenja, onda je ubijen i dr Zoran Đinđić. Svirepe ubice sa svih ratišta bivše Jugoslavije su ubile u Beogradu, prvog čoveka tadašnje Vlade Srbije. Tih 300-400 specijalnih policajaca su sebi dali za pravo da odlučuju o Srbiji i 7 miliona njenih građana.
Ubijen je jedan čovek, ubijena je Srbija.
2003. Srbija lider u političkim reformama u regionu
2006. Bugarska i Rumunija ulaze u EU
 
U cosicevoj knjizi Kosovo, u kojoj opisuje svoje susrete sa Djindjicem stoji njegova izjava koja govori vise od svega ostalog:

"VISE SE DEMOKRATIJA NE MOZE DA DOKAZUJE IZDAJOM NACIONALNIH I DRZAVNIH INTERESA."

Sta nam govori ova recenica Zorana Djindjica izgovorena tri meseca pred njegovo ubistvo, pod pretpostavkom da je iskreno nastupio pred Cosicem, ako to nije bila jos jedna od njegovih prefriganih igara?

1. Djindjic PRIZNAJE da je vrsio izdaju nacionalnih i drzavnih interesa.

2.Ali kaže i "vise se ne moze..." - Da li je savest pocela da grize pokojnog Djindjica, da li je ipak nekako shvatio šta je sve uradio narodu iz kojeg je potekao - ako je ovo iskreno izgovorio da li je to znacilo da se Djindjic okrenuo za 180 stepeni? Da li je resio da popravi sve ono sto je napravio za toliko godina svog bavljenja politikom? Moguce. Ja verujem u sposobnost pokajanja svih ljudi pa i Zorana Djindjica. Ovo potvrdjuju i Cosiceve reci: "Razgovor sam doziveo kao politicku prekretnicu Zorana Djindjica." i "Zoran je stupio na poziciju nacionalnog vodje"

Imajuci sve to u vidu postaju jasniji moguci motivi njegovog ubistva - neko je zeleo da spreci taj novi kurs Djindjica i to ima nepouredivo vise smisla od dosadanjeg tumacenja njegovog ubistva kao cina koji su pocinile patriotske snage iz zelje da izazovu haos u drzavi (!?!).
Ako se to prihvati kao premisa onda kao moguce izvrsioce ali sigurno - nove, pouzdanije pulene onih koji su doveli i Djidnjica mozemo traziti medju njegovim saradnicima i naslednicima - Cedomir Jovanovic, Zoran Zivkovic, Boris Tadic, Kasa, Canak i ostala ekipa koja je postala jos jaca posle njegove smrti.

Jos jedna Djindjiceva recenica koja je takodje jako interesantna:

"DO PROLECA CU SREDITI CANKA. AUTONOMIJU VOJVODINE TREBA OBESMISLITI"
!!!

 
Djindjic je pred smrt promenio i svoj stav prema EU!

"Iznenadio me je njegov neobično kritički odnos prema Evropskoj uniji u stavu: “Za deset-petnaest godina, kada su namerili da nas prime u članstvo, mi tada treba dobro da razmislimo treba li da se penjemo u taj voz!... Sada moramo s njima, pre svega sa Nemačkom."
Ovo je dobra pouka za sve EU fanatike kojih je Srbija danas prepuna!
 
POSLEDNJI INTERVJU DJINDJICA: ZAPAD NE CENI VELIKE KORAKE SRBIJE

RIM, 13. marta (Tanjug) Premijer Srbije Zoran Djindjic, koji je juče ubijen u Beogradu, pozalio se u svom verovatno poslednjem intervjuu da Zapad zanemaruje problem Kosova i da „nije umeo da ceni” velike korake koji su u Srbiji preduzeti protiv optuzenih za ratne zločine.

(...)

