U cemu je razlika

mdax

Početnik
Poruka
2
Neznam za koji jezik da se odlucim! Da li je bilji C ili Pascal. Imam Visual C++, a i Free pascal koji podrzava dos i windows. Paskal pomalo i znam, a C tu i tamo.
Molim vas da mi objasnite koji je boji i u cemu je razlika. Hvala! :roll:
 
Pa rekao bih da je to manje vise stvar navike, mada C je ipak dominantiniji jezik, Ta dva jezika su u principu slicna, mada C moze da se spusti blize asembleru nego paskal.

Sa druge strane paskal ima laksu sintaksu. Dok C dozvoljava dosta slobodan nacin pisanja i formatiranja teksta sto moze da pude ponekada plus a ponekada veliki nedostatak. Sa druge strane jezik C dozvoljava vise "divljanja" nego paskal.

Moje subjektivno misljenje je C ipak kao izbor izmedju C-a i paskala. Mada ja bih ti preporucio ipak da naucis C++ kao jezik a onda da vidis sta te zanima u programiranju pa da onda naucis jos nesto iz date oblasti(npr ako zelis GUI nauci neki toolkit, hoces da se bavis 3D programiranjem openGL ili Direct3d, hoces sistemskim programiranje onda ucis windows ili unix sis programiranje itd.)

Mada ako se odlucis za paskal imas pored delphija i
Lazarus http://www.lazarus.freepascal.org/

To je nesto kao free delphi koliko sam video, mada ja licno drzim se C/C++ i unixa :)
 
Pa...moram ti reci da ja vise volim Delphi(visual Pascal).
Njegova sintaksa je mnogo lepsa od C-ove, a razlika u brzini je minimalna(gotovo da i ne postoji).
Ako zelis da se bavis programiranjem baza podataka-definitivno se odluci za Delphi.Ako zlis da pises igrice, tu je sjajni DelphiX....
Ali opet....C++ je mnogo popularniji....kako hoces
 
Problem sa Deplhijem je portabilnost na druge operativne sisteme. Postojala je mogucnost za portovanje programa na linux, ali koliko vidimo Borland je odustao od toga. Tako u principu dokle god si vezan za samo jednog proizvodjaca tog jezika to znaci da su ti ja*a u procepu sve vreme jer nikad ne znas moze da bankrotira da ga preuzme neko veci, odustane od projekta, menja standard oko pisanja programa. Od takvih stvari bezim u principu takve stvari su java, Delphi, VB, .NET .

Prava stvar je kada postoji ISO standard za taj jezik, e onda si na konju.
 

Back
Top