Albatros - Šarl Bodler

dokononi mornari od zabave love
cesto albatrose, silne morske ptice
na putu nemarne, tihe pratilice
ladje sto nad ljutim vrtlozima plove.

na daske od krova spuste ih sputane.
kraljevi azura, nevesti , zbunjeni
belim i ogromnim krilima, skunjeni
masu ko veslima na obadve strane.

malocas prekrasan, a sad smesan, jadan
krilati se putnik bori s okovima
s lule jedan mornar duva mu dim gadan
u kljun, drugi mu se ruga skokovima.

tom knezu oblaka i pesnik je slican
on se s burom druzi, munjom poji oci
ali na tlu sputan i zemlji nevican
divovska mu krila smetaju da kroci.

prva strofa: ti mornari su ti ovde neko opste zlo, tipa zli ljudi koji guse pesnika koji se poistovecuje sa albatrosom....na putu nemaran...pa badler je bio boem...pijanica, propalica, dekadent...jednostavno BOEM, kaze on i tihe pratilice ladja sto nad ljutim vrtlozima plove! vidis kao covek iz senke koji ide za zivot ne trazeci mnogo a ne dobija ni malo! pa nije li ga se majka odrekla zbog ljubavnoka?a sad ti vrtlozi to ti je zivot...sam surovi zivot u kome se lako moze udaviti covek kao on!

druga strofa govori o njihovom ropstvu....dakle on kao pesnik i kao albatros, ne shvacen i sam je uhvacen u to zlo ! njegov pokusaj da se izbori i dokaze je smesan svima...dakle on je odbacen...opet, imaj na umu da je to zbog dekadencije u njemu...sem toga on je bio ozloglaseni princ tame uz malarmea....i ono kad kaze nevesti, zbunjeni...na sebe misli...a opet to su kraljevi azura- odnosno svog sveta, svog uma!

treca strova ti vuce paralelu...nekad i sad nekad prekrasan a sad smesan, jadan...i jos ponizenja kojima ga muce ovi zli dokoni mornari....no on ne reaguje na to maltretiranje jer je osobenjak, naravno i treba biti....

u cetvrtoj pravi paralelu sa sobom...kaze da se sa burom druzi i munjom poji oci...nebeske visine-visine uma!a na tlu, gde zivi ljudski svet kome pesnik kao da ne pripada, vec je kreirao svoj i uzivau svojoj fikciji....i sam kaze da je na tlu sputan i zemlji nevican.
zavrsava stihom divovska mu krila smetaju da kroci,sto ce reci...njegovi atributi kojima je bio u svom svetu veliki...ovde ga unizavaju..i od njih ne moze nikuda jer je ne shvacen!
e ovu je valjda preveo Bozidar Kovacevic kolko se ja secam a davno bese..jos u trecem srednje
e pesma pripada zbirci cvece zla....to znas, valjda....
ako ti je pitno rima je obgrljena i zenska, ne pravilna u prve dve znaci ABBA a u druge dve ukrstena takodje zenska ABAB s tim sto je tu pravilna....mrzi me da ti radim versifikaciju.....pa i ne znam naj bolje pa da te ne zeznem negde....no ako oces pokusacu....
ovo ti je moje tumacenje nemoj misliti da je sad neki kriticki stav...no ako te to zanima iskopacu nesto

mozes jos da se pravis pametan i da ga poredis sa malarmeovim labudom ako ti je ti je u literaturi pa ti zato treba....u sustini ono sto je KARAMAZOV kazao sasvim je dovoljno al ja volim da gubim vreme pomazici ljudima...pozdrav!
 
Sarl Bodler – “Veze”

Priroda je hram gde mutne reči sleću
Sa stubova živih ponekad, a dole
ko kroz šumu ide čovek kroz simbole
ma što ga putem prisnim pogledima sreću.

Ko odjeci dugi što daljem se svode
u jedinstvo mračno i duboko što je
ogromno ko noć i kao svetlost, boje
mirisi i zvuci razgovore vode.

Neki su mirisi ko put dečija sveži,
zeleni ko polje, blagi ko oboje,
- drugi iskvareni, pobednički, teži,

što u beskraj prostiranje svoje,
kao ambra, mošus, tamjan, raskoš njuha
koji peva zanos čula nam i duha

Prolazeci kroz zivot, upoznajuci velicanstvo prirode, dolazimo u kontakt sa mnogim simbolima (otud naziv pravca - simbolizam). Svaki od simbola koji zapljuskuju covekovu svest izaziva najrazlicitije utiske, predstave, osecaje. U covekovoj svesti, oni se spajaju vezama dobijajuci oblik, formirajuci harmonicnu celinu. To bi bilo to, u najkracim crtama. Dalje pokusaj sama. ;)
 
prichao mi je drug kako je, kad je on ishao u shkolu, isto bila ta lektira i trebali su Albatros da nauche napamet, i jedna dewojka u razredu nije nauchila i wec je 30 njih izrecitowalo i ona ni posle swih njih nije zapamtila. i kad profesorka pita nju ona cuti, a dodje moj drug njoj shapuce "pijani mornari" i ona to ponowi, "peru palubu" i ona ponowi onako swa bitna xD pod :D

ja inache obozhawam bodlera :)
 
Jel ima jos neko analizu pesme Veze ??? Treba mi hitno ...

Kao prvo, ovo je sonet, odnosno, sastoji se iz dva kvarteta i dva tercena. [strofa od 4 i 3 stiha.] Tema je priroda.
Pesma se sastoji iz dosta simbola. U prvoj strofi hram je olicenje neceg svetog, uzvisenog. Mutne reci su nejasnoce, jer se priroda ne moze razumeti.
Sve ima svoje znacenje, i culima se registruje, a nas zadatak je da otkrijemo kakvu nama poruku priroda salje.
Sve je jednostavno u prirodi, ali je razlicito. Na pocetku je npr.sve mracno, jer ne razumemo poruku prirode, ali kad je razumemo, onda nam je sve svetlo.
Ima dosta mesanja cula vida i mirisa, ali i zvuka. 0n je svoje znanje o mirisima doneo iz Indije, zato su svi mirisi egzoticni i jaki.
 

Back
Top