Zaista voleti zivotinje

Zefirra

Iskusan
Poruka
6.123
Uzimam primer devojke koja je postavila post "hoce da mi otruju psa".
U njenom slucaju ona je ispraavno postupila prema komsijama(druga stvar je sto te komsije jesu debili)naucila je temperamentnog psa da ne laje,stavlja joj brnjicu kad je seta i nazalost drzi je po ceo dan u kuci.
A koliko je to dobro za psa?I kako se on oseca?
Neko moje misljenje je da ako nekog volis,nemoj onda iz ljubavi da ga vezujes lancem za sebe,potpuno mu menjas prirodu i dovodis ga da zivi u centar grada gde ce svima da smeta i gde ce njemu kao zivotinji biti lose.
Psi kao dobermani,rotvajleri i sl. su LOVACKI PSI i da ipsi cuvari, ali u njihovoj krvi je da dugo trce,setaju da imaju prostranstvo pred sobom i da mogu da ubijaju manje zivotinje.Zasto se psi pomame za mackama,biciklima i kolima?Pa sta drugo imaju da jure? .To je njihova sloboda.Da li njih neko pita za njihovo pravo?
Da li bi ljubimci tih ljudi pristali drage volje na ROBIJU iz ljubavi prema gospodaru, i da li je fer tako postupati sa bicem koje te iskreno voli.
Ako nemas uslova da onom koga volis pruzis dovoljno slobode onda budi dovoljno jak/a da ga pustis da ode.
 
Pa vidis dobermani i rotvajleri nisu stvoreni za lov, nego su to sluzbeni psi. To naravno ne znaci da treba mirno da sede u jednom cosku icekaju komandu, ali mislim da nisu ni priblizno toliko aktivni kao lovacki psi, koji jednostavno nisu za stan a i za kucu bez dvorista. Njima treba posebna "sema" treninga u kojem oni treba da (u stvari imaju potrebu) da izvrsavaju zadatke. Njima jurcanje po livadi ko muva bez glave nije bas toliko potrebno. Njih treba izvesti na livadu i bacati im lopticu ili ih voditi na plivanje i sl.
I jos jedna stvar - psi koji se pomamljuju na kola to rade uglavnom zato sto su ih ista udarila u nekom periodu njihovog zivota, takodje ne jure svi psi bicikle, a macke jure zato sto im je tako u prirodi, mada opet oni koji odrastu uz macke, oni ne jure za njima.
 
Mackic:
Pa vidis dobermani i rotvajleri nisu stvoreni za lov, nego su to sluzbeni psi. To naravno ne znaci da treba mirno da sede u jednom cosku icekaju komandu, ali mislim da nisu ni priblizno toliko aktivni kao lovacki psi, koji jednostavno nisu za stan a i za kucu bez dvorista. Njima treba posebna "sema" treninga u kojem oni treba da (u stvari imaju potrebu) da izvrsavaju zadatke. Njima jurcanje po livadi ko muva bez glave nije bas toliko potrebno. Njih treba izvesti na livadu i bacati im lopticu ili ih voditi na plivanje i sl.
I jos jedna stvar - psi koji se pomamljuju na kola to rade uglavnom zato sto su ih ista udarila u nekom periodu njihovog zivota, takodje ne jure svi psi bicikle, a macke jure zato sto im je tako u prirodi, mada opet oni koji odrastu uz macke, oni ne jure za njima.

Са овим се у потпуности слажем. Имала сам ротвајлера, дресирала неколицину истих, али нигде нисам "видела" да пише да су то ловачки пси?!?!? Мислим да по самом псу можеш да видиш да ли је он срећан са оним ко га држи или не. Чињеница да пас захтева и пажњу, и љубав, и негу, и оно што му је природа одредила (дресура, лов), али не можеш да кажеш да треба бити "хуман" и пса пустити. Где да га пустимо, на улицу?????
И не јуре сви пси кола, нити мачке, нити бицикле, причамо о индивидуама. Сваки пас је за себе.
Мислим да немаш право да процењујеш на који начин та девојка држи добермана и на који начин се брине о њему, ако ниси у блиском контакту са њом. Схватам да си њу навела као неки пример и да животињама желиш само добро.
Поздрављам те!
 
psi koji se pomamljuju na kola to rade uglavnom zato sto su ih ista udarila u nekom periodu njihovog zivota,

:shock: :shock: :shock:

..Па их сад јуре да им се освете?? :lol:

Пси врло често јуре све што се креће, то је у њиховој природи ловца и нема никакве везе са ''лошим искуством у саобраћају''. Пас којег је ударио аутомобил може само да стекне страх од аута, а не порив да га ухвати!
 
