Jedinica na B92

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Eraserhead

Ističe se
Poruka
2.374
Serijal o JSO na TV B92
„Jedinica“ trgovala sa Abdićem

BEOGRAD - Uloga „crvenih beretki“ u Autonomnoj pokrajini Zapadne Bosne, koju je formirao Fikret Abdić, ogromni profiti koje su njeni pripadnici i Državna bezbednost ostvarivali trgovinom sa Petim korpusom tema je druge emisije dokumentarnog serijala „Jedinica“, autora Filipa Švarma, koja je sinoć prikazana na TV B92.

Fikret Abdić, tada direktor „Agrokomerca“ iz Velike Kladuše, formirao je 1993. Autonomnu pokrajinu Zapadnu Bosnu, a od delova jedinica Petog korpusa Armije BiH i svoju vojsku ili teritorijalnu odbranu. Po nalogu DB, ubrzo posle formiranja, odbranu Autonomne pokrajine preuzima specijalna jedinica. Dokumentarni materijal sinoćne emisije svedoči o načinu funkcionisanja Abdićeve regije i velikim profitima koje su švercom ostvarivali pripadnici Jedinice i DB trgovinom sa Petim korpusom koji je bio u okruženju srpskih snaga.

Operacija „pauk“

Tuđman je omogućio Babi da u Hrvatskoj posluje i kupuje naftu, a Milošević je za deo te nafte, snabdevao Zapadnu Bosnu oružjem i hranom iz Krajine. Takvu priliku „crvene beretke“ jednostavno nisu mogle da propuste i nijedna cisterna ili šleper nisu ušli ni išli iz Babine države bez dozvole Jedinice“, navedeno je u filmu.

Prikazano je i kako je Peti korpus na kratko osvojio Veliku Kladušu, operacija „Pauk“ u kojoj su „crvene beretke“ bile angažovane da vrate Abdiću vlast, kao i kasniji sukobi jedinice i Vojske Republike Srpske. Posle ovih događaja Jedinica je i zvanično postala deo formacijskih snaga DB, a kako se ubrzo pokazalo, upravo ovaj deo smatran je elitnim i nedodirljivim
.
Ttukli oficire VSCG

Tokom NATO bombardovanja, tadašnji zamenik Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije general Aleksandar Vasiljević otišao je u Trstenik, kako bi sa tamošnjim komandirom dela JSO Milutinom Radivojevićem Mikom razjasnio zašto su pripadnici Jedinice demolirali prostorije vojnog odseka i premlatili oficire.

Usledila je verbalna i fizička rasprava Radivojevića i Vasiljevića, dok su pripadnici JSO sve vreme držali generala na nišanu. U okončanju sukoba posredovao je, po nalogu Franka Simatovića Frenkija, i lokalni načelnik DB-a. Uprkos insistiranju Vasiljevića i vojnog vrha, niko iz Jedinice nije kažnjen.

N.

"Sve države imaju svoju mafiju, jedino je u Srbiji mafija imala svoju državu"
 
Tako je rece mafija i ubi svog lidera Zorana Djindjica.

Svi smo culi za Silerovu, smrkanje kokaina i kresanje beogradskih kurvi na bazenu kod Kuma i Siptara.

Zemunci koji zive u toj ulici mogu da posvedoce ko je sve posecivao to zdanje i ucestvovao u orgijama na istoj.
 
ŠTA RADIŠ, LJUBAVI?

Razgovor vođen 5. oktobra 2001. godine.

U 16.23 časova Duća zove Čumeta da ga pita da li da mu krene u susret. Čume kaže da je za pet minuta na granici, ulazi iz Mađarske. Duća kaže da će da krene kolima ka Novom Sadu, pa će se negde usput sresti.
U 16.33 Duća zove sestru Miru, koja je išla da vidi kuću Bobana Milivojevića (Duća bi da kupi njegovu kuću). Pita je da li joj se kuća sviđa. Ona odgovara da je lepo sređeno, da je kuhinja (koju im ostavlja) jako lepa. Kuća se nalazi u Ulici generala Mihaila Nedeljkovića 85, a broj telefona je 31.. -...
U 17.26 Duća je zvao Čedu Jovanovića.


