Fakultet Fizicke Hemije

Jel moze da se radi kao forenzicar sa ovim fakultetom??? Ima izborni predmet fornzicka fizicka hemija u VIII semstru, ali mi opet malo cudno na osnovu jednog predmeta da se rdai taj posao....:confused:

ja sam bio na fakultetu i zene iz studentske sluzbe su rekle da mozes raditi kao forenzicar, sta vise vecina forenzicara u Srbiji su fiziko hemicari.
Inace ja sam bio "student" ovog fakulteta samo 3 dana i prebacio se u drugu skolu, jer fizika hemija ipak nije ono sto sam ja zeleo i mislim da je malo pretesko za mene :)...
 
tema je malo zastarela ali se nadam da ce se naci neko ko ce mi odgovoriti.. :)
planiram da ove godine upisem farmaciju, ali, konkurencija je stvarno velika i plasim se da necu uspeti.. :/
pa mi je na pamet pala ideja o fizickoj hemiji.. hemija, matematika i fizika su mi veovatno omiljeni predmeti, pa smatram da to ne bi bio promasen izbor.. E sad, koliko je fizicka hemija perspektivna u odnosu na farmaciju, u Srbiji i inostranstvu? :)
Hvala
 
tema je malo zastarela ali se nadam da ce se naci neko ko ce mi odgovoriti.. :)
planiram da ove godine upisem farmaciju, ali, konkurencija je stvarno velika i plasim se da necu uspeti.. :/
pa mi je na pamet pala ideja o fizickoj hemiji.. hemija, matematika i fizika su mi veovatno omiljeni predmeti, pa smatram da to ne bi bio promasen izbor.. E sad, koliko je fizicka hemija perspektivna u odnosu na farmaciju, u Srbiji i inostranstvu? :)
Hvala
Ako volis upisi fizicku hemiju . Ali treba razumeti da se fizicka hemija bavi ozbiljnom teorijskom i eksperimentalnom naukom dok se farmacija bavi primenjenom hemijom . Samim tim se radna mesta mogu da drasticno razlikuju sa jednim i drugim fakultetom . U Srbiji farmacija definitivno u inostranstvu fizicka hemija ;)

Pozdrav
 
Na sajtu FFH, Beograd se mogu naći minimalne informacije vezano za upis. Npr. za prijemni iz hemije se nisu udostojili da navedu literaturu pomoću koje treba spremati prijemni. Za ostale predmete su napisali literaturu, ali davne 2005. godine. Takođe, može se naći samo prijemni test iz 2005. godine. Na sajtu PMF, ETF itd. se mogu naći prijemni testovi za unazad dvadeset godina. Ovo me na samom početku dovelo u sumnju o kakvom se ,zapravo, fakultetu radi. Ne pokazuju minimalnu organizaciju. I kako onda povjerovati riječima pohvale tolikih studenata vezano za ovaj fakultet? Da li iko može biti objektivan i reći stvarnu situaciju vezano za FFH u Beogradu?
 
Je li mi netko moze odgovoriti kakva je razlika izmedju Forenzike sa Fakulteta za fizicku hemiju i Forenzike sa Fakulteta bezbednosti(mislim na specijalisticki studij forenzike)?

Da li se na FFH moze opredeliti za Forenziku(kriminalisticko-forenzicko istrazivanje mesta zlocina) i kakvo se uopce stice zvanje nakon zavrsenog specijalistickog studija Forenzike na FFH i gdje se moze zaposliti s tim zvanjem ?:dontunderstand:
 
