Uniforme nove generacije i mi

nkvd

Obećava
Poruka
64
Kako smo poceli sa razvojem nove unifiorme pod radnim nazivom M03, tako sam se zamislio da li opet izmisljamo toplu vodu kreiranjem prevazidjenog woodland stila pa sam pogledao kako to rade u svetu i uspeo da nabavim ono sto me je zanimalo, pa me citsto zanima Vase misljenje kasnimo li opet za svetom?

Na slikama ispod su tri po meni najinteresantnije varijante:
1. Americki ACU (Army Combat Uniform) namenjen za upotrebu u svim jedinicama kopnene vojske SAD-a i na svim terenima, jednostavno sva iskustva o uniformama spojena u jedan digitalni model uniforme. . Nije najbolja za svaki teren posebnio ali je najbolja kao univerzalna. Bice uvedena u sve jedinice do kraja 2007 god.

http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
jpg.gif

2. Takodje americki, ali ovaj put marinski model za urbanu borbu MOUT ( Marine Outdor for Urban Terrein) jos u experimentalnoj fazi ali poslat u odredjene jedinice. Razvoj modela poceo je posle sukoba u Mogadisu (Somalija) 2003 god. Koristila ga je 101. Airborne Division u urbanim operacijama oko Faludze (Irak) ove godine umesto ACU koja joj po pripadnosti armiji a ne mornarici sleduje. Takodje operativno uvodjenje ocekuje se u 2007 god.

http://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=8880&stc=1
mout.jpg

3. Ovo je nemacki flacktarn, u upotrebi je zvanicno od 1990 ali je Bundeswehr opremljen tek 1997. Neobicna sara poput isprskanih tackica, ali na terenu sasvim zadovoljavajuci efekat, pored Nemacke i Danci koriste slicni model tzv. Denktarn ali u vise varijacija.

http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
flacktarn.jpg

Da ne zamaram previse sa pisanjem, zamolio bih vas za vase misljenje o nasim naporima kao i o svetskim standardima.

Hvala
 
Nešto ne rade ovi linkovi :(

Uniforme su stvarno bolna tačka u našoj vojsci. Da li ste videli koliko različitih modela ima u opticaju?
Pogledajte samo uniforme garde! Sa onim plavim mundirima izgledaju kao da je 1945. Mislim da je krajnje vreme da se neke stvari promene. Uostalom, sada kada smo samostalna država, mogli bi ponovo uvesti one oficirske šapke srpske vojske. Meni se, lično, dopada kako su izgledale šapke oficira u RS. Trebali bi da urade nešto u tom fazonu. Znam da vojska nešto pokušava u tom smislu sa onim novim mekanim kapama, koje su nešto između šajkače i američkog kačketa, ali to izgleda veoma glupo!
 
Uniforma MO3 je prva liga , dobro se pere i pegla .... to mi je bitno ....korisitim je kad idem u krivolov i ni jedna zivotinja u njoj me ne primecuje . Sto se tice svetskih standarda vise su mi u nekom HIP HOP fazonu , zato ziveo MD i Zrenjanin :)
 
Stoyo:
Nešto ne rade ovi linkovi :(

Uniforme su stvarno bolna tačka u našoj vojsci. Da li ste videli koliko različitih modela ima u opticaju?
Pogledajte samo uniforme garde! Sa onim plavim mundirima izgledaju kao da je 1945. Mislim da je krajnje vreme da se neke stvari promene. Uostalom, sada kada smo samostalna država, mogli bi ponovo uvesti one oficirske šapke srpske vojske. Meni se, lično, dopada kako su izgledale šapke oficira u RS. Trebali bi da urade nešto u tom fazonu. Znam da vojska nešto pokušava u tom smislu sa onim novim mekanim kapama, koje su nešto između šajkače i američkog kačketa, ali to izgleda veoma glupo!
proveo sam izvesno vreme u nekim skolama u nekim vojskama po evropi, i odgovorno tvrdim da je kamgarna /sluzbena/ uniforma nase vojske po prakticnosti, lepoti modela i nacinu snabdevanja stvarno u vrhu.
sto se tice ratnih, MO3 je super, i u odnosu na ostale.Ni druge vojske nemaju 100% sastava popunjeno novim modelima, samo jedinice na zadatku, kao i kod nas.za obuku, prljanje i cepanje se koriste modeli m89 i m93, a za zadatke u zemlji i inostranstvu, novi model.
Nemamo se cega stideti zaista
 
