Recepti za mikrotalasnu

ja se snalazim amaterski...zaboravim da je imam pa palim ringle onako pet minuta da se zagreju itd...
mada stvarno dobro dodje kad ti treba instant caj ili tako nesto...i kompot od jabuka (alergicna sam pa samo kuvane dolaze u obzir...)

ja se secam kad su doneli mikrotalasni da je bilo uputsvo i neki mini kuvar...e bas cu videti da ga nadjem...
sad sam se zainteresovala
ali koliko se secam u kuvaru su bila gotova jela koja kod nas nema i onda samo lepo aranzirana i stavljena u mirkotalasnu
a sigurno ima i na google-u nesto
 
Marge, pa ti si pravi kuhinjski zmaj! Ja sam dobila uz mikrotalasnu i neko žičano postolje, valjda za gril (đavo bi ga znao, uputstvo je na nemačkom, bugarskom i engleskom - ali niko nije dovoljno stručan za kulinarsku terminologiju), možda je to za sendviče.
Probala sam i da kuvam, tj. barim u običnoj najlon kesi, nije loše - staviš povrće, začiniš, sipneš malo vode, zavežeš kesu i malo je bocneš odozgo da se ne bi naduvala i pukla. Problem je što kesa ne sme biti na jako visokoj temperaturi dugo jer se topi, dakle treba staviti na 60-70%, ili već koja opcija postoji, zavisi od modela i proizvođača, osim toga pitanje je šta sve PVC folija ispušta kada se zagraje - kažu da ima kancerogenih sastojaka.
 
Sve panirane zamrznute proizvode, tipa kolutici lignje, riblje pljeskavice, stapice krabe samo stavim na max i u zavisnosti od posude podesim na 3-4 minuta. Zaledjenu ribu i meso otapam u mikrotalasnoj. Tako su vec dopola spremljeni, pa ako bih da przim bacim na tiganj, ako bih da barim podesim vecu temperaturu i barim. Za ribu je potrebno nekoliko minuta, za ostalo meso malo vise, i mora da bude tanko iseceno.
Postoje u hipermarketima plasticne posude koje su predvidjene za mikrotalasnu, ali ja vise volim da poklopim tanjirom tanjir. Tako se brze zagreje, nista ne prsti i ne smrdi mikrotalasna.
 
Moze se lepo praviti fil za krempite i svi filovi koji se kuvaju na pari. U ciniju ili vatrostalnu posudu se pomesa zumance i secer i to se ukljuci na, mislim, 5-8minuta, ali mora da se svakih pola minuta izvadi i promesa inace se zgrudva.
Mogu se ispeci jabuke (moraju se prethodno izbockati viljuskom) i bundeva (ova za kolace).
Lepo se skuva pirinac - ne moze da zagori. Stavi se 1 mera pirinca + 2 mere vode, posoli se i u kljuci na 10 minuta ( ili za duplu meru pirinca 20 minuta). Mera je solja za belu kafu.
Svo povrce se lepo i brzo skuva.
Moze se obariti jaje, ali se mora prvo razbiti (paziti da se ne pomesaju belance i zumance) i sipati u soljicu. Obavezno poklopiti!
Na resetki sa grilom se mogu peci pice (one kupovne gotove), ali ispod resetke treba staviti veci tanjir, ako curi sir sa pice.
To je sve sto sam se setila.
Imam neku knjigu kuvar za mikrotalasne, ali tamo su sve neki beskorisni recepti. Nisam nasla ni jedno jelo koje moja porodica jede.
 
Ovo sa cveklom je bas zanimljivo. Meni rerna sluzi iskljucivo za podrgevanje. Vazno mi je da uvek mogu da imam topli obrok . Kada zelim da brzo nesto skuvam, onda seckani crni luk (za prebranac...iz konzerve...) stavim na par minuta.
 
evo sta sam nasla:

PILETINA SA LUKOM
(za cetiri porcije)

2 bela mesa iseci na polovine, 2-3 glavice crnog luka, cen belog , 3 kasike putera, majoran ili majcina dusica, aleva paprika, 4 kasike belog vina ili vermuta (mmmm :) ), 3 kasike kisele pavlake, iseckan persun ili mirodjija (sat vise volis), so, biber

Nacin pripreme:

Iseckan crni i beli luk staviti u pravovougaonu posudu 20 x25 cm (ja cu u okruglu, manju, kakvu imam), ravnomerno rasporediti po dnu.
U puter umesati zacine (so, biber, alevu, majoran) i to utrljati u meso. Meso staviti u cetiri ugla posude i na najvecoj moci, bez pokrivanja, MIKROTALASATi (lep izraz!) 10 minuta. Meso izvaditi na tanjir bez preokretanja.
Sipati vino u luk, promesati, i staviti u rernu na najvecu moc 3 minuta. Staviti meso u posudu sa lukom, prekriti (folijom za mikrotalasnu) i opet na najvecoj moci 10 minuta a zatim premestirti na podgrejan tanjir,
Promesati pavlaku sa lukom, zaciniti po ukusu(so, biber) staviti u mikrotalasnu na 2 minuta, .Meso preliti tim sosom, sipati odozgo persun ili mirodjiju, sluziti sa npr. pireom i sa salatom.
Proporcje dla 4 osób.
 
