Miloš Gagić: Za šta si se borio?

crow

Veoma poznat
Banovan
Poruka
11.554
Kada mi ljudi kažu: "Za šta si se borio. Vidiš da su svi isti. Sta si za to dobio?", ja uglavnom ćutim i pomislim da li bi' to činio i sada.
Pre osam godina jedna generacija ljudi odlučila je da ne može neko drugi vladati njima, a da se oni ne pitaju. Od male razbijene grupe studenata koji su učestvovali u maratonskim protestima 96/97. godine nastao je moćan pokret koji je obeležio burnu dvehiljaditu godinu.
OTPOR kao organizacija, doduše dosta organizaciono nedefinisana, uspeo je da izvede dve najznačajnije kampanje, te za Srbiju itekako važne godine. GOTOV JE i VREME JE su parole najviše upotrebljavane i najprimećenije kampanje tih prelomnih dana za građane Srbije.
Zamislite šok koji je doživeo premijer Miloševićeve vlade na otvaranju montažno-demontažnog mosta na baržama u Novom Sadu, kada se sa varadinske tvrđave zaviorila ogromna zastava, crna kao tadašnja Srbija, sa belom pesnicom. Takav bezobrazluk nije mogao proći nekažnjeno te su vinovnici ovog "terorističkog" akta odmah privedeni u policiju.
Ako su reči GOTOV JE ljudima davale snagu i nagoveštavale kraj jedne sulude vladavine, onda je kampanja VREME JE, sigurno na šarmantan način naglašavala važnost septembarskih izbora i držala visok stepen mobilnosti, naročito kod mladih.

Do tad neviđeno kod nas.
Na trgovima sviraju bendovi, neki mladi ljudi nasmejani na tim trgovima uživaju i reklamiraju datum izbora. Cudo za građane kojima je već dosta robe reklamirane "kao" originalne svetski poznate firme, samo što su prodavci zaboravili da se NIKE ne piše ćirilicom, i da CANON nije firma iz Požarevca. Najzad roba sa originalnim domaćim natpisom koju svi vole da nose "24. 09. 2000."
Cudo za policajca koji nije instruiran da se suprostavi ljubaznom mladicu i lepoj devojci kada mu poklanjaju bedž na kojem je nacrtan osmeh.
Sve je novo i za mlade koji su do tada izbore smatrali isključivom obavezom za odrasle, koji po pravilu na svaki istorijski dogadaj izlaze sa harmonikom, folklorom, i vec serviranim parolama. Sve to se lepo pakovalo, ušminkavalo i prikazivalo na televiziji. Jedino što nije moglo da se ušminka to su zubi nasmejanih baba. Ovo je novo i lepo. Neko ko je njihov vršnjak odlučio je da izađe na izbore i da glasa. Na koncertu on je najveseliji, kao da se unapred raduje nečemu što će se desiti.
Nekoliko meseci pre septembarskih izbora bilo je potrebno prići čoveku odavno outđenom, uplašenom i zbunjenom, objasniti mu važnost jesenjih izbora. Koncerti su bili jedan od načina da mu se priđe, to je mesto gde on nije uplašen, mesto gde ga niko ne "masira" političkom svakodnevicom. Ostaje mu jedino reč VREME JE. Vreme je da počne da odlučuje, da olovkom kreira svoju sudbinu.
Problem broj jedan je kako od osobe napraviti potencijalnog aktivistu rešenog da istraje do kraja, da bude dovoljno hrabar i kad mu prete, i sposoban da ideju prenese dalje. I uspeli smo u tome. Kampanja je dobijala nove aktiviste i plamen poruke ulazio je u svaku kuću, i stizao do svakog čoveka VREME JE PROBUDI SE. Slobodni mediji postaju oslonac ove priče.
Borba protiv medijskog mraka jedna je od najtežih koju smo vodili. Ne borbu za medijski prostor, jer ga je bilo u malim gradovima, svi su slušali "Slobodnu Evropu" i "Glas Amerike" kako bi saznali šta im se dešava u zemlji, nego borbu protiv laži koje su plasirane na režimskim medijima. Jedna akcija u Novom Sadu izazvala je veliku pažnju gradana, ali i policije. Naime pozvali smo gradane da zajedno sa nama posmatraju "pomračenje medija" , na novosadskom trgu kod Cika Jove. Pre početka popularnog televizijskog dnevnika podeljene su specijalne naočare jer takav program nanosi teška oštećenja svim čulima. Ismevanjem režima, postajali smo opasni, pa su nas hapsili. Hapšenjem smo postajali jači. Zbog toga je režim i pao. Svi su želeli da budu jaki i opasni.
Sve ovo nije moglo da ubedi one skeptične, večite namćore, koji su protiv ali se ne bune, koji vide ali ih mrzi, koji znaju ali se boje. Njihova čuvena rečenica i danas je simbol apatičnosti, neverovanja, bezidejnosti i izaziva depresiju i povraćanje. Ona glasi: "Ma ti ćeš nešto da promeniš". Sa ovakvim ljudima moralo se suočiti oči u oči. Ima još jedna opasnija kategorija koju prepoznajemo po sloganu "šta ja tu mogu da uradim, kao da od mog glasa nešto zavisi". E ovima si morao pokazivati ličnim primerom da možeš, pa ako on vidi da možeš ti onda proba i on.
Izaći na izbore je individualna stvar, koja sa sobom povlači takođe i ličnu odgovornost. OK prijatelju, nećeš da glasaš, i ja to poštujem, samo nemoj posle da mi prebacuješ da sam ja pogrešno izabrao, i da mi kukaš kako ništa ne valja. Ja pre svega na izborima biram sebi, pa i ako loše izaberem zadržavam pravo da kritikujem, i menjam ako ne valja. Tebi ne preostaje ništa nego da potajno žališ, i kukaj brate nekom drugom. Sad imaš priliku da menjaš, biraš, jednim potezom olovke možeš da sebi olakšaš naredne četiri godine. I znam da se plašiš odgovornosti za moguć loš izbor, plašim se i ja, ali ako ne prihvatam odgovornost bojim se izgubiću šansu da menjam, mislim i postojim.
Razumem i to da birati između jednih i drugih i nije neki izbor. Jedni su ovakvi, a drugi nemaju ono. Kad biraš izmedu dva zla biraj manje, između dva dobra biraj bolje, u svakom slučaju biraj kad imaš šansu. I pamet u glavu, jer na izborima ne biraš samo sebi nego i meni. Dobro razmisli poznaješ i jedne i druge i treće. Znaš i šta su slagali i šta dobro uradili, kad nam lažu i kad govore istinu. A to što nedeljom odmaraš i provodiš je sa svojima cenim, samo nedelja je ponovo za sedam dana a izbori tek za četiri godine.

