C Potrebna pomoc oko 3 zadatka (ispit)

vlada84

Početnik
Poruka
35
Zadaci su sledeci:
1. Na zutoj pozadini nacrtati kvadrat
2. Na plavoj pozadini nacrtati tri koncentricna kruga
3. Napraviti simulaciju bacanja kockice gde se uzima jedan slucajan broj u intervalu od 1 do 6.

Ako neko nadje malo vise vremena nek proba da resi i cetvrti
Napraviti mini klakulator sa najosnovnijim operacijama ( +, -, *, / ).

Molim vas da mi pomognete jer mi je ovakva vrsta zadataka potrebna za ispit.
Hvala vam!
 
vlada84:
Zadaci su sledeci:
1. Na zutoj pozadini nacrtati kvadrat
2. Na plavoj pozadini nacrtati tri koncentricna kruga
3. Napraviti simulaciju bacanja kockice gde se uzima jedan slucajan broj u intervalu od 1 do 6.

Ako neko nadje malo vise vremena nek proba da resi i cetvrti
Napraviti mini klakulator sa najosnovnijim operacijama ( +, -, *, / ).

Molim vas da mi pomognete jer mi je ovakva vrsta zadataka potrebna za ispit.
Hvala vam!
Da li ste uopšte nešto učili na tu temu u školi/fakultetu kada ne znaš da uradiš ove zadatke koji su krajnje jednostavni? Sem toga bilo bi lepo da bar navedeš na kom opertavnom sistemu trebaju da rade pomenuti programi, ako misliš da ti neko uopšte odgovori.
 
@vlada84
Vlado, ako to ne mozes da uradis sam, ili bar da uradis pa da pokusas da popravis ako ne radi, mani se te skole! Sta ce ti skola iz koje nista neces nauciti? Mislis da ce sama cinjenica da posedujes diplomu, znaciti nesto tvom buducem poslodavcu?
pa sta ces, crni Vlado da radis, kad ti buduci poslodavac prvo dana kaze, "tek radi zagrevanja momak, ovak ces da mi uradis:"
1. Na zutoj pozadini nacrtati kvadrat
2. Na plavoj pozadini nacrtati tri koncentricna kruga
3. Napraviti simulaciju bacanja kockice gde se uzima jedan slucajan broj u intervalu od 1 do 6.
.......
puko si odmah...
Dakle na ucenje!
 
Secam se dok sam ja kretao sam programiranjem koristili smo Visual Basic, mogao sam to pronaci u MSDN biblioteci koja ujedno dolazi sa Visual Basicom. Tamo si imao primere slichne onima koji su tebi potrebni, ujedno sa sredjenim kodovima koji su ti potrebni za (tu i tu) aplikaciju koju zelis napraviti. Mislim da ti MSDN biblioteka nudi sirok opseg linkova, ujedno na njima mozes naci dosta dobrih foruma koji se bave tom (pochetnom) tematikom i (naprednijom) oblascu programiranja. Koliko se ja secam.

Zadatke koje si dobio, mislim da nisu toliko komplikovani, vrlo brzo ces ih resiti, ni kalkulator nije uopste tezak za pravljenje.
Ja sam zaboravio kako vec to ide tako da ti nisam od bas neke pomoci.
Ali definitivno su ovo jedni od prostih primera, koji si dobio da kazem onako (kroz maglu). ;)
 
Ja da znam resenje ne bih postavljao pitanja na ovom forumu. Forum ionako jeste mesto za diskusiju i mislim da i pocetnici imaju prava da nauce neke stvari. Inace se prvi put srecem sa programiranjem jer se inace moj fakultet time i ne bavi. Zato i molim ljude dobre volje da mi pomognu. Hvala u svakom slucaju.
 
vlada84:
Ja da znam resenje ne bih postavljao pitanja na ovom forumu. Forum ionako jeste mesto za diskusiju i mislim da i pocetnici imaju prava da nauce neke stvari. Inace se prvi put srecem sa programiranjem jer se inace moj fakultet time i ne bavi. Zato i molim ljude dobre volje da mi pomognu. Hvala u svakom slucaju.
Izvini nešto mi sada nije jasno. U naslovu teme stoji zadaci sa ispita, tražiš rešenje, a ne pomoć kako da uradiš i povrh svega kažeš da se programiranjem tvoj fakultet ne bavi. Ovo ne mogu ni pored najbolje volje da skopim u neku logičku celinu koja ima smisla. Ovde ili nedostaju neki elementi čitave priče ili ...

