Fakultet Fizicke Hemije

loopless:
Ta buducnost koju ti predvidjas se vec desila, vec postoje novi izvori energije i lek protiv AIDSa.
Savremene zemlje su otisle dosta daleko u tome i nasi studenti treba da idu u inostranstvo da bi se usavrsavali, postoje agencije koje to organizuju vrlo povoljno.
Uvek su se skolovani Srbi skolovali van Srbije :idea:

Kako da ne,sve je otkriveno i uslo u serijsku proizvodnju,treba samo da dignemo sve cetir' uvis :lol:
Pominjesh agencije kao da je u pitanju turisticko putovanje.
Jedina "viza" za usavrsavanje je preporuka profesora,stipendija i sl.
 
ala lažete.........................prvo ovaj fax može da upiše ko hoće........................sada je po bolonji................znači smrt jedan ispit i ti si pao godinu pa sve od početka.............................................
 
Da li je istina da u svetu zapravo ne postoji "Fakultet za fizicku hemiju", vec fh postoji samo kao odsek na "Hemijskom fakultetu" i da li ta cinjenica diplome naseg HF cini priznatijim u svetu nego one sa FFH? Sta je dakle "pametnije" upisati, ukoliko ste veliki zaljubljenici i u hemiju i u fiziku, nauku uopste? Cak i posle HF, uvek postoji mogucnost za odlaskom na postdiplomske iz FFH ,ali ne i obratno, zar ne? Voleo bih kada bi mi neko mogao obrazloziti odgovore na ova pitanja. Unapred hvala.
 
Cleopp:
Da li je istina da u svetu zapravo ne postoji "Fakultet za fizicku hemiju", vec fh postoji samo kao odsek na "Hemijskom fakultetu" i da li ta cinjenica diplome naseg HF cini priznatijim u svetu nego one sa FFH? Sta je dakle "pametnije" upisati, ukoliko ste veliki zaljubljenici i u hemiju i u fiziku, nauku uopste? Cak i posle HF, uvek postoji mogucnost za odlaskom na postdiplomske iz FFH ,ali ne i obratno, zar ne? Voleo bih kada bi mi neko mogao obrazloziti odgovore na ova pitanja. Unapred hvala.


Ko te je ovo lagao? Prvo, mozes vrlo lako da proveris da li postoji neki fakultet ili samo odsek. Na sajtu www.infostud.com imas web adrese svih fakulteta, pa izvoli pogledaj.

Sto se priznavanja diplome u svetu tice, PODJEDNAKO su priznate diplome oba fakulteta. Za upis na postdiplomske studije u inostranstvu se mnogo manje gledaju ocene i diploma, a mnogo vise preporuke profesora i ono sto si tokom studija uradio. Mi smo trenutno u inostranstvu i jos nam niko nije trazio diplomu. Polozili smo GRE i TOEFL i poslali preporuke i to je bilo dovoljno da nas prime. Dale, vaznije je da hoces da radis i da ides na prakse, a ocene su ti bitne da bi ostavio dobar utisak na profesore kako bi ti napisali dobru preporuku.

Ovo za postdiplomslke studije nije tacno. Moguce je i jedno i drugo, mozes cak i diplomski da radis na drugom faksu (HF ili FFH), samo treba da pronadjes mentora voljnog da saradjuje, posto se neki od profesora i ne mirisu bas najbolje...

Dakle, upisi ono sto te vise zanima!!! Ako upises FFH imaces nesto vise slobodnog vremena, posto vezbe nisu toliko zahtevne kao na HF, narocito na visim godinama. Takodje FFH je lakse zavrsiti ako si prosecan student nego HF. Ako si stvarno dobar, mozes na oba faksa mnogo da naucis. Nas ti je savet da posetis sajt fakulteta, pogledas koji se predmeti uce na kom faksu, uzmes neke Univerzitetske udzbenike da prelistas... Zapitaj se da li znas sta izucava fizicka hemija i upoznaj se sa tim malo bolje (fh se ne pominje uopste u Gimnaziji). Razmisli sta zelis da radis kad zavrsis. Mi smo oboje zavrsili HF jer smo zeleli da se bavimo organskom hemijom, a ne interesuje nas npr. radiohemija. To ne znaci da ne volimo fizicku hemiju i da je ne koristimo u radu (narocito kinetiku). Na HF na IV godini organskog smera postoji predmet fizicka organska hemija... Isti predmet, na mlo visem nivou, smo imali i ovde na postdiplomskim. Dakle, HF i FFH nisu nikakvi "protivnici", vec se medjusobno dopunjuju, a ti, ponovo ti kazemo, izaberi ono sto te vise interesuje.
 
"Ako upises FFH imaces nesto vise slobodnog vremena, posto vezbe nisu toliko zahtevne kao na HF, narocito na visim godinama. Takodje FFH je lakse zavrsiti ako si prosecan student nego HF."

Ako upises FFH, tesko da ces imati viska slobodnog vremena. Neke vezbe iako su vise teorijske, nego sto su prakticne, tipa kvantna hemija, FH cvrstog stanja ili pak atomska ili molekulska spektrohemija i atomistika, oduzimaju jako mnogo vremena! 4 predmeta od pomenutih su sa zavrsnih godina.
Za to da je lakse pre zavrsiti FFH ako si prosecan student, nego HF, nisam sigurna, jer nemam uvid u statistiku pmf-a. Svesna sam tezine fakulteta za fiziku, ali hemijski fakultet zaista ne mogu da komentarisem.
 
