JAVA programiranje

Java je interpreterski jezik predvidjen za jednostavno prebacivanje istog koda sa jedne platforme na drugu, znaci ono sto napises za windows, trebalo bi da radi i na unixu ili nekom trecem OS. Ima veliku primenu u web programiranju, jer omogucava da se izvrsava na razlicitim masinama koje idu na net. Ne znam da li moze krace od ovoga.
 
Pjer_Nis:
Java je interpreterski jezik predvidjen za jednostavno prebacivanje istog koda sa jedne platforme na drugu, znaci ono sto napises za windows, trebalo bi da radi i na unixu ili nekom trecem OS. Ima veliku primenu u web programiranju, jer omogucava da se izvrsava na razlicitim masinama koje idu na net. Ne znam da li moze krace od ovoga.
Interpreterski??
 
sorlaag:
Interpreterski??
java ima sistem upravljanja memorijom pomocu sakupljaca smeca [ kad utvrdi da je neki objekat nepotreban sama ga brise]( za razliku od c/c++ gde je direktan rad sa memorijom) , i , koliko ga to osakacuje , toliko ga cini zgodnim za prenosenje ( rmi : remote method invocation ........) .
U stvari , sustina svakog dobrog framework-a je prenosivost , a tu osobinu imaju i java i .NET , ali samim tim gube mogucnost direktnog baratanja memorijom , recimo to tako :)
 
Sustina Jave je da se lako mogu uzeti pare. To naravno ne znaci da je lako nauciti Javu, nego da postoji toliko frameworka i tehnologija da uvek mozes blefirati kako si sve to vec radio, ali u KLYXX frameworku (izmislis svoj framework, ionako izlaze novi svakih 15 dana :) ), Ono sto treba da znas su neke osnove jezika (sintaksa k'o c++, nema pointere, a ima garbage collector, i portabilan je). Svaka recenica o mogucnostima jave se obavezno zavrsava dodatkom '...u verziji x.x.xx".
Okruzenja za javu su mahom dzabe i zato je dosta firmi shvatilo prednosti java tehnologije.
Verujem da svaki java programer masta da postane database developer/administrator samo da se ne bi vise drndao sa verzijama i novim frameworcima.
 
Evo otkud ta interpretacija interpretacije :)
Lepo kažu:
A Java compiler reads Java source files and produces the Java program in the form of .class files containing bytecodes that are the machine code for the Java Virtual Machine (VM). Compiling produces a separate .class file for each class and interface declaration in a source file. When you run the resulting Java program on a particular platform, such as Windows NT, the Java interpreter for that platform runs the bytecodes contained in the .class files.
http://info.borland.com/techpubs/jbuilder/jbuilder9/bajb/compile.html

Znači, prvo se kompajlira (compile-time), a onda interpretira (u runtime-u)
Sun je (čini mi se nedavno) razvio i procesor koji izvršava direktno bajtni kod...
 
Da pojasnimo čovjeku o čemu se tu radi. Uglavnom ste sve to već rekli, ali malo sistematičnosti da bi mu bilo jasnije.

Za razvoj Java aplikacija treba ti neki development kit (neko okruženje za razvoj Java apl) za konkretnu platformu na kojoj ćeš to raditi (recimo za Windows XP na PC računaru ili za Mac OS na macu itd).

Kod koji ćeš na kraju dobiti ne zavisi od platforme na kojoj se izvršava. Ovo je bitna osobina po kojoj se Java razlikuje od "klasičnih" jezika. To je postignuto na taj način da se za svaku platformu razvija posebna Java virtualna mašina - interpreter Java koda. Ove Java mašine (programi) su besplatni i uglavnom dolaze uz nove OS-ove ili se lako nalaze i instaliraju.

Java virtualna mašina čita kod programa i interpretira ga. Zato Java i jeste interpreterski jezik a interpretiranje je jedini način na koji se mogu raditi aplikacije za više platformi.

Mana je da se Java programi izvršavaju sporije. Java VM mora pročitati sledeću naredbu programa, propustiti je kroz parser da se izdvoje komande i parametri, pronaći odgovarajuću subrutinu, proslijediti parametre i izvršiti je. Naravno da je ovo sporije od direktnog izvršavanja kompajliranog programa ali je to cijena koja se mora (i može na današnjim komp) platiti za portabilnost.

(DXXVI)
 
aha, da li sam dobro shvatila, program pisem u nekom editoru, a ovaj javasoft mi samo prevodi, tj otkucam java ASDAS.java i on treba da izvede moj program?

evo mog programa

class Hello
{
public static void main(String[] args)
{
System.out.println("Hello, World!");
}
}

snimila sam u direktorijum bin, a on mi javlja "Exception in thread java.lang.NoClassDefFoundError: hello/java

kako da mi ispise taj hello world? primer sam skinula iz hrvatske knjige, preporucio je jedan od kolega iz diskusije (1o1 sajt)
 
Treba to ti Java SDK, jer on sadrži i java prevodioc koga u runtime okruženju nema. MOžeš da koristiš i neko od IDE okruženja kao što su Eclipse, NetBeans, ali može i sa najobičnijim tekst editorom.

Program prvo mora da se prevede da bi potom mogao da se izvrši. Dakle
javac hello.java
a onda može
java hello


 
pa mislim da sam to ovde i pokusala ali ne znam zasto nije uspelo, mozda nije prepoznao klasu System?
ovo sto imam nije taj SDK nego se zove JavaSoft, skinula sam sa java.sun.com valjda
ako skidam netbeans, je l ok da skinem neki od 10 mb? nece da mi se skida, da li neko ima da mi da da presnimim?
 
Kompletan Java SDK je oko 60MB, a NetBeans je isto toliko, dakle kada se sabere oko 120MB DL-a. Pretpostavljm da nije problem da se nađe i presnimi.

Jedino što sam tamo uočio da je veličine 10MB je NetBeans Profiler, a to nije IDE. Dakle, najbolje možda da potražiš nekoga da ti presnimi.

 
SDK (Software Development Kit) sadrži različite alate, a između ostalog i kompajler (prevodilac). NetBeans je razvojno okruženje koje koristi kompajler, dibager itd. iz SDK-a. Ako ti se ne čita sa ekrana, kupi knjigu. Možda se na CD-u uz neko izdanje dobije i kompajler...
 
Kada uradiš DL onda instaliraš i sedneš da radiš. Minimum je Java SDK, ali onda radiš u nekom tekst editoru koji imaš.

Možda i u tom JavaSoft ima java prevodioc. Proveri da li negde na disku obično tamo gde se nalazi java.exe, možda ima i datoteka javac.exe, jer je to prevodioc. U tom slučaju možda ti ne treba Java SDK.

Ne, uz knjige se ne dobija prevodioc, jer je on besplatan i niko ga ne daje uz knjigu, bar ne ove koje sam imao prilike bar da pogledam. Da li vredi, zavisi od trenutnog poznavanja programskih jezika. Dosta stvari se može naći i na netu, ali ako ti se više sviđa knjiga u papirnom obliku, onda vredi.

 

Back
Top