alimentacija iz inostranstva

ariela

Aktivan član
Poruka
1.483
MOze li neko ko prati ovu rubriku a razume se u zakon ili ima slicno iskustvo da mi odgovori na ovo pitanje. Tice se placanja alimentacije za vanbracno dete od oca koji je u inostranstvu a dete u Srbiji sa majkom...Sud je pre vise god ocu deteta odredio placanje alimentacije u visini 50 eur. On je to redovno placao za sta poseduje priznanice i oko toga nema spora. Medjutim majka deteta kojem je sad 14 god trazi povecanje od cak 4 puta vece cifre sto iznosi ravno 200 eura. Otac deteta koji u braku kasnije ima jos dvoje dece ne moze to da plati pa me u ime njega zanima moze li ikako da se na sudjenju koje je u oktobru odbrani i tu cifru smanji. I ima li pravo majka deteta da na osnovu zaposlenja oca u inostranstvu trazi povecanje alimentacije ili je placanje isto kao i da je on na teritoriji Srbije gde je i ziveo kad se dete rodilo? U ime svih koji daju odgovor veliko hvala.
 
mislim da ima prava da trazi povecanje alimentacije....a 200 eura stvarno jeste puno..zavisi od njegove trenutne situacije (posao, primanja, izdaci, eventualna porodice...)
znaci ako dokaze da ne moze toliko da daje...nece toliko ni davati...
 
naravno da ima pravo da trazi povecanje kada se materijalne prilike davaoca izdrzavanja promene.
dosudjuje se po pravilu 15-50 procenata od zarade, zavisno od okolnosti.
potencijalno moze da bude i manje - moz' da bude ali ne mora da znaci...to je sve do konkretnog slucaja-nek angazuje advokata pa nek ga prvo, posavetuje, a ako ima smisla i zastupa na sudu.
takodje ne razumem sta se covek stisnuo...ne mora bas 200 ali 50 eura je stvarno bedna cifra...nek se dogovore za 150...uostalom ne mislim da je 200 neka fantasticna cifra i verujem da toliko sigurno potrosi i na izdrzavanje dece koja zive sa njim...
 
Mislim da alimentacija od 200e nekome ko je zaposlen u inostranstvu nije suvise velika cifra.Mislite li da oni tamo daju manje?Sumnjam,sigurna sam da je ta cifra tamo u rangu najnizih.Mozda je za nas to velika para ali ako realno postoje mogucnosti zasto da ne.
Ja imam problem da moj suprug placa svega 5000din vec 2,5god za dete po internom dogovoru i nece da mu kupi ni cokoladu preko te sume.Podmirim samo obdaniste od tih para,nece da ucestvuje ni u kupovini jakne i cipelica a kamo li za letovanje ili zimovanje.Bas me zanima kako bih mogla da dobijem vecu cifru?Da ga tuzim?Zvanicni prihodi su mu manji od mojih a nezvanicnih ima vise od mene.Ako sama sebi skocim u stomak pa mi smanje i ovo od 5000din,sta da radim?
Mozda neko moze da nam pomogne.Nadovezujem se na temu da neotvaram novu.
Zna li neko povoljno resenje u slucaju postavljene teme kao i u mom?
 
blizance:
Mislim da alimentacija od 200e nekome ko je zaposlen u inostranstvu nije suvise velika cifra.
Dobro, zar vi svi mislite da u inostranstvu rastu pare na drvecu?
Blizance, ne odnosi se samo na tebe...vec uopsteno na sve one koji kazu da 200 € nije nista.
E pa jeste.