Zaista sto se sluzbene uniforme tice nemamo se cega stideti, elegantna je kao i prakticna, u rangu evropskih armija. Sto se tice M03 ima jedan detalj koji me po malo zabrinjava a to su dzepovi i cicak trake na njima. Poredio sam je sa americkom ACU koja takodje ina cickove ali na ACU uveden je tzv, velcro cicak (nova i unapredjena kako oni kazu havy duty verzija) koji je zaista izvanredan, dok se na nasoj koristi standardni, ali dobro M03 je jos u oglednoj fazi pa se svi nedostatci mogu dovesti do zadovoljavajuceg nivoa.
Sto se tice M89 i M93 neka i ostane za obuku, unutar kasarne i poligona vojnika zaista niko ne vidi pa nije bitno kako izgleda bitno je sta izvodi od obuke. jedini nedostatak je tromost vojnika usled viseslojne garderobe, kosulju bi na primer trebalo izbaciti i umesto nje nositi bluzu, jer kada nam vojnik nosi kosulju,bluzu pa vetrovku i jos na sve to zategne opasac, tesko da je sposoban da pomeri ruku bas kako on zeli, vec vise kako i koliko mu uniforma dozvoljava. Na M03 ovaj problem je prevazidjen kao i problem obaveznog nosenja opasaca koji se na M03 ne nosi.

I jedno pitanje, da li neko ima visak M03 posto je ona koju sam ja posedovao "otputovala" iz zemlje jednom kolekcionaru koji mi je obezbedio experimentalni MOUT model (2. slika). Uvek sam raspolozen za zamenu, moze se reci da imam solidnu kolekciju.

Hvala
 
whitenicky:
Uniforma MO3 je prva liga , dobro se pere i pegla .... to mi je bitno ....korisitim je kad idem u krivolov i ni jedna zivotinja u njoj me ne primecuje . Sto se tice svetskih standarda vise su mi u nekom HIP HOP fazonu , zato ziveo MD i Zrenjanin :)
Е па браво криволовац, и још се тиме и хвалиш......докле год је таквих који воле себе да зову ловцима,а редовно се баве криволовом, шетају се у маскирним оделима, иду у лов ко у ратну акцију....од ловства у Србији ништа!

А да си заиста ловац, онда би знао да огромна већина животиња ни не разликује боје, па је у већини случајева све једно јеси ли у маскирном или не. Због вас таквих ловокрадица, и незрелих особа, поштени ловци илазе на зао глас......и још се хвалиш на форуму...
 
Stoyo:
Е па браво криволовац, и још се тиме и хвалиш......докле год је таквих који воле себе да зову ловцима,а редовно се баве криволовом, шетају се у маскирним оделима, иду у лов ко у ратну акцију....од ловства у Србији ништа!

А да си заиста ловац, онда би знао да огромна већина животиња ни не разликује боје, па је у већини случајева све једно јеси ли у маскирном или не. Због вас таквих ловокрадица, и незрелих особа, поштени ловци илазе на зао глас......и још се хвалиш на форуму...

:lol: :lol: :lol: NO COMMENT :!:

ti ocigledno mene ne poznajes i ne citas moje postove :)))))))


* sta je lose baviti se krivolovom ??!?!! kod mene je pravilo kuci ne smem da se vratim bez ulova , koristim sve uniforme koje postoje,ali MO3 je najbolja ...cvrst i jak materijal , mada kacket mi se ne svidja podseca me na sajkacu .... bojim se da ne pomisli neko da sam general Ratko Mladic :lol: .zivotinje ne vide mene kad se krijem jer poznajem odlicno maskiranje , postavim zamke i cekam da neka zivuljka nasedne :shock: , divlja svinja , srna , zec , fazan ..... covece uhvatio sam zeca ( pomislio sam da je ker ) :wink: .
 