E, i ovo, desert:


KOLACICI SA MUSLIMA

3/4 pakovanja margarina, 3/4 case secera, kasicica ekstrata od vanile ili badema, 1 jaje, 1 1/2 casa brasna,pola kasicice praska za pecivo, malo soli, pola case ovsenih pahuljica, pola case musli.

Puter umutiti, dodavati postepeno secer, zatim dodati jaje i ekstrat. Pomesati brasno, malo soli i prasak za pecivo, umesati u puter i dodati ovsene pahuljice i musli. Dobro umesati, praviti kuglice kpje treba sloziti na pergamin papir (masni papir), spljostiti viljuskom. Staviti u rernu na srednju moc (70 %) na 4-5 minuta. Gotove izvaditi i staviti sledecu partiju.
 
ima i ovo:

SVINJETINA NA KINESKI NACIN

Pola kilograma svinjetine isecene na tanke tracice, 2 kasike ulja, cen belog luka, mala konzerva ananasa (pola velike :)) pola case sosa barbekju ili od sljive (tj 100 ml), ravna kasika gustina (brasna, krompirovog brasna), 2 kasike sosa od soje, 1 paprika, so, biber. (uzgred, bas i ne znam kakav je to sos id sljive, mozda od suvih sljiva, kada se skuvaju i ispasiraju?)

Ananas se ocedi (sok se sacuva) i isecka. U keramicku vatrostalnu posudu sipati ulje i staviti u rernu na 4 munuta (visoka moc). Zatim staviti meso u tu posudu i na 2 minuta na najvisu moc staviti u rernu. meso sada zaciniti solju i biberom. Sok od ananasa pomesati sa izgnjecenim cenom belog luka, sosom (tim od sljiva ili barbekju) preliti meso i staviti na 15 minuta na srednju moc (50 %). Brasno (gustin) pomesati sa sosom od soje i kasikom vode, pomesati sa mesom, dobro promesati, dodati papriku isecenu na tracice i kockice ananasa, opet promesati i staviti u rernu na srednju moc (50 proc.) na 5 minuta, ali promesati jednom posle 2-3 minuta. Sluziti sa rizom. To je za 4 osobe.
 
K aja:
Marge, pa ti si pravi kuhinjski zmaj! Ja sam dobila uz mikrotalasnu i neko žičano postolje, valjda za gril (đavo bi ga znao, uputstvo je na nemačkom, bugarskom i engleskom - ali niko nije dovoljno stručan za kulinarsku terminologiju), možda je to za sendviče.
Probala sam i da kuvam, tj. barim u običnoj najlon kesi, nije loše - staviš povrće, začiniš, sipneš malo vode, zavežeš kesu i malo je bocneš odozgo da se ne bi naduvala i pukla. Problem je što kesa ne sme biti na jako visokoj temperaturi dugo jer se topi, dakle treba staviti na 60-70%, ili već koja opcija postoji, zavisi od modela i proizvođača, osim toga pitanje je šta sve PVC folija ispušta kada se zagraje - kažu da ima kancerogenih sastojaka.



OBRATI PAŽNJU na žičano postolje ne može za svaki program da se koristi. A u uputsvu treba da imaš programe za razne vrste hrane.Skoro sam čula da MLEKO ne treba da se greje u mikro. zato što se "dešava nešto" pa čak može da bude "otrov" za klince. :-?
 
Ja nikako da prikupim prave informacije o mikrotalasnoj.jedni kazu da nije zdrava cak kancerogena drugi opet da nema mesta panici.Vidim vi se sluzite njom pa me interesuje da li ste se raspitivali o njenoj stetnosti i kakve informacije imate o tome.Hvala unapred...
 
Viršle:
Staviš u keramičku ili plastičnu činiju [plastična mora da može da izdrži kuvanje u MW, obično kad kupuješ piše dali može da se koristi u MW] do pola vodu. ubaciš viršlu ali je onako malo izbockaš ili rasečeš da nebi eksplodirala. uključiš na nekih minut dva i to je to.

