Ahtisari: Za sada bez roka

Plava Bilja

Domaćin
Poruka
3.533
Završena je sednica Saveta bezbednosti UN na kojoj je razmatran tok pregovora o statusu Kosova. Specijalni izaslanik UN za Kosovo Marti Ahtisari izjavio je u Njujorku da nema utvrđen rok za podnošenje predloga za budući status Kosova i odbacio argumente da bi nezavisnost Pokrajine bila opasan presedan. Imamo još mnogo toga da uradimo, rekao je Ahtisari novinarima nakon sastanka Saveta bezbednosti posvećenog toku pregovora o Kosovu, dodajući da je Savetu izneo samo neke preliminarne ideje za rešavanje kosovskog pitanja. Povodom ocena da bi davanje nezavisnosti Kosovu bio opasan presedan, Ahtisari je rekao: „Bili bismo paralisani ako bi ljudi govorili: ne radite to zato što može da ima posledice po nešto drugo”. Upitan da li se pribojava da neka od strana napusti pregovore, Ahtisari je rekao da to ne očekuje: „Obe strane su me razuverile - svaki put kad sam ih pozvao, oni su došli”. Govoreći o daljem radu, Ahtisari je, između ostalog, najavio da će narednih meseci posetiti Beograd i Prištinu.
 
SAMARDŽIĆ: KOMPROMIS POSLE OČIGLEDNE KRIZE U KONTAKT- GRUPI

Koordinator beogradskog pregovaračkog tima Slobodan Samardžić rekao je da kraj 2006. godine nije „ultimativni” rok za rešavanje pitanja budućeg statusa Kosova i Metohije. Samardžić je kazao da saopštenje sa poslednjeg sastanka Kontakt grupe u Njujorku izražava unutrašnji kompromis posle očigledne krize u toj šestočlanoj grupi. Prema njegovim rečima, kriza je nastala oko pokušaja nekih članica grupe da na brzinu reše težak kosovski problem.

„Na brzinu znači do kraja godine, uz nametnuto rešenje i rešenje koje znači neku vrstu nezavisnosti Kosova”, rekao je koordinator beogradskog pregovaračkog tima. Prema njegovim rečima, očigledno je da u Kontakt grupi nije postojala saglasnost oko takvog rešavanja kosovskog problema, tako da je „napravljena nova saglasnost oko saopštenja kojim se vraća na izvorne principe Kontakt grupe”.

„U međuvremenu, bilo je forsiranja tog jednostranog, brzog i nametnutog rešenja, ali su se stvari sada vratile u kolosek koji obećava neku vrstu pravog pregovaranja. Postoji rok (za kraj pregovora), ali on nije ultimativno dat, kao što je to bilo u nekim izjavama Martija Ahtisarija i pojedinih članova Kontakt grupe”, rekao je Samardžić.

(23. septembar, RTS)
 
ODLAGANJE DO PROLEĆA”

Direktor Balkanskog fonda za demokratiju iz Beograda Ivan Vejvoda ukazao je da su, pored Rusije, i neke balkanske zemlje, poput Rumunije, Bugarske i Grčke, zahtevale da se sa utvrđivanjem statusa ne žuri, kako bi se umanjio rizik od destabilizacije regiona. Krajnji rok za utvrđivanje statusa bi, međutim, prema oceni Vejvode, mogao da bude pomeren za svega tri ili četiri meseca, kako bi se sve okončalo najkasnije na proleće 2007. godine.
 
svetolik trpkovic:
Dzaba ga placaju ionako od tih pregovora slaba vajda svako vodi svoju politiku bez ikakvog izgleda za kompromis.
Nema kompromisa, ne moze Srbija da da Kosovu nezavisnost.
Ipak je i ovo neki napredak, zar ne?
Znas li sta je ustvari kompomis?
Kad dve (ili vise) strane pristanu na nesto, a nijedna nije zadovoljna.
Sa Siptarima na Kosovu nema kompromisa oko toga da li ce Kosovo biti nezavisno, o svemu ostalom moze da se dodje kompromisom, kakvim-takvim!
 
Plava Bilja:
Nema kompromisa, ne moze Srbija da da Kosovu nezavisnost.
Ipak je i ovo neki napredak, zar ne?
Znas li sta je ustvari kompomis?
Kad dve (ili vise) strane pristanu na nesto, a nijedna nije zadovoljna.
Sa Siptarima na Kosovu nema kompromisa oko toga da li ce Kosovo biti nezavisno, o svemu ostalom moze da se dodje kompromisom, kakvim-takvim!

Naravno, ispod neke linije se ne moze ici.
Niti moze sve da bude po volji jednoj strani bez obzira na Soros-CNN propagandu.
 
Plava Bilja:
Nema kompromisa, ne moze Srbija da da Kosovu nezavisnost.
Ipak je i ovo neki napredak, zar ne?
Pa naravno da ne moze da Srbija da nezavisnost kada ne kontrolise tu teritoriju ni Kina nije nikad dala Tajvanu nezavisnost pa se ovi nisu mnogo potresli a ipak je u pitanju mnogo mnogo ozbiljnija drzava od nase.Jedini napredak koji je u pregovorima ostvaren je mozda povecanje broja Srpskih opstina.
 
svetolik trpkovic:
Pa naravno da ne moze da Srbija da nezavisnost kada ne kontrolise tu teritoriju ni Kina nije nikad dala Tajvanu nezavisnost pa se ovi nisu mnogo potresli a ipak je u pitanju mnogo mnogo ozbiljnija drzava od nase.Jedini napredak koji je u pregovorima ostvaren je mozda povecanje broja Srpskih opstina.
Ta ti je na mestu..Kako Srbija može da da nešto što ne poseduje-suverenitet nad Kosovom? A da li će neko nešto da potpiše je najsporednija stvar na svetu.Ni Turska nije priznala Kipar pa Kipru ništa ne fali..
 