Inace, ako se on kao otac ne osjeca pozvanim da svom djetetu priusti bolje i vise...nema suda da ga na to natjera.....
Moj bivsi bi trebao da placa citavih 50 € mjesecno....nikad ih niti jednom nije uplatio....ni ja, ni moje dijete se za tih pedeset eura necemo ni obogatiti ni umrijeti od gladi.
 
daj bwe mammy shta prichash??? :?
koje su to pare??? toliko para da na gorivo.... ili na pivo.... da li iko ima nedeljnu platu ispod 1000E preko? sumnjam..... troshkovi jesu veliki, ali mozhe da se priushti 200E za dete.... i u srbiji je situacija teshka..... sigurno im znachi i tih 50E..... :-?
 
livija, mesecne plate imigranata su od 800 e mesecno pa na vise, a stanovi kostaju minimum 500 e u malim gradovima. ako ima decu u inostranstvu i ne daj boze zena mu ne radi, oni kao porodica gladuju. ako mu i zena radi, onda su na ivici siromastva sa dvoje dece i dva minimalca. ne mora da znaci da on radi na mestu koje je korektno placeno. imigranti bez diploma su siromasni, sto mozda i nije njegov slucaj. niko ne moze da tvrdi da on moze da placa 4 puta veci iznos od sadasnjeg, a da ne zna pre svega kolika je njegova plata. ako radi za 1000 evra mesecno, i izdrzava njih cetvoro, ja ne vidim kako moze da placa 200 e mesecno alimentaciju.
 
mojra ja ne govorim o mesechnoj vecj o nedeljnoj plati.... 1000 x 4 :arrow: ?
daj molim te.... kakva sad ivica egzistencije? da im je tako loshe prvim bi se vozom vratili za srbiju.... znam ja tachno o chemu pricham... jedna chistachica na crno za manje od 12 sati nedeljeno mi uzme $500..... a to je samo za ta 4 sata/3 dana..... samohrana majka, sa dvoje dece.... pa zhivi.... znachi uzevshi u obzir da taj njen ima papire..... ma i da nema.... opet prave ljudi pare.... sigurno da zaradjuje dovoljno da mozhe detetu da poshalje 200E..... mislim.... bwe pa babysitting se placja po $15 na sat ili vecj..... posao za teenagere....
 
mesecna minimalna plata je 950 evra, a postoji i rmi od 750 e, u francuskoj, za ljude koji nemaju stalni radni odnos. ako zaradjus 4000 $ mesecno odlicno, ali to je izuzetno jaka plata.
retko ko bi se vratio u zemlju, ljudima je dovoljno da imaju pun frizider i krov nad glavom jer u srbiji nisu imali ni to. bebisiting se placa 3.5 evra na sat, legalno. imam dete ( 3 godine ) pa znam. ako placas dadilju, onda te to kosta 550 e mesecno (5 dana u nedelji, puno radno vreme) - maksimum koji je odredila drzava, jer ih ona placa, a ti pare saljes njima u drzavni trezor, ne dajes njoj na ruke nista. 4 sata rada nedeljno cistacice - na mesecnom nivou 16 sati, kosta 180 evra, a pare opet saljes u drzavni trezor. ako zaposlis cistacicu, ili dadilju, umanjuje ti se porez, pa niko nece da plati cistacicu na crno. verujem da je u usa drugacije, ali cifre u francuskoj su ove koje sam navela. ako stan platis 500 e a zaradjujes 950 e, vidi koliko ti ostane za racune (struju, vodu, hranu...)
 
pa ako je tako loshe da ti mesechno zhivish o 500E a da nisi odplatio komunalije paqj se i vrati se qcji ili nadji josh jedan posao..... mislim nemoj da mislish da zhivot ovde nije sqp.... da jednu sobu iznajmish u pichkovcu trazhicje ti $700..... ja znam ljude koji zhive tako... bez prozora, k'o pacovi..... ny je jedan od najsqpljih gradova ako ne i najsqplji.... ali nadju ljudi josh jedan posao, polako napreduju.... e sad da si ti tu godina bez promene statusa, bez napretka... mislim... to stvarno moras biti sluchaj.....
ljudi rade razne stvari.... snalaze se.... niko na njega ne cheka... chove zna da ima dete.... nek se pomuchi.... takodje postoji jedan dodatan sindrom... a to je srbi su nauchili da ne rade....
 
