Батаљон 1300 каплара

djordjes

Početnik
Poruka
19
Занима ме зна ли неко нешто више о батаљону 1300 каплара.
Колико је њих после рата остало у животу, који су били најпознатији,
има ли негде неки већи (или потпун) списак.
 
Хвала на одговору. Зна ли неко за још некога да је био?
Списак који сада имам је:
Димитрије Љотић, Александар Дероко, Миладин Пећинар, Војислав С. Радовановић, Христифор Црниловић.
http://sr.wikipedia.org/wiki/Категорија:1300_каплара

Осим тога био је и математичар Тадија Пејовић (1892-1982). Дајте бар још некога ако знате :)
 
CTEMA:
А јел' био и Станислав Краков?

Jeste, koliko znam. Chovek je zaista bio vanredan. Kad je izbio I Balkanski rat, kao srednjoskolac je zbrisao u dobrovoljce. Ucestvovao je u II Balkanskom ratu kao vec iskusan borac, a naravno i u I svetskom ratu, u drustvu 1321 (valjda) kaplara. Bili su rasporedjeni u sve jedinice kraljeve vojske i na frontu uglavnom imali ulogu cuvanja morala medju vec izmorenim ratnicima.

Mislim da ih jos u pocetku ratovanja, dakle pre povlacenja kroz Albaniju i oformljavanja Solunskog fronta, vec izginula vecina. Jos u probojima Solunskog fronta, ko zna jos koliko... O njima znam iz Vremena smrti i Zivota choveka na Balkanu, ali te knjige se ne mogu bas podvesti pod istorijsku gradju... Mada mislim da su delovi iz zivota kaplara, za vreme obuke u Makedoniji tj Skoplju, svakodnevnih egzercira itd, kao i cuvenog putovanja vozom do Kragujevca, prilicno istiniti... Kao i njihovo sutrasnje razvrstavanje u jedinice po celom frontu, gde su odlazili i junacki se borili i narocito se isticali u ratnim podvizima.

Prica o 1300 kaplara, cuvenim djacima-podnarednicima koji su kao mlada srpska inteligencija stupili u uniforme i junacki dali zivote na oltar svoje otadzbine, sluzi nama, danasnjim generacijama, kao svetao primer, nase (i najokoreliji NVO-simpatizer mora priznati) ipak herojske proslosti, kako se voli svoja zemlja, kako se bori za svoj narod.

Na zalost, nigde valjanog sajta gde bi ljudi nesto vise procitali o tome...
 
Да, Краков, иако изданак пољскога аристократскога рода (њ. отац, Сигусмунд, је био лични лекар Краља Петра I) био је велики српски родољуб.

У четничке редове је ступио још као малолетник. Био је брат од тетке Димитрију Љотићу и близак род ђенералу Милану Недићу.

Преко Кнеза Станоја Михаиловића из Зеока је у даљем сродству и са Карађорђевићима...
 

Back
Top