Na sajtu FFH, Beograd se mogu naći minimalne informacije vezano za upis. Npr. za prijemni iz hemije se nisu udostojili da navedu literaturu pomoću koje treba spremati prijemni. Za ostale predmete su napisali literaturu, ali davne 2005. godine. Takođe, može se naći samo prijemni test iz 2005. godine. Na sajtu PMF, ETF itd. se mogu naći prijemni testovi za unazad dvadeset godina. Ovo me na samom početku dovelo u sumnju o kakvom se ,zapravo, fakultetu radi. Ne pokazuju minimalnu organizaciju. I kako onda povjerovati riječima pohvale tolikih studenata vezano za ovaj fakultet? Da li iko može biti objektivan i reći stvarnu situaciju vezano za FFH u Beogradu?
Pre svega pozdrav ! Elem, ne znam koliko si duboko zalazila u sajt fakulteta, ali na sajtu poprilicno stoji lepo objasnjeno sta , kada i kako u vezi sa upisom . Stavise procedura za upis je rutinska kao i na svim fakultetima, dakle polazes prijemni , sacekas rezultate, i dodjes i upises se na fakultet . Dakle nista inovativno , komplikovano i neuobicajano . Sto se tice samog prijemnog ispita, nije da branim fakultet ali se to sa neke strane podrazumeva , literatura obuhvata celo gradivo iz gimnazije prirodno matematickog smera za hemiju , fiziku i matematiku, a sto se tice same fizicke hemije, ona obuhvata plan i program srednje hemijske skole iz programa fizicka hemija . Opet, testovi od prethodnih godina sa prijemnih ispita bih mozda i ja zamerio malo, ali veruj mi kada ih budes videla (a to mozes uciniti svakog radnog dana ukoliko dodjes na fakultet) bice ti jasno zasto se tome ne posvecuje neka velika paznja . Poenta price jeste da je prijemni ekstremno lak, i ocekuje od tebe iskljucivo elementarna znanja iz gore navedenih predmeta . O kakvom se zapravo fakultetu radi govorimo mi studenti, a kao sto si i cula od drugih, ja te necu lagati jer za to nemam razloga, fakultet je fenomenalan . Svakako mislim da si stekla pogresan utisak o istom i iskreno se nadam da cemo te razuveriti ukoliko dodjes na isti , popricas in vivo sa studentima, profesorima, asistentima i slicno . Vrlo sam objektivan i zelim ti reci "stvarnu situaciju" ali zaista ne znam sta pod tim podrazumevas . Pitanja (kakva god) su dobrodosla, mozes u privatnoj poruci a mozes i ovde javno da svi vide . Svakako cu sloziti sa jednim od profesora na nasem fakultetu, da je ovaj fakultet nedopustivo lak fakultet ali da je opet najbolji u zemlji i sire . A sve ces to i sama videti jednog dana ukoliko resis da upises . Osecaj se slobodno da postavis bilo kakva pitanja u vezi sa fakultetom , stojim ti na raspolaganju !
Srdacan pozdrav
Je li mi netko moze odgovoriti kakva je razlika izmedju Forenzike sa Fakulteta za fizicku hemiju i Forenzike sa Fakulteta bezbednosti(mislim na specijalisticki studij forenzike)?

Da li se na FFH moze opredeliti za Forenziku(kriminalisticko-forenzicko istrazivanje mesta zlocina) i kakvo se uopce stice zvanje nakon zavrsenog specijalistickog studija Forenzike na FFH i gdje se moze zaposliti s tim zvanjem ?:dontunderstand:

Razika je u predmetima koji se slusaju, naime fizikohemicari slusaju vise "prirodnjacke" predmete dok studenti fakulteta za bezbednost slusaju vise drustvene predmete . Plan i program mozes naci na sajtu fakulteta

http://www.ffh.bg.ac.rs/forenzika_opste.html <--- Ovde mozes naci opste informacije o studijama, akreditaciju (priznanje diplome) i slicno

http://www.ffh.bg.ac.rs/forenzika_moduli.html <--- Ovde mozes naci spisak predmeta koji slusaju studenti sa fizicke hemije ali i bezbednosti, opis predmeta i predavace

Sto se tice priznatosti, priznato je . Zvanje nisam siguran koje se dobije ali posalji slobodno studentskoj sluzbi pitanje u e-mail-u ili ih pak nazovi . Gde se mozes zaposliti, odgovor je gde je forenzicar potreban (ukoliko mislis na samu forenziku po sebi) . Svakako ove specijalsiticke studije su nastale kao izucavanje forenzike sa dva aspekta, pravnog i naucnog . Fizikohemicari izucavaju ovaj drugi . Dakle ukoliko si sa FB-a nemoj ocekivati preterano nauke niti da ces posle moci da radis posao krim tehnicara u laboratoriji . Za vise informacije nazovi studentsku sluzbu !