Hapšen sam desetak puta i privoden na informativne razgovore, gde su mi ispirali mozak visoki funkcioneri Državne Bezbednosti, i pokušavali da mi na lep način ukažu na moje pogreške i objasne da je politika prljava. Prljava je koliko i oni koji u njoj učestvuju. Dokle god se iz politike sklanjaju pošteni i dobri, nama će vladati barabe. Ukazan sam kao ubica za nešto što nisam počinio. Prećeno je mojoj porodici zbog stvari sa kojima oni nisu imali dodira. Proganjan, bežao, vraćao se ali nikad nisam odustao od borbe.
I sad kad mi kažu: "Za šta si se borio. Vidiš da su svi isti. šta si za to dobio?", ja pomislim o ciljevima i uspehu koji sam postigao.
Ja se ustvari nisam borio protiv jednih a za druge, da jedni odu a da drugi dođu. Ja sam samo hteo da imamo mogućnost izbora i da se naš izbor poštuje. I počistio sam sve one koji su mi stajali na putu da to ostvarim.

I uvek ću se za to boriti.

Zato ne stavljaj sam sebe u zatvor jer izbor nemaju samo zatvorenici, ako držiš do sebe i do slobode. Kad god ti se ukaže prilika da biraš ti biraj.
 
"OTPOR kao organizacija, doduše dosta organizaciono nedefinisana................."

Treba se boriti i menjati, ako ti bilo sta stoji na putu licnog razvoja i napredka kao i napredka drzave i naroda kome pripadas..................borices se i dalje, a nisi uspeo da saznas organizacionu definisanost onih koji su tu borbu i sprovodili zajedno sa.............sve se dobro znalo i tad i sad..........