svetolik trpkovic:
Pa naravno da ne moze da Srbija da nezavisnost kada ne kontrolise tu teritoriju ni Kina nije nikad dala Tajvanu nezavisnost pa se ovi nisu mnogo potresli a ipak je u pitanju mnogo mnogo ozbiljnija drzava od nase.Jedini napredak koji je u pregovorima ostvaren je mozda povecanje broja Srpskih opstina.
Ja ti kazem da Kosovo nece dobiti nezavisnost, pa makar Ahtisari primo jos onoliko narko-dolara, koliko je primio!
Sto je Kina "ozbiljnija" drzava od nase (jedino su im politicari ozbiljniji od nasih)?
To je samo mnogoljudnija (i najmnogoljudnija) nacija na svetu, a to da smo mi brojcano mali, to stoji. Ima i manjih drzava od nase, ali ih niko ne dira.
Mislim da, ipak,mnogo znaci sto smo odlucni i sto smo postigli kompromis medju svim strankama po pitanje nezavisnosti Kosova.
I, ovo skoro donosenje Ustava, i skori Referendum, koliko-toliko je pomak napred u ocuvanju Kosova kao dela teritorije Repbulke Srbije.
 
Fagypont:
Ta ti je na mestu..Kako Srbija može da da nešto što ne poseduje-suverenitet nad Kosovom? A da li će neko nešto da potpiše je najsporednija stvar na svetu.Ni Turska nije priznala Kipar pa Kipru ništa ne fali..
Pa, u cemu je onda "problem"?
Zasto traze da Kosovo dobije nezavisnost, ako je tako kako ti kazes?
Sto se onda toliko trude da ga dobije?
 
Plava Bilja:
Ja ti kazem da Kosovo nece dobiti nezavisnost, pa makar Ahtisari primo jos onoliko narko-dolara, koliko je primio!
Sto je Kina "ozbiljnija" drzava od nase (jedino su im politicari ozbiljniji od nasih)?
To je samo mnogoljudnija (i najmnogoljudnija) nacija na svetu, a to da smo mi brojcano mali, to stoji. Ima i manjih drzava od nase, ali ih niko ne dira.
Mislim da, ipak,mnogo znaci sto smo odlucni i sto smo postigli kompromis medju svim strankama po pitanje nezavisnosti Kosova.
I, ovo skoro donosenje Ustava, i skori Referendum, koliko-toliko je pomak napred u ocuvanju Kosova kao dela teritorije Repbulke Srbije.
Za ovo boldovano verujem da se zajebavas pa da ti ne odgovaram.A sto se tice Kosova mozda i nece postati nezavisno ali su sve sanse da oce ustalom i nasi politicaru su shvatili da je to neminovno pa sada gledaju da ako vec ne mogu da sprece tu odluku onda barem da je odloze do sledecih izbora da bi neka druga vlada morala da saopsti neprijatnu vest.A to sa ustavom je isto zamajavanje mogu ja na tarabu da napisem sladoled al ko ce je lizati to je druga stvar .
 
svetolik trpkovic:
Za ovo boldovano verujem da se zajebavas pa da ti ne odgovaram.A sto se tice Kosova mozda i nece postati nezavisno ali su sve sanse da oce ustalom i nasi politicaru su shvatili da je to neminovno pa sada gledaju da ako vec ne mogu da sprece tu odluku onda barem da je odloze do sledecih izbora da bi neka druga vlada morala da saopsti neprijatnu vest.A to sa ustavom je isto zamajavanje mogu ja na tarabu da napisem sladoled al ko ce je lizati to je druga stvar .
Ti ne mozes da ne budes primitivan?
Stoicki podnesi poraz 8-)
 
untouchable:
Znaci ipak Rusija spasla Srbiju....

Ja cula da se nesto prica za rusofile...

Fagypont:
Ta ti je na mestu..Kako Srbija može da da nešto što ne poseduje-suverenitet nad Kosovom? A da li će neko nešto da potpiše je najsporednija stvar na svetu.Ni Turska nije priznala Kipar pa Kipru ništa ne fali..

Eno ga Kipar u Evropi, uskoro ce i Kosovo tamo biti, a Srbija ce da masturbira u samoci.
 
Plava Bilja:
Bas da vvidim hoce li ih priznati MZ bez saglasnosti Srbije!

mislim da MZ hoce priznati Kosovo bez saglasnosti Srbije u nekoj formu "uslovne nezavisnosti" a da je ovo prolongiranje samo ustupak vlastima u Srbiji da se status resi posle parlementarnih izbora i da se ne bi doveo u pitanje ostanak na vlasti sadasnje politicke elite DS/DSS.
 
_Milanche_:
Siguran sam za Kosovo...nikad EU nece primiti toliki broj muslimana.
slicnu stvar pokazuje i istrazivanja evropske komisije..koliko god recimo mi srbi bili napljuvani tokom ovih 15 godina,i kakva slika postoji o nama,opet vecina gradjana evropske unije podrzava ulazak srbije(chak vishe nego bosnu). jedine kod kojih postoji negativan procenat su albanija i turska,muslimanske zemlje.
kosovo ce u narednih x godina ostati neko chudno reshenje,i mislim da nece uci u eu,niti ce za to imati podrsku. bice samo neka forma evropske uprave i misije na kosovu(umesto un),ali clanstvo ne verujem
 

Back
Top