Pozdrav
 
Sad pogledah na sajtu fakulteta, i videh da na sajtu ipak postoji preporucena literatura i tematske oblasti koje treba da budu obradjene za prijemni ispit . Tako da si se naljutila nepotrebno na nas . Svakako sam i sumnjao da je u pitanju nesporazum . Ovde se nalazi preporucena literatura kao i plan i program za prijemni ispit http://www.ffh.bg.ac.rs/zadaci.html
Zaista, mislim da nisam bespotrebno "napala" organizaciju fakulteta. Naprosto, nevjerovatno mi je kako se na ovom fakultetu nije nista promijenilo po pitanju prijemnog ispita od 2005. godine, dok na gotovo svakom drugom to se svake godine mijenja. Počev od literature po kojoj treba spremati prijemni, do tematskih oblasti koje treba spremiti itd. Ja sam zainteresovana za prijemni ispit iz hemije. Ispod tematskih oblasti koje su naveli da treba spremiti, piše sledeće: "Osnovnu literaturu za pripremu ovih ispita čine udžbenici koji su u upotrebi u srednjem usmerenom obrazovanju."
Koji su to udžbenici, i šta konkretno smatraju pod "usmjerenim obrazovanjem"? To je ipak širok pojam, iako u svom nazivu ima riječ "usmjereno":D Možda će ti se učiniti da je sasvim dovoljno što znam koje oblasti treba spremiti. Apsolutno da nije, pogotovo zato što sam iz Republike Srpske, i naše školstvo se u ogromnoj mjeri razlikuje od vašeg. Npr. lekcija o ugljiko hidratima u mom udžbeniku i u srbijanskom udžbeniku se podudara samo u pogledu najosnovnijih informacija o ugljiko hidratima. Potpuno različito znanje se plasira učenicima iz Republike Srpske i srbijanskim učenicima. I, zato mi je jako bitno da znam u detalje po kojoj literaturi da spremam prijemni. Nije nerješiv problem, imam njihov imejl, pisaću im, ali ljuti me što taj sajt ne nudi sve informacije. Na taj način se ne popularizuje fakultet, a, koliko sam informisana, FFH ima problem sa "popularnošću"( jako malo ljudi se upisuje). Biće ljudi kojima će ovaj fakultet biti sumnjiv, baš zbog manjka tih informacija, i automatski će mu pripisati svojstvo lošeg fakulteta. Nadam se da razumiješ o čemu govorim. Inače, definitivno sam odlučila da upišem FFH. :) Imam brdo pitanja, čim ugrabim vremena pišem ih, a nadam se da ćeš ti i dalje ostati u stavu da ćeš mi na njih rado odgovarati!:)
 
