Uvećanje fotografija
Prikazujem rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Uvećanje fotografija

Zainteresovan član
    Učlanjen
    26.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Podrazumevano Uvećanje fotografija

Kako najjednostavnije da uvećam fotografiju na pr.: 100%, a da ne izgubi na kvalitetu?
    Početnik sam za Photoshop a i Corel. U kom programu je najlakše? Zahvaljujem.

Ističe se juznivetar (avatar)
    Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Podrazumevano Re: Uvećanje fotografija

To sto trazis je nemoguce

Iskusan codemaker (avatar)
    Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Nije u pitanju koji ces program upotrebiti.
    Pitanje je u kakvoj je rezoluciji snimljena fotografija. Ako je snimljena sa mnogo MegaPixela, velika je verovatnoca da ces je moci dosta uspesno povecati. Sad, za koliko procenata, treba videti.

Uglavnom, treba da znas, da svako uvecanje fotografije, uzrokuje gubljenje na kvalitetu, vise ili manje.
    Dakle, uzmi bilo koji program i povecaj foto, pa, ces sam videti valja li ili ne.,..

Video sam neke programe koji rade "interpolaciju" pa kao mogu vez nekih vecih "gubitaka" na kvalitetu da sliku povecaju na primer 100% ili cak i vise. Probao sam jedan od njih, i nije mi se svideo, ne mogu sad nikako da se setim imena, progooglaj malo, ima ih vise. Nije to to...
    Postoje tu neka podesavanja, ali kako god sam okrenuo, rezultat sto se mene tice nije bio zadovoljavajuci, pogotovo ne onakav kakav za program reklamiraju.

Kako god okrenes, uvek ce rezultirajuca slika biti slabijeg kvaliteta od originala.
    Da ne izgubi na kvalitetu, nema sanse.

Iskusan
    Učlanjen
    06.12.2004.
    Reputaciona moć
    103

Citat Original postavio Mika
    Kako najjednostavnije da uvećam fotografiju na pr.: 100%, a da ne izgubi na kvalitetu?
    Početnik sam za Photoshop a i Corel. U kom programu je najlakše? Zahvaljujem.
    [font=Verdana]Najjednostvnje - nikako.

Da bi se uradilo povećanje potrebne su informacije koje nemaš. Postoje programi koji rade veštačko generisanje inofrmacijama, raznim algoritmima za interpolaciju. Za neke fotografije može da bude prilično dobro, za neke jako loše, ali to je najbojle što može da se uradi.[/font]

Početnik marijaaag (avatar)
    Učlanjen
    08.05.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Pokusaj da nadjes program PhotoZoom Pro. Naravno, izgubices na kvalitetu, ali ako ne zelis previse da uvecas nece se primetiti, oko 100% je recimo prihvatljivo, i kao sto codemaker rece, od rezolucije ti mnogo zavisi...

Iskusan NICS (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

a da li je rekao dimenzije slika i mozda koja je rezolucija koliko umem da citam nigde ne pise ako je rezolucija kao sto kaze codemaker veca onda moze a ako je obrnuto onda ce pixeli biti vidljivi.
    http://thumbnails113.imagebam.com/47289/07764f472886413.jpg

Zainteresovan član
    Učlanjen
    04.02.2005.
    Reputaciona moć
    48

Ja sam imala isti zadatak i resila sam ga tako sto sam sliku skenirala u vecoj rezoluciji, npr ako je A4 format umesto 300 skeniram na 600, pa onda malo obradis u photoshopu, zadas dimenzije slike i dokumenta. Igraj se malo sa time i experimentisi i videces da moze
    Poz..

Iskusan NICS (avatar)
    Učlanjen
    08.08.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    113

A ima i resenja samo je malo zaj***no ipak su graficari majstori nije da ih hvalim nego samo konstatujem
    http://thumbnails113.imagebam.com/47289/07764f472886413.jpg

Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Pa sta je sa vama ljudi. Pitanje glasi:
    Odgovor glasi:
    Nemoze nikako !!! Dakle kada uspijete nasuti litar vode u casu od pola litre, onda cete moci i povecati fotografiju bez gubitka kvaliteta

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    379

Možeš malo da poboljšaš samo sliku , jedno od rešenja je da tu sliku prvo odštampaš , pa da je zatim iskeniraš i snimiš u *.bmp formatu , mada je izuzetno diskutabilno dokle se može ići tim putem i koliko će jasna biti ta fotografija posle malog uvećanja preko skenera ali znam da recimo fotografija koja je izuzetno jasna dimenzije 800 x 600 piksela kada se odštampa ( naravno na kvalitetnom foto štampaču) može utrostručiti bez nekog vidljivog gubljenja kvaliteta. Naravno potreban je taj međukorak , što se samog elektronskog načina tiče to nema šanse da se uradi jer svaki program će ti gledati koje je slika rezolucije u početnom , originalnom stanju.

Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Citat Original postavio snejks
    Možeš malo da poboljšaš samo sliku , jedno od rešenja je da tu sliku prvo odštampaš , pa da je zatim iskeniraš i snimiš u *.bmp formatu , mada je izuzetno diskutabilno dokle se može ići tim putem i koliko će jasna biti ta fotografija posle malog uvećanja preko skenera ali znam da recimo fotografija koja je izuzetno jasna dimenzije 800 x 600 piksela kada se odštampa ( naravno na kvalitetnom foto štampaču) može utrostručiti bez nekog vidljivog gubljenja kvaliteta. Naravno potreban je taj međukorak , što se samog elektronskog načina tiče to nema šanse da se uradi jer svaki program će ti gledati koje je slika rezolucije u početnom , originalnom stanju.
    Hehe i mislis da prilikom svih tih procesa slika ne gubi kvalitet ?!!!
    Ajde ljudi nemojte da pisete bezveze gluposti.

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    379

Južni vetar ne želim da pravim veliku diskusiju povodom toga , skeniranje gotovih fotografija može da pomogne malo, ako si pročitao post koji sam ostavio lepo sam napisao da neće biti nekog jako vidljivog gubitka kvaliteta, ali će ga opet biti. A iskenirane slike koje će imati mnogo mnogo više piksela od originala se mogu popraviti pošto postoje profesionalni programi za retuširanje i oporavak fotografija.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

Kako to mislis "utrostruciti" ?????
    Ne vidim kako to mislis da povecas velicinu a zadrzis kvalitet ako pimplas najpre da je stampas, pa zatim skeniras pa opet uvuces u neki graficki program?
    Zasto mislis da bi nakon svih ovih vratolomija imao bolju sliku nego na pocetku?
    Gresis u koracima debelo.... nemoj se brukati. Pa taman da stampas na najkvalitetnijem papiru ikad napravljenom na najkvalitetnijem stampacu na svetu.

Nemoj se zavaravati, nema sanse da se slika poveca a da se ne izgubi na kvalitetu. Naravno ako mislis na povecanje od 1% nema neke razlike. Ne treba ljudima pricati bajke i davati lazne nade i podatke.

Učlanjen
    12.02.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Južni vetar ne želim da pravim veliku diskusiju povodom toga , skeniranje gotovih fotografija može da pomogne malo, ako si pročitao post koji sam ostavio lepo sam napisao da neće biti nekog jako vidljivog gubitka kvaliteta, ali će ga opet biti. A iskenirane slike koje će imati mnogo mnogo više piksela od originala se mogu popraviti pošto postoje profesionalni programi za retuširanje i oporavak fotografija.
    Pa kazem da ce gubitci da budu, sada dali je to 1% ili 100% nebitno, al' gubitci postoje prilikom uvecanja fotografije.

Učlanjen
    05.04.2004.
    Reputaciona moć
    0

... a to je poenta cele ove price ...

Elita
    Učlanjen
    04.04.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    379

Ko nije nikada pokušao taj nemože da zna koliko može da se izvuče iz fotografije, primer imao sam klasičnu staru fotografiju dimenzija 11x 8 cm skenirao je na skeneru i u elektronskom formatu dobio sliku dimenzija oko 2400 x 1600 pixela, sliku dobrog kvaliteta veliku oko 10 Mb u .bmp formatu, sliku sa kojom sam mogao svašta da radim.

Aktivan član danez (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    65

Ko nije nikada pokušao taj nemože da zna koliko može da se izvuče iz fotografije, primer imao sam klasičnu staru fotografiju dimenzija 11x 8 cm skenirao je na skeneru i u elektronskom formatu dobio sliku dimenzija oko 2400 x 1600 pixela, sliku dobrog kvaliteta veliku oko 10 Mb u .bmp formatu, sliku sa kojom sam mogao svašta da radim.
    Pa u najboljem slucaju si mogao da uradis fotku na 11x 8 cm, sto znaci istog formata, i to sa vidljivim razlikama od skeniranog originala.
    Naravno da su razlike u gubitku kvalitete.

Primećen član Desecration Smile (avatar)
    Učlanjen
    09.06.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    52

Kod skeniranja, bitna je REZOLUCIJA! Većina skenera nudi 96 dpi kao default opciju, a to je...pih. Ja sve skeniram na najmanje 600 dpi. Naravno, ne mogu svi kompjuteri to da podnesu.

I slažem se da slika ne može biti uvećana toliko bez gubitaka. Naravno, pomoglo bi kad bismo znali o kojoj se slici radi. Ako nema mnogo detalja, postoje trikovi u Photoshop-u uz koje bi čovek mogao sebi da dopusti luksuz da sliku maaalo poveća, ali samo malo.

Početnik
    Učlanjen
    21.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Svaka slika koja se vestacki povecava mora da gubi na kvalitetu.
    Ako bas morate da je povecavate onda je po meni najbolje to uraditi skeniranjem i obradom u Photoshopu (mada opet gubi na kvalitetu) a postoje i neke forice u Photoshopu ali me iskreno sada mrzi da pisem o tome.
    Rezime, ne moze se slika vestacki povecati a da kvalitet ostane isti!!!!

Slične teme

1. uvecanje zlezde na nervnoj bazi?
    Autor mama-valjevo u forumu Zdravlje
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 07.10.2009., 21:01
  2. Uvecanje grudi
    Autor DraganaC u forumu Žene
    Odgovora: 47
    Poslednja poruka: 19.04.2009., 21:42
  3. UVEĆANJE ORGANA NA TOPLOTI?
    Autor Psihologue u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 60