da li se mozemo osloboditi slobode?

Interesantno postavljeno...Do slobode je jako, jako teško doći - za mnoge i nemoguće...Zašto bi se oslobađali slobode, ako je to, vrhunski kvalitet života? To je moje pitanje - tebi. Tema je postavnjena tako kao da je sloboda imanentna svima, pa sad...kome ne prija - kako je se osloboditi...Neće biti..
Sumnjam da onaj ko je poseduje želi da je se liši...ali, može naravno. Pod uslovom da izgubi samosvest. I svest o svemu postojećem.
 
angel 021:
Interesantno postavljeno...Do slobode je jako, jako teško doći - za mnoge i nemoguće...Zašto bi se oslobađali slobode, ako je to, vrhunski kvalitet života? To je moje pitanje - tebi. Tema je postavnjena tako kao da je sloboda imanentna svima, pa sad...kome ne prija - kako je se osloboditi...Neće biti..
Sumnjam da onaj ko je poseduje želi da je se liši...ali, može naravno. Pod uslovom da izgubi samosvest. I svest o svemu postojećem.
Lepo, ali mislis da postoji covek koji je 100% slobodan, a da nije Isus Hrsist recimo? U ljudskoj psihi je programiranjem usadjen nesvesni strah od slobode;)
 
Irena:))):
Lepo, ali mislis da postoji covek koji je 100% slobodan, a da nije Isus Hrsist recimo? U ljudskoj psihi je programiranjem usadjen nesvesni strah od slobode;)

Znaš kako se kaže - pogledaj strahu u oči i on će nestati...Da, mislim da postoje ljudi koji poseduju osećaj potpune slobode. Oslobođeni svih ovozemaljskih želja i od svakog oblika vezivanja...pa i za Boga, naravno. Posedovati svest o prolaznosti života, a samim tim i o besmislu svakodnevne borbe ( ne mislim na borbu kao sredstvo već kao krajnji cilj ) znači biti slobodan.Pogledaj stare ljude. Oni nemaju želja, ne zato što su se predali, već zato što su se oslobodili...makar većeg dela tereta...Sloboda donosi unutrašnji mir, pomirenje sa učinjenim i opraštanje sebi i drugima...opraštanje kao svest o učinjenom..Apsolutna sloboda? Ne, iz prvog puta.
Posedovati osećaj slobode znači prevaliti dug put..odrastanja, sazrevanja, sticanja, shvatanja i prihvatanja realnosti života...i odvezivanja od svih i svega.
Tek tada ne postoji razlog za patnju.
Tek tada postoji osećaj duševnog mira.
I slobode.
Pa radićemo na tome...zar ne?
 
jurodivi:
slobodan je samo vezani za BOGA,i odvezan od svega zemnoga..al stvarno :)

Biti vezan za Boga znači biti zavistan...i čekati...i verovati da će ti jednom, neko, On, uslišiti molitvu i dati.. Ne. Bilo koja vezanost, pa i za Boga je ograničenje lične slobode, sputavanje u ophođenju, nametanje nekih pravila.
Lična sloboda, tačnije, osećaj lične slobode je stapanje pojedinačnog sa univerzumom...a tu nema vezivanja...samo utapanja.
Probaj da zamisliš konkretnu situaciju: Veruješ u Boga i čekaš nešto nepoznato što moze, a ne mora nikada da dođe...ili, još gore, da dođe kao antipod onog što očekuješ...ili da se prepustiš,da ne misliš o onom što še doći, jer nešto će svakako i uvek stići...i da se unapred pomiriš sa svim što može da dođe...
Šta bi ti stvorilo osećaj slobode?
 
put je to uzak,i trnovit,jer mnogi su pozvani..malo je odabranih

ovako kako ti razmisljas..postavljas sebe u ulogu nekoga ko sudi...pa samim tim uzdizes sebe na nivo nekog malog boga...ako svi budemo sudili,,na sto bi izgledao ovaj svet..dovoljno nam je laznih mesija..od istoka do zapada..zar ne osecas koliko je svet zbunjen i sludjen,jer vecina razmislja slicno tebi..uostalom ti imas pravo izbora..ako mislis da ce te to dovesti do licne srece i ljudi koji su ti dragi...ma uostalom ko sam ja da o tome pricam..:)


stopiti se sa univerzumom..naravno ..biti svestan,ko si?zasto si?koja ti je svrha?
 
jurodivi:
put je to uzak,i trnovit,jer mnogi su pozvani..malo je odabranih

ovako kako ti razmisljas..postavljas sebe u ulogu nekoga ko sudi...pa samim tim uzdizes sebe na nivo nekog malog boga...ako svi budemo sudili,,na sto bi izgledao ovaj svet..dovoljno nam je laznih mesija..od istoka do zapada..zar ne osecas koliko je svet zbunjen i sludjen,jer vecina razmislja slicno tebi..uostalom ti imas pravo izbora..ako mislis da ce te to dovesti do licne srece i ljudi koji su ti dragi...ma uostalom ko sam ja da o tome pricam..:)


stopiti se sa univerzumom..naravno ..biti svestan,ko si?zasto si?koja ti je svrha?

Žao mi je ako si moju diskusiju doživeo kao želju za ličnom afirmacijom, pa još na forumu...neee, to mi zaista nije bio cilj. Da li većina razmišlja kao ja? Ne znam.Ali AKO je ( po tebi ) - većina, to svakako znači ...da će sve manje biti zbunjenih i sluđenih.
Kao ateista - nikada ne bih ni pomislila da se uzdižem na nivo malog Boga... a i ne znam za tu podelu - veliki i mali...
A sudim, da. Gluposti.
Kao i svi pametni.
 
Све приче о слободи до сад су остале недоречене. Пре свега,шта је она заправо? Како се до ње долази? Па тек онда,ако заиста мислимо да смо слободни,можемо се запитати како ње и да се ослободимо.
 
Парафразираћу Јована Дучића: што више нешто ( појам, појаву...) покушаваш да докучиш, анализираш и сагледаваш из стотине перспектиа, увек ћеш доћи до бесмисла.
 
jurodivi:
put je to uzak,i trnovit,jer mnogi su pozvani..malo je odabranih

ovako kako ti razmisljas..postavljas sebe u ulogu nekoga ko sudi...pa samim tim uzdizes sebe na nivo nekog malog boga...ako svi budemo sudili,,na sto bi izgledao ovaj svet..dovoljno nam je laznih mesija..od istoka do zapada..zar ne osecas koliko je svet zbunjen i sludjen,jer vecina razmislja slicno tebi..uostalom ti imas pravo izbora..ako mislis da ce te to dovesti do licne srece i ljudi koji su ti dragi...ma uostalom ko sam ja da o tome pricam..:)


stopiti se sa univerzumom..naravno ..biti svestan,ko si?zasto si?koja ti je svrha?
Bravo Majstore !!! Dasak svezeg vazduha na ovom forumu !! 8-)
Jedino sto angel i dalje ima pravo da se oseca na nacin na koji se oseca, to je deo nje o koji
mi nemozemo suditi. :wink:
 
lollla:
Све приче о слободи до сад су остале недоречене. Пре свега,шта је она заправо? Како се до ње долази? Па тек онда,ако заиста мислимо да смо слободни,можемо се запитати како ње и да се ослободимо.

Tačno. Ali tema je tako postavnjena - da li se možemo osloboditi slobode. Kao da se ona podrazumeva.i kao da je svi imamo.
Na forumu postoji tema o slobodi - apsolutna sloboda, i mislim još jedna...pozdrav
 

Back
Top