Hellen:
:shock: :shock: :shock:

..Па их сад јуре да им се освете?? :lol:

Пси врло често јуре све што се креће, то је у њиховој природи ловца и нема никакве везе са ''лошим искуством у саобраћају''. Пас којег је ударио аутомобил може само да стекне страх од аута, а не порив да га ухвати!

Jao kako se ti uvek zakacis na moje postove....ako si ikada malo bolje proucavala ulicne pse znala bi da psa mogu kola iznova da udaraju i on nece odustati od jurenja. I znam par pasa koji pre nego sto su ih udarila kola nisu ni pomisljali da ih jure. Ne znam sta se odigrava u njihovim glavama ali je to tako. Ima i momenat kad pas pokusava da se uklopi u copor tako sto ce da radi isto sto i ostali pa posto ostali jure kola onda pocne i on to da radi.
Inace jednu zenku koju su kola osakatila u mladosti ovde kod mene do kraja zivota ih je jurila. Drugom psu su kola polomila prednju sapu i milion puta ga blaze udarila i nema boga koji ce da ga spreci da ih juri. Dok nasuprot tome dva psa koja su odrasla ovde nikad kola pojurila nisu nit su ih ijedna kola udarila.
I to nema veze sa jurenjem svega sto se mrda jer bi onda u tom slucaju pas konstantno jurcao za necim, a to definitivno ne radi.
 
Мачкић, цео живот сам била окружена псима, нарочито уличним...
Али, није било потребе да их ја нешто посебно проучавам јер је то већ урадио чувени Дезмонд Морис...

Како објашњаваш малој деци, да ли треба бежати од непознатог или агресивног пса?
Пас ће најчешће појурити за стварима које се крећу, то му је у ловној природи. Ако трчиш, потрчаће за тобом, ако откотрљаш лоптицу- потрчаће за њом, они често трче и за бициклистима, за беј-блејдом, за чигром, за другим животињама које се брзо крећу....
Имала сам прилику да гледам једну керушу која је увек иза кривине правила заседу аутомобилима...притаји се и вреба, и онда када се приближе она појури и лаје... Своје штенце је касније научила истој ловној техници, на несрећу по њих!

То што неки ни после несреће не одвикну од овога управо иде у прилог њиховом нагону за ловом који је толико јак! Према томе, саобраћајна незгода НИЈЕ УЗРОК ТРЧАЊА ЗА КОЛИМА!
 
Ok, onda mi objasni zasto postoje slucajevi gde samo jedan pas juri kola, koja su inace deset puta veca od njega, pa cak i ako ga dozivljava kao zivog stvora ne znam zasto bi mislio da moze sam da ga "ulovi"? Recimo kad divlji psi idu u lov oni ne idu pojedinacno nego u grupi.
 
imala sam psa u kraju koji juri autobus pokusao je i tramvaj al mu nije zanimljiv
kuca nije umrla zbog kola vec zbog starosti a i dok je nisu udarila kola jurila je za njima skidala tablice ma svasta nesto je radila a posle kada su je udarila kola bila je jos opreznija posle oporavka....
ludo pseto
psi jure i zbog razloga koji je mackic napisala a i zbog toga sto psa iritira sirena na kolima i zvuk motora i pas ne voli kada se nesto prebrzo krece zato uvek prvo jurne ka tockovima
 
Mackic:
Ok, onda mi objasni zasto postoje slucajevi gde samo jedan pas juri kola, koja su inace deset puta veca od njega, pa cak i ako ga dozivljava kao zivog stvora ne znam zasto bi mislio da moze sam da ga "ulovi"? Recimo kad divlji psi idu u lov oni ne idu pojedinacno nego u grupi.

А објасни ми ти онда зашто неки пси јуре кола, а никада их нису ударила?
Једноставно, трећи пут понављам, у природи пса је да лови...код неких је то израженије, код неких није...
Нисам рекла да га доживљава као живог створа, него да му је у природи да потрчи за нечим што се креће... У питању је нагон, не размишља пас у тим моментима да ли је тај плен јестив или није... Он само испуњава своју прастару потребу за ловом као таквим, не за обезбеђивањем оброка у конкретном случају.

Тачно, пси лове у чопору, али да ли знаш на ком принципу ''раде'' сточарски и овчарски пси? Да ли си гледала како то један овчарски пас успева да контролише цело стадо? У том случају, један пас наизменично игра све улоге у чопору....
Јако је занимљиво, писао је Дезмонд Морис (доктор филозофије и управник зоолошког врста у Лондону) о томе...Прочитај његову књигу ''Упознајте свог пса''...јако је интересантна.
 

Back
Top