Duća: Šta radiš, ljubavi?
Čeda: Ništa, jurcao sam ovih dana.
Duća: Ovaj drugar je došao, pa je hteo da se vidi s tobom.
Čeda: Kad ćemo to da uradimo?
Duća: Nisam te juče pronašao, on je došao.
Čeda: Vidi sa njim kad on može, pa da napravimo.
Duća: Zvaću te ja, pa kad ti budeš slobodan.
Čeda: Slobodan sam ja.
Duća: Je l' sve u redu?
Čeda: Jeste, pričaću ti kad se budemo videli.


Iz ovog razgovora nije potpuno jasno o kom "drugaru" govore Čeda i Duća. Iz kasnijih razgovora shvatiće se da je u pitanju neki njihov poslovni partner s kojim treba da završe neku poslovnu kombinaciju.

IZDAVANJE ŠILEROVE

Razgovori vođeni 6. oktobra 2001, u vremenu od 12.18 do 19.50 časova.

U 17.01 Duća zvao "Čedicu" (tel. 063/795-895, pri-pejd kartica, prim.), koji je u tom trenutku bio na Hipodromu sa Markom.


Čeda: Jesam li ti rekao da od onog nema ništa?
Duća: Kojeg?
Čeda: Ono za peti.
Duća: Znam, čuo sam.
Čeda: Vidi, ja sam Grcima poslao neko moje mišljenje i nešto što sam saznao. Ovde sam sa Markom i on mi kaže da nema nikakvih problema ako treba da poveže i mene i njih sa Labusom. Baš sad pričamo o tome. Tako da možemo puno toga da uradimo i da se to odradi kako treba. Rekoh, da im pripremim dolazak.
Duća: A, ovo nije bilo na ove medije gore?
Čeda: Ne, oni u utorak zovu advokata i ide u sredu veče.
Duća: Jesi li pričao za izdavanje ovoga? Nisi još?
Čeda: Ja sam poslao cenu i sve ostalo. Ja sam im poslao samo onaj projekat.
Duća: Daj da to izdamo, da uzmemo neki dinar.
Čeda: Ajde, ja hoću. A doći ću ja sa nekim ljudima u ponedeljak, utorak, oni hoće da iznajme 500 kvadrata poslovnog prostora. Znaš ko je to? To je onaj Neša što je bio u "Sedmorici mladih". Oni imaju neku firmu u Rusiji. A sad im treba ovde prostor. Ja sam im predložio Šilerovu, pa...
Duća: Važi. Pazi, imamo mi tu još neke hangare i ovo i ono i neke magacine. I ako im i to treba, mi to imamo po gradu.
Čeda: Važi. Svratiću sutra do tebe.

Pretpostavlja se da su "Grci" o kojima priča Jovanović zapravo grčki biznismeni koji su u to vreme hteli da ulože pare u jednu srpsku fabriku.

U 19.31 Duća se javio Čedi (tel. 063/204-904, identifikacija broja ne postoji, prim.).


Čeda: Bio si danas isključen. Vidi, čuo sam se ja sa ovim mojim drugarom. I on će u ponedeljak da ode isto. I samo po zakonu.
Duća: Dobro, ljubavi.
Čeda: Eto, da znaš. I to je ono najviše što možemo...
Duća: To nam je i bitno.
Čeda: Jeste. I ta nepravda koja je učinjena, to će teško da se ispravi. Ali, j... ga, bar da se više ne ponavlja. On će otići u ponedeljak lično tamo i razgovaraće.

Jovanović i Spasojević najverovatnije razgovaraju o "zemuncima" koji su u to vreme još u CZ-u zbog otmice Miškovića. Nije jasno ko je Čedin "drugar".

ČEDA "BIJE" PREDUZIMAČE!

Razgovori vođeni 18. oktobra.2001. godine, od 14.24 časova.
U 14.24 Čeda Jovanović zove Duću.