Zaista, mislim da nisam bespotrebno "napala" organizaciju fakulteta. Naprosto, nevjerovatno mi je kako se na ovom fakultetu nije nista promijenilo po pitanju prijemnog ispita od 2005. godine, dok na gotovo svakom drugom to se svake godine mijenja. Počev od literature po kojoj treba spremati prijemni, do tematskih oblasti koje treba spremiti itd. Ja sam zainteresovana za prijemni ispit iz hemije. Ispod tematskih oblasti koje su naveli da treba spremiti, piše sledeće: "Osnovnu literaturu za pripremu ovih ispita čine udžbenici koji su u upotrebi u srednjem usmerenom obrazovanju."
Koji su to udžbenici, i šta konkretno smatraju pod "usmjerenim obrazovanjem"? To je ipak širok pojam, iako u svom nazivu ima riječ "usmjereno":D Možda će ti se učiniti da je sasvim dovoljno što znam koje oblasti treba spremiti. Apsolutno da nije, pogotovo zato što sam iz Republike Srpske, i naše školstvo se u ogromnoj mjeri razlikuje od vašeg. Npr. lekcija o ugljiko hidratima u mom udžbeniku i u srbijanskom udžbeniku se podudara samo u pogledu najosnovnijih informacija o ugljiko hidratima. Potpuno različito znanje se plasira učenicima iz Republike Srpske i srbijanskim učenicima. I, zato mi je jako bitno da znam u detalje po kojoj literaturi da spremam prijemni. Nije nerješiv problem, imam njihov imejl, pisaću im, ali ljuti me što taj sajt ne nudi sve informacije. Na taj način se ne popularizuje fakultet, a, koliko sam informisana, FFH ima problem sa "popularnošću"( jako malo ljudi se upisuje). Biće ljudi kojima će ovaj fakultet biti sumnjiv, baš zbog manjka tih informacija, i automatski će mu pripisati svojstvo lošeg fakulteta. Nadam se da razumiješ o čemu govorim. Inače, definitivno sam odlučila da upišem FFH. :) Imam brdo pitanja, čim ugrabim vremena pišem ih, a nadam se da ćeš ti i dalje ostati u stavu da ćeš mi na njih rado odgovarati!:)

Nije bilo razloga da se menja bilo sta po ovom pitanju . Inace , fakultet je primio moj predlog da se okace testovi od prethodnih godina , nadam se da ce vrlo skoro biti okaceni na sajtu . Tako da nista se ne sekiraj ! To sto se nije promenilo ne znaci da je nuzno lose , ne znam kako bih ti to objasnio . FFH nema razloga da studente (buduce) iznenadjuje bilo kakvim trik pitanjima . Nas prijemni je jasno i koncizno koncipiran, trazi se sirovo znanje bez prevare, trikova, ili bilo kakvih "caka" koje bi studente (opet buduce) na testu prevarile da zaokruze pogresan odgovor .

Elem da si dovoljno pazljivo proucila naisla bi i na ovo

http://www.ffh.bg.ac.rs/docs/INFO PROGRAMI I ZADACI za sajt pdf.pdf

Gde jasno pise koje oblasti ze zahtevaju da poznajes u cilju dobrog uradjenog prijemnog ispita ;) No svakako ti ne zameram i meni je u pocetku bilo jako tesko da se snadjem na sajtovima generalno fakulteta . Na gore navedenom linku imas spisak tema koje se obradjuju kao i preporucenu literaturu , dakle nemas razlog za brigu , ljutnju i sto je najbitnije sumnju , Sto se mene tice odgovoricu ti na sva pitanja koje budes postavila i svakako se nadam da ce se kolege ukljuciti u isto .

Pozdrav
 
Добар дан, имам пар питања у вези уписа, и даљег школовања на овом факултету. Елем, чуо сам да се на факс, и то на буџет веома лако упада, јер нпр. од 50 буџетских места, 30 људи конкурише за упад на факултет? Ако је то наведено тачно, занима ме да ли је онда потребно имати задовољавајући број бодова да се упадне на буџет, или је сасвим довољно појавити се на пријемном испиту? Даље ме занима колико је тежак факултет(под тим подразумевам тежину предмета, тежину припремања испита, строгоћа професора, да ли је обимно градиво итд)? Ја искрено никада нисам волео претерано природне науке, више сам волео друштвене, али су ми упоредо ишле једне са другима, тј. уз учење сам их веома добро схватао, мислећи на физику, мату и хемију(причам о основној школи, јер у средњој се баш нисам ни трудио око било чега). Занима ме који су предмети у првој години, и колико их има? Ако се сетим нечега још питаћу вас, унапред вам хвала.
 