„Uprkos veoma nestabilnoj situaciji i mnogim politickim i ekonomskim problemima koje moramo da resimo, preduzeli smo veoma nepopularne korake. Ali Zapadu to nije bilo dovoljno”, zakljucio je Djindjic. Na poslednje pitanje: „Jeste li obeshrabreni?”, on je kratko odgovorio: „Ne, razumem svet, svet je nepravedan”.
 
limojed:
Неки истичу његову изјаву како је националиста, други како је хтео да му Чеда Јовановић буде наследник

đinđić je bio pragmatičan, a umereni nacionalizam je koristio kao sredstvo da dođe do cilja, tj vlasti, što nije ništa neobično, ako se uzme u obzir decenija propagande kojom su stanovnici srbije bombardivani. tu njegovu izjavu treba posmatrati u tom kontekstu. ja lično ne verujem da je bio nacionalista, čovek je bio reformista, želeo je srbiju kao modernu, evropsku državu i ka tome je težio dok je imao vlast.

limojed:
Некоме довољно моћном, јер премијера не може убити свако. Али кренимо из почетка.

imam utisak da odavde kreću razne teorije zavere, tipa đinđića je ubila cia, njegovi saradnici, masoni, rotarijanci, stonoteniski savez srbije. želeo bih da podsetim na miajla miajilovića i švedsku premijerku. ako je njemu bio dovoljan nož i pomračeni um, ne znam kako možeš da tvrdiš da oko đinđića postoji bog zna kakva zavera, čovek nije mnogo mario za obezbeđenje, bio je nehajan i nažalost dobro organizovana kriminalna grupa je to iskoristila. naravno, to nije bila kakva krimi grupa, to je grupa specijalaca, znaš već, oni koji imaju pravo da protestvuju u radnom odelu, sve mašući sredstvima za rad.

limojed:
Током 90-их опозиција је била итекако заслужна за "дугогодишњу владавину Милошевића". Неки се хвале својим "опозиционим стажом", "борбом са кордонима", али ја се тиме не бих хвалио. Јер да су били успешни, макли би га раније. Није тешко рећи да је први заслужни (или кривац) за те дуге године владавине био Вук Драшковић, а други Зоран Ђиниђић. Тада је Ђинђић варирао у својим изјавама још и више него кад је био на власти. И у својим контактима од Радована Караџића до Весне Пешић. Сасвим је јасно да он није могао бити "фронтмен", једноставно није смео сам изаћи на изборе.

sa ovim delom teksta se mogu složiti, već sam objasnio zašto je varirao u izjavama, čovek je bio pre svega pragmatičan. a i nije ništa neobično da političari menjaju mišljenje, da nije menjao mišljenje ostao bi anarhista, kao što je bio u mladosti. to je prirodan proces. nemoguće je pronaći jednog jedinog političara kojem stavovi nisu evoluirali u toku političke karijere. pogotovo u srbiji. te mu to nije nikakva mana.

đinđić nije jedan od zaslužnijih za opstanak miloševića, jednostavno, dok nije sklonio vuka sa mesta najjače figure u opoziciji, nije bilo šanse da se sruši milošević, jer vuk nije bio sasvim svoj, ni tada, a ni sada.



limojed:
Када је најзад укапирао не само то, него и чињеницу да "нестраначке личности, интелектуалци и балерине" не долазе у обзир - понудио је народу човека који ништа није радио, самим тим је остао неукаљан - Коштуницу. Опште је место како су Коштуницу једва убедили да се кандидује. Али Коштуница је показао да уопште није мутав када је уграбио нешто власти и много више популарности. Није му падало напамет да примат препусти Ђинђићу. Коштуница је у овој причи "Ја Клаудије цар и бог" (да ли је Ђинђић онда Цезар, а ко је онда Брут?)


koštunica neukaljan? onaj koštunica koji je razbijao jedinstvo opozicije u periodu depos-a? onaj koji je 'branio srbiju' tokom opsade sarajeva? onaj čija su saopštenja čitana na sps-jul rts-u?

koštunica je kandidovan zato što je bio prihvatljiv nacionalistima, nikakva mudrost. sigurno da klero-konzervativac nije bio baš po đinđićevom ukusu, ali nije bilo druge.

limojed:
3ато што је пустио једног страног агента да ископава хладњаче.

jedan od najboljih poteza. ovde se vidi sva bolest tvog rezona, nisu krivi oni koji su ukopavali hladnjače, već oni koji su ih iskopavali. strašno.
 