Nemam nista protiv teksta i onog sto ga je napisao, osecaji su licna stvar i mene se ne doticu, osim rupa u tekstu koje treba popuniti..............
 
crow:

Borba protiv medijskog mraka jedna je od najtežih koju smo vodili. Ne borbu za medijski prostor, jer ga je bilo u malim gradovima, svi su slušali "Slobodnu Evropu" i "Glas Amerike" kako bi saznali šta im se dešava u zemlji, nego borbu protiv laži koje su plasirane na režimskim medijima.
Ziva istina i najveci apsurd istovremeno.Mislim da su se Milosevicevi protivnici iz redova naroda mogli prepoznati po podocnjacima od bdenja nocu uz pomenute medije.
Culo vida je najdragocenije od svega.Ako figurativno medije identifikujemo sa tim culo,onda je jasno koliki je "zlocin" pocinio Milosevic.Iskopao nam je "oci".
"Otpor" je prvi nagovestio da je osvit na pomolu i to je neprocenjiva zasluga hrabrih omladinaca.
 
hehe...pa ako je otpor propao,ne znam sta se desilo sa milosevicem,zbog kojeg je i otpor nastao..

svi otporashi bi istu stvar radili opet...jer imaju malo vishe od grama mozga,i znaju protiv chega su se borili...vidish dzeri,to je neki potpuno drugachiji svet od tebe..ti to ne mozesh da skapirash,ni da 'ocesh...a,kao sto nam je bliska istorija pokazala-otpor je bio uspeshan u skidanju slobe...:mrgreen:
 
Pa? Neko ce reci i Zveki je bio uspesan, i sta sad? Kakve veze ima uspesnost sa bilo cime?
Siguran sam da je velika vecina ljudi koji su svojevremeno demonstrirali protiv Slobe, shvatila, bas kao i ja, da smo bili zavedeni. Uostalom, dovoljno je pogledati danasnje politicko raspolozenje gradjana Srbije.
 
untouchable:
Pa? Neko ce reci i Zveki je bio uspesan, i sta sad? Kakve veze ima uspesnost sa bilo cime?
Siguran sam da je velika vecina ljudi koji su svojevremeno demonstrirali protiv Slobe, shvatila, bas kao i ja, da smo bili zavedeni.
dzeriju je drago da je ideja otpora propala...kao sto smo videli,jeste..narochito 5.oktobra:D
ako si ti demonmstrirao,ja sam osvojio everest. ne rachuna se sto si dva puta pobego iz skole,i proshao kroz kolarchevu..uostalom,ti si decko ljubitelj slobe,a niko ti nece iz ekipe iz '97 reci slicne stvari kao ti..ako si i bio tamo,znachi da si zalutao...klinac..pa se i ne rachunash...a sve se plashim da si ti ishao za ulice zbog slobine kradje izbora...josh mi reci da si i nosio ono "chedo ozeni me":confused:
untouchable:
Uostalom, dovoljno je pogledati danasnje politicko raspolozenje gradjana Srbije.
jel ti znash nesto da napishesh a da ne umetnesh floskulu iz centrale?
vec postaje..ono...
 
Petre, ne znam zasto si sebi uvreteo u glavu da je meni cilj da tebi ili bilo kome drugom nesto dokazujem. To sto si ti izgubio kontakt sa realnoscu pa nisi svestan da je ogromna vecina gradjana promenila misljenje, bas kao sto je svojevremeno od Slobinog postala glasac opozicije, tvoj je problem.
 
OrthodoxCelt:
Кад је тај отпор тако моћан, што данас не отера ове мафијаше са власти! Па да му се и ја придружим...

a ko da se okupi?
pa svako od nas je ''otpor''
i normalno da treba opet da se organizuje..
ali koliko vidim ovde ,svi su zadovljni sa radikalima i ds i trose se na prepucavanjima..
strasne opcije!!!
tek kad ovi odu(''zasluzni'' i ''prvoborci''),moze da se govori o jakoj politickoj sceni srbije
 
OrthodoxCelt:
Па окупљајте се брате мили, шта чекате, док још има шансе за ову земљу...
ВРЕМЕ ЈЕ!

A ti bi se okupljao, malo se bavio politikom, onako malo uvalio guzu u neku fotelju, a!