Duća: Šta radiš, ljubavi?
Čeda: Evo, na putu sam u Negotinu.
Duća: Ja sa preduzimačima ratujem.
Čeda: Dobro, dobro. Samo da te čujem.
Duća: Hoćeš svraćati?
Čeda: Noćas se vraćam tek oko ponoći.
Duća: Ja sam spojio ove ljude i oni mislim da rade.
Čeda: Ako te preduzimači nerviraju, zovi Peleta da ih on bije.
Duća: Ali zatvoriće me zbog toga.
Čeda: Zovi Peleta da ih on službeno bije!
Duća: Jesi li ti video nešto tamo, znaš li nešto?
Čeda: U vezi sa onim što su bili sastanci?
Duća: Ne, ono što su nalazili oni, sinoć, ne znam kad.
Čeda: Ja sam na putu, nisam sa njima razgovarao.
Duća: Treba da se vidiš sa njima, da pratiš kako to ide.
Čeda: To držim pod kontrolom, sutra imam sastanak u vezi s tim. Posle toga ću doći na kafu, da se vidimo. Samo sam te nazvao da vidim kako si.
Duća: Ništa, ljubavi, pa vidimo se.
Čeda: Važi, ćao.

Čeda i Duća nastavljaju poslovne kombinacije - "spajaju ljude da rade". Pele koji treba službeno da bije preduzimače najverovatnije je Saša Pejaković Pele, "crvena beretka", jedno vreme telohranitelj Čede Jovanovića, u "Sablji" uhapšen zbog učešća u atentatu na Đinđića.

U 15.25 Duća zove Čedu Jovanovića


Čeda: Molim.
Duća: Ljubavi, šta mi ovaj Buha šalje ispred kuće interventnu da maltretiraju ovde ljude. To je strašno.
Čeda: Kada?
Duća: Evo, pre deset minuta, samo što smo se ti i ja čuli, posle pet minuta. To su bezobrazni, ljude za ruke vuku...
Čeda:......... halo......... (prekida se razgovor).
Duća: Halo................ (prekid).

"Ovaj Buha" je general Boško Buha, pomoćnik načelnika RJB, ubijen 10. juna 2002. godine.

U 17.43 Duća zove "Bel-padžet" da mu pročitaju poslednju poruku za broj 15500:
"Dule, javi se. Komandir Radić iz CZ-a, mob. br. 063/8330-467" (?!)

"SLUČAJ BIJAFRA"

Razgovor vođen 29.10.2001. godine.
U 17.04 časova Duća zove Čedu Jovanovića.


Duća: Čedice, na putu si?
Čeda: Aha.
Duća: Ovaj Bijafra ubio nekog Tomića tamo.
Čeda: Nisam čuo, šta? Gde?
Duća: U Rakovici.
Čeda: Šta je bilo?
Duća: Bijafra ubio nekoga tamo. Ovi tvoji sto posto ne znaju ništa.
Čeda: Koji Bijafra? Ko je taj?
Duća: Znaju oni, samo im reci Bijafra. Ako ne znaju ovi tvoji nesposobni.
Čeda: Aha. Slušaj, večeras će da mi se javi oko devet onaj čovek, on će da ode tamo da vidi, poneće i fotku neku. Onda ću ti se ja javiti.
Duća: Hoćemo li se gledati?
Čeda: Ja se neću vratiti pre 3-4 sata.
Duća: A sutra?
Čeda: Da, da.
Duća: Onda sutra da ti kažem nešto da preneseš na jedno mesto nešto.
Čeda: Važi, važi, dogovor.
Duća: Sutra kad ustaneš, ako nemaš obaveze, dođi do mene.
Čeda: Važi.
Duća: Šta će biti sa ovima?
Čeda: Ništa, rade oni. Rekao sam, pričao sam sa onim čovekom što si ga pomenuo onda. Rade oni, jure. Samo bilo šta da može ovaj da se uhvati za to.
Duća: Ništa, čekam te sutra.
Čeda: Važi, zdravo.

Na dan ovog razgovora u 13 časova na Miljakovcu ispred kafića "Slon" ubijen je Zoran Tomović, zvani Crv. Jedan od osumnjičenih je i Nenad Stefanović, zvani Bijafra.
 
Mafijaši kupovali kola preko DOS Vlade?!

Razgovor vođen 9. oktobra 2001.
U 11.21 čas Dušan zvao Čedu, tel. 063/795-895 (nije Čeda Jovanović). Čeda, prezime nepoznato, bavi se uvozom blindiranih automobila.
Spasojević je preko ovog Čede poručio blindirano vozilo iz Jute, SAD. Dušan nije upoznat sa detaljima - karakteristikama vozila, pa vezu daje Čumetu - Ljubiši Buhi, koji se navodno razume u to jer "je do sada uvezao više blindiranih vozila"
Čume: Da li možemo da dobijemo popust ako idemo preko Vlade?
Čeda: Možete da dobijete 20 % ako zvaničnu porudžbinu napravi Vlada.
Čume: Da. Preko Vlade smo i prošla vozila kupili, pa bismo i sada poručili na isti način. A da li imaš e-mail, pa da uspostavimo vezu sa njima?
Čeda: Imam, ali mi je kod kuće, pa ću je dati Dušanu da ti da.
Čume: Važi.
 
