Da li je sada povoljan momenat za kupovinu???

3D-Elite

Početnik
Poruka
17
Posto se bavim 3D-dizajnom..treba mi jaci komp.....
1.Da li je povoljan trenutak za kupovinu Athlon ili Intel procesora sa dva jezgra....DDR2 memorije....i DVD rezaca......?????
2.Da li je neka komponenta od ovih zastarela ili ce uskoro...( Cuo sam nesto za DDR3 ..... a koje su cene BLu-Ray rezaca?????)
3.Da li cene padaju oko Nove godine tj.pre ili posle...ili sve to nema veze :lol: ???
 
Ako budeš mnogo čekao nikada nećeš kupiti kompjuter . Što se tebe tiče izjasnio si se , namenio si ga 3d dizajnu, mislim da i nije toliko bitno dali ćeš kupiti AMD 64 ili Intel duo core, mnogo je bitnije da kupiš dosta ram memorije i što jaču grafiku i što kvalitetniji monitor . Moj predlog je da bez obzira koji procesor kupio , uzmeš bar 1gb ram memorije (što brže) koju može da nosi tvoja buduća matičnaploča, ako imas para za pci-expres jednu grafičku od 512 mb ili ako imas mnogo para dve pci-expres grafičke kartice sa SLI tehnologijom nemoj samo da zaboraviš da moraš da imaš duplo veću ram memoriju od memorije koje poseduju grafičke kartice.Treba ti hard disk što većeg kapaciteta , po mogućnosti dva jedan , brži recimo sa 10000 o/min sa 16 mb jedno 72 gb prostora (da bude C ) i jedan hard gde ćeš da tovariš sve to što napraviš , recimo od 250 - 400 gb, mislim da marke ovde ne vredi spominjati jer su svi proizvođači približno istog kvaliteta. Pošto ćeš verovatno obrađivati i zvuk uz 3d poželjna je zvučna 7.1 , .Šta bi još mogao da gledaš jedan solidan monitor od 19 incha sa što većom rezolucijom ili možda čak i dva monitora (kažu da ti se otvara jedan sasvim drugi svet). DVD RW obavezno dubl lajer jedan od 16x , mislim da je još rano za Blurey tehnologiju i da je to izuzetno skupo, sve ostale komponente možeš da odabareš po nekom izboru jer po kvalitetu su približno iste komponente od različitih proizvođača. Da i zaboravih TV karticu što kvalitetniju,. :)
 
Pa to da mi procesor i nije vazan nije toliko tacno....ne znam da li si nekada radio u nekom programu za 3D....pa to renderovao....ili jos gore sam proces dok ne namestis scenu da izgleda potpuno onako kako i zelis....JOOOJ!!!! :roll:
Evo linka:
http://www23.tomshardware.com/cpu.html?modelx=33&model1=433&model2=479&chart=188

Naravno 1GB DDR2 minimalno..znas li koju???

Planiram graficku oko 250-300E a nemam kintu za 2X toliko....mada grafika treba nekom ko hoce da mu igrica radi u Full detaljima...OGROMNOJ rezoluciji....obican view u 3dsMAXu i nije toliko zahtevan...

HDD: Jel to pucas na RaptorX??? :wink: Ne znam da li cu sada imati novca za njega ali uzecu ga kad tad....Planiram WD,Seegate, ili Maxtor 320GB Sata2

Zvuk: To jos uvek nisam planirao...to mi je manje vazno...za sada mi je posao zavrsavala integrisana na Gigabyte maticnoj...ali necu na to dati vise od 50E... ma i manje..

Monitor: E sada,znaci imam Hansol 17"....planiram da uzmem neki "tanak" :lol: dobar ugao...ali i da nema duhova...PA koji bi to bio???

Sta ce mi TV kartica...??? Ako si mislio da capturujem video signal....imam VIVO na grafickoj.....a i vec imam 1 TV karticu........

U svakom slucaju hvala na postu.....
Sklapam komp od oko 1500E sa lcd monitorom 19" pa ako neko ima dobru konfiguraciju nek napise ili ispravi ovo moje gore......!!! POZ
 
kad oduzmes monitor ostane ti oko 1100-1200e
ja ti obavezno preporucujem INTEL i to c2d e6600 ~ 330e
gigabyte dq6 ili asus p5b deluxe ~ 200e
uzmi 2GB memare i to imas dosta dobre dc-kitove apacer-a, geila, kingstona(hypermax), corsair... ~ 200e
7900gt kosta otprilike ~ 280e
u hddove se ne razumem ali sigurno 2x160gb min (mozda neki raid mod)... ~ 200e
kuciste i DOBRO napajanje ~ 100e
to ti je sve 1310e e sad jbga uzmi 17" monitor :D ... i doguraces na 1500e
 
