STRAHOVI I POROCI !!!

Ovan - Strah od ropstva

Ovan je čovek kojeg nije lako zaplašiti, jer svako zastrašivanje deluje kao izazov njegovoj urođenoj hrabrosti. No kad tad Ovan postaje svestan neumitnosti protoka vremena i iz te činjenice proizlazi njegov strah od starosti i gubitka telesne snage i moći. Iz istog razloga strah ga je i bolesti i ograničenja koja ona nosi te naposlijetku smrti. Na psihološkom planu, Ovan se pribojava da će ga okolina ignorirati i da mu neće biti odano priznanje za njegov trud. U svakom Ovnu također postoji podsvesni strah od zatvaranja ili bilo kakvih ograničenja fizičke slobode, što je kod predstavnika nižeg tipa ovog znaka glavna prepreka nekontroliranim izljevima vatrenog temperamenta.
Ovnu je svojstveno da na strah reagira nasiljem, pod geslom "napad je najbolja obrana"

Bik - Bauk siromaštva

Dobro isplaniran život koji Bik vodi ne ostavlja mnogo mesta strahovima. Ali, strah od siromaštva, dakle od gubitka poseda i stvari, visi poput Damoklova mača iznad života ljudi ovog zemljanog znaka. Budući da Bik mora sve kontrolirati, ovaj strah Bika čini još opreznijim i sporijim, pa će se u skladu s time pribojavati svih situacija u kojima se od njega očekuje da postupa brzo ili brzopleto.
U svoju "imovinu" Bik dakako ubraja i voljenu osobu, pa se njegov strah od siromaštva proširuje i na strah od gubitka ljubavi. Bik je među najljubomornijima u zodijaku, a biti ljubomoran u biti znači nemati povjerenja u samoga sebe. Budući da je u biti čestit čovek koji voli razmirice rešavati mirnim putem, Bik oseća dobru dozu straha od rovarenja i zazire od zaštite svojih interesa kroz svađu s okolinom.

Blizanci - Igra štiti od straha

Budući da sve shvaćaju kao igru, Blizanci nisu osobito strašljivi. Prije su plahi i reagiraju na svaki, i najmanji poticaj, i ako se ozbiljno uplaše, svoj će strah brzo uspešno prikriti. Površni Blizanac se pribojava situacija u kojima treba zauzeti odlučan kurs i gde treba jasno, bez izvrdavanja, izraziti svoju volju. Stoga oseća strah od ozbiljnih, strogih, odlučnih i sistematičnih ljudi, koji više cene dela od riječi. No, situacija koja miriši na avanturu ili stvarnu opasnost, prije će radoznalog Blizanca privući negoli nagnali na paničan beg. Na psihološkom nivou, Blizanac se pribojava starosti, jer smatra da će zbog nje biti "prikovan" na isto mjesto i postati ovisan o drugima. No još više od starosti, komunikativni Blizanac se boji samoće i šutnje koju ona nosi, tako da celi život provodi u nastojanju da ne ostane sam sa svojim zbrkanim mislima.

Rak -Mašta pothranjuje strahove

Gotovo je lakše govoriti o tome na kojem životnom području Rak ne pokazuje strah nego obrnuto. Obzirom da je ovaj čovjek vrlo vezan za obitelj, dom i zavičaj, na top listi strahova tipičnog Raka vodi strah od raspada obitelji. Sama pomisao na razvod braka, bračnu neveru, gubitak ili odlazak dece iz roditeljskog doma i slične nevolje, Raka gura u duboku depresiju. Sličan, gotovo paranoičan strah, pokazuje od preseljenja, gubitka ili oštećenja doma, i tu je poslovično bujna mašta ovog znaka u stanju proizvesti gotovo nepreglednu paletu imaginarnih nesreća i nevolja koje mogu zadesiti njegov dom ili kuću. Rak se također iskreno pribojava zlobe, osvete, izazivanja, svađa i nesloge, a velik dio svog profesionalnog života provest će u stalnoj strepnji od šikaniranja od strane nadređenih
 