Priča o barem dva Čedomira

"Najveće medijsko otkriće posle Petog oktobra", kako je to nazvao "Kurir", objavljuje se u nastavcima od 14. aprila; redakcija je čekala da se završi svedočenje Čedomira Jovanovića na suđenju atentatorima, da ne bi ispalo kako se vrši pritisak na pravosuđe, kažu. Do trenutka pisanja ovih redova (utorak 19. april), izašli su prepisi ukupno 14 raznih razgovora Dušana Duće Spasojevića sa raznim licima, većinom sa nekim koga "Kurir" predstavlja kao Čedomira Jovanovića (prepričane razgovore ne računamo). Vremenski opseg u kome su ti razgovori navodno vođeni obuhvata period od septembra do novembra 2001. Od tih razgovora, najmanje tri vođena su sa Čedomirom Mihajlovićem (u to vreme poznatim i kao Igor Aron Baruh), a barem jedan sa advokatom Slobodanom Bobanom Milivojevićem; ipak su pripisani Čedomiru Jovanoviću.

Ko posle ovoga veruje kuriru taj ima veza sa mafijom, ako nikakvih drugih onda ljubavnih. :lol:
 
Sad kada smo razotkrili ove radikalsko mafijaške podmetačine možemo da se vratimo na temu:

"Krvav sam do ramena..."
18. septembar 2006. | 07:42 -> 14:37 | Izvor: B92
Beograd -- TV B92 danas u 21 sat emituje drugu epizodu dokumentarnog serijala "Jedinica", u koprodukciji lista Vreme i B92.



Drugi nastavak između ostalog bavi se i krajem rata u Bosni, kada je u Srbiji zvanično oformljena Jedinica za specijalne operacije Resora državne bezbednosti MUP-a Srbije. U emisiji će biti emitovan i ekskluzivni tonski snimak razgovora čelnika Vojske Jugoslavije i "crvenih beretki" o demoliranju zgrade i premlaćivanju ljudi, koji pokazuje koliku je moć ta jedinica imala u Srbiji.

Krajem maja 1999. godine, u punom jeku NATO bombardovanja, tadašnji zamenik Uprave bezbednosti Vojske Jugoslavije, general Aleksandar Vasiljević, obavešten je da je jedan deo jedinice demolirao prostorije vojnog odseka u Trsteniku i premlatio oficire.

Zajedno s trojicom saradnika Vasiljević je otišao u Trstenik, u komandu ovog voda JSO-a, a njegov komandir je bio Milutin Radivojević, zvani Mika. Sve što je Radivojević rekao generalu Vasiljeviću zabeleženo je na audio snimku:

Radivojević: Šta ti 'oćeš?

Vasiljević: Ništa, ja sam došao...

Radivojević: Zašto si ti došao, generale?

Vasiljević: Došao sam za ovih sedam tvojih koji su napali na Vojni odsek...

Radivojević: Ma mogu da mi duvaju k... svi.

Vasiljević: Jel' tako?

Radivojević: Jeste, sedi i slušaj.

Vasiljević: Nećeš meni komandovati...

Radivojević je potom nasrnuo na Vasiljevića, a pripadnici JSO-a, koji su sve vreme držali oficire na nišanu, repetirali su oružje.

U gušanju, Radivojevićev pratilac, izvesni poručnik, nabio je generalu pušku u rebra: "Nemoj, molim te, krvav sam do ramena, nemoj se zajebavati, molim te. Ja sam legenda srpskog naroda".

Po nalogu Franka Simatovića Frenkija, lokalni načelnik DB-a posredovao je u okončanju sukoba. Uprkos insistiranju Vasiljevića i vojnog vrha, niko iz jedinice nije kažnjen.

