Okrugli Sto

dkole

Zainteresovan član
Poruka
499
Ovo je kao neko nagradno pitanje,postavljeno u skoli...pa da ja sad ne bi googlao,mozda neko slucajno zna...Dakle,od cega potice pojam OKRUGLI STO? Vezuje se za neki dogadjaj u svetskoj i nacionalnoj istoriji u 17.veku,i nema nikakve veze sa Arturom ili ekskaliburom...zna neko?
 
Колико мене сећање служи, реч је о мировним преговорима, који су вођени код Сремских Карловаца.

Да се не би увредила ни једна од преговарачких страна. Постављена је посебна преговарачка просторија са онолико врата, колико је било и преговарача. Сви су ушли истовремено, а сто за који су сели је био округао како се не би повредило достојансто Турака, који јесу били побеђени, али је и Аустријанцима и њиховим савезницима било стало до мира колико и њима.

На овај начин се није стицао утисак да неко од преговарача председава преговорима (тако што би седео у челу стола), већ су сви били "равноправни".

Данас се на месту те привремене просторије надомак Карловаца налази римокатоличка капела, која је у XIX веку ту подигнута како би се обележио тај повесни догађај.
 
Да, постоји чак и сам артефакт, који Енглези показују као наводни сто Краља Артура, мада и сами тврде да је реч о предмету знатно каснијега датума израде.

Имам и слику одностога стола, али не видим како се овде "убацују" слике...

Ипак, када се каже "оругли сто" мисли се на неки дијалог (нпр. дипломатски), док је Артурова верзија имала сасвим другу намену и значење.

Мени зато ова друга верзија делује вероватнија.
 
ma misli se na isto.i kod pregovora i kod artura.svi koji sjede za stolom su jednaki a to je osnov i diplomatskih pregovora i same diplomatije(ako nije pod prisilom naravno)
 
Може се и тако рећи, али Артур је, ипак, био "једнакији" од осталих, који су седели за његовим асталом...
 
pa -dkole- kaze da nema veze sa Arturom. prema do sada
izlozenom STEMINA verzija je najbliza i jedina ukoliko nam neko
ne pruzi nesto bolje.Decko trazi brzo i najbolje resenje a ne nase
naglabanje.Ukoliko neko jos nesto zna bez artura nek izvoli.
 
to nije naglabanje nego tacna informacija.otud je poteklo i ostalo u upotrebi.Tj postojalo je i prije ali nije bas bila tolika jednakost.legenda o arturu je prakticno prica o tome kako na kraju krajeva ipan ne mozemo bit svi jednaki
 
Besomar:
to nije naglabanje nego tacna informacija.otud je poteklo i ostalo u upotrebi.Tj postojalo je i prije ali nije bas bila tolika jednakost.legenda o arturu je prakticno prica o tome kako na kraju krajeva ipan ne mozemo bit
svi jednaki

O.K. Besomar i meni su teme oko Artura,Okruglog stola,
nibelunga,drage i interesantne i da se ta tema otvori/ako je vec
nije bilu/ rado bih je pratio ali...
Ovde decko trazi pomoc i to ne za sledecu godinu nego SAD i
mislio sam da njemu pomognemo sto pre. Kad njemu pruzimo
trazenu informaciju mozemo mirno dalje prosiriti temu dokle se
to nama svidja ili dok je ne zatvore.
 
Dkole !
Mislim da su ljudi koji su se trudili da ti pomognu
zasluzuju bar jedan odgovor. Ukoliko smo promasili veruj
da nas interesuje onaj pravi.
Nazalost ljudi su spremni brzo da odgovore na provokacije
i psovke ali mislim da za neprijatelje uvek imamo vremena
a dobronamerne i prijatelje treba cuvati.
Mozda ce ti jos nekad zatrebati pomoc.
Ne ljuti se- Mlad si nauci ces vremenom.
Pozdrav
 

Back
Top