Lav -Strahuje od izdaje

U skladu s osobinama životinje čije ime nosi, Lav je, uz Ovna, verojatno najhrabriji član zodijačke zajednice. Pravi razlog njegove odvažnosti krije se u strahu od tuđeg prezira, javne sramote ili neuspjeha. Budući da mu je važno tuđe mišljenje, Lav će izvesti junačka dela, da ne bi slučajno ispao kukavicom. Često izvede neki pravi podvig samo da se napravi važnim pred okolinom.
Budući da se radi o fiksnom znaku, Lav se pribojava situacija koje od njega zahtevaju da menja postojeće stanje, pogotovo ako dinamiku i smer te promjene on ne može kontrolirati.
Dodatno, Lav će se dosta baviti razmišljanjima o mogućoj izdaji prijatelja ili bliskih suradnika, što će s vremenom preći u pravu paranoju. Lavovi na vlasti ili položaju, svojoj listi pridodat će vrlo snažan strah od naprasnog gubitka položaja i povratka u "običan puk"

Devica - Zazor od nereda

Svesna svog nedostatka hrabrosti, Devica je dovoljno promućurna da izbegava situacije koje zahtevaju hrabrost kao glavno oružje. Ona temeljito i dugoročno planira sve moguće probleme i svoje reakcije na njih, pa kad se neki problem pojavi, ona spremno vadi iz svog arsenala odgovarajuće rešenje. No, ukoliko se radi o nekoj neuobičajenoj situaciji koju nije predvidela, moguće je da će je strah potpuno blokirati. Pomisao da bi mogla živeti u neredu ili prljavštini također zauzima zapaženo mjesto na listi strahova ovog znaka, kao i strah od dezorganizacije i bezvlašća. Izuzetno osetljiva, Devica cijeli život muku muči s hipohondrijom, a što se tiče afektivne sfere, bojat će se izražavanja osjećaja, bilo vlastitih drugoj osobi, bilo tuđih prema sebi samoj.

Vaga- Užasavaju je sukobi

U potrazi za životnom harmonijom Vaga će se povremeno morati suočiti i s ljudima koji ne dele njene životne vrijednosti. Strah od sukoba, svađa, uvreda i grubosti primarni je strah Vage, i samoće i izolacije. Na intimnom planu, Vaga će se tokom celog svog života pribojavati ljubavnog odbijanja, razočaranja i iskorištavanja, no to je neće dovoljno zastrašiti da prestane hrliti iz jedne promašene veze u drugu. Naime, ona će radije prihvatiti suživot s nekim manijakom i pervertitom, nego ostati sama. Kako je Vaga i hipohondar broj dva u Zodijaku (iza Device), gotovo i nije potrebno spomenuti da među stalno prisutne Vagine strahove pripada i cela kolekcija strahova od različitih bolesti, počevši od obične prehlade pa do umišljanja daleko opasnijih poremećaja

Škorpion- Boji se nemoći

Naizgled je Škorpion jedan od najhrabrijih znakova zodijaka, no iza hladnokrvne i dijabolične "maske" krije se biće koje baš i nije toliko imuno na strahove, iako bi Škorpion volio ostaviti baš takav dojam. Njegov obrambeni mehanizam od straha je mazohizam, tako da Škorpion ne beži od opasnosti i nasilja, čak s njima pomalo i "koketira". Kako se radi o najseksualnijem znaku horoskopa, strah od spolne nemoći je tu najizraženiji, a odmah potom slijedi strah od starosti, ovisnosti o drugima, učmalosti i ograničenja. Kod Škorpiona također postoji izražen strah od smicalica, izdaje i laži, a u vezi s time, Škorpion se pribojava i situacije da postane žrtva nevere ili raskida.

U
 
Strelac-Strah od teranja na prisilan rad

U svom bezbrižnom i altruističnom svijetu, Strelac pronalazi malo pojava koje mu ulivaju strah.
Ipak, kad se nađe u situaciji od prisile ili ograničavanja slobode, i taj se optimističan i vedar čovek u određenoj meri uplaši. Također ga ravnodušnim ne ostavlja mogućnost da bude žrtvom nepravde, okrutnosti i nasilja, osobito ako oni dolaze od predstavnika vlasti. Još jedna od stalno prisutnih bojazni ovog vatrenog znaka je strah od nepriznavanja zasluga za neki poslovni ili drugi uspeh i s tim vezano ometanje u napredovanju u poslu ili hijerarhiji. Na širem psihološkom planu, kod Strelca je prisutno i pribojavanje od nastupa opšteg nereda, odnosno poremećaja poretka, a u kriznim situacijama Strelac će jasno iskazivati strah od ugrožavanja demokratije i građanskih sloboda.