Hvala vam/Vam, Hemicari (ne znam da li da se obracam u jednini ili mnozini), na sadrzajnom odgovoru.
Mene zapravo interesuju i hemija i fh, a sa znanjem kojim trenutno raspolazem, a koje je sasvim sigurno jako malo, srednjoskolsko, ne mogu sasvim precizno prosuditi cime cu se u zivotu baviti. Zato tragam za fakultetom koji ce mi vise pruziti znanja i iskustva, po mogucstvu, i hemije i fizicke hemije, mada ne uocavam jasne granice... zato sam i u dilemi.
Fizicka organska hemija (Foh)? Zvuci jako interesantno, posebno jer podrazumeva disipline koje se bave interakcijom zracenja sa supstancom (citao sam nesto o tome na sajtu). Medjutim, koliko su stvari u relanosti zaista onakve kakvim se na sajtu prezentuju? Foh, na primer, podrazumeva i sonohemiju, fotohemiju. Kakvi su uslovi za sticanjem prakticnih iskustava iz, npr, ovih disciplina, ili, organskih sitenteza? Jesu li u pitanju ciste elementarnosti , ili citav sistem ima jedan visi nivo? A koliko su predavanja, inace, teorijski orijentisana programu koji HF svojim sajtom prikazuje? Bilo bi sjajno da je sajt pravoveran prikaz stanja stvari, te me zanima.
Na FFH me najvise interesuju spektroskopija, elektrohemija i nelinearna dinamika. Nelinearne nema na HF, ali sta je sa ovim drugim disciplinama, koliko se dobro izucavaju? Kakvo je stanje stvari sa organskom i anlitickom na FFH? Poznato mi je da je organska slaba, da li je stavrno tako? A da li se studenti FFH upoznaju sa dosta metoda analiticke? Kakvi su uslovi za rad? Zasto na FFH prakticno nema smerova? Sta je sa biofizikom na FFH?

Bio bih jako zahvalan na odgovorima.:-|

P.S. Ako je u redu da pitam, kakav ste, Hemicari, imali prosek na HF, koji vam/Vam je omogucio uspesne rezultate testiranja, dobre preporuke i odlazak na postdipl. u inostranstvo? Kako se snalazite sada, sa znanjem i iskustvom koje vam/Vam je Fakultet pruzio?
 
То је тачно да су дипломе наших факултета који за базу имају хемију екстра признате у свету. Ја сам студент прве године Технолошког у Београду на хемијском инжењерству и знам из прве руке да се добри студенти по завршетку студија добијају позиве из иностранства. Цене нашу хемију... :)
 
Ima li studenata koji su studirali istovremeno HF i FFH i kako je to funkcionisalo (pitam ovo jer pretpostavljam da se pojedini ispiti sa HF priznaju na FFH i obratno)?
Koliko je to realno kada je Bolonja na snazi?
Kakve je promene Bolonja donela HF-u, odnosno FFH-u?
Hvala na odgovoru.
 
Ma te fore sa 2 faxa zaboravi . Covek slabo sta da moze gluplje uraditi od toga u zivotu . Izaberi jedan , zavrsi ga kako valja , magistriraj ( moze i doktorat ) pa uzivaj . To sto imas dve diplome nece ti doneti ni dva posla ni duplu platu , bices u istom polozaju kao i ostali samo sto ces izgubiti nekih 5-6 godina zivota . PS. moze se upisati samo na jedan fakultet na teret budzeta . Sto da tvoji roditelji placaju zbog tvog cistog hira .
 
dajte ljudi, ovo je tripozno
ja studiram po bolonji i nije bas slatko
ali, sta znam
ne znam kako je bilo po ne-bolonji
ukratko, lep je fax, ok je drustvo, ali ako hoces da studiras ffh moras da se odreknes mnogih stvari
pogotovo sad, kad ti je po neki kolokvijum svake nedelje

edit:
a da, i ne moras nista da znas, sve kreces iz pocetka
malo je mat. problem, ali se moze savladati
imam ja kolege koje nisu imale dve blage veze sa mat., i uz malo vise truda, dobijali su
7,8,9
 
Pazite ovako... Interesuje me da li je studiranje dosadno? Da li je teško? Kako je uopšteno???
Znam da se posle završenih studija može raditi u raznim naučnim institutima, pa me zanima kakvim naprimer.... Takođe me interesuje da li postoji šansa za poziv u inostranstvo u toku studija, i koji su uslovi za to? Molim vas da se više fokusirate na ova pitanja... Thx
 
Interesuje me da li je studiranje dosadno?
- Nemas vremena da razmisljas o tome.
Da li je teško? Kako je uopšteno???
- Ovo je zaista relativno. Misljenja sam da je svaki fakultet tezak nakon izvesnog vremena, jer ipak studirati znaci i napraviti izvesne ustupke, odricanja..
Znam da se posle završenih studija može raditi u raznim naučnim institutima, pa me zanima kakvim naprimer?
- Hmm.. Spisak zaista ne mogu da ti obezbedim, ali, recimo da jos nisam cula za taj institut prirodnih nauka, na kojima ne moze da radi jedan fizikohemicar.
Takođe me interesuje da li postoji šansa za poziv u inostranstvo u toku studija, i koji su uslovi za to?
- Visok prosek ocena sa studiranja, mali broj prenesenih ispita i potvrda od svakog profesora ponaosob, da odobravaju da te posalju u inostranstvo, jer tamo ipak predstavljas njihov maticni fakultet.
 
Vidim da baš mnogo volite fizičku hemiju. Šta drugo da vam kažem do želim vam svima puno sreće (pogotovo onima koji žele da upišu fiz.hemiju.njima tek želim uspeh!)
Ja sam od sada tu raspoložen uvek za pitanja i informacije bilo kakve vrste vezane za ovu temu pa nemojte da se ustručavate slobodno me pitajte!
veliki pozdrav svima!
apsolvent fizičke hemije
 

Back
Top