Forum jeste mesto za diskusiju, ali ovde zaista ne vidim ni D od diskusije, pošto su u pitanju toliko jednostavni zadaci koji se rade na jedan jedini način, tako da ne znam šta bi uopšte moglo da se diskutuje. Osim ako rešenje zadataka koje ti neko pošalješ ne smatraš kao diskusiju.
 
vlada84:
Ja da znam resenje ne bih postavljao pitanja na ovom forumu. Forum ionako jeste mesto za diskusiju i mislim da i pocetnici imaju prava da nauce neke stvari. Inace se prvi put srecem sa programiranjem jer se inace moj fakultet time i ne bavi. Zato i molim ljude dobre volje da mi pomognu. Hvala u svakom slucaju.
E druze, ako neznas da napises ni jednu liniju koda batali taj faks odmah ( jer kosto kaze bojan p, mislim da nije bezveze vam programiranje uvrsteno u predmete).
E sada na forumu mozes doci i traziti neke smjernice, traziti rjesenje problema koji se nalazi u kodu koji si ti napisao, a ne da trazis da ti neko od nule napise program.
Dakle pocni raditi i kad negdje debelo zapnes obrati se na forum.
 
Alo ljudi! Svi vi, i Code i Sukur i Gawor i opi i bojan_p i svi imate isti kompleks! Zasto vam je toliki problem da uradite bar jedan od ovih zadataka? Svi bre nesto pricate i kritikujete pitanja a sta taj decko ima od toga? Da ste svi vi napisali po jedan od ovih zadataka umesto sto ste vodili praznu pricu problem bi bio resen i tema otisla u zaborav a vlada84 bi bi imao potreban kod i mogao bi da iz njega "stogod" nauci a ovako nikom nije bilo nikakve koristi. Ako je neko protiv da nekome pomogne i uradi par zadataka da bi se postavljac pitanja mucio sa istim onda stvarno ne znam zasto je to tako.
Da se razumemo, svaka vama cast za sve ali ja se ne secam kada je neko na krstarici zadnji put dobio kompletan kod.


@vlada84
-Prva tri zadatka ne znam da uradim, ali cu svakako da naucim kroz dogledno vreme :)
Ja cu ti sada napisati kod za kalkulator, imam jedan malo komleksniji koji ima oko 200 linija koda ali to ti verovatno ne treba pa cu ti napisem jedan mnogo manji / jednostavniji.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

#define MAX 10

int main(void)
{
	//deklaracija
	char bafer[MAX], op[2];
	double br1, br2, rez;

	printf("\t\tKalkulator!\n");
	
	//loop
	while(1)
	{
	//uzmi prvi broj
	printf("Prvi operand -> ");
	br1 = atoi(gets(bafer));
	
	//uzmi operator
	printf("operator(+, -, *, /) -> ");
	gets(op);

	//uzmi drugi broj
	printf("Drugi operand -> ");
	br2 = atoi(gets(bafer));

	//racunanje
	switch(op[0]) {
	case '+':
		rez = br1 + br2;
		break;
	case '-':
		rez = br1 - br2;
		break;
	case '*':
		rez = br1 * br2;
		break;
	case '/':
		if(br2)
			rez = br1/br2;
		else {
			fprintf(stderr,"Ne moze se deliti nulom!\n");
			exit(1); }
		break;
	default:
		fprintf(stderr,"Uneti operator nije vazeci!\n");
		exit(1);
	}
	//prikazi rez
	printf("\n\n\tRezultat = %.6lf\n", rez);
	system("pause");
	}
	return 0;
}
 
toxi:
Alo ljudi! Svi vi, i Code i Sukur i Gawor i opi i bojan_p i svi imate isti kompleks! Zasto vam je toliki problem da uradite bar jedan od ovih zadataka? Svi bre nesto pricate i kritikujete pitanja a sta taj decko ima od toga? Da ste svi vi napisali po jedan od ovih zadataka umesto sto ste vodili praznu pricu problem bi bio resen i tema otisla u zaborav a vlada84 bi bi imao potreban kod i mogao bi da iz njega "stogod" nauci a ovako nikom nije bilo nikakve koristi. Ako je neko protiv da nekome pomogne i uradi par zadataka da bi se postavljac pitanja mucio sa istim onda stvarno ne znam zasto je to tako.
Da se razumemo, svaka vama cast za sve ali ja se ne secam kada je neko na krstarici zadnji put dobio kompletan kod.
}

Toxi, a da ti malo previse ne lajes?
Ti mozda imas komplekse ali svakako mozes paziti sta pricas!

"Pomoc" u slucaju one lenuge bi znacilo da mu se lepo napisu programi i "case closed"?
A da ta lencuga malo radi?
Ti ako ces da mu pises kod, ocigledno nemas druga posla u zivotu, ja imam.

Zasto mislis da cemo nekome pisati "kompletan kod"? Nemamo druga posla nego da podrzavamo lencuge? Decko nije napisao ni red, makar potpuno pogresnog koda! Samo je trazio da mu se lepo to napise - a on kao ide na ispit? Pa kakve mi to strucnjake IT ocekujemo onda? Onakve kojima su drugi pisali kodove?
Nece moci, bar sto se mene tice!

Hocu da pomognem svakome, ali pazi na rec - pomognem - a ne da pisem kompletne kodove i radim njegov posao. Neka plati YYY evra pa cu mu to sve uraditi.
A da pomognem znaci da postojeci kod pregledam i nadjem gresku ako je ima, to je sve. Ili savetujem kako bi bolje da se nesto i lakse uradi.

Dakle Toxi, pamet u glavu i ne zuri sa pisanjem i kvalifikacijama!
 
toxi:
Alo ljudi! Svi vi, i Code i Sukur i Gawor i opi i bojan_p i svi imate isti kompleks! Zasto vam je toliki problem da uradite bar jedan od ovih zadataka? Svi bre nesto pricate i kritikujete pitanja a sta taj decko ima od toga? Da ste svi vi napisali po jedan od ovih zadataka umesto sto ste vodili praznu pricu problem bi bio resen i tema otisla u zaborav a vlada84 bi bi imao potreban kod i mogao bi da iz njega "stogod" nauci a ovako nikom nije bilo nikakve koristi. Ako je neko protiv da nekome pomogne i uradi par zadataka da bi se postavljac pitanja mucio sa istim onda stvarno ne znam zasto je to tako.
Da se razumemo, svaka vama cast za sve ali ja se ne secam kada je neko na krstarici zadnji put dobio kompletan kod.
Imamo kompleks?! Možda i imamo kompleks, ali kakve to veze ima sa ovom temom. Evo meni treba neko da mi razreši neki problem pošto imam pametnija posla i ne čita mi se 20 dokumenata ukupno oko 700 strana. Hoćeš li ti biti ljubazan da to uradiš umesto mene, da bih ja posle mogao da se pravim pametan kako sam to rešio za 10ms?

Mislim razmisli malo pre nego što počenš da pišeš, molim te.
 
A dobro onda koja je poenta da postujete 10-ak poruka na temu "tra la la" ako vec necete da mu pomognete? Recite lepo ne moze to tako(kao sto je i bilo receno) i kraj price a ne da terate u nedogled.

@codemaker
Imam i ja sta da radim ali za svaki od ovih zadataka(pa sami ste rekli da su laki) treba po 10min top!
Ako njegov smer nema direktne veze sa programiranjem on i nema ambicije da bude "IT strucnjak" ili nesto slicno vec ce biti nesto sasvim trece tako da jest da bi trebalo neke osnove da zna ali sta kad ne zna? Bolje da uci ono sto ce da mu treba a ovo ostalo da otalja kako god pa i uz tudju pomoc. Tj. odkud znas da je lenj? Mozda ga ovo ne interesuje i ne treba mu pa ga preskace( jeste tacno da ne bi trebalo da ga preskoci u tolikom luku al' ajd...).

@gore prozvani
Mislim da ce te me zbog one izjave u najboljem slucaju ignorisati, no ja sam izneo svoje vidjenje koje je tacno ali ko je u pravu ... Nadam se da cu i dalje na ovom forumu moci da zatrazim i dobijem help( ja doduse ne trazim full code, ja sam skroman :) )

DOPUNA:
Pardom(zaboravih), izvinjavam se "prozvanima" na ocito previse ostrom stavu.
 
toxi:
A dobro onda koja je poenta da postujete 10-ak poruka na temu "tra la la" ako vec necete da mu pomognete? Recite lepo ne moze to tako(kao sto je i bilo receno) i kraj price a ne da terate u nedogled.

@codemaker
Imam i ja sta da radim ali za svaki od ovih zadataka(pa sami ste rekli da su laki) treba po 10min top!
Ako njegov smer nema direktne veze sa programiranjem on i nema ambicije da bude "IT strucnjak" ili nesto slicno vec ce biti nesto sasvim trece tako da jest da bi trebalo neke osnove da zna ali sta kad ne zna? Bolje da uci ono sto ce da mu treba a ovo ostalo da otalja kako god pa i uz tudju pomoc. Tj. odkud znas da je lenj? Mozda ga ovo ne interesuje i ne treba mu pa ga preskace( jeste tacno da ne bi trebalo da ga preskoci u tolikom luku al' ajd...).

Ne mogu se sloziti sa takvim izjavama u vezi skolovanja i "preskakanja" predmeta. Otaljavanje bilo kog predmeta je apsolutno kontraproduktivno, ali ako je decko tako resio, bice to njegov problem, ne moj....
Ako imas vremena, pisi kodove do iznemoglosti, nemam nista protiv, ja sigurno necu pisati cele programe, ma kako bili kratki. Morace sam uz eventualnu pomoc.
Ne radi se samo o pisanju koda, radi se o sticanju znanja ucenjem da se kod napise. Ako to decko nece - ne zelim da budem deo njegovog odlucivanja sta jeste a sta nije uputno ili moguce zaobici a ipak zavrsiti neku skolu.
 
toxi:
...
@gore prozvani
Mislim da ce te me zbog one izjave u najboljem slucaju ignorisati, no ja sam izneo svoje vidjenje koje je tacno ali ko je u pravu ... Nadam se da cu i dalje na ovom forumu moci da zatrazim i dobijem help( ja doduse ne trazim full code, ja sam skroman :) )
...
Nemam nameru nikoga da ignorišem, ako se pristojno ponaša i traži pomoć. Da ponovim još jednom, ova tema uopšte nije traženje pomoći, nego "budale koja će da uradi nešto umesto mene". To nije isto!
 
E cega sve nema ovdje ...
@toxi druze sta je sa tobom ? Cemu ovakvi postovi ?
a vlada84 bi bi imao potreban kod i mogao bi da iz njega "stogod" nauci
Prije cu ja da naucim da letim, nego sto ce on da pogleda taj kod, cak i ako mu ga neko napise, to su prazne price.
On da je htjeo zeru da se potrudi, poceo bi nesto da pise, da cita, ne bitno, al' uglavnom nesto bi radio vezano za to, kada bi negdje debelo zapeo dosao bi i pitao. A ne traziti citav kod, kako bi on dobio plus, il' prolaznu ocjenu na faksu. Pa sto kaze codemaker, kakve to mi strucnjake dobijamo ?!
I ovo je jedan vid "hljeba bez motike" i pridruzujem se ostalima da ovakvi lajavci ostanu uskraceni za pomoc.
 

Back
Top