Jarac- Strah od tuđeg podsmeha

Hladna organiziranost i efikasnost Jarca dobro prikriva i prilično dug popis bojazni koje more ovaj zemljani znak- Vladar ovog znaka, zastrašujući planet Saturn, pobrinuo se da svaki Jarac, u većoj ili manjoj mjeri pati od imaginarnih strahova, koji su više rezultat Jarčevih promišljanja o svim (ne)mogućim nepovoljnim ishodima, nego što počivaju na realnim mogućnostima. U ovom odjeljku Jarčeve psihe, čelno mjesto pripada strahu od spletki, podvala i izdaja. Na drugom je mestu strah od nesretnog spleta okolnosti koje, po njegovom uverenju, vrebaju samo njega. Posebnu težinu u Jarčevom svijetu straha ima panična bojazan da bi nekim svojim potezom ili iskazom mogao ispasti smiješan, odnosno postati predmet neukusnih šala.

Vodolija- Briga za celi svet

Kod Vodolije postoji stroga podela na osobnu sferu i opštu sferu, u koju ulaze njegovi stavovi o društvu, politici, religiji i sličnom, i strahovi su kod Vodolije podijeljeni po istom principu.
Po toj podjeli, Vodolija se može ubrojiti u neustrašive "stanovnike" Zodijaka kad se radi o osobnim bojaznima, no s druge strane je prepun briga koje se tiču opšteg dobra. Užasnut je pojavama koje su sastavni dio života na Zemlji, poput okrutnosti, nasilja, zločina, rata, gladi, zagađenja, nejednakosti po rasi, veri, spolu i drugim obeležajima, bez obzira prete li te opasnosti njemu osobno ili ne. Vodoliju muči i strah da će jednog dana biti prisiljen napustiti svoje ideale te se podvrći vladajućem sistemu i hijerarhiji, a u osobnoj sferi začudo najveću bojazan pokazuje od trajnog vezivanja.

Ribe- Plaši je sve živo

Na lestvici znakova Zodijaka koji najviše naginju strahu, čelno mjesto bez sumnje pripada Ribama. Njihovi strahovi zapravo predstavljaju zbroj strahova svih ostalih znakova zodijaka i teško je precizno izdvojiti čega se najviše plaše. Njihov dijapazon strahova uključuje telesno nasilje, pretnje i uvrede, samoću i odbacivanje, bolest i smrt, a posebno se boje duhova, vampira i drugih čudovišta i likova iz bajki. U skladu s okolnostima u kojima žive, pokazuju strah od katastrofa, vlasti, vojske i sistema općenito. U stalnom su strahu od nereda i prirodnih katastrofa, a i obična gužva i buka, izazivaju u njima nelagodu koja graniči s panikom. Uprkos tome doista dugačkom popisu strahova, Riba ima sposobnost pronalaženja izlaza i iz najtežih situacija, tako da nije posve paralizirana u trenucima krize.
 
O strahovima govori Mesec u raku....u losim aspektima sa Suncem ,Saturnom...takodje Saturn u raku u losem aspektu sa Suncem .....
....mslim da sam to negde procitala.....
Moj prijatelj ima Saturna u osmoj kuci a sve ostale planete u Skorpiji ....pa mu sve one cine opoziciju sa tim Saturnom....Znaci Mesec,Jupiter,Merkur,Venera.....njemu ni slucajno ne smes da pomenes smrt...ili bilo sta sto iam veze sa krajem zivota .....on to ne moze ni da slusa....i jako se naljuti ako i u sali pocnes nesto na tu temu kao necem neminovnom....ili sale radi...Odma digne nos...ali najozbiljnije..
Uzasno se toga boji.I svi mi naravno ali ne do te mere da to ne mogu da cujem.....Eto...toliko ja znam...
 
DjuraMornar:
O strahovima govori Mesec u raku....u losim aspektima sa Suncem ,Saturnom...takodje Saturn u raku u losem aspektu sa Suncem .....
....mslim da sam to negde procitala.....
Moj prijatelj ima Saturna u osmoj kuci a sve ostale planete u Skorpiji ....pa mu sve one cine opoziciju sa tim Saturnom....Znaci Mesec,Jupiter,Merkur,Venera.....njemu ni slucajno ne smes da pomenes smrt...ili bilo sta sto iam veze sa krajem zivota .....on to ne moze ni da slusa....i jako se naljuti ako i u sali pocnes nesto na tu temu kao necem neminovnom....ili sale radi...Odma digne nos...ali najozbiljnije..
Uzasno se toga boji.I svi mi naravno ali ne do te mere da to ne mogu da cujem.....Eto...toliko ja znam...

da, znam jednog takvog...cak sam i znala koji aspekti mu u natalu to donose pre nego sto sam se razbolela....sad ne znam vise, zaboravila sam...
 