@nkvd ....uniforma MO3 nije jos uvek u slobodnoj prodaji , sem kombinezon koga mozes naci u prodavnici MD u Beogradu . Uniforma se duzi , a komplet cine :

-bluza , pantalone , 2 kosulje , dzemper , 2 maijce kratkih rukava , 2 majice dugih rukava , pododelo, vetrovka , zimska i letnja kapa , 2 gaca boxerica , kombinezon , cizme maskirne MD .

-iskreno od svega VETROVKA je najbolja
 
ja ne mogu da kudim nasu uniformu,posto skoro da uvek imam na sebi neki njen deo(m-89,prim.aut.),mada priznajem da ni digi sara nije losa.i zanimljivo da su prvu takvu saru napravili kanadjani-kadpat,ako mi se dobro cini,a ameri su ih tek posle kopirali.sto se tice nemacke uniforme,u drugom svetskom ratu ss trupe su imale uniforme koje su neodoljivo mpodsecale na danasnju nemacku,pa se zbog toga jako polemisalo u nemackoj.al sta ces... :mrgreen:
 
whitenicky:
:lol: :lol: :lol: NO COMMENT :!:
postavim zamke i cekam da neka zivuljka nasedne :shock: , divlja svinja , srna , zec , fazan ..... covece uhvatio sam zeca ( pomislio sam da je ker ) :wink: .

Lovis fazane i divlje svinje zamkom! Hahahahah Ma i ja se tu nesto pecam....pa ti očigledno nikad nisi ni bio u lovu. Verovatno imaš sedamnaest godina, a u lov ideš kad mazneš ćaletovu pušku, ili tako nekako.....
 
Ne kudim nasu samo mislim da uvek moze bolje, svakako M03 je osvezenje. Tacno je za CADPAD, kandska varijanta digi sare, ameri su je kopirali u MARPAT-WOODLAND a CADPAD deseret u MARPAT-DESERT, ali verovali ili ne prvu su napravili Jordanci i uveli je u sluzbenu upotrebu. Sto se tice Nemaca u II svetskom ratu imali su vide varijanti maskirne sare i pretezno su ih koristile WAFFEN SS jedinice pred kraj rata, sadasnja podseca na jednu od njih i to OEKLAF B model.Evo slika u prilogu :


http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
wwii2.jpg


http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
wwii camo.jpg

Veoma je specificna maskirna sara, WAFFEN SS uniforme imale su prolecnu, letnju, jesenju i zimsku saru, ali retko koji pripadnik je imao sve cetiri.
 
A OS BIH
30032006-1.jpg
 
Stoyo:
Lovis fazane i divlje svinje zamkom! Hahahahah Ma i ja se tu nesto pecam....pa ti očigledno nikad nisi ni bio u lovu. Verovatno imaš sedamnaest godina, a u lov ideš kad mazneš ćaletovu pušku, ili tako nekako.....

pa kliknes na avatara i pogledas u profil :)))

ja imam 13 godina :lol: ........moj cale nema pusku , on radi u gradskom zelenilu ... a u lovu sam bio jedino prosle nedelje na nekoj zurci .... koliko hoces riba i fazanki :lol:

a jel ti ides mozda u lov ....sad nas slazi i kazi da imas i uniformu koju si navodno dobio s ratista ili si ti bio snajperista na Kosovu :lol: :lol: :lol:

Obicno koga kod sretnes kaze da je bio na Kosovu snajperista ili je obezbedjivao NGS - a :lol: .....
 
whitenicky:
pa kliknes na avatara i pogledas u profil :)))

ja imam 13 godina :lol: ........moj cale nema pusku , on radi u gradskom zelenilu ... a u lovu sam bio jedino prosle nedelje na nekoj zurci .... koliko hoces riba i fazanki :lol:

a jel ti ides mozda u lov ....sad nas slazi i kazi da imas i uniformu koju si navodno dobio s ratista ili si ti bio snajperista na Kosovu :lol: :lol: :lol:

Obicno koga kod sretnes kaze da je bio na Kosovu snajperista ili je obezbedjivao NGS - a :lol: .....

Da, ja sam lovac. Pogledao sam u avatar, po generaciji smo tu negde....Ne, nisam bio na Kosovu i nisam bio snajperista.