đinđić je bio pragmatičan, a umereni nacionalizam je koristio kao sredstvo da dođe do cilja, tj vlasti, što nije ništa neobično, ako se uzme u obzir decenija propagande kojom su stanovnici srbije bombardivani. tu njegovu izjavu treba posmatrati u tom kontekstu. ja lično ne verujem da je bio nacionalista, čovek je bio reformista, želeo je srbiju kao modernu, evropsku državu i ka tome je težio dok je imao vlast.

Прво кажеш да је користио умерени национализам, па онда како је био реформиста, а не националиста.
Бити реформиста и националиста једно друго не искључује. Многе реформе су вођене ради националних циљева.
И ако је по теби Ђинђић само злоупотребљавао национализам, да ли га оптужујеш да је био лицемеран? Да се издавао да је нешто што није?!?

mam utisak da odavde kreću razne teorije zavere

Добро, ти мислиш да је премијера могао убити свако?
Ако мислиш да су Ђинђића чували као што су чували Ану Линд, онда тешко оптужујеш његове сараднике. Михајловића, Ненада Милића, Вукосављевића (Рашетин муж који је поднео оставку на место шефа обезбеђења)...

već sam objasnio zašto je varirao u izjavama, čovek je bio pre svega pragmatičan.

И није ни имао чврсту идеологију, ту се можемо сложити.
"Коме је до морала нека иде у цркву, а не у политику"
Лепа изјава ;-)

đinđić nije jedan od zaslužnijih za opstanak miloševića, jednostavno, dok nije sklonio vuka sa mesta najjače figure u opoziciji, nije bilo šanse da se sruši milošević, jer vuk nije bio sasvim svoj, ni tada, a ni sada.

Заборављаш на канабе у зиму 1997, још је лагао, између осталог и мене који сам се смрзавао да би он постао градоначелник.
Да је подржао Драшковића исте године на председничким изборима, много шта би било другачије. Варирање у изјавама, које и сам признајеш, је давало огромну количину муниције режиму.
Најзад - зашто је кандидовао Коштуницу? Зашто сам није изашао као кандидат?


koštunica neukaljan? onaj koštunica koji je razbijao jedinstvo opozicije u periodu depos-a? onaj koji je 'branio srbiju' tokom opsade sarajeva? onaj čija su saopštenja čitana na sps-jul rts-u?

Онај Коштуница који је победио Милошевића у првом кругу.
Гласали за њега разочарани радикали? Хебига, Србија је разочарано-радикалска. Коме се не свиђа нека иде. Ионако је некима духовно ближи Париз него Свилајнац. :)

koštunica je kandidovan zato što je bio prihvatljiv nacionalistima, nikakva mudrost. sigurno da klero-konzervativac nije bio baš po đinđićevom ukusu, ali nije bilo druge.

Ето и сам си признао
RESISTANCE IS FUTILE
 
limojed:
И ако је по теби Ђинђић само злоупотребљавао национализам, да ли га оптужујеш да је био лицемеран? Да се издавао да је нешто што није?!?

ne verujem da je bio nacionalista, pogotovo ne po srpskom shvatanju nacionalizma.
kažem da je bio pragmatičan, a kako mi se dopada ono što je radio, preći ću preko dela onoga što je govorio.

res non verba ;)

limojed:
Добро, ти мислиш да је премијера могао убити свако?
Ако мислиш да су Ђинђића чували као што су чували Ану Линд, онда тешко оптужујеш његове сараднике. Михајловића, Ненада Милића, Вукосављевића (Рашетин муж који је поднео оставку на место шефа обезбеђења)...

kažem da je potcenio zemunski klan. ljudi koji su bili zaduženi za njegovo obezbeđenje su mogli bolje da odrade posao i procene opasnost, ali ne kažem da to nisu uradili namerno.