veruj mi, ovde je stvarno tako. posebno je tesko imigrantima, oni su najslabije placeni. ima oko 4 miliona ljudi koji zive od tih 750 evra mesecno. sad, ti koji ovde imaju jadne plate u srbiji mozda ne bi ni imali posao pa ih verovatno to zadrzava ovde.
inace, od 60 miliona stanovnika francuske, 20 miliona nije imalo para da ide na odmor, to je ogroman broj za jednu razvijenu zemlju. mislim zavisi gde taj covek zivi, i kolika mu je plata, ali sasvim je moguce da prima oko 1000 e mesecno, a znas i sama sta mozes da kupis od tih para kada platis stan i komunalije (minimum 700 e mesecno).
ariela, je l' taj covek na minimalcu, ili prima neku osrednju platu? stvarno nije isto ako prima 750 e, 1500 e mesecno, ili 2000 e.
 
livija:
daj bwe mammy shta prichash??? :?
koje su to pare??? toliko para da na gorivo.... ili na pivo.... da li iko ima nedeljnu platu ispod 1000E preko? sumnjam..... troshkovi jesu veliki, ali mozhe da se priushti 200E za dete.... i u srbiji je situacija teshka..... sigurno im znachi i tih 50E..... :-?

Uf, Livija...pa, ne mogu da zamislim da stvarno mislis da on (ili bilo ko od obicnih smrtnika) zaradjuje 1000 eura sedmicno?!?!?!?!
Ajd dodji nam malo pa da nadjes posao i toliko zaradjujes - ti happy (imas para ko zita) a mi happy jer cemo vidjeti kako da i mi to postignemo.
 
pa yebiga...za dete se placa od 15 do 50 posto... i da je plata hiljadu eura 15% je 150...
i ne znam da li taj covek moze si to da priusti, ali sa druge strane postavite pitanje-da li dete moze da bude izdrzavano sa 50 eura? kol'ko vi izdvajate za svoju decu?
i da mu majka daje jos 50...ne moze...
btw, mozda gresim ali mislim da ariela zivi u svajcarskoj, tamo bi trebalo da su vece plate?

uostalom, sud ce sigurno traziti da on dostavi uverenje o prihodima.
problem je sto ce verovatno imati izuzetne teskoce sa prinudnom naplatom ako dobrovoljne ne bude s obzirom da je on u inostranstvu i ako joj dosude tu cifru...
obrni, okreni, najbolje je da se dogovore...
 
Ja sam sigurna da je u inostranstvu 200 neka para ali ne tako velika kao ovde.Mislim ni ovde to nisu bas velike pare ali je moguce uz jos dodatka majke sasvim pristojno izdrzavati dete.Problem je sto potrebe deteta rastu zajedno s'njim.Roditelj koji nije stalno pored deteta nece da sagleda realno stvari.Naravno nisam za to da se onom drugom dere koza s'ledja mada verovatno ima zena koje su radjale decu bracnu ili vambracnu samo da bi se nekome nakacile na grbacu.Ja sam moje dete pravila s covekom koga sam volela i koji je insistirao da imamo dete i zeleo ga mozda cak i vise od mene a sada kad je NJEGOVOM krivicom brak propao ponasa se kao potpuni skot i skrtari na sopstvenom detetu.
Kako bilo,retki su parovi koji se posle razvoda mogu civilizovano dogovarati o izdrzavanju i gajenju deteta.Mislim da je drzava po tom pitanju kod nas totalno zatajila i da bi se vise paznje trebalo posvetiti upravo ovim pitanjima.Samohrani roditelj osim finansiskih poteskoca susrece sa nizom drugih stvari koji mu koce normalno funkcionisanje tako da mislim da bi adekvatna novcana nadoknada trebalo da bude pristojna a ona je kod nas veoma niska.Upravo iz tog razloga podrzavam majku koja je postavila ovu temu i mislim da treba da se bori i izbori za tih 200e jer se preko te pare trose na mnogo nepotrebnije stvari nego sto je sopstveno dete.Tamo puknu te pare na parking,cigarete,pice u restoranu,druzenja na gasterbajterskim vecerama,na koncerte novokomponovanih pevaljki i ostalog sunda sto onda nebi neko placao alimentaciju u toj visini RODJENOM DETETU koje zivi u Srbiji.
 