Kao i uvek ima prosipanja. Covekukoji se bavi 3D animacijom treba extra TV karta..mislim stvarno.
Stvari koje su ti najbitnije su ti CPU i memorija (i ploca naravno). E sad ako radis sa nekim sirovim formatima i zelis realtime preview onda su ti potrebni i brzi i stabilni hard diskovi (sto verovatno znas, a ovo pisem cisto zbog nekih koji pominju TV kartice).
Sto se tice CPUa, trenutna situacija kaze samo Intel, koji to zavisi od finansijske situacije, a preporuka je neki 6600, ali ako uspes da nadjes neki jaci model i da priustis za njega, ni to nece biti lose (6700, 6800 i njihove revizije).
Memorija DDR2, DDR3 ce se tek pojaviti kroz neko vreme, tako da se to ne isplati cekati. I nemoj slucajno da uzmes neku sugavu na 533MHz, vec nesto bar na 800MHz (Transcend, Geil, Corsair...).
Da bi ti sve ovo radilo onako kako je predvidjeno obavezno uzmi sto bolju plocu. firma sa kojom ja imam ugovor na zalost ima samo Asusove ploce, pa zadnjih nekoliko meseci nisam dolazio u bliski susret sa nekim drugim plocama, ali verujem i dalje da su Abit, Epox i Dfi bolji od Asusa.
Hard, kao sto rekoh, ako planiras realtime pregled ogromnih rezolucija u npr. PAL-B, veoma je bitno da je neki brz i pouzdan, po mogucnosti vezan u Raid, a u tom slucaju bi trebao da uzmes ako ne raptor, a ono bar RAID edition verzije HDDova (svi proizvodjaci imaju svoje RAID edition verzije koje su skuplje za nekih 20-30€ od obicne).
To je nesto sto je neophodno za neki normalan rad sa 3D animacijama, a svi ostali delovi mogu da budu i manje kvalitetni.
 
Кулиража:
Kao i uvek ima prosipanja. Covekukoji se bavi 3D animacijom treba extra TV karta..mislim stvarno.
Ovako TV kartu sam spomenuo samo iz jednoga razloga da može da skida sa televizije bilo šta i da može kasnije to da obrađuje.
A što se tiče ostalih koji se koji se pre*se*avaju mogu i ja to da radim , neka otvore malo listove stranih časopisa koji daju savete za kupovinu računara pa neka pogledaju predloge računara za one koje se bave grafikom profesionalno pa će videti da se cene u svetu kreću od minimalnih 2500 eura do neverovatnih 8-9000 eura i sve mašine su multiprocesorske itd. . Ja sam jednostavno dao predlog čoveku za ono što mu ovde treba i tvrdim da će mu i AMD 64 procesor ladno obaviti posao za koji god da ga nameni, ali ako je njegova želja da ima intel core duo neka bude tako.
 
mslav:
core2duo dere svakog amd-a cak i fx-ove koji su do 3-4 puta skuplji...
Tačno. Evo recimo moj brat radi profesionalno 3D za TV, i prošle nedelje smo zamenili njegov "stari" AMD X2 3800 sa novim Core2 Intelom E6600 na Intelovoj ploči D975XBX sa 2GB Geilovog DDR2 RAM-a na 800MHz i dva Raptora 74 u RAID-u 0. (diskovi su matorci već, al' se drže k'o zmaj).

Mogu vam reći da mašina dere AMD-a, zavisno od testa od "malo" pa do "značajno". Grafičku smo ostavili, jer je dobra (7800GT), a i ionako nema uticaja na brzinu renderovanja scena u Mayi i 3D Studiu. Igrice ne igramo, al smo svejedno odradili 3D Markove, i ovo su rezultati:

3dmark 2001......33467
3dmark 2003......16596
3dmark 2005......7342
3dmark 2006......3964


Takođe sam uradio uporedni PCMark05 na tri mašine, "standardnom" (prva kolona, br. 1) P4 na 3.0 sa 1GB DDR-a i Nvidiom 6600LE, pa u koloni 2 na malo jačem, veoma dobrom i veoma jeftinom Pentiumu Dual Core 805 na 2.66 sa 2GB RAM-a i grafičkom Nvidia GeForce 7600GS i u trećoj koloni na najskupljem i najboljem novom gorepomenutom Core2 Duo-u E6600 na 2.4, sa 7800GT karticom i 2GB RAM-a. Napominjem da kada je urađen test u treću mašinu nismo još ubacili Raptore već je test odrađen sa jednim Seagateom 320GB, te da kada se uzme u obzir da su Raptori dosta brži i još u RAID 0, ovaj rezultat od veoma solidnih 6359 PCMarksova biće još bolji u testovima diska. Da ne dužim, ovo su cifre:

Mašina:.......................1.........2.........3.
Rezultat......................3191......3998......6359.PCMarks
HDD.-.XP.Startup..............7,1.......8,2....... 9,0.MB/s
Physics.and.3D................120,2.....112,4.....218,8.FPS
Transparent.Windows...........403,2.....200,4.....653,1.Windows/s
3D.-.Pixel.Shader.............33,5......114,9..... 237,8.FPS
Web.Page.Rendering............2,6.......2,5.......4,2.Pages/s
File.Decryption...............65,5......50,6......64,8.MB/s
Graphics.Memory.-.64.lines....719,2.....900,4..... 2041,7.FPS
HDD.-.General.Usage...........3,5.......5,0....... 5,6.MB/s
Audio.Compression.............1150,9....1506,7....2581,6.KB/s
Video.Encoding................172,4.....244,2.....440,8.KB/s
Text.edit.....................63,3......101,4.....172,3.Pages/s
Image.Decompression...........13,8......21,2......33,3.MPixels/s
File.Compression..............2,7.......3,7.......5,8.MB/s
File.Encryption...............16,1......29,7......31,6.MB/s
HDD.-.Virus.Scan..............39,6......47,9...... 53,4.MB/s
Memory.Latency.-.Random.16.MB.7,2.......7,9....... 11,0.MAccesses/s



Ako neko hoće da vidi još neki benchmark, nek kaže koji, pa da probamo.
 
Hvala vam u svakom slucaju...mislim da cu uzeti intel....(iako sam do sada imao 2 AMD-a) jer trenutno ima dosta bolje performanse od AMD-a....bar sto se tice 3ds-maxa

2500 eura do neverovatnih 8-9000 eura i sve mašine su multiprocesorske itd

Znam ja da su mogucnosti neogranicene,ali posto ja imam "samo" 18 godina,veoma je tesko da cu ja u zemlji "SRBIJI" naci neki dobar posao i otplatiti masinu od 2500E npr. u neko dogledno vreme.....jednostavno ovde nema posla za 3D!!!!!

Jedino ako nesto padne preko neta_!!!!!! ;-)

Usput evo jednog mog rada:



Kako vam se svidja?
Ovo je renderovano u Brazilu.....1sat i 15ak min.... :lol: AMD athlon 1700+ :cry:
 
Sacekaj sa kupovinom racunara, dok ne prodje sva ova tortura sa izlaskom xbox360 i ps3.
Zato sto ce se zbog njih poceti (morati) forsirati dx10 kartice i mnogo jaci procesori, i samim tim ce im morati pasti cijena kada izadju, ukoliko zele da opstane PC igracka industrija.

Jer svaki izlazak konzola do sada je pravio nagle skokove u zahtjevnosti i jacini konfiguracija, tako kupovina racunara neposredno pred njihov izlasak, bar po meni je sulud.
 
Osnovno pravilo u kupovini računara je da je besmisleno čekati, jer uvek ćeš na nešto čekati. Treba kupiti računar, jer je i lošiji mnogo bolji od nikakvog ili sasvim jadnog. A sasvim je sigurno da će uskoro izaći i bolji od ovih koje sad imamo, ali to je sudbina cele IT industrije.
 
Sizif:
Osnovno pravilo u kupovini računara je da je besmisleno čekati, jer uvek ćeš na nešto čekati. Treba kupiti računar, jer je i lošiji mnogo bolji od nikakvog ili sasvim jadnog. A sasvim je sigurno da će uskoro izaći i bolji od ovih koje sad imamo, ali to je sudbina cele IT industrije.
Vidi ako nemas racunar to je ok, al' ako imas, uvijek ti je bolje da sacekas da prodje sve ovo.
Jer je ovo jedan prelaz koji podize sisteme na veci nivo, sto je prouzrokovao izlazak konzola ps3 i xbox360. To se isto desilo i sa ps2 i sa ps1.
Jer konfiguracije koje ces danas kupiti, za neku finu cijenu, ce da za jednu godinu recimo, postanu mnogo slabije nego sto bi to inace bilo, da ne izlaze spomenute konzole, jer racunarska industrija mora da "stigne" ps3 i xbox360, sto ce prouzrokovati, velike skokove u hardverskim komponentama, a sem toga cijena ce im biti povoljna.
Tako kada se sve smiri za te pare za koje bi danas uzeo neki slabiji racunar ces uzeti lijepog takmaca nadolazecim konzolama.