Ne nosim vojne uniforme u lov. Uopšte! Protivnik sam upotrebe vojnih maskirnih uniformi u lovu i o tome sam nešto i pisao na forumu "Lov i ribolov".

Nosim čisto zeleno lovačko odelo, i iskreno da ti kažem, često po tome možeš i prepoznati pravog lovca od onih napaljenih likova koji idu u lov samo da bi dobili izgovor za šenlučenje.

Ako sam bio malo zajedljiv u svom prošlom odgovoru - izvini, ali me iznervirala ona opaska oko krivolova.....eto ;-)
 
ma brate samo uzivaj i ne obracaj paznju na moje postove ..........oni sluze samo kao jedna brojka u mom nizu , a sta pise u njima to samo bog i policija zna :))))))))))

inace obozavam da nosim uniformu kad idem u lov , sada nije sala .........obicno nosim uniformu od ZNGa model `91 ....to je U.S.A. dala hrvatima :)
 
nkvd:
Kako smo poceli sa razvojem nove unifiorme pod radnim nazivom M03, tako sam se zamislio da li opet izmisljamo toplu vodu kreiranjem prevazidjenog woodland stila pa sam pogledao kako to rade u svetu i uspeo da nabavim ono sto me je zanimalo, pa me citsto zanima Vase misljenje kasnimo li opet za svetom?

Na slikama ispod su tri po meni najinteresantnije varijante:
1. Americki ACU (Army Combat Uniform) namenjen za upotrebu u svim jedinicama kopnene vojske SAD-a i na svim terenima, jednostavno sva iskustva o uniformama spojena u jedan digitalni model uniforme. . Nije najbolja za svaki teren posebnio ali je najbolja kao univerzalna. Bice uvedena u sve jedinice do kraja 2007 god.

http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
jpg.gif

2. Takodje americki, ali ovaj put marinski model za urbanu borbu MOUT ( Marine Outdor for Urban Terrein) jos u experimentalnoj fazi ali poslat u odredjene jedinice. Razvoj modela poceo je posle sukoba u Mogadisu (Somalija) 2003 god. Koristila ga je 101. Airborne Division u urbanim operacijama oko Faludze (Irak) ove godine umesto ACU koja joj po pripadnosti armiji a ne mornarici sleduje. Takodje operativno uvodjenje ocekuje se u 2007 god.

http://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=8880&stc=1
mout.jpg

3. Ovo je nemacki flacktarn, u upotrebi je zvanicno od 1990 ali je Bundeswehr opremljen tek 1997. Neobicna sara poput isprskanih tackica, ali na terenu sasvim zadovoljavajuci efekat, pored Nemacke i Danci koriste slicni model tzv. Denktarn ali u vise varijacija.

http://forum.krstarica.com/images/attach/jpg.gif
flacktarn.jpg

Da ne zamaram previse sa pisanjem, zamolio bih vas za vase misljenje o nasim naporima kao i o svetskim standardima.

Hvala


89 mozda nije najudobnija ali su joj sare do jaja kamuflazne (ne mislim na one uniforme izbledele od pranja)
"95god sam je nosio na kosovu na otvorenom terenu( nema zbunja i drveca -planina goles)
dovoljno je da legnes , cucnes i vec si se stopio sa terenom
najveci problem su kod nje cicak trake koje se nocu cuju kad otkopcavas dzepove ili jaknu
sto se tice viseslojnosti oblacenja veruj mi to dosta pomaze na -25/-30
za vreme bombardovanja sam nosio uniformu 93-ku, kod nje je najbolja bluza za razliku od 89 je mnogo komfornija za rad rmbacenje ...
inace obe uniforme su odlicne po pitanju lakog pranja tesko se prljaju.............................
sto se tice nasih sara ne treba ih menjati jer po mom misljenju dobro se stapaju sa sumom siprazjem tj raznovrsnim terenom

a sto se tice urbanih uniformi(osim za neke pt jedinice) , uniformi za pesak to nam i ne treba , nismo mi ameri pa da imamo vojsku na svakom delu planete
ovo je moje licno misljene

kad je bio rat u afganistanu na tv sam video kod nekih jedinica dal uzbeka ili kojih vec nasu saru ili moguce cak nasu uniformu
 

Back
Top