Pocetnicka fotografija

A

Anfisa

Gost
Skoro sam pocela da se bavim fotografiom i interesuje koji aparat je najbolje da uzmem.Nasla sam jedan EOS 500,da li je to OK i da li mogu sa njim dobro da radim?Svaki savet je dobro dosao!Unapred hvala :lol: ![/b]
 
Hmmm, nezahvalno je davati savete i bliskim osobama a pogotovo nekome koga ne poznajes, dakle mogu da ti dam samo moje skromno misljenje (funkcionisalo je u mom slucaju ali nema garancija da ce funkcionisati u tvom :wink: )
Dakle, sta je bolje neka zverka kao sto je Canon Eos 500 ili neki totalno manuelni aparat.
Bilo koji foto aparat da uzmes moci ces njime da dobijes OK fotografije. Ono sto ih razlikuje je kolicina znanja koju moras da posedujes da bi postigao ekvivalentne rezultate. Pomenutim EOS 500 ces u 90% slucajeva dobiti pravilno eksponirane fotografije potpuno automatski, sa druge strane ovo danas rade svi kompaktni aparati ("idioti") pa cak i oni za jednokratnu upotrebu, kod manuelaca moras ti licno da doneses sve odluke koje se ticu ekspozicije.

Kratko receno kad imas automatiku u aparatu uvek mozes da je iskljucis tako da mozes da naucis sve sto je bitno, kada imas jednostavan manuelni aparat onda jednostavno MORAS da naucis sve one bitne "sitnice" vezane za pravilnu ekspoziciju.

Dakle sta bi bila onda moja preporuka? Pa ovako, odes na foto-berzu (sledeca je u subotu 27. u hotelu Slavija) ili pogledas oglase na www.halooglasi.co.yu u rubrici foto/optika, kupis nekog ispravnog Zenita i fotografises dok se isti ne raspadne (onda mozes i da ga bacis posto su smesno jeftini :wink: ), kada tvoje fotografije pocnu da budu otprilike dobre kao i one koje rade ljudi koji imaju najnovije superultramega Canone i Nikone, onda mozes da razmisljas o novom boljem i modernijem aparatu (u najmanju ruku znaces sta sve to automatika radi umesto tebe :wink: )
Naravno da sebi olaksas ucenje nije zgorega kupiti neku knjizicu tek da se informises o nekim stvarima cisto da ti ustedi lutanje i tumaranje i otkrivanje "tople vode", mozes i da pogledas malo na netu (manje vise svaki proizvodjac filmova i foto opreme ima nekakav "kurs" fotografije) npr. ovde http://www.photo.net/making-photographs/
i naravno obilazi foto izlozbe, citaj casopise (nas domaci REFOTO je odlican, cak ih eto reklamira m za dzabaka :wink: )
i naravno fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi, fotografisi,....................
 
Mislim da je kritika na mestu, teme u okviru foruma ne treba koristiti za pokretanja pitanja koja nisu vezana za ovu temu. Zato cu pokusati da se ispravim.

Moje misljenje je da pocetnici (a i oni koji nisu pocetnici) treba pre svega da se skoncentrisu na fotografiju, a ne na fototehniku. Zbog toga je EOS 500 odlican izbor, moze da se pocne sa potpuno automatskim rezimima rada, a da se kasnije pocnu da koriste "naprednije" mogucnosti. Mislim da je potrebno da koleginica bude spremna i na jedno malo razocarenje, tehnicki kvalitet fotografija verovatno nece biti primetno bolji nego kada se fotografise nekim idiotom. Razlog je u dosta losem kvalitetu usluga izrade fotografija kod nas.

Vec asm sebi postajem pomalo dosadan, ali moram da preporucim i Agfine kurseve fotografije na Webu, a posebno "Classical Photo Course". Do svih kurseva se moze doci sa adrese:

http://www.agfanet.com/en/cafe/photocourse/cont_index.php3
 
"... tehnicki kvalitet fotografija verovatno nece biti primetno bolji nego kada se fotografise nekim idiotom."

E, po meni, je ovo upravo kljucni razlog protiv pomenutog aparata (drugi je cena koju sam juce video na foto-berzi :wink: ), tj ako ces imati isti kvalitet (bez obzira na razloge) zasto onda placati razliku u ceni, neki dobar kompakt sa srednjim zumom moze da posluzi podjednako dobro kao i EOS 500 u auto rezimu. Auto rezimi odrade korektno preko 90% situacija ali najinteresantnije fotografije obicno nastaju tamo gde automatika prestaje 8)
Kao sto vec rekoh moze sve da se nauci i sa Nikonom F5 ali sa nekim prastarim maunelnim jednostavno moras da naucis sve o tehnickim detaljima fotografije.
 
Pa ako nameravas da fotoaparat koristi samo za porodicne fotografije i eventualno za neambiciozne fotografije sa letovanja, idiot je mnogo bolji. Ako zelis da u fotografiju uneses i nesto kreativnosti onda moras da imas mogucnost kontrole (ovo ne vazi za neko stilove u umetnickoj fotografiji - Lomografija i sl.). Sustina mog komentara je da mislim da je EOS 500 (i svi ostali slicni modeli) dobar za pocetnika jer ga ne tera da sve nauci od jednom, vec mu omogucava da postepeno ovladava fotografskom tehnikom.
 
moj drug je nedavno kupio nikon f60, on je takodje na neki nacin pocetnik, i cini mi se da mu odgovara,
ali to i nije aparat sa samo pocetnickim mogucnostima, (tehnicki , dobar aparat cine dobar svetlomer i dobra optika) ostalo je improvizacija. Ovaj aparat ima obe ovde navedene osobine , i moje preporuke za njega.
Cena je na prosloj foto berzi bila 200 evra za telo i 50 evra zum 35-70mm na 3.3-4.5 blendi
Pozdrav
 
Pa to je razlika samo u pristupu ucenju.
Samo iskustvo (mnogo vece van fotografije :wink: ), mi govori da se ljudi mnogo cesce ulenje ako ne moraju da se pomuce nego obrnuto tj mnogo cesce sam nailazio na ljude koji su ostali tamo gde su i bili na pocetku (bilo cime da se bave) ako im se stvari od samog pocetka uproste i automatizuju.
 
Cini mi se da je 200 evra za F60 previse, mislim da za iste pare na berzi mogu da se nadju i bolji modeli (F70). U principu treba biti oprezan sa cenama na Berzi. U svakom slucaju dobro je da se u kupovinu podje sa nekim koje u toku sa cena, po mogucnoscu sa nekim iz branse.
 
Moze li mi neko pomoći,hitno mi treba oprema za foto aparat.Ono kaiši,torbe,stativi i ostale zezalice.Naravno sto kvalitetnije i ako je moguće malo jeftinije ali pre svega da je kvalitetno. :) 8) :lol: :P
 
Hmm pa toga imas svuda.
Ako vec nisi mogla nista korisno da nadjes na Foto-berzi probaj u Repromarketu kod Hrama, imaju Hama program a od stativa imaju i manfrotto-a, metz bliceve, profoto rasvetu , sa druge strane Lowepro torbe mozes da kupis u prodavnici Nikon u Vuka Karadzica. Pa vidi sta ti odgovara (cene verovatno ne ali sta je tu je)
 

Back
Top