Naravno ne moras da me slusas, ovo ti je samo savjet.
Recimo moj jaran je kupio prije par mjeseci solidan racunar i vec sada moze da place za 90% novih igara.
Ja sam kupio svoj mozda godinu nakon ps2, i bio sam miran 2-3 godine sto se tice igara.

Razmisli ...
 
monte32:
Sve bi to bilu u redu, da si ti obavesten da je PC prestigao xbox360, a verovatno i PS3. Pogledaj samo Dual core procesore i graficke x1900 i 7900 serije.
Pogledaj i ti cijene istih tih komponenata, imas ti mnogo sto sta da kupis, al' ces kupiti samo ako si rok feler.
O tome pricam da moraju "stici" ps3 i xbox360, tako da ce cijeni tih komponenata da naglo padnu.

Ne znaci da su ih stigli, ako takvu konfiguraciju ima par hiljada ljudi. To je nista, i dok ne padnu cijeni tih komponenata i ne poveca se mnogo broj takvih "vlasnika" nema koristi od toga, tek kada se to uradi trziste ce biti stabilizovano i tada ce biti u trzisnom rangu kompjuterska i konzolna industrija. Naravno u vidu game dev-a, a naravno to je primaran razlog nafogradnje racunara.
 
Prvo i osnovno pravilo IT industrije je ovo sto je Sizif pomenuo.
Drugo pravilo je da ista ta industrija napreduje sve brze i brze i cene isto tako sve brze padaju.
Svemu tome doprinosi i velika konkurencija na IT trzistu, a i sve bolja tehnologija, kao i potrebe.
Danas se cela filmska industrija zasniva na spec. efektima, a za to su potrebne..hm..mnogo jake masine. Nakon tih jakih masna ista ta industrija pozeli da jos brze izbacuje filmove i sta dobijas?
Mnogo brzi razvoj svega sto je uslovljeno time.
To je samo jedan od bezbroj primera, a pomenuo sam to posto se ovde prica o animaciji.
A ta zelja za sto vise filmova nastala je zbog toga sto je cena tehnicke robe opala, a i sve je vise nerazvijenih zemalja (3. sveta) u kojima prodaja racunara naglo raste.
Tako da cekati neku tamo Vistu za koju je prema prvim MSovim datumima izdavanja vec trebao da izadje SP2 i PS3 je najveca glupost.
Bar danas nije problem prodati racunar.

P.S. Sizife, gde nadje tu memoriju na 800MHz? Trazim je po celom svetu (BGu)?
 
Кулиража:
P.S. Sizife, gde nadje tu memoriju na 800MHz? Trazim je po celom svetu (BGu)?
Uzeo sam je u firmi MK Računari, pre par meseci dok su bili dole u Proleterskih solidarnosti. Sad su preselili firmu u Majke Jevrosime, mislim da je broj 14. U pitanju je Geil DDR2, 800MHz (PC6400), CL5. Pogledaj na PC Berzi, možda sad ima još negde.
 
Ali se opet zaboravlja da je 'obavezna prateca oprema' za npr xbox 360 i "***** li ga kakav ekran" koji kosta skoro ko 2 ista ta xbox-a. Tako da nije bas tacno da PC nije dovoljno konkurentan sa cenama opreme u pogledu igara.
E sad ako ce neko da prospe 400E za taj xbox i da igra na TV u nekoj 640 * 480 rezoluciji, je vec ne razumem.

pozzzzzzzzzzzz
 
monte32:
Ali se opet zaboravlja da je 'obavezna prateca oprema' za npr xbox 360 i "***** li ga kakav ekran" koji kosta skoro ko 2 ista ta xbox-a. Tako da nije bas tacno da PC nije dovoljno konkurentan sa cenama opreme u pogledu igara.
E sad ako ce neko da prospe 400E za taj xbox i da igra na TV u nekoj 640 * 480 rezoluciji, je vec ne razumem.

pozzzzzzzzzzzz
To je druga stvar, al' i sam vidis kakve se igre ocekuju i kakvi ce nam racunari trebati za to.
Jer nece oni sada zbog PC industrije da prave losije igre nego sto to mogu ove konzole da ostvare, nego ce da razvijaju punim kapacitetom, a na PC industriji je da obori cijene komponenata koje ce moci da to isto pokrenu i da takve konfiguracije postanu dostupne "casual" korisnicima. A ne da par hiljada ljudi moze da se raduje nekom naslovu.
To ce se upravo u skorijoj buducnosti desiti (nagli skok), i onda ce se opet sve stabilizovati i razvoj industrije ce da nastavi lagano da raste, bez naglih skokova do sledece next gen konzole.
 

Back
Top