naravno da on treba da plati izdrzavanje svom detetu onoliko koje daje i ostaloj deci koja zive sa njim. samo, uopste ne mora da znaci da za njih odvaja vise od 50 evra mesecno. u francuskoj ima vise od 3 miliona domacinstava koja zive sa manje od 1200 evra mesecno. kada od toga odbijes stanarinu, najjeftinju hranu, i racune ostane oko 30 evra po clanu (bez odece, prevoza, lekova, skolskog pribora). najugrozenije monoparentalne porodice zive od socijalne pomoci koja iznosi 180 evra mesecno za majku sa dvoje dece, znaci 60 evra mesecno po osobi za sve troskove. svi navedeni brojevi su objavljeni na sajtu insee-a, (zvanicnog instituta francuske) koji sam jutros pogledala da bih vam iznela tacne podatke i odnose se samo na ljude koji su legalno u zemlji
blizanci to sto tvrdis me pogadja, jer je netacan i ruzan stereotip o imigraciji: slavlja sa narodnim pevacima, gastarbajterske veceri, nekultura, bahato ponasanje, neprestani izlasci u restorane. ljudi "tamo" nisu obavezno bogati sebicni prostaci koji platu trose na sund, cigarete i pevaljke. procentualno ima mnogo vise siromasnih nego onih koji zaradjuju prosecnu platu zemlje u kojoj zive.
 
Muz i ja zajedno zaradjujemo daleko iznad proseka, pa mi jos ni to nije dovoljno, nego stalno pozajmljujem pare od mojih roditelja... i zivimo u inostranstvu :roll:
ispravka, ne pozajmljujem pare, nego uzimam donacije
Naravno da moze skromnije da se zivi, ali za mene to nema smisla... ako necu zdravo da se hranim (ovde je nazalost hrana nevidjeno skupa jer se sve uvozi, pogotovo sveza hrana aka voce i povrce) onda cu biti bolesna, necu raditi, a trosicu na lecenje...
U stvari, ovde je sve nenormalno skupo osim stanarine... ima mnogo stanova za izdavanje pa zato. Ali nije ni to dzabe.

Ajde da budem fer, dobijam pare za velike stvari... npr. tata mi je kupio strava ultra laptop, dzinovski televizor i sl... ali to su stvari potrebne za zivot, nije to neko izivljavanje... ja sam corava, treba mi dobar televizor, a treba mi i laptop, necemo valjda muz da se guzvamo oko jednog racunara
 
a sto bi se odbijala stanarina i racuni, a tek o najjeftinijoj hrani da ne govorim...pa valjda i to dete treba negde da zivi, da se greje, kupa, gleda tv, da jede...ne odnosi se izdrzavanje na dodatni dzeparac...
pitanje je koliko je ukupno potrebno da bi neko ziveo racunajuci sve svoje potrebstine? 100 eura? ne verujem...
i vi sve pricate o tome kako on nema (valjda gledajuci na stvar iz svoje pozicije koja mu je bliska)...
a ne pitate se da li dete ima?
 
svako treba da snosi posledice za svoje postupke. kako taj covek zivi i od cega je najbitnije pitanje za temu. mislim da je bolje je za nju da se raspita kolika su mu primanja, pre pokretanja postupka, jer ako oni tamo zive od neke socijalne pomoci, moze i bez te dosudjene sume bas na rocistu da ostane, sto nije ni u njenom interesu ni u interesu deteta. branim ga? nemam razloga, ali promena alimentacije ne znaci automatski da ce ona biti povecana. o tome pricam od pocetka, bez ulazenja u raspravu o tome kakav je on covek i otac.
 
Otac deteta koji u braku kasnije ima jos dvoje dece ne moze to da plati pa me u ime njega zanima moze li ikako da se na sudjenju koje je u oktobru odbrani i tu cifru smanji. I ima li pravo majka deteta da na osnovu zaposlenja oca u inostranstvu trazi povecanje alimentacije

evo, zbog ovoga se ukljucujem u raspravu, jer ce on pokusati ocigledno da smanji iznos koji sada placa, za sta mozda ima argumente.
 

Back
Top