JSO i Abdić

Zapažena je bila uloga Crvenih beretki i u očuvanju Autonomne pokrajine Zapadne Bosne. Fikret Abdić, nekadašnji direktor Agrokomerca iz Velike Kladuše, odlučio je 1993. da se prikloni strani za koju je verovao da pobeđuje u ratu, Srbima, ali i Hrvatima. Abdić formira Autonomnu pokrajinu Zapadna Bosna, sa sedištem u Kladuši, a od otcepljenih jedinica 5. korpusa Armije BiH i svoju teritorijalnu odbranu.

Zapadna Bosna se ubrzo, po nalogu Državne bezbednosti Srbije, našla pod zaštitom Jedinice za specijalne operacije. Abdićeva regija postaće i švercerski raj, a Državna bezbednost i "crvene beretke" ostvarivaće ogromne profite i trgovinom s 5. korpusom, koji deluje u okruženju srpskih snaga.

Atif Dudaković, komandant 5. korpusa, kaže da su snabdevanja išla i preko prijatelja i saveznika, ali i preko neprijatelja.

Jedan od vojnika priča da je to bilo normalno. "Kad padne mrak: 'Dobro veče.' 'Dobro veče.' 'Šta ima?' 'Evo, imamo za danas ulje i šećer.' 'Koliko je?' 'Toliko.' 'Šta imamo sutra?' 'Imamo neke granate, nešto metaka.' Završena priča", kaže on.

Pošto je 5. korpus osvojio Veliku Kladušu, "crvene beretke" će u operaciji Pauk biti angažovane na vraćanju Abdića i očuvanju Zapadne Bosne. Iako je 5. korpus brzo isteran iz Kladuše, srpske snage nisu uspele da ga potpuno savladaju, a rat se pretvorio u obično profiterstvo.

Druga epizoda serijala govori i o sukobima Jedinice za specijalne operacije i Vojske Republike Srpske i o tome kako su "crvene beretke" konačno postale zvanična formacija Državne bezbednosti.
 
Tako je Deratizatore sve drzave imaju specijalne jedinice cija je uloga da ubijaju za tu istu drzavu a ne da sade ljubicice i gerbere.

I nije problem kad to rade britanske ili americke specijalne jedinice problem je kad to rade srpske .

Prava svrha ove emisije ustaske B-92 , placene sa zapada jeste da se izvrsi medijski pritisak na vlast da takvu specijalnu jedinicu ukine i da se Srbija ostavi sa nesposobnom vojskom i policijom.

Da li se secate vesti od prosle godine kad su americki specijalci imali dojavu da se na nekom mestu nalaze rukovodioci Al Kaide , i mesto njih pobili celu svadbu od 200 ljudi ? Da li je neko od njih odgovarao za tako nesto? Naravno da ne. I niko ih u Americi ne proglasi za zlocince vec su heroji.

Tako je svuda u svetu , samo kod nas ovi domaci izdajnici oliceni u ustasama sa B-92 hoce da proglase opravdanu borbu srpskog naroda protiv agresora za zlocinacku. To je pravi smisao ove ustaske emisije.
 
Jerry Ropero:
Mafijaši kupovali kola preko DOS Vlade?!

Razgovor vođen 9. oktobra 2001.
U 11.21 čas Dušan zvao Čedu, tel. 063/795-895 (nije Čeda Jovanović). Čeda, prezime nepoznato, bavi se uvozom blindiranih automobila.
Spasojević je preko ovog Čede poručio blindirano vozilo iz Jute, SAD. Dušan nije upoznat sa detaljima - karakteristikama vozila, pa vezu daje Čumetu - Ljubiši Buhi, koji se navodno razume u to jer "je do sada uvezao više blindiranih vozila"
Čume: Da li možemo da dobijemo popust ako idemo preko Vlade?
Čeda: Možete da dobijete 20 % ako zvaničnu porudžbinu napravi Vlada.
Čume: Da. Preko Vlade smo i prošla vozila kupili, pa bismo i sada poručili na isti način. A da li imaš e-mail, pa da uspostavimo vezu sa njima?
Čeda: Imam, ali mi je kod kuće, pa ću je dati Dušanu da ti da.
Čume: Važi.

Samo da se zabelezi i zapamti da je u vreme vladavine DOS-a srpska mafija na celu sa Cumetom, Siptarom i Kumom kupovala svoja vozila preko vlade Srbije!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top