Добар дан, имам пар питања у вези уписа, и даљег школовања на овом факултету. Елем, чуо сам да се на факс, и то на буџет веома лако упада, јер нпр. од 50 буџетских места, 30 људи конкурише за упад на факултет? Ако је то наведено тачно, занима ме да ли је онда потребно имати задовољавајући број бодова да се упадне на буџет, или је сасвим довољно појавити се на пријемном испиту? Даље ме занима колико је тежак факултет(под тим подразумевам тежину предмета, тежину припремања испита, строгоћа професора, да ли је обимно градиво итд)? Ја искрено никада нисам волео претерано природне науке, више сам волео друштвене, али су ми упоредо ишле једне са другима, тј. уз учење сам их веома добро схватао, мислећи на физику, мату и хемију(причам о основној школи, јер у средњој се баш нисам ни трудио око било чега). Занима ме који су предмети у првој години, и колико их има? Ако се сетим нечега још питаћу вас, унапред вам хвала.
Cao i tebi . Bice mi vrlo drago da ti dam neke od odgovora kojih se ne treba da drzis kao pijan plota jer je to iskljucivo moje misljenje . Istina je da se na fakultet ,,lako upada,, razlog tome nisu niski kriterijumi profesora vec veliko neinteresovanje ucenika za prirodne nauke . Svakako, mi na fakultetu se svi zajedno trudimo da to promenimo kroz festivale razlicitog tipa . Broj mesta na fakultetu je 100, od toga je 80 predvidjeno budzetom a 20 se finansira iz svog dzepa . Svakako je lako upisati fakultet , ne mogu se setiti tacnog broja poena koji je imao poslednji rangirani prosle godine ali znam da je bilo jako malo . Prijemni je poprilicno lagan, samo osnove , a pritom i ne moras polagati prijemni ispit ukoliko imas maturski iz matematike, fizike, hemije ili fizicke hemije .

Predmea kao i na drugim fakultetima ima svakakvih . Imas tezis, laksih i osrednjih ali sve to u nekim granicama normalne po mom misljenju. Misljenja sam da ucim apsolutno redovno da mi ni jedan predmet ne bi bio tezak ali posto nije tako, cesto se zalim kako mi je tesko pritom znajuci da sam ja zabrljao stvar .:p Sa te strane gledista ne moras da brines ukoliko si vredan i lepo raspolazes vreenom . Sto se tezine pripremanja ispita tize, to je jako individualna stvar ali je uglavnom (meni barem) bilo lako spremati ispite obzirom na to da tokom cele godine imas vise kolokvijuma koji te ,,teraju,, da pratis redovno nastavu. Sto se strogoce tice, to je vrlo relativno a i zavisi sta podrazumevas pod strogocom . Vecina njih se prema meni barem postavilo krajnje prijateljski, svakako da treba da postoji postovanje odnosa profesor-student ali ni jedan jedini put nisam ..osetio,, preterivanje u tome . Dakle krajnje su objektivni i zaista veliki strucnjaci ako mene pitas . Neko ce ti se dopasti manje , neko vise ali to je sasvim normalno . Svakako bih te upozorio da prirodna nauka mora da se voli kako bi se ovaj fakultet zavrsio sa lakocom i kako bi studiranje proteklo onako kako treba i stoga bih voleo da dobro razmislis pre nego ga upises . Spisak predmeta imas na sajtu fakulteta www.ffh.bg.ac.rs

Srdacan pozdrav!
 
Na zvaničnom sajtu FFH piše da za pripremu prijemnog iz hemije treba koristiti udžbenike srednjeg usmjerenog obrazovanja. Studentskoj službi sam se obratila mejlom, tj. zamolila sam da mi konkretno napišu koji su to udžbenici jer je to ipak širok pojam. Međutim, već duže vrijeme mi niko ne odgovara na mejl. Da li može neko sa fakulteta da to ispita, pa da napiše ovdje, puno bi mi značilo. Unaprijed zahvaljujem!
 
Na zvaničnom sajtu FFH piše da za pripremu prijemnog iz hemije treba koristiti udžbenike srednjeg usmjerenog obrazovanja. Studentskoj službi sam se obratila mejlom, tj. zamolila sam da mi konkretno napišu koji su to udžbenici jer je to ipak širok pojam. Međutim, već duže vrijeme mi niko ne odgovara na mejl. Da li može neko sa fakulteta da to ispita, pa da napiše ovdje, puno bi mi značilo. Unaprijed zahvaljujem!

