Orijentiring

Za sve one koji ne znaju sta je orijentiring:
Orijentiring je sport gde takmičar(ka) treba uz pomoć karte i kompasa da za najkraće moguće vreme pronadje na terenu odredjeni broj kontrolnih tačaka (kontrola) i to onim redosledom kako je nacrtano na karti. Ili ,jednostavnije receno, to je strateska igra snalazenja u prirodi!!!
Postoje karte raznih terena po celoj Srbiji. U Beogradu su najpoznatiji tereni: Kosutnjak, Ada, Kalemegdan, Avala, i ima ih jos mnogo.
Ono sto je najzanimljivije je da se ovim sportom mogu baviti ljudi svih godina (postoje kategorije od 7-65 godina), mogu se baviti takmicarski, a naravno i rekreativno :)
 
Malo je ljudi koji su ikada culi za ovaj sport. Ja sam se ove godine prvi put nasla sa kartom i kompasom u ruci i za divno cudo, obzirom da sam potpuno Asportski tip, navucena sam na orijentiring najstrasnije! :)

Kako provodim u proseku 12 do 15h u kancelariji tokom radne nedelje, na orijentiringu napunim baterije i danima me drzi sasvim gotivan trip... pitajte moje kolege, na koje sada divljam bar duplo manje :)... ne preterujem!

Probacu da nabrojim par stvari PRO ovog sporta:

1 - bezmalo svake druge nedelje vikend provedem van Beograda (Rajac, Tara, Kopaonik, Divcibare, Srebrno jezero, Zlatibor, Avala, Kosutnjak pa Makedonija, Bugarska, Hrvatska, Turska... ovo su mesta gde ovaj sport vodi)
2 - koncept sporta je kao i kod svake PC igre, imas zadatak i resenje... kako doci do njega? S tim da je ovo potuno realno!
3 - fizicki se zesce angazujem i aktiviram misice za koje nisam ni znala da imam :)
4 - orijentirci su beskrajno prijatni ljudi koji cak iako imaju svoje frke ostavljaju ih gde i ja... kod kuce
5 - savrseni momenti u prirodi koje nisam ranije ni primecivala a kao folirala sam se da prirodu zesce volim
6 - poenta da sam svaku trku izgurala do kraja bez obzira sa kakvim rezultatom, al sam je zavrsila... kontam nesto da je to upravo odlika moje licnosti i treniranja psihe... ili beskrajne tvrdoglavosti, ko bi ga znao :)
7 - vrlo malo ulaganja u opremu i putne troskove, prosto ne verovatno obzirom koliko ovaj sport cini za mene
8 - sport kojim moze bukvalno citava porodica da se bavi... da znate samo kako je fenomenalno videti klince i roditelje kako sa istim zarom uzivaju u istom sportu kojim mogu da se bave do duboko u "drugu mladost"
9 - na kraju krajeva ima mnogo kategorija tako da sam i ja pokupila par medalja i sad mogu da izadjem na nos kolegama i familiji koji samo sto nisu umrli od smeha kad su na jednoj od njih procitali da je SPRINT u pitanju he he he... ma i meni je bilo smesno al 'ajde! :)
10 - i... zaista jeste ekstremni sport u pitanju... pa bar mozes da se lozis... ekstremni sportovi su definitivno in :)

Zaustavicu se ovde za sada... Narode, razmislite, raspitajte se, pitajte ako vas nesto interesuje... ovo je zaista skroz dobra stvar, svega mi! :)
 
Postoji li neki klub specijalizovan za orijentiring,ili je u okviru planinarskih klubova?!!! Zvuci stvarno super,trcanje,planinarenje,priroda,zabava....A koja je oprema potrebna? :D
 
Evo jos jedne "stare orijentirke" :)
Od opreme su ti potrebni patike, neka satra trenerka, kompas i dobra volja :)
Ima mnogo klubova u Beogradu, kao i u drugim gradovima.
Mozes da pogledas vise informacija na www.orijentiring.org.yu
Svake godine nam se prikljuci dosta novih ljudi!
Ostalo je jos samo mesec dana do kraja takmicarske sezone ali od marta krecemo sve od pocetka :D
 
E ljudi evo sanse za sve one koji jos uvek nisu probali da se bave ovim "ekstremnim" sportom: 18. i 19. novembra se na Kosutnjaku odrzava Trofej Beograda!!!
Pa svi zainteresovani neka dodju ;)
 
Pozdrav svima ! Da , super je to sport. Nisam otisao ni jednom po izlasku iz vojske, a dok sam je sluzio to mi je bila svakodnevnica.(inace sam sluzio u 63.pad.br, padobranac-diverzant-izvidjac)
Nisam bas najbolje upucen gde bi mogli da da se okupimo i da se zabavimo.
 
Najcesce se takmicis pojedinacno, mada ima i stafetno prvenstvo.

U svakom slucaju sam si kriv za svoj (ne)uspeh
Prosli vikend je bilo prelepo vreme, narocito ako se ima u vidu da je novembar mesec, i bila je savrsena prilika da vidite kakav je ovo sport...

Nema veze... na prolece kad pocne sezona bice prilike...
 
E mozda je malo kasno za ovo obavestenje,ali koga zanima moze da dodje sutra na Sajam u halu 14,bice neka kao promotivna trka kroz "lavirint" :D Pocinje u 14h,u svakom slucaju bice zanimljivo,tako da dodjite i ucestvujte!!!
 
E i nas su sa skolom vodili na tako nesto...
Bilo je super, ali smo se vratili skroz blatnjavi!
Tako da posle nismo i dolazili... :sad:
Sve u svemu- zanimljivvo..... :razz:
Kisssic
 
Ja bih zelela da saznam kada je sledeci datum nekog okupljanja . Prvi put sam pre 3min citajuci vase textove saznala za orijentiring , pa bih u slucaju slobodnog vremena verovatno probala da se pojavim negde gde bih mogla da se blize upoznam sa ovim sportom. -Hvala
 
Pa biramo mi kad je lepo vreme za treninge... A kad je trka, onda ide po pravilu "Sta ti cika Bosko odredi!"...
Posalji privatnu poruku, ako hoces da nesto organizujemo vanredno... Nije problem jer su svi dobri i hoce da pomognu...
 
Ja sam bio u skoli i sa uspehom polozio i regustrovan sam u ok pobeda,Sad je sledeci potez neko takmicenje da proverim znanje.Svima bih preporucio ovaj sport pogotovu ljubiteljima prirode.
 

Back
Top