razvod,procedura,trajanje,iskustva...?

A razmišljaš li i o promeni prezimena posle razvoda? Mis'im, ukoliko razmišljaš...

Dve godine posle razvoda sam počela da ozbiljno razmišljam o vraćanju devojačkog prezimena. Alergična sam na administraciju, pa sam zato toliko odugovlačila. Sad vidim da sam bila u pravu, jer je ovo povlačenje po šalterima pravo čistilište.
U opštini gde živim sam pitala šta mi je sve potrebno da bih ponovo nosila svoje devojačko prezime. Odgovor - gomila papira, a u prevodu je to sledeće:
1) izvod iz knjige rodjenih (taksa od nekih 200 i kusur dinara u opštini gde sam rodjena)
2) izvod iz knjige državljana (taksa od 350 dinara u opštini gde mi je rodjen otac)
3) izvod iz knjige venčanih (taksa od oko 200 dinara u opštini gde živim i gde sam se udala)
4) uverenje od nadležnog suda da se protiv mene ne vodi postupak (taksa od 200 dinara u sudu)
5) rešenje o razvodu braka (sreća, te taj papir imam)
6) kopija lične karte
7) taksa od 200 dinara
Ova gomilica papira je neophodna samo da bi u opštini sastavili zapisnik o promeni prezimena. E, to je samo nekoliko mišjih koraka napred, a onda slede i dva slonovska koraka nazad...
Sa zapisnikom iz opštine moram otići u opštinu gde sam rodjena, kao i u opštinu gde mi je rodjen otac. Tamo, u matične knjige unose podatke o promenama i izdaju mi novi izvod iz matične knjige rodjenih i izvod iz matične knjige državljana. Bez ta dva papirića teško da će mi u OUP-u izdati novu ličnu kartu.
Nova lična karta zahteva da i sva ostala dokumenta budu uskladjena... Vozačka dozvola, zdravstvena knjižica, čekovna kartica, VISA kartica, pasoš...

Kad saberem sve takse i pogledam djonove cipela, vidim da mi se više isplati da ostavim sve kako jeste, i da kupim lepe nove cipelice. Hebi ga :(
 
Upravo tako, jer možda neko hoće da mu se izgubi svaki trag. Mislila sam da je mnogo jednostavnije "vratiti" devojačko prezime, ali se ispostavilo da se to tretira kao bilo kakva promena imena i prezimena na lični zahtev.

-----------

Još nešto...
Ako odlučite da se "igrate" ovako kao ja, preporučujem da proverite da li vaša opština (ili bilo koja institucija koju morate kontaktirati radi nekog izvoda) šalje dokumenta poštom, tj. da li dokument možete naručiti telefonom ili preko net-a. Možda je malo skuplje, ali staje manje nerava, verujte.
 
Хммм....па ваљда надлежне службе имају све информације о нама и када променимо презиме...
Мислим, мењамо презиме и када се удајемо, па нам онда не траже доказ да нисмо процесуиране....:roll:

(Закључак: ако хоћеш да нестанеш : не мењај презиме - удај се! :lol: )
 

Back
Top