flow u psihologiji

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

claire

Početnik
Poruka
14
Cao svima.Da li je nekom poznat pojam Flow-a (cita se flou).Covek koji je uveo ovaj pojam u psihologiju zove se Mihaly Csikszentmihalyi(Mihalji Ciksentmihalji) -vrlo komplikovano ime,covek je poreklom madjar ali zivi i radi u Cikagu koliko znam.Ako nekog interesuje nesto vise ili ako zeli da procaska o tome... ja cekam :)
 
Trazili ste - citajte :-P

Flow je mentalno stanje u kome se osoba nalazi u stanju u kome se potpuno predaje onome sto trenutno radi,a koje je okarakterisano osecanjem fokusiranja energije,potpunim predavanjem i uspehom u datoj aktivnosti.Ovaj koncept je siroko prihvacen u velikom broju naucnih polja.

Prema Csikzentmihalyi-u postoje sledece komponente flow-a :

1.Jasni ciljevi (trebate znati sta zelite)
2.Koncentracija i ciljevi (visok stepen koncentracije na jednu ogranicenu stvar)
3.Gubitak osecaja samosvesti
4.Iskrivljen osecaj za vreme (u smislu da za vreme te aktivnosti vreme neprimetno prolazi)
5.Direktna i trenutna reakcija na stimulaciju (ponasanje se moze na vreme prilagoditi situaciji)
6.Ravnoteza izmedju mogucnosti i izazova (bitno je da aktivnost nije ni preteska ni prelaka)
7.Osecaj posedovanja kontrole nad situacijom ili aktivnoscu
8.Aktivnost je sama po sebi nagradjujuca,tako da se ne shvata kao preteska

Dozivljavanje flow-a mnogo ljudi je opisalo koristeci metaforu struje koja ih nosi,ljudi se prepustaju "toku da ih nosi".Otuda i ona izreka "Go with the flow."

Kada se nalaze u stanju flow-a,sportisti kazu da su u "zoni" (stanje kada se nalaze na psiholoskom i fizioloskom vrhuncu,kada se postizu najbolji rezultati).Brazilski fudbaler Pele,na primer opisao je dane kada je sve islo kako treba i osecanje nestvarne smirenosti.
"osecao sam da mogu da trcim ceo dan bez prestanka a da se ne umorim,da mogu da prediblam bilo koji tim.Osecao sam se nepobedivim".

Ovo stanje ,naravno nije evidentno samo kod sportista.Isto je i sa slikarima kada se udube u slikanje,ili muzicarima prilikom izvodjenja teskog dela,sahistima,alpinistima,piscima...

Ajde,da ne davim vise,za sada toliko.Bye
 
Da tako nesto.Javlja se u situacijama potpune predanosti poslu.Ljudi se bave odredjenom aktivnoscu,daju svoj maksimum i postizu maksimalne rezultate a da su pritom srecni zbog toga.Zato se i kaze da je flow optimalono iskustvo.Sad ,kako ga uzazvati,e to je "tricky part",smatra se da su uslovi za javljanje flow-a ni preteran pritisak da se aktivnost mora obaviti,ni jaka dosada,znaci,neka sredina izmedju ova dva ekstrema.Ne bi bilo lose da procitate knjigu "Flow-psihologija optimalnog iskustva"pomenutog autora.Postoji prevedena na srpskom.Samo, good luck u potrazi.
 
Da,naravno,ljudi su motivisani za odredjenu aktivnost kojom se bave a zadovoljstvo je ustvari (najveca) nagrada za sebe.Ljudi ne rade to zbog nagrade ili zbog materijalnog dobitka. Cak,stavise,cim pocnu da razmisljaju o sreci koju im je pruzilo obavljanje date aktivnosti flow nestaje(zato je i bitno fokusiranje paznje).Bitno je reci da su ovi trenuci retkost i da im treba teziti u cilju dostizanja vrhunskog zadovoljstva.Da li je neko od vas doziveo ovo stanje?
 
Da, da... ucili smo o flow dozivljaju... Pominje se savrsen primer.. ALPINIZAM.. odnosno, sta alpinistu motivise da osvaja vrh koji se lako moze dosegnuti pomocu helikoptera, a vec neko pre njega ga je dosegnuo, itd... To je upravo flow-dozivljaj, osecaj euforije prevazilazenja nekih ciljeva koji izazivaju prijatna osecanja u coveku...
Postoje i mikro-flow dozivljaji....
 
Meni su se smuchili ti dokoni kvazipsiholozi shto samo uzimaju neke opshtepoznate stvari i daju im nova imena. Dokoni idioti, takve stvari samo cepaju nauku, a psihologija je dosta razbijena bash zbog takvih debila.
Flow, kako da ne...
 
Milica kamilica:
Da, da... ucili smo o flow dozivljaju... Pominje se savrsen primer.. ALPINIZAM.. odnosno, sta alpinistu motivise da osvaja vrh koji se lako moze dosegnuti pomocu helikoptera, a vec neko pre njega ga je dosegnuo, itd... To je upravo flow-dozivljaj, osecaj euforije prevazilazenja nekih ciljeva koji izazivaju prijatna osecanja u coveku...
Postoje i mikro-flow dozivljaji....
Mozes li mi reci koja je to knjiga u pitanju?Bas me interesuje.Da,Goleman spominje taj pojam u "Emocionalnoj inteligenciji" ali mi nije poznat nijedan domaci autor.
 
NaraYan:
Meni su se smuchili ti dokoni kvazipsiholozi shto samo uzimaju neke opshtepoznate stvari i daju im nova imena. Dokoni idioti, takve stvari samo cepaju nauku, a psihologija je dosta razbijena bash zbog takvih debila.
Flow, kako da ne...
Molim te, prosvetli me.Koje je ime postojalo pre FLOWA,i zasto konkretno ova "stvar" cepa nauku?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top