E pa sad je vreme da se malo ukljuci mozak, zasucu rukavi i prione na posao kako bi se bar malo ublazile posledice oluje go*ana koja je zadesila ovu zemlju 90-tih, a ne da cekamo da nam sve padne sa neba, a ovamo kenjamo o politici!
 
untouchable:
Pa? Neko ce reci i Zveki je bio uspesan, i sta sad? Kakve veze ima uspesnost sa bilo cime?
Siguran sam da je velika vecina ljudi koji su svojevremeno demonstrirali protiv Slobe, shvatila, bas kao i ja, da smo bili zavedeni. Uostalom, dovoljno je pogledati danasnje politicko raspolozenje gradjana Srbije.

Ananlogija sa Zvekijem je krajnje neumesna.On je ubio coveka,premijera jedne zemlje.Ako je taj premijer bio los,to je trebalo resiti na izborima i to resava narod. Zlocinacko udruzenje pod imenom "Zemunski klan" je organizovalo atentat iz uskih licnih interesa.pa se to ne moze uporedjivati sa buntom 2.5 miliona gradjana,koji su glasali za Kostunicu,animirani pre svega akcijama hrabrih otporasa.
Ne moze se reci ni da smo svi mi ,koji smo demonstrirali protiv Slobe bili zavedeni,jer to nije znacilo da mi slepo podrzavamo postupke svake vucibatine koja se slepala uz DOS,a zbog kojih je on u najvecoj meri i razocarao neizvrsenjem ocekivanih poteza(sustinski otklon od pogubne politike '90-ih).Mi smo sledili svetlu ideju moderne,cenjene i svetske Srbije i ljude koji su je svim svojim bicem protezirali,a neki i zivotom.
Nikako ne mogu da prihvatim pokajnicki stav ljudi koji su bili protiv Slobe,ako su bili iskreni u svojoj nameri i ubedjenju tj. ako su istinski prepoznali zlo u njemu i tome se suprotstavljali.
Ja sam ponosan na svaki atom energije utrosene na rusenje tiranina i ostvarenje uzvisene ideje zivljenja zivotom dostojnim coveka i siguran sam da ce se ona ostvariti.
 
WIBU:
A ti bi se okupljao, malo se bavio politikom, onako malo uvalio guzu u neku fotelju, a!

E pa sad je vreme da se malo ukljuci mozak, zasucu rukavi i prione na posao kako bi se bar malo ublazile posledice oluje go*ana koja je zadesila ovu zemlju 90-tih, a ne da cekamo da nam sve padne sa neba, a ovamo kenjamo o politici!

Буди човек реци одакле си!

Не знам чиме си се ти бавио у животу... али ја сам преживео срања, која никоме не бих желео да се десе,...радио сам вероватно теже послове него што ћеш ти у животу радити,...Поносим се тиме што сам из поштене породице, и што сам остао чисте главе кроз своје тешко детињство,...и рада се никад нисам плашио само да знаш...
Политика није мој приоритет,...али да, желим се бавити политиком и помоћи овој земљи и сваком њеном грађанину...питај демократе о заваљивању у фотеље, оне то најбоље раде...
 
Ja sam razočaran u 5. oktobar i sve za šta sam onda kao srednjoškolac izgarao...
Isto misli i ogroman broj ljudi u ovoj zemlji,ja ih lično znam gomilu,a broj apstinenata nedvosmisleno potvrđuje. Glavni krivci za ovakvo stanje,pored ubica Sv. Zorana jesu Koštunica i G17+ koji danas gospodare ovom beznadežnom državom.
 
Видиш ја нисам био наивни отпораш као већина мојих средњошколских другова...
Био сам за отпор, али сам знао да ће се једно зло, заменити другим, по мени, већим...
 
Nije jedno zlo zamenilo drugo,a pogotovo ne veće (ne zaboravi da su onda po glavi padale bombe,a i policijski pendreci). Ovo što danas izranja je isto ono ZLO,reinkarnirano i zamazano nekim finijim bojama,neljudi koje je truli Koštunica prihvatio,izvadio iz smetlišta i vratio u fotelje,kao i lihvari koji su kao prilepci uz DOS čekali svoju šansu da sisaju krv Srbiji.
 

Back
Top