ABLUTOFOBIJA- strah od pranja i kupanja

AKROFOBIJA-strah od visina

PATOFOBIJA-strah od bolesti

MONOFOBIJA-strah od samoće

GLOSOFOBIJA-strah od obraćanja javnosti

ALGOFOBIJA-strah od boli

AKLUOFOBIJA-strah od mraka

PENTERAFOBIJA-strah od tašte

AVIOFOBIJA-strah od letenja

ARITMOFOBIJA-strah od brojeva

ARAHNOFOBIJA-strah od pauka

FOBOFOBIJA-strah od fobija
 
STRAH OD LJUDI I DRUŠTVA

Socijalne fobije su poremećaji koji se pokazuju iracionalnim strahom od ljudi i socijalnih situacija. Zapravo, osobe s ovim poremećajem se plaše svih situacija u kojima ih drugi mogu gledati i uvrediti. Radi se o strahu od nastupa pri čemu su simptomi mnogo jače izraženi nego kad je reč o normalnoj tremi ili nervozi pred nastup na javnoj sceni.
 
STRAH OD OTVORENOG PROSTORA I JAVNIH MESTA

Agorafobija je poremećaj koji se izražava intenzivnim strahom ne samo od otvorenog prostora i javnih mesta, već i od prisustva mnoštva ljudi iz kojih se ne može brzo ukloniti na sigurno mesto (obično je to kuća). Stoga je ovaj poremećaj često povezan sa strahom od napuštanja kuće, odlaska u prodavnicu, odlaska na javna mesta, od putovanja, itd.
 
.
aglofobija bola
aerofobija letenja
akrofobija visine
amaksofobija vozila,vožnje
androfobija muškaraca
antofobija cvijeća
antropofobija ljudi
arahnofobija paukova
astrafobija grmljavine,munja
autofobija samoće(drugi naziv je i monofobija)
batrahofobija od žaba
blenofobija od neugodnih tečnosti,sluzi
brontofobija nevremena
glasofobija govora
ginekofobija žena
genofobija sexa
dementofobija ludila
dendrofobija drveća
dromofobija prelaska ulica
emetofobija povraćanja
entomofobija insekata
zoofobija životinja
karcinofobija raka(bolesti)
klaustrofobija zatvorenih prostor
kakofobija ružnoće
ksenofobija stranaca
kinofobija pasa
linonofobija kanapa,gajtana i vezivanja
mizofobija prljavštine i zaraze
nekrofobija bolesti uopšte
niktofobija mraka
numerofobija brojeva
nudofobija nagosti
ofidiofobija zmija
omitofobija ptica
pekatofobija grijeha
pirofobija vatre
siderodromofobija vozova
sitofobija jela
tafofobija pomisli da će se biti živ sahranjen
tanatofobija smrti
trihofobija kose
triskaidekafobija broja 13
tripanofobija injekcije
fotofobija svjetlosti
fobofobija straha
fazmofobija duhova
filofobija zaljubljivanja
hemofobija krvi
herpetofobija gmizavaca
hidrofobija vode(drugi naziv je akvafobija)
 
Zaista, ja sam riba, onako, prilično tipična, ali nemam onu količinu straha gore navedenu.
A što se tiče poroka- opijate nikad probala, a alkohol prezirem! Eto, cigaretama nisam odolela. Mada, u listom svim horoskopima za nas ribe naročito potenciraju da smo podložne težim porocima. Ne ja...
 
od svih gore navedenih strahova imam samo frku od visine, mada u avionu istu nemam... e vec kad se nagnem preko terase nebitno jel drugi ili peti sprat bas mi nije prijatno uopste... u liftu je takodje nemam, valjda kad sam u zatvorenom ne smeta mi na kojoj sam visini... a strasno se gadim sitnih insekata... sudeci po meni blizanci uopste nisu strasljivi... inache imam obicaj da kazem strah je bolest kojoj nema leka... :p
 
Strahovi postoje to je neminovno u zivotu...Bojim se naravno i ja...Bojim se samoce i bojim se zmija-vise mi predstavljaju neku bol i patnju nego strah.Najvise se bojim sebe i svojih postupaka-onda kada nemam samokontrolu...
 

Back
Top