DA STE PREDSEDNIK ZIRIJA,koju biste knjigu nagradili?

Teško je reći, jer ne pročitam sve knjige koje se objave, kao što to članovi žirija čine. Ipak, znam da bih uvijek prednost dao nekim novim trendovima, djelima koja nastoje da prate savremene tokove u književnosti. Čak i ako takva knjiga nije vrhunska treba nagraditi mladog pisca koji radi nešto novo. Zato mi toliko i smeta nagrađivanje tradicionalista, ljudi okrenutih samo tradiciji, arhaičnom jeziku itd.
 
JERIHONSKA RUZA:
Mislis da clanovi zirija stignu da procitaju sve knjige????
Npr. za NIN-ovu nagradu! da li stignu da procitaju 150 knjiga za tako kratko vreme?

Kad god čitam obrazloženje NIN-ove nagrade oni tu kažu da su pročitali sve objavljene romane. Možda se podijele pa ne čitaju baš svi sve, ili neke nepoznate pisce pročitaju samo neki članovi pa eventualno preporuče drugima...
Ali nije to nemoguće za njih, kritičari su profesionalni čitaoci.
Slušao sam svojevremeno jedan intervju sa Mihajlom Pantićem koji je rekao da i pored svog spisateljskog, predavačkog, uredničkog i kritičarskog rada uspijeva pročitati skoro pa jednu knjigu dnevno. Ti ljudi čitaju dnevno devet ili deset sati, jer im je to posao, isto kao što ja toliko svaki dan sjedim u kancelariji.
 
JERIHONSKA RUZA:
Mislis da clanovi zirija stignu da procitaju sve knjige????
Npr. za NIN-ovu nagradu! da li stignu da procitaju 150 knjiga za tako kratko vreme?


Da, naravno da su pročitali sve knjige.
Ne radi se uopšte o kratkom vremenu, NIN-ova nagrada se dodeljuje za najbolji roman objavljen na srpskom jeziku do 31.XII, produkcija nije toliko obimna, trenutno je hiperprodukcija domačih izdavača koja traje do NG; i, onda , uglavnom, ide zatišje do kraja januara..
Za Deretin Konkurs za neobljavljeni roman konkurisalo je, to vam je primer (konkurs je bio otvoren negde krajem proleća, završen je pre 2-3 nedelje, znaju se najbolji), preko 300 totalno anonimnih autora, i žiri je sve pročitao. Provereno.
Što se tiče rukopisa koji se daju nekoj IK na čitanje, ako vam ih prime, sigurno će biti pročitani.
To im je posao i radi se o profesionalnim čitačima.
 
HeBePoBaTaH_:
Da, naravno da su pročitali sve knjige.
Ne radi se uopšte o kratkom vremenu, NIN-ova nagrada se dodeljuje za najbolji roman objavljen na srpskom jeziku do 31.XII, produkcija nije toliko obimna, trenutno je hiperprodukcija domačih izdavača koja traje do NG; i, onda , uglavnom, ide zatišje do kraja januara..
Za Deretin Konkurs za neobljavljeni roman konkurisalo je, to vam je primer (konkurs je bio otvoren negde krajem proleća, završen je pre 2-3 nedelje, znaju se najbolji), preko 300 totalno anonimnih autora, i žiri je sve pročitao. Provereno.
Što se tiče rukopisa koji se daju nekoj IK na čitanje, ako vam ih prime, sigurno će biti pročitani.
To im je posao i radi se o profesionalnim čitačima.

ali, ne konkurisu sve knjige koje su objavljene u toku godine.
 
I ne mogu da konkurišu sve KNJIGE, samo ROMANI.
U obzir se uzimaju svi objavljeni romani na srpskom jeziku u toku godine, koji STIGNU u redakciju NIN-a u naznačenom periodu. Njih predlaže izdavač.
Ako uzmeš da je broj knjiga koje su poslate između 100 i 130, to bi bila i gotovo celokupna produkcija savremenog srpskog romana između dve godine. Tzv. mali izdavači i nemaju više od 5 objavljenih naslova domaćih pisaca u toku godine, a nekima je i ta brojka prilična.

Od toga, u širi izbor uđe 10 ili 11 naslova, a u uži, oko četiri ili 5, zavisi..ali NIN-ova nagrada jeste presek celokupnog relevantnog srpskog romana objavljenog u toku godine.

Ja nisam video da ste predložili ovde roman srpskog pisca.


Also, koji je to roman dobar?

Ja sam rekao favorita objavljenog do septembra, videću šta sledi do januara : o )
 

Back
Top