Radi se o udžbenicima koji se koriste u gimnaziji prirodno matematičkog opredeljenja !

Pozdrav!
 
Na zvaničnom sajtu FFH piše da za pripremu prijemnog iz hemije treba koristiti udžbenike srednjeg usmjerenog obrazovanja. Studentskoj službi sam se obratila mejlom, tj. zamolila sam da mi konkretno napišu koji su to udžbenici jer je to ipak širok pojam. Međutim, već duže vrijeme mi niko ne odgovara na mejl. Da li može neko sa fakulteta da to ispita, pa da napiše ovdje, puno bi mi značilo. Unaprijed zahvaljujem!

Ne razumem kako mozete da toliko nipodostavate podatke sa zvanicnog sajta nekog fakulteta. Ako lepo pise, da se sprema literatura za gimnaziju onda se tako i sprema. Nikada se jos nije dogodilo da neki fakultet napravi enormnu gresku, i napise da je potrebno spremanje iz knjiga za neku drugu srednju skolu. Jedino sto oni napisu je sigurno, a za ostalo vam niko ne moze garantovati.
 
Poslednja izmena:
Vlado, nije mi jasno kako vi u mom pitanju vidite "nipodoštavanje" podataka sa zvaničnog sajta. Ja sam tražila pojašnjenje pojma " udžbenici srednjeg usmerenog obrazovanja", jer sam taj pojam našla ovdje: http://www.ffh.bg.ac.rs/docs/INFO PROGRAMI I ZADACI za sajt pdf.pdf Postoji više različitih srednjih usmjerenih škola, u kojima se predava po različitim udžbenicima. I, valjda nije svejedno na koje udžbenike misle na sajtu!?
 
Vlado, nije mi jasno kako vi u mom pitanju vidite "nipodoštavanje" podataka sa zvaničnog sajta. Ja sam tražila pojašnjenje pojma " udžbenici srednjeg usmerenog obrazovanja", jer sam taj pojam našla ovdje: http://www.ffh.bg.ac.rs/docs/INFO PROGRAMI I ZADACI za sajt pdf.pdf Postoji više različitih srednjih usmjerenih škola, u kojima se predava po različitim udžbenicima. I, valjda nije svejedno na koje udžbenike misle na sajtu!?

Pa sta Ti nije jasno ukoliko takvi podaci stoje na zvanicnom sajtu fakulteta?
 
ja sam bio na fakultetu i zene iz studentske sluzbe su rekle da mozes raditi kao forenzicar, sta vise vecina forenzicara u Srbiji su fiziko hemicari.
Inace ja sam bio "student" ovog fakulteta samo 3 dana i prebacio se u drugu skolu, jer fizika hemija ipak nije ono sto sam ja zeleo i mislim da je malo pretesko za mene :)...

kao forenzičar možeš da raiš i sa diplomom hemije sa PMF-a
provereno, nekoliko naših studenata tako radi:ok:
 
neko moje višegodišnje iskustvo u pripremi ya prijemni ispit kaže da je hemija jedna i da se isto spremaj za bilo koj fax gde se na prijemnom polaže hemija

udžbenike za gimnaziju u sake, zbirku zadataka Lijinu proraditi i nema problema
svima preporučujem zbirke zadataka sa rešenjima za prijemni koje gotovo svaki fakultet izdaje,
to je najbolji način da vidite na koj način se uči teoruja
recimo ne treba očekivati da iko će na testu tražiti objašnjavanje hidrolize i sl
jednostavno naju se nizovi jedinjenja i ptreba prepoznati niz u kojem su ona jedinjienja koja hidrolizuju

ili
nikog ne zanima šta je izomerija
jednostavno dobijete molekulsku formulu pa se očekuje da napišete izomere, i to je cil primeniti stečena znanja


prirodne nauke se relativno lako upisuju
ali mnogo napornije studiraju no ostali fakulteti

ali vredi:heart:
a
 

Back
Top