limojed:
И није ни имао чврсту идеологију, ту се можемо сложити.
"Коме је до морала нека иде у цркву, а не у политику"
Лепа изјава

ne znam baš. mislim da je imao čvrsto zacrtan cilj - evropsku srbiju i da je grabio ka tome.
meni je to dovoljno.
izjava je odlična.

limojed:
Да је подржао Драшковића исте године на председничким изборима, много шта би било другачије.

ne mislim da je još uvek postojala kritična masa za smenu miloševića. tj, ne mislim da bi posle eventualne krađe izbora na ulice izašlo dovoljno ljudi da smene miloševića, iz kasnijih iskustava jasno je da je to bio jedini način da on ode.

limojed:
Најзад - зашто је кандидовао Коштуницу? Зашто сам није изашао као кандидат?

zato što je bio kompromitovan miloševićevom propagandnom mašinerijom koja ga je ciljala godinama.

limojed:
Ето и сам си признао

da, to je bila cena smene miloševića. ipak je koštunica neuporedivo manje zlo, ali ipak je zlo ;)

tu je napravljen kompromis, ali je zato danas moguće da za predsednika bude izabran jedan tadić, koji veze nema sa nacionalizmom. tako nešto 2000 ne bi bilo moguće, jasan pokazatelj koliko je nivo svesti biračkog tela na višem nivou. verujem da je to jedna od tekovina postpetooktobarske, đinđićeve srbije...
 
ali je zato danas moguće da za predsednika bude izabran jedan tadić oji veze nema sa nacionalizmom.

Elvine, ovo ti je krajnje dobronamerno, posto eto nisi trolovao temu kao tvoj drug.
Usvajanjem LDP-ovskog recnika i preterivanja dolazis u situaciju da ispadnes smesan. Tako bi i Esadina u nekoj raspravi rekao da Tadic "oji veze nema sa nacionalizmom.", a na nekoj drugoj temi da kritikuje Tadica sto je nacionalista i sto kohabitira.
Sto se mene tice Tadic mi nije bas jasan, no vidim da se u poslednje vreme lepo slaze sa Kostunicom. Rece onaj Zivkov u Retrovizoru na TV Aldzazeiri kako su oni "jedna dusa, a dva tela" :roll:
Na stranu pseudoduhovitost, eto ih zajedno u Banjaluci na potpisivanju vaznog sporazuma. Slazu se oko Kosova :roll:
 
koliko se sećam tadić do vlasti nije došao nacionalističkom retorikom...kohabitacija je i meni gadna, ali opet ne mogu reći da je zbog toga nacionalista. što se tiče kosova, čovek je položio zakletvu da će štititi teritorijalni integritet i... što i radi. to lizanje sa
je u cilju jačanja pozicija pred pregovore o kosovu, to ti je sigurno jasno...

od svega toga, najviše mu zameram kohabitaciju sa tunjavim, i zbog toga možda neću glasati za ds na sledećim izborima.
 
Порука углавном погађа у сриду, зато је не прихватају ни једни или други екстремисти (СРС или ЛДП) али уз једну опаску...

limojed:
Ђинђић није могао "поделити плен" како су касније урадили "експерти". Њему да припадне економија, Коштуници сила. Прво - волео је све да контролише. Био је нарцис. Друго - он је филозоф, дакле по вокацији се бави свиме. Треће - ДС до доласка на власт није ни имао економске стручњаке (као ни остале д*сманлије). Г17 је тако и настао што је ове болео Живан за економију. Тек касније ДС ће укључити неке људе који се баве економијом.

Г17 је формирана поодавно као истински покушај елите да извуче околину из глиба. Убрзо су се умешале стране службе и данас је Г17 оно што јесте - хетерогена интересна скупина у коју ушета и из које ишета како коме одговара, како који посао обавља. Никада нису ни имали неке јаке економске експерте, Лабусово међународно искуство се своди на годину дана у САД где је предавао Кардељев систем самоуправљања :shock: а Динкић... тај музикант је прича за себе. Да не спомињем Медојевића или Вукотића...

Тек касније у земљу стижу људи са стране попут Божидара Ђелића који се ипак, међу ретким, може назвати економистом у правом смислу речи...
 

Back
Top