Jaje kuvano:
U šolju ili činiju sipaš vodu. Jaje koje kuvaš moraš da probušiš i ljusku i žumance. Ako ne probušiš žumance može da bude jako eksplozivno i to u trenutku kada se najmanje nadaš :D. Možeš da probušiš ljusku viljuškom a onda čačkalicom probušiš i žumanceonako nekoliko puta. Spustiš u vodu i staviš da se kuva. Ja inače ne kuvam jaja zato što ako se desi da eksplodira ostavi iza sebe užasan nered. PROVERENO

Jaja pržena
U tanjir sipash malo ulja i razmažeš. Polupaš jaje i posoliš po želji. Malo vegete ako voliš. Secneš malo slaninice onako tanko ili neke šunke, kobaje.... ubacish u mikro na minut dva. Nadgledaj da se ne prepeče. :)

Pizza [ako imaš grill]
Ubaciš onu rešetku, staviš na tanjir veili gotovu koru od pizze. Stavih na 3-4 minuta da se malo zapeče. Uključiš grill a ne micro! izvadiš tanjir i okreneš testo. premažeš kečapom, nabacaš šta voliš, narendaš mozzarelu ili kačkavalj i vratish na josh 5 minuta.

Makarone
U duboku činiju sipaš vodu i malo soli, mrvu ulja. Sipaš makarone ubaciš na 20 minuta. Povremeno mešaj. Pauziraš kuvanje izvadiš promešaš i vratiš, ako treba dodaš malo vode ali pazi da ne prepuniš pa da počne da ti kipi. Posle prvih 20 minuta bi trebalo da su gotove, a ako su i dalje onako žive stavi na josh 10. Obavezno rukavice na ruke kad vadiš činiju koja bude jako vruća. Kada su makarone skuvane procediš i ispereš hladnom vodom. Umutiš jednu manju keramičku posudu soka od pradaiza (slanog i ljutog :)), malo ljute paprike mlevene, vegete, naseckaš salame, slaninice, sitno seckan luk, malo ulja i ubaciš u mikro talasnu na 3-6 minuta. Izvadiš malo promešaš. probaš dali je dovoljno slano. Dodaš makarone i promešaš. Ubaci na još koji minut.

Topli sendvič na grill-u
Na parče hleba staviš šunke ili neke tako salame malo odozgo narendaš ili tanko secneš kačkavalj, malo kečapa odozgo, senfa... spremiš tri komada i spakuješ na onu rešetku. Priprema se na grilu oko dva minuta. Sad zavisi dali voliš da bude malo rešije to ali uglavnom je tu oko 2 minuta tri ...

Čaj
Staviš šolju vode i jednu kesicu, uključiš na minut.

Čoko-mleko
Kašika (kafena) i po kako praha, kakao u zrnu ili jedan red čokolade, šećer po ukusu i preliješ mlekom. Uključiš na minut i 20 sekundi. Promešaš lepo i uživaš.

Uglavnom sve tople napitke (kafa, mleko, čaj, kapućino) pripremaš na oko jedan minut.
Imaj na umu da nisu sve peći iste snage. Moja je 800W.

uh ne mogu više da kucam.... Az pozdrav
 
Paprike napunis sirom (izmesanim sa jajetom), izbockas, prelijes uljem, zacinis i peces 5-6 minuta, dok ne budu meke koliko volis.

Kokice sipas da pokriju dno dublje odg. posude (za MW), posolis i prelijes sa malo ulja ili putera, ubacis na max. micro 4-5 minuta (najcesce zavisi od kvaliteta kukuruza), prvih minuta se samo greju a ponda puc puc puc... super su.

Ako volis ribu, mozes da napravis becarac (u MW posudi izdinstas luk, papriku i paradajz), sipas na dno varostalnog suda, poredjas par fileta ribe, od gore opet becarac i ukljucis na micro 10-tak minuta...

Pirinac kuvas u odnosu 1 soljica belog i 3 soljice vode (ne zaboravi koliko se dobije od te kol. pirinca), ubacis pola kocke supe ili vrganje u prahu, curry, sta volis... u poklopljenom mw sudu... za integralni odnos je 1:4.

gotova podloga za pizzu, nafilujes kako volis, stavis na resetku pod grill i za 7-8 min uzivas... Ne zaboravi da grill opcija radi bas kao i obican grill u rerni i da mu treba par minuta da dostigne max. temperaturu.

Ima jos, seticu se, svaki dan je koristim... prijatno!
 
E, da, pravila sam i dzem... Najdes na netu recept za dzem u mw, mesas provremeno, pravila sam od voca koje se leti vuce po kuci, par jabuka, krusaka, breskva... i uvek z apalacinke imam svez lep dzem...

Ako volis sutlijas, slicno kao za kuvanje pirinca u vodi, nisam probala, ne volim... samo pazi da podesis temeperaturu da ne pokipi i smrdi.
 
E kokice ja kupujem gotove u radnji {mislim gotove za MW} onako u kesici sve sa maslacem i sol ... samo strpas u mw i gotovo za dva minuta :D

Imam ja eBook sve sa slikama i receptima za mw - ako neko hoce da mu posaljem neka ostavi